פריז בין המהפכה הצרפתית לנפוליון ה-3

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

החירות מובילה את העם מאת אז'ן דלקרואה. מקור צילום: ויקיפדיה
זמן קריאה משוער: 7 דקות
ניווט מהיר בכתבה

מרגע שהמעמד השלישי פרש מאספת המעמדות החלה המהפכה הצרפתית להתגלגל במהירות רבה. ב-14 ביולי עלה המון זועם על הבסטיליה וכבש אותה. מספר ימים אחר כך עלה אותו המון על ארמון ורסאי והכריח את המלך ומשפחתו לחזור לפריז. לא הוא ולא אשתו יזכו לראות את הארמון המפואר במהלך שארית חייהם…

בתחילה הוכרזה בפריז מלוכה קונסטיטוציונית, אולם ככל שעבר הזמן הלכו תומכי המהפכה והקצינו ואילו המלך הלך ואיבד את סמכויותיו. בשנת 1791 ניסו המלך ומשפחתו לברוח מפריז לעבר אוסטריה על מנת לחבור לצבא הקיסר האוסטרי, אולם הבריחה נכשלה והם נתפסו בעיר Varene. מכאן ההדרדרות הייתה מהירה.

בעקבות התבוסות הצבאיות והסכנה מצד צבאות אוסטריה, פרוסיה ואנגליה חל שינוי פוליטי בהנהגה ולשלטון עלו אנשי השמאל (בתחילה הז’ירונדינים ואחר כך היעקובינים שהיו אנשי שמאל עוד יותר קיצונים). השלטון החדש החליט לבטל את המלוכה ב 1792, משפחת המלוכה נכלאה במצודת ה – Temple בצפון המארה ולואי ה-16 הועמד לדין על בגידה בסוף אותה שנה. לאחר משפט סוער ועל חודו של קול (קולו של קרוב משפחתו הדוכס מאורליאן) הוחלט להוציא להורג את לואי ה-16. ראשו של מלך צרפת נכרת ב”כיכר המהפכה” (לעתיד כיכר קונקורד) בינואר 1793 ותקופת הטרור החלה.

הוצאה להורג באמצעות גיליוטינה בעת תקופת הטרור בפריז. מקור התמונה וויקיפדיה
הוצאה להורג באמצעות גיליוטינה בעת תקופת הטרור בפריז. מקור התמונה וויקיפדיה

במהלך תקופה זו שנמשכה עד ליולי 1794 עבדה הגיליוטינה ללא הפסקה ולא מעט אנשים מפורסמים איבדו את ראשם. הדוגמת המפורסמות ביותר הן

  • מדאם דו בארי (המאהבת האחרונה של לואי ה-15)
  • מדאם רולאנד (אחת מראשי המהפכנים, אשר לפני שהוצאה להורג אמרה את המשפט האלמותי “חירות, כמה פשעים מבצעים בשמך?”)
  • וכמובן מארי אנטואנט שהוצאה להורג באוקטובר 1793.

בסופו של דבר, ככל שהלך הטרור וגבר, כך גבר הפחד מרובספייר, אשר הנהיג את המשטר הזה וביולי 1794 בהפיכה שנקראה “הפיכת תרמידור” הודח רובספייר ותקופת הטרור הסתיימה. אם תשאלו מה זה “תרמידור” אז דעו לכם שבתקופת המהפכה הצרפתית עברה צרפת להשתמש בלוח שנה חדש. תרמידור, אשר נקרא על שם החום של הקיץ, היה אחד החודשים בלוח השנה החדש.

ונחזור לעניינו, בין בשנים 1795-1799 שלט בפריז שלטון הדירקטואר המושחת והחלש ובמקביל בתקופה הזאת החל לצמוח בצרפת אחד ממנהיגיה הגדולים ביותר: נפוליאון בונפארט (הידוע גם בתור נפוליאון ה-1).

כמה מילים על נפוליון

אנשי המהפכה עסקו בעיקר בהרס ופחות בבנייה ולכן, להוציא מספר מצומצם של מבנים ברובע השני אין זכר בפריז לתקופה הזאת. אולם, נפוליון שתפס את השלטון בסופה של המהפכה הצרפתית, המשיך את המסורת של מלכי צרפת שהיו לפניו והותיר את חותמו על פריז.

אך לפני שנדבר על תרומתו לעיר האורות, חייבים לומר כמה מילים עליו. נפוליון נולד בקורסיקה בשנת 1769, כשנה אחרי שצרפת קנתה את האי מגנואה. הוא למד בבית הספר הצבאי בפריז (École Militaire) וכוכבו החל לדרוך בעת המהפכה הצרפתית, עת הצליח לגרש את האנגלים מהעיר טולון (Toulon).

אחרי נפילת שלטון הטרור החל לעלות נפוליון בסולם הדרגות, השיג נצחונות גדולים באיטליה (1796-1797) ובשנת 1798 יצא למסע במצריים וישראל, אך שם ספג מפלה בעכו ונאלץ לחזור לפריז. נפוליון הבין שההנהגה בתקופתו הייתה מושחתת ולא פופולארית וב 1799 הצליח לתפוס את השלטון באמצעות הפיכה צבאית.

נפוליון מכתיר את עצמו לקיסר ואת ז'וזפין לקיסרית. ציור מאת ז'אק לואי דוד. מקור ציור: ויקיפדיה.
נפוליון מכתיר את עצמו לקיסר ואת ז’וזפין לקיסרית. ציור מאת ז’אק לואי דוד. מקור ציור: ויקיפדיה.

בתחילת שלטונו שלט בצרפת בתור אחד משלושה קונסולים אך מהר מאוד הפך לקונסול ראשון ולבסוף בשנת 1804 הכתיר את עצמו לקיסר. במהלך עשר השנים הבאות עסק נפוליון בעיקר בלחימה והצליח להשיג שורה של נצחונות ענק כגון אוסטרליץ (Austerlitz) ויינה (Jenna) שנכנסו לספרי ההיסטוריה וחלקם אף נתנו את שמם למונומנטים של פריז.

אולם, בשנת 1812 החליט נפוליון לפלוש לרוסיה. צבאו לא הצליח לעמוד במזג האוויר הקר ובטקטיקת האדמה החרוכה בה נקטו הרוסים והתוצאה הייתה תבוסה צבאית ונסיגה לכיוון צרפת. בשנים 1813-1814 ספג צבאו של נפוליון מספר תבוסות מידי האנגלים, הרוסים, האוסטרים והפרוסים ובסופו של דבר הצליחו צבאות אלו לכבוש את פריז ועל הדרך להמציא את הביסטרו (על מנת לקרוא את הסיפור לכו לחלק שעוסק בכתבות על התקופה).

נפוליון נאלץ לצאת לגלות לאי אלבה ליד איטליה, אולם כעבור שנה ברח מהאי וחזר לצרפת. נפוליון הצליח להשתלט על צרפת במהירות ולגרש את המלך לואי ה-18 שזה עתה חזר לשם. אולם, אנגליה ושאר מדינות הקואליציה אנטי נפוליונית, לא הסכימו בשום פנים ואופן לחזרתו ולאחר תקופה של 100 ימים בשלטון הביסו אותו בקרב ווטרלו והגלו אותו לאי סנט הלנה שם הוא מת, ככל הנראה, מסרטן הקיבה בשנת 1821.

שער הניצחון בכיכר האטואל (צילום מכיוון מערב). מקור צילום: ויקיפדיה.
שער הניצחון בכיכר האטואל (צילום מכיוון מערב). מקור צילום: ויקיפדיה.

נפוליאון בונה את פריז

אומנם במשך 15 שנות שלטונו עסק נפוליון בעיקר במלחמות, אולם במספר השנים המועט שבהן לא נלחם הקיסר נגד כמעט כל אירופה, הוא הצליח להשאיר אחריו מורשת מפוארת.ראשית יש לציין את “קוד נפוליון” ספר החוקים שחלקים ממנו משמשים עד היום את צרפת. שנית יש לציין את מפעלי הבנייה שקיימים עד היום בפריז וחלקם הפכו לסמלים מובהקים של בירת צרפת.

התרומה הראשונה של נפוליון לפריז הייתה בניית קאנל סן מרטן, אשר קיצרה מאוד את הדרך בתוך הסיין והשאירה לנו מקום רומנטי לבלות בו את ערבי הקיץ. התרומה השנייה הייתה חלקו המערבי של רחוב ריבולי שמקביל לגני טיולרי (ובל נשכח גם את כנסיית המדלן, נמצאת לא רחוק משם וגם היא נוצרה ברובה בתקופת נפוליון, כאשר מטרתה המקורית הייתה להיות מקדש הגבורה של הצבא הצרפתי). ואם אנחנו כבר ברובע ה-1, אסור לשכוח כמובן את העמוד בכיכר ונדום שבמקור היה עשוי מתותחי אויב שנלקחו בקרב אוסטרליץ.

ולבסוף, איך אפשר לשכוח את שני שערי הניצחון שנפוליון השאיר אחריו? הראשון הוא שער הניצחון המוכר פחות, אשר נמצא בכיכר הקרוסל ליד הלובר ואילו השני נמצא בכיכר “הכוכב” (La Place de l’étoile) ואשר בנייתו הסתיימו ב 1842. זהו ללא ספק שער הניצחון בהא הידיעה והוא משמש עד היום בתור מקום יציאה למצעד המפורסם של ה-14 ביולי.

פריז ממשיכה לסעור – מהפכות 1830, 1848 ו 1851

לואי ה-18 (1814-1824) אחיו של לואי ה-16 שבא אחרי נפוליון, היה מלך זהיר יחסית שהבין שלא ניתן להחזיר את הגלגל של המפכה הצרפתית אחורנית לחלוטין מבלי להמריד חלקים נרחבים בעם. לכן, הוא הצליח למות מוות טבעי במיטתו בשנת 1824 ולהיות המלך האחרון שנקבר בבזיליקת סן דני. המבנה המיוחד ביותר מתקופתו היא La Chapelle Expiratoire, קפלה יפהפיה ועצובה שנבנתה במקום בו נקברו לואי ה-16 ומארי אנטואנט.

אחיו של לואי ה-18, שארל ה-10 (1824-1830), לא היה חכם כמוהו. מטרתו העיקרית הייתה לנסות להחזיר את צרפת לימים של לפני המהפכה הצרפתית והוא נקט במדיניות אנטי מהפכנית, לה התנגדו חלקים נרחבים בעם. כאשר העביר חוק שהגביל את חופש הביטוי ביולי 1830 פרצו מהומות בפריז שמהר מאוד התגלגלו למהפכה. תוך שלושה ימים מפרוץ המהומות החליט שארל ה-10 לוותר על כסאו לטובת בנו, אולם תושבי פריז שקצו בשושלת בית בורבון לא קיבלו זאת והמלך ובני משפחתו נלצו לברוח לאנגליה.

החירות מובילה את העם מאת אז'ן דלקרואה. מקור צילום: ויקיפדיה
החירות מובילה את העם מאת אז’ן דלקרואה. מקור צילום: ויקיפדיה

האנשים שארגנו את המהפכה בחרו בלואי-פיליפ (1830-1848) דוכס אורליאן ובנו של האיש שהצביע בעד הוצאתו להורג של לואי ה-16. לואי פיליפ היה מלך מאוד ליברלי ועממי שאהב לטייל בגני הטיולרי עם מטריה, בעודו אומר שלום לעוברים ושבים. תקופת שלטונו היא התקופה בה מתרחשים רוב הרומאנים של אונורה דה בלזק וקריאה בספרים כגון “אבא גוריו” יכולה ללמד אותכם לא מעט על הלך הרוח באותה תקופה.

למרות שבתקופת שלטונו של לואי-פיליפ המשיכה פריז לצמוח וצמחה ליותר ממליון תושבים הוא לא יזם מפעלי בנייה רבים. אולם, בתקופתו הושלמו לא מעט פרוייקטים דוגמת שער הניצחון והאובליסק שהגיע לכיכר הקונקורד והפך לחלק חשוב בה.

אחד המבנים היחידים שניתן לשייך לחלוטין לתקופתו הוא העמוד בכיכר הבסטיליה שבא לציין את אלו שנהרגו בזמן מהפכת יולי 1830 שהעלתה אותו לשלטון. עוד מצבה שניתן לשייך באופן מוחלט לתקופת שלטונו היא קאפלה קטנה ועצובה שנמצאת לא רחוק מ Porte Maillot ואשר הוקמה לזכר בנו פרדיננד שנהרג בתאונת כרכרה לא רחוק משם.

למרות מדיניותו הליברלית יחסית והעממיות שלו, לא היה לואי-פיליפ אהוב על חלקים נרחבים בעם. המלוכנים ראו בו בוגד מכיוון שלקח את השלטון מהענף הבכור של הבורבונים. לעומתם המהפכנים ראו בו נציג של השלטון הישן שגנב להם את המהפכה, שעלתה להם בדם כה רב.

וכך במהלך שלטונו המשיכו לפרוץ מפעם לפעם מהומות והיו לא מעט ניסיונות להתנקש בחייו. בפברואר 1848 פרצו מהומות בפריז ושוב נבנו להן הבריקדות והפריזאים יצאו לרחובות. לואי-פיליפ הבין מהר את חומרת המצב וברח יחד עם משפחתו לאנגליה ובפריז הוכרזה הרפובליקה השנייה (הראשונה הייתה הרפובליקה שהוכרזה ב 1792 בזמן המהפכה הצרפתית).

הקריקטורה המפורסמת של אונורה דומייה שבה הופכת דמותו של לואי פיליפ לאגס. מקור ציור: ויקיפדיה.
הקריקטורה המפורסמת של אונורה דומייה שבה הופכת דמותו של לואי פיליפ לאגס. מקור ציור: ויקיפדיה.

הרפובליקה השנייה סבלה מחוסר יציבות מהיום בו נוצרה בגלל לחצים פוליטיים וכלכליים. בבחירות שנערכו נבחר להפתעת כולם לואי נפוליון (אחיינו של נפוליון בונאפרט) שהתמודד מול המשורר לאמרטין. רוב הפוליטיקאים זלזלו בנפוליון והיו בטוחים שניתן יהיה להחליף אותו בבחירות הבאות.

אולם, לנפוליון היו תוכניות אחרות ובדצמבר 1851 הוא הכריז על מהפכה צבאית שבעקבותיה נאסרו חלק ממתנגדיו הפוליטיים בעוד שאחרים, כמו ויקטור הוגו, ברחו לחו”ל. לאחר מספר ימים של בריקדות וקרבות רחוב, הצליח נפוליון השלישי ליצב את שלטונו. החלה הקיסרות השנייה…

פרקים מ”היה היה” על התקופה

הפרק הראשון עוסק כולו כמובן במהפכה הצרפתית:

הפרק השני עוסק באביב הימים שבמהלכו סולקה המלוכה מצרפת והפעם באופן סופי:

סרטים מומלצים על התקופה

הסרט הראשון המומלץ על ידי נקרא “שלום למלכה” והוא עוסק בימים הראשונים של המהפכה הצרפתית כפי שחוו אותם אצילי וורסאי.

הסרט השני שעוסק במהפכה הצרפתית, עליו אני ממליץ בחום, הוא La nuit de Varenne שעוסק בבריחה של לואי ה-16 מפריז ומככב בו, בין השאר מרצ’לו מסטרויאני הגדול בתפקיד קזנובה המזדקן.

ולבסוף לא ניתן לכתוב על המהפכה הצרפתית מבלי להזכיר את ספרו האלמותי של צ’ארלס דיקנס “בין שתי ערים”, אשר עובד מספר פעמים לסרט:

גם על נפוליון עשו כמובן לא מעט סרטים. הסדרה האהובה על ביותר נעשתה ב 2002 ומככבים שם בין השאר ג’ון מלקוביץ’, איזבלה רוסליני וז’ראר דפארדייה:

ואפרופו, ז’ראר דפרדייה, אם תרצו ללמוד קצת על התקופה של אחרי נפוליון (1814-1830) אני ממליץ לראות את “הרוזן ממונטה קריסטו”, המבוסס על ספרו האלמותו של דיומא, בכיכובו:

https://youtu.be/x61tJTfz6iA

ולבסוף על מנת ללמוד על תקופת שלטונו של לואי פיליפ, אני ממליץ לראות את אחד הסרטים שנעשו בעקבות ספרו של ויקטור הוגו “עלובי החיים”:

כתבות ב”פרנקופילים אנונימיים” שעוסקות בתקופה

סנסון הגיבור – סיפורם של תלייני פריז

מסע בעקבות המנון המרסייז

סיפורו של המטר

הנשים הראשונות זכו באות ליגיון הכבוד

קבורתו המיסתורית של לואי ה-17

כיצד נוצרו הרסטוראן, הביסטרו והבראסרי

שלוש המוסקטריות של אלכסנדר דיומא

מסלול טיול בפריז בעקבות ויקטור הוגו

הסיפור מאחור הציור “רפסודת המדוזה”

מסלול טיול בין הפסאז’ים של פריז

אחוזת הקבר של מלך צרפת האחרון

מסלול טיול ברובעים התשיעי והעשירי

רוצים לקרוא עוד על ההיסטוריה של פריז?

אתם מוזמנים להיכנס לכתבה ההיסטוריה של פריז – כל מה שתצטרכו לדעת בשביל הטיול הבא שלכם וללמוד על תקופות נוספות בהיסטוריה של עיר האורות.

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן