אלכסנדר דיומא האב, שאטו דה מונטה קריסטו ו"שלושת המוסקטריות"

אלכסנדר דיומא היה לא רק סופר מפורסם אלא גם מאהב וגם אדריכל לא רע. בכתבה הזאת תלמדו על סיפורי האהבה הפיקנטיים שלו שחלקם התרחש בשאטו דה מונטה קריסטו אותו בנה.

שאטו דה מונטה קריסטו אותו בנה אלכסנדר דיומא. צילם: רונן סאס
שאטו דה מונטה קריסטו אותו בנה אלכסנדר דיומא. צילם: רונן סאס
זמן קריאה מוערך: 4 דקות

אלכסנדר דיומא האב (1802-1870) הוא ללא ספק האומן הפורה ביותר של הזרם הרומנטי בספרות הצרפתי עם 91 מחזות, מאות כרכים של סיפורת (שלושת המוסקטרים, הרוזן ממונטה קריסטו ועוד), ביוגרפיה וספר בישול (בו ראה את פסגת יצירתו הספרותית). אולם היה עוד תחום בו נחשב דיומא לאדם פורה במיוחד (תרתי משמע) – תחום האהבה.

אלכסנדר דיומא האב לא נח לרגע

מהרגע שאיבד את בתוליו בגיל 17 ועד מותו בגיל 68 אלכסנדר דיומא לא נעצר לרגע. מכיוון שמעולם לא יכל לשמור אמונים לאישה אחת הוא גם לא דרש זאת מבנות זוגו. מספרים שפעם אחת מצא אשתו יחד עם חברו רוז'ה דה בובואר ביחד במיטה. מכיוון שהיה לילה קר וגשום הוא הציע לרוז'ה לחלוק את יצועם. בבוקר אמר לחברו "אין שום סיבה ששני חברים טובים יריבו בגלל אישה, גם אם מדובר באשתו של אחד מהם" ולחץ את ידו של רוז'ה המופתע.

אלכסנדר דיומא הבן מפתיע את אביו (ואז הולך בדרכו)

אלכסנדר דיומא עצמו הופתע לא פעם בעצמו בעת "סיטואציות עדינות" ולא פעם מי שהפתיע אותו היה בנו, אלכסנדר דיומא הבן. מכאן שהסצינה בה רץ דיומא האהב בביתו תוך כדי שהוא מחביא את המאהבות שלו בתוך ארונות בגדים, בעת שמשרת מכריז על בוא הבן, התרחשה יותר מפעם אחד.

בנו של דיומא לא אהב בתחילה את אורח חייו של אביו וקרא לו "ילד מגודל" אולם ככל שחלף הזמן הגיעו האב ובנו להסכמה ואף הפכו לחברים קרובים. עד כמה שהיו היחסים בינהם קרובים ניתן ללמוד מהשיחה הבאה, אשר אחד מהחברים שלהם שמע במקרה:

"אתה יודע אבא" ,אמר אלכסנדר דיומא הבן, "זה די מעצבן אותי שאתה נותן לי את המאהבות הישנות שלך על מנת שאשכב איתן ואת הנעליים החדשות שלך על מנת שאלבש אותן עד שיתרככו". "אינני מבין מדוע אתה מתלונן", אמר דיומא האב, "תראה בזה מחמאה על כך שיש לך זין עבה וכף רגל צרה"…

דיומא לא מפסיק עד הסוף המר

כפי שניתן להבין מהסיפורים עד כה, דיומא לא האמין במוסד הנישואים והפעם היחידה בה הוא התחתן הייתה כתוצאה מסחיטה. למרות שהרוויח לא מעט כסף מהיצירות הרבות שכתב, דיומא, אשר אהב את החיים הטובים, היה שקוע לעיתים קרובות בחובות.

אידה פרייה (Ida Ferrier) שחקנית איתה ניהל רומאן ביקשה מידידה לקנות את כל החובות של דיומא ולאיים עליו שאם לא יתחתן איתה יאלץ להכנס לכלא על אי תשלום חוב. הויקונט דה שאטובריאן, אשר היה עד בחתונתם העיף מבט על החזה של הכלה ולחש לחברו "אתה רואה ידידי, כל מה שאני מברך עליו נופל".

ואכן לאחר 4 שנים התמוטתו נישואיו של דיומא כאשר אישתו ברחה יחד עם אציל איטלקי (לשמחתו הרבה). אידה פרייה לא הייתה השחקנית היחידה איתה היה לסופר סיפור אהבה ופעם אחת אף נוצרה סיטואציה מביכה, כאשר 3 שחקניות איתן ניהל רומאן בעת ובעונה אחת השתתפו במחזה אותו כתב וביים.

הכניסה לביתו של אלכסנדר דיומא בשאטו דה מונטה קריסטו.
הכניסה לביתו של אלכסנדר דיומא בשאטו דה מונטה קריסטו.

גם בשנות ה – 60 לחייו המשיך אלכסנדר דיומא לנהל אורח חיים סוער. אהובתו האחרונה הייתה עדה איזקס מנקן (Ada Isaacs Menken), שחקנית יהודיה מניו אורלינס, אשר בתור "גרופי ספרותית" ניהלה רומאנים עם לא מעט סופרים מפורסמים מתקופתה ובהם מארק טוויין.

עדה, אשר התפרסמה בתור "הליידי העירומה" מכיוון שבאחד מהמחזות שלה היא הופיעה על הבמה רכובה על סוס ולבושה אך ורק בבגד גוף שקוף, הייתה כל מה שהסופר חיפש באישה. האהבה בינהם פרחה והשחקנית הצליחה לשכנע את דיומא להצטלם איתה והצלום הפך מהר מאוד לשיחת היום בפריז והרס את מעט הפרסטיז'ה, אשר נותרה לדיומא.

דיומא ועדה מנקן המאהבת שלו
דיומא ועדה מנקן המאהבת שלו

זמן קצר לאחר מכן דיומא מת מעגבת אותה קיבל מאחת מהמאהבות הרבות שלו. אולם מלחמת פרוסיה צרפת, אשר התחוללה באותו זמן, גרמה לכך שמותו עבר כמעט ללא התייחסות. אחד מחבריו הספיד אותו במילים הבאות: אלכסנדר דיומא המשיך לרדוף אחרי נשים עד הרגע האחרון, כאשר המחלה שיתקה הן את מוחו והן את רגליו"…

שאטו דה מונטה קריסטו

שאטו דה מונטה קריסטו, אותו בנה אלכסנדר דיומא האב בשנת 1844 וקרא לו על שם ספרו המפורסם "הרוזן ממונטה קריסטו", הוא ללא ספק אחד הסודות המוכרים פחות של איל דה פראנס. הוא נמצא בעיירה קטנה בשם Porte de Marly (ליד הארמון האהוב על לואי ה-14, אשר נהרס כבר מזמן).

קצת קשה להגיע לשם, וצריך לעבור איזה בית חולים בדרך, אבל, כפי שתראו בוידאו למטה, זה בהחלט שווה את זה.

מדובר במבנה ניאו רנסאנסי שמשמש מעין מוזיאון למורשתו הספרותית והעיצובית של הסופר, אשר כמו ויקטור הוגו, חטא גם הוא בעיצוב פנים. תמצאו כאן תמונות, מכתבים, ציורים ועוד דברים שונים הקשורים ליצירתו. זהו "מוזיאון ביס", דהיינו מקום לא גדול ולא מעיק, אשר אפשר לראות בתוך כשעה או שעתיים (ואפשר כמובן לטייל גם בפארק המקסים מסביב).

חדר העבודה של אלכסנדר דיומא בשאטו דה מונטה קריסטו. צילם: רונן סאס
חדר העבודה של אלכסנדר דיומא בשאטו דה מונטה קריסטו. צילם: רונן סאס

ככזה הוא יכול להיות אופציה נהדרת בעת טיול באיל דה פראנס (בודאי אם כבר ראיתם איזה ארמון גדול באותו יום ואתם מחפשים עוד אטרקציה קטנה ש"תסגור לכם את הפינה" לאותו יום. הנה כמה מהדברים שתמצאו שם:

 • שלט היוחסין של משפחת דיומא
 • חדר בסגנון מאורי שיגרום לכם לחשוב שחזרתם אל ספרד של תור הזהב המוסלמי (בנו אותם אומנים שהובאו במיוחד מטוניס).
 • בית קטנצ'יק מוקף בחפיר הנמצא בגן של הארמון. שם נהג אלכסנדר דיומא לכתוב את ספריו.

לצערו של דיומא, הוא לא הצטיין בניהול כספים כפי שהצטיין בכתיבה או בישול ובשנת 1848 הוא נאלץ למכור את ביתו. עוד נשאר שם לעוד כמה שנים, בהסכמת הקונה, אך בשנת 1851, נרדף על ידי בעלי החוב שלו, הוא נאלץ לצאת לגלות בבלגיה.

שאטו דה מונטה קריסטו עבר לא מעט ידיים ועם השנים הלך והתדרדר עד אשר בשנת 1969הוחלט להרוס אותו ולבנות מאות יחידות דיור על השטח. למזלנו הטוב שתי אגודות שימור (אחת הקשורה לשאטו דה מונטה קריסטו והשנייה אגודת ידידי אלכסנדר דיומא) החליטו לקנות את הארמון ולשפץ אותו. את התוצאה אני ממליץ בחום לראות בטיול הבא שלכם לצרפת.

למידע נוסף על שאטו דה מונטה קריסטו אתם מוזמנים להיכנס לאתר הזה.

איזה ציון תתנו לכתבה?

ציון ממוצע 0 / 5. דירוג הכתבה: 0

אף אחד עוד לא דירג את הכתבה. רוצה להיות ראשונ/ה?

מצטער לראות שלא אהבת את הכתבה

אשמח מאוד לדעת מה לא אהבת בכתבה הזאת

איך אוכל לשפר את הכתבה?

נושאים בהם עסקה הכתבה:
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

הודעה חשובה לסיום...

פרנקופילים יקרים שלי, אם במקרה אתם באמצע תכנון טיול לצרפת ובא לכם לפרגן, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך הקישורים באתר.

מבטיח לכם שההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק עמלה קטנה שתעזור להחזיק את האתר באוויר.

הקישורים למלונות ולכרטיסים פזורים בכל האתר (בהתאם לרלוונטיות שלהם), אולם על מנת להקל עליכם ריכזתי את כולם בשני הדפים הללו:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

צבי חזנוב

כבר ביקרתם בקבוצות הפייסבוק שלי?

תמצאו שם לא רק אותי אלא גם פרנקופילים כמוכם שישמחו לענות לכל שאלה שלכם

כתבות הכי פופולריות באתר כרגע

עוד כתבות שיכולות לעניין אותכם

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  צבי חזנוב (הפרנקופיל)
  בואו נשמור על קשר

  הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.