Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

מוזיקה קלאסית בפריז – קונצרטים בכנסיות, אופרה ועוד

פריז היא גן עדן לאנשים כמוני, שאוהבים מוזיקה קלאסית (למען האמת, פריז היא גן עדן, נקודה, אבל זה נושא למאמר אחר). 

אין דבר כיפי יותר, לפחות בעיני, מאשר לשבת בכנסיה עתיקה ולהקשיב למוזיקת עוגב, או קונצרט קאמרי, שנערך שם.  דמיינו כיצד מבטכם מרחף בין הויטראז’ים והפסלים בעוד שהמראות, שרואות עיניכן והצלילים, ששומעים אוזניכם, מתמזגים לשלם הרמוני הגדול מסכום חלקיו.

ועוד לא דיברנו על האופרה של פריז, בה הופיעו בעבר ומופיעים היום כמה מגדולי הזמרים והרקדנים של ימינו. ומה עם אולמות הקונצרטים המפוארים, התזמורות הסימפוניות? הרי גם שם תמצאו מוזיקה מופלאה במגוון רחב של מחירים.

בקיצור, אם אתם אוהבים מוזיקה, אסור לכם לוותר על התענוג של לשמוע ולו קונצרט אחד בפריז. בעבר קל היה לדעת אילו קונצרטים מחכים לכם במהלך השבוע. כל מה שעליכם היה לעשות זה לגשת לדוכן העיתונים הקרוב למלון שלכם, לקנות את השבועון Pariscope ולגלות במהירות ובקלות, אילו מופעים מוזיקליים יתרחשו בזמן שהותכם בעיר האורות.

לצערי שבועון ה Pariscope עליך לעולם שכולו פרינט, לפני כמה שנים, ולכן אין עוד דרך פשוטה (ככל שידוע לי) למצוא מידע על קונצרטים שמתקיימים בפריז.

מכיוון שלא מעט פרנקופילים אוהבי מוזיקה פנו אלי וביקשו שארכז להם את כל הקונצרטים שמתקיימים בפריז, החלטתי להרים את הכפפה ולעשות בדיוק את זה.

בכתבה שלפניכם תמצאו מידע על כנסיות, בנייני אופרה ואולמות קונצרטים, בהם מתקיימים באופן כמעט יום יומי, אירועים מוזיקליים.

מעבר לזה באמצעות לחיצה על כפתור תוכלו לראות אילו קונצרטים עתידים להיות ואף לקנות כרטיסים.

מוזיקה קלאסית בפריז - קונצרטים בכנסיות, אופרה ועוד

לא כל הקונצרטים נולדו שווים

לפני שנתחיל במסע שלנו בין כנסיות, אופרות ואולמות קונצרטים הרשו לי לומר כמה מילים על איכות הקונצרטים בפריז.

בגדול, הייתי מחלק את המופעים המוזיקליים לשני סוגים עיקריים: כאלו שנוצרו לתיירים שמחפשים חוויה, שמכילה גם מוזיקה וכאלו שנוצרו במיוחד עבור חובבי המוזיקה הקלאסית.

הקונצרטים התיירותיים מתאפיינים לרוב בכך שהם נערכים במקום יפה במיוחד, התוכנית תכיל לרוב יצירות שהפכו כבר לקלישאה (לדוגמא: ארבעת העונות של ויואלדי או מוזיקת לילה זעירה של מוצארט) וההרכב המוזיקלי יהיה די אלמוני.

אינני אומר, חס וחלילה, שיש להימנע מהקונצרטים הללו באופן גורף מכיוון שלפעמים כיף לשמוע ביצוע, גם אם הוא בינוני מעט, בכנסייה עם אקוסטיקה נהדרת או בארמון מפואר. אולם אם אתם באמת אוהבים מוזיקה קלאסית, אני ממליץ לחפש קונצרטים שאינם מנוגנים במונומנטים היסטוריים מפוארים אלא דווקא באולמות קונצרטים “רגילים”.

כמובן, שגם לכלל  הזה ישנם לא מעט יוצאים מן הכלל וניתן למצוא קונצרטים נהדרים בארמונות יפהפיים (דוגמת קונצרטי הבארוק בארמון ורסאי), אך עצתי היא פחות להתמקד במיקום הקונצרט אלא בתוכנית וכמובן בזהות המבצעים.

במידה וקיבלתם את עצתי, הייתי ממליץ להתחיל את חיפוש הקונצרטים שלכם בקישור הזה, המכיל את כל הקונצרטים שיתקיימו בפריז בעתיד הקרוב ומשם לבחור את הקונצרטים שקולעים לטעמכם. רק אחר כך אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא את הכתבה כדי לקבל מידע נוסף על אותם מקומות בהם הקונצרטים מתקיימים. 

אז לאחר הקדמה קצרה זאת, בואו נצא לדרך בין כנסיות עתיקות ואולמות מפוארים על מנת למצוא לכם לפחות קונצרט אחד, ממנו תהנו בזמן הטיול הבא שלכם בפריז.

קונצרטים בכנסיות פריז

סנט שאפל (Saint Chapelle)

סנט שאפל  היא ללא ספק אחת הכנסיות היפות ביותר בפריז, ויש אף שיגידו היפה מכולן בזכות הויטראז’ים המרהיבים שלה.  היופי והאקוסטיקה הנפלאה שם, הופכים את הסנט שאפל למקום אידיאלי לקונצרטים של מוזיקה ווקאלית ואינסטרומנטלית כאחד.

הבעיה היא שפעמים רבות תמצאו כאן קונצרטים עם תוכניות בנאליות (ארבעת העונות וכו’) בביצוע הרכבים לא מוכרים ולכן חובבי מוזיקה אמיתיים לרוב לא יבואו לכאן.

אולם אם כל זה פחות חשוב לכם והכי חשוב מבחינתכם זה לשמוע מוזיקה באחד המקומות הכי יפים בפריז, אזי אתם יותר ממוזמנים לבדוק אילו קונצרטים נערכים שם ולקנות כרטיס.

הויטראז'ים של הסנט שאפל. צילם: צבי חזנוב

כנסיית המדלן (La Madelaine)

לכנסיית המדלן היו מספר “גלגולים”, במהלך מאות השנים האחרונות והגרסא האחרונה נבנתה בשלהי המאה ה-18 וראשית המאה ה-19, כאשר המטרה הייתה להפוך אותה למקדש לכבוד צבאו של נפוליאון.

התוצאה היא מעין מקדש בסגנון יווני, עם אקוסטיקה ועוגב מצויין. על העוגב הזה נגנו בעבר כמה מהמלחינים הגדולים ביותר של המאה ה-19 ובהם קאמי סן סנס (Camille Saint-Saëns 1835-1921) וגבריאל פורה (Gabriel Fauré 1845-1924). האחרון אף ניצח כאן בשנת 1887 על ביצוע הרקויאם שלו, בגרסתו הבלתי גמורה.

כיום ניתן לשמוע כאן הן יצירות לעוגב והן קונצרטים ווקאליים ולכן אין פלא שזוהי אחת מהכנסיות הפופולאריות בפריז, בכל הקשור לקונצרטים.

 

המזבח של כנסיית המדלן. צילם: דניאל אילוז

כנסיית סן ז'רמן דה פרה (Saint-Germain-des-Prés )

זוהי אחת מהכנסיות העתיקות בפריז והיא עברה לא מעט גלגולים ושינויים (אתם מוזמנים לקרוא עליה בכתבה סן ז’רמן דה פרה – ממנזר עתיק לכנסיית השכל).

לאחרונה עברה הכנסייה שיפוץ מסיבי וכאשר תקשיבו למוזיקה הנפלאה בין כתליה תוכלו להנות מהתקרה הכחולה המרהיבה זרועת הכוכבים. 

יש דרך טובה יותר להקשיב למוזיקה שמימית?

התקרה המשופצת של כנסיית סן ז'רמן. צילם: צבי חזנוב

כנסיית סנט אוסטאש (Saint Eustache)

זוהי הכנסיה האהובה עלי בפריז ולא בכדי. השילוב בין הפאר וההדר, להיסטוריה המרתקת שלה (קבורים שם בין השאר גם שר האוצר של לואי ה-14 וכאן התרחש טקס ההלוויה של אימו של מוצרט).

אולם ה”שוס” האמיתי של הכנסיה הזאת הוא העוגב, שנחשב לטוב ביותר בפריז. זאת הסיבה שכאן נערכת תחרות העוגב השנתית ובשאר הימים, תשמעו כאן לא מעט רסיטלים (חלקם חינמיים), שבו מנגנים על הכלי הזה, ואת כתלי הכנסיה ממלאת מוזיקה נשגבת.

העוגב של כנסיית סנט אוסטאש. צילם: צבי חזנוב

כנסיית סנט אפרם Saint-Ephrem)

זוהי כנסייה יחסית לא מוכרת, אולי בגלל שהיא נסתרת אי שם בתוך הרובע הלטיני או אולי בגלל שהיא שייכת לכנסיה הקתולית הסורית? 

כך או כך, בכנסייה הזאת תוכלו לשמוע מוזיקה מצויינת ויש כאן גימיק, שאין בכנסיות אחרות, קונצרטים לאור נרות! 

כנסיית סנט אפרם

סן ז'וליין לה פוברה (Saint-Julien-le-Pauvre)

זוהי אחת הכנסיות הכי עתיקות של פריז (החלה להיבנות במאה ה-12) והיא נמצאת במרחק הליכה קצר מהנוטרדאם. 

מכיוון שהכנסייה הזאת שייכת מאז שלהי המאה ה-19 לכנסייה המלכיתית (Malakhite), תוכלו לשמוע כאן יצירות ליטורגיות של הנצרות המזרח תיכונית (כמו לדוגמא בוידאו שצירפתי לכתבה). כמו כן תוכלו למצוא כאן לא מעט קונצרטים קאמריים נהדרים כך שבהחלט שווה לבדוק אילו קונצרטים מתקיימים שם בזמן הטיול שלכם.

כנסיית סן סולפיס (Saint Sulpice)

את רשימת הכנסיות האהובות עלי, בכל הקשור למוזיקה (ולא רק) סוגרת כנסיית סן סולפיס.

כל מה שיש בכנסיות מומלצות אחרות תמצאו גם בה: פאר, הדר, אקוסטיקה מצויינת ועוגב נהדר, פאר יצירתו של אריסטיד קאוויה-קול (Aristide Cavaillé-Coll), גדול בוני העוגבים של המאה ה-19.

תשמעו כאן, לצד רסיטלים לעוגב, גם לא מעט מוזיקה אינסטרומנטלית ולאחר הקונצרט תוכלו ללכת לאכול באחת מהמסעדות המצויינות שנמצאות לא רחוק (אני מאוד אוהב את La Cuisine de Philippe, שנמצאת לא רחוק כל כך משם וניתן לקרוא עליה בכתבה המלצות על מסעדות בפריז שהפרנקופיל וחבריו אהבו במיוחד).

העוגב של כנסיית סן סולפיס. צילם: יואל תמנליס

אופרה, תיאטראות ותזמורת סימפונית

פאלה גרנייה (Palais Garnier)

ביקור באופרה גרנייה הוא הרבה מעבר לחוויה מוזיקלית. זהו אחד הבניינים המפוארים ביותר של פריז (יש שיאמרו המוגזם שבהם) ולכן בהחלט כדאי לבקר שם, גם אל תצפו כאן בשום מופע מוזיקאלי.

מאז שנפתח בניין האופרה החדש בכיכר הבסטיליה תמצאו כאן בעיקר מופעי בלט, אולם לעיתים מציגים כאן גם אופרות ואם אתם מחפשים חוויה אסתטית-מוזיקלית מהמעלה הראשונה, בהחלט שווה לכם ללחוץ על הכפתור הכחול למטה ולראות מה מציגים בזמן שהותכם בפריז.

בניין האופרה של פריז - טיול מוזיקלי אל פאלה גרנייה ומעבר

אופרה בסטיליה (Opera Bastille)

זוהי האחות הצעירה והמכוערת של האופרה גרנייה המפורסמת, אולם חובבי האופרה לא יכולים להתעלם ממנה, מכיוון ששם מוצגות כל האופרות הגדולות של פריז.

אופרה בסטיליה. צילם: יואל תמנליס.

האופרה קומיק (Opera Comique)

למרות שמדובר באופרה שהושקה בשנת 1714 ונמצאת במרחק הליכה קצר מאוד מהאופרה גארנייה, הרי שהאופרה קומיק מוכרת הרבה פחות לקהל הישראלי וחבל.

הבניין, בן המאה ה-19, עבר שיפוצים שהסתיימו לפני שנתיים, ומוצגות שם לפחות 6-7 הפקות אופרה כל שנה.

תיאטרון השאטלה

זהו תיאטרון מפואר שנבנה במאה ה-19 על חורבות אחד מבתי הכלא הנודעים ביותר לשמצה של פריז.

במהלך השנים הופיעו כאן כמה מהמוזיקאים המפורסמים ביותר בעולם ובשנת 2009, האולם כיכב באחד הסרטים הרוסים/צרפתים היפים ביותר שנוצרו כאן, הלא הוא “הקונצרט”, שקטע ממנו הבאתי כאן.

תיאטרון השאנז אליזה (Théâtre des Champs-Élysées)

ממש לא רחוק משדרות השאנז אליזה המפורסמת, עומד לו תיאטרון השאנז אליזה המפורסם. מבנה האר דקו המפורסם הזה זכה לארח לא מעט אומנים גדולים והוא זכור לכולנו בזכות פולחן האביב של סטרווינסקי, שהוצג בו לראשונה וגרם לשערוריה.

היום לא תמצאו כאן שערוריות, אלא שורה של קונצרטים ווקלים (אריות של אופרות, ביצועים של אופרטות ועוד) והכל במחירים סבירים (לרוב). בקיצור, אופציה מצויינת לכל אוהב מוזיקה.

תיאטרון השאנז אליזה. מקור צילום: ויקיפדיה

התזמורת הפילהרמונית של פריז

בניין התזמורת הפילהרמונית של פריז, שנמצא ברובע ה-19, נחשב לאחד הבניינים המודרנים המרשימים ביותר בפריז, כך שאם אומנות מודרנית מעניינת אותכם, כדאי לכם לבוא לבקר שם, גם אם אינכם מתכוונים לשמוע קונצרט.

אולם אם תרכשו כרטיס לאחד הקונצרטים שמתקיימים שם, תהנו מאקוסטיקה מצויינת וחוויה מוזיקלית מהמעלה הראשונה.

התזמורת הפילארמונית של פריז

מקומות נוספים בהם ניתן להקשיב לקונצרטים

מגדל אייפל

אני די בטוח שכשחושבים על חוויה מוזיקלית, מגדל אייפל, הוא לא הדבר הראשון שעולה בראש. אולם הרשו לי להפתיע אותכם, אפשר להקשיב שם לקונצרטים של מוזיקה קלאסית פופולרית, בעודכם צופים על פריז מלמעלה.

הקונצרטים נערכים בקומה הראשונה של המגדל וכוללים לרוב כמה מהיצירות המפורסמות ביותר מהרפרטואר הקלאסי (ארבעת העונות של ויואלדי, אווה מריה של שוברט וכו’).

קניית כרטיס לקונצרט כבר כוללת בתוכה גם כרטיס למגדל עצמו, כך שאם רציתם לעלות על המגדל ואתם אוהבים מוזיקה קלאסית, הרי שהרווחתם פעמיים.

מגדל אייפל מצולם מכיוון גשר ביר חקים. צילם: יואל תמנליס.

ארמון ורסאי

לואי ה-14 ויורשיו אהבו מאוד מוזיקה ולכן אין זה מפתיע שארמון ורסאי, זכה לבית אופרה מפואר וכנסייה מרשימה עם אקוסטיקה מצויינת.

אוהבי המוזיקה יוכלו להנות במתחם הארמון מאופרות בארוק, יצירות אינסטרומנטליות ויצירות דתיות ווקליות. מחירי הכרטיסים לא זולים, אבל החוויה, גבירותי ורבותיי, בהחלט שווה כל יורו. 

ארמון ורסאי

תיאטרון גרבן (Théâtre Grévin)

רובנו מכירים את מוזיאון השעווה של גרבן, אך האם ידעתם שבאותו מבנה ישנו גם אולם קונצרטים?

מדובר באולם קטן יחסית אך מפואר, שנבנה בשנת 1900, ובו תוכלו לשמוע לרוב מוזיקה קאמרית. אז אם חיפשתם לעצמכם מקום לא מוכר עם המון אופי ומוזיקה טובה, זה בהחלט יכול להיות המקום בשבילכם.

כותבים פרנקופילים איכותיים

Café de la Danse

המקום נמצא לא הרחק מכיכר הבסטיליה ותוכלו למצוא כאן הופעות מסוגים שונים ולא רק מוזיקה קלאסית. בהחלט מקום מומלץ למי שכבר היה בכל האולמות הגדולים ורוצה לנסות משהו חדש.

כותבים פרנקופילים איכותיים

כל הקונצרטים בפריז

בכתבה הזאת בחרתי בשבילכם את הכנסיות ואולמות הקונצרטים המועדפים עלי (או כאלו שנראו לי חשובים מכדי שלא אזכיר אותם). 

אולם ישנן עוד כנסיות ואולמות קונצרטים אותם לא הזכרתי, על מנת לשמור על הכתבה באורך סביר. לכן, אם עדיין לא מצאתם קונצרט או שניים שמוצאים חן בעיניכם, אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות את כל הקונצרטים שיתרחשו בפריז בעתיד הקרוב.

כותבים פרנקופילים איכותיים
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!