מוזיאון הלובר בפריז – המדריך המלא למטייל (וגם קצת היסטוריה)

מוזיאון הלובר בפריז - כיצד הוא נוצר ואיך אפשר לשרוד אותו?. צילם יואל תמנליס.

מוזיאון הלובר הוא ללא ספק האטרקציה המרכזית ברובע ה-1 של פריז ואחד המונומנטים המפורסמים של העיר – והוא כמובן ביתה של המונה ליזה. אין בן אדם שנמצא בעיר האורות שיכול להתעלם מהמבנה הענקי והמפואר הזה, אשר מכיל יותר מ-38,000 יצירות אמנות. אבל מהו הסיפור של הארמון הזה, שאחראי לאותו “מסע בארט” שכל תייר שמבקר בפריז בפעם הראשונה חייב לעבור? בואו לקרוא על ההיסטוריה המרתקת של הארמון המפואר הזה, ואנסה לספק לכם גם טיפים לביקור מהנה בלובר.

רוצים להגיע ישר לתכל’ס? הקליקו כאן למידע שימושי על מוזיאון הלובר, כולל כרטיסים, זמני פתיחה ושאר טיפים מועילים.

לובר: ההיסטוריה של המוזיאון המפורסם בעולם

ללובר יש היסטוריה מפוארת שנמשכת כבר יותר מ-800 שנה. ראשית, הרשו לי להציג בפניכם סרטון קצר אך חשוב, שמראה את שלבי הבנייה של הלובר.

שמו של הלובר מגיע ככל הנראה מהמילה Lupera (זאב בלטינית), ע”ש הזאבים שנהגו להסתובב ליד הגדה הצפון מערבית של הסיין. הוא החל את הקריירה שלו בתור מבצר שהקים המלך פיליפ אוגוסט באיזור הזה בשנת 1190, ערב יציאתו למסע הצלב השלישי. הייתה לו סיבה טובה: מלך אנגליה, ריצ’ארד לב הארי, שלט על שטחים שנמצאו לא רחוק כל כך מפריז והייתה סכנה שהוא ינצל את היעדר המלך על מנת לפלוש לעיר הבירה של צרפת. לכן גם ממול ללובר, בגדה השמאלית, הוקם מגדל נל (Tour de Nelse), במקום שנמצאים היום בניין האקדמיה וגשר האומנויות (Pont des Arts), ויחד שני המגדלים אמורים היו להגן על פריז ממערב.

שארל ה-5 החליט להפוך את הלובר מסתם מבצר לארמון שראוי למגורי מלך והחליט לא רק להפוך אותו לנוח ונעים יותר למגורים אלא גם להעביר לשם את הספרייה המלכותית. אמנם החלק הזה של הלובר נעלם מעל פני הקרקע, אולם אם תרדו לאיזור התת קרקעי, תוכלו לראות חלקים מאותו ארמון ימי ביניימי.

ציור של <a class=

המלכים שבנו את הלובר

ארמון הלובר מתקופת ימי הביניים עמד על תלו עד המאה ה-16, אז המלך פרנסואה ה-1 החליט להרוס את המבנה הותיק ולבנות לעצמו ארמון בסגנון הרנסאנס. הסיבה העיקרית לכך היא שהארמון הימי ביניימי הזכיר לו את הארמון בו הוא נכלא בספרד בעקבות נפילתו בשבי בקרב פאביה (עוד על הרפתקאותיו הרומנטיות של המלך בזמן שהיה בשבי ניתן לקרוא בכתבה אהבה מדבקת). בכך מתחיל פרנסואה ה-1 מסורת שתימשך עד ימיו של נפוליאון ה-3 (1852-1870), שבה לא מעט שליטים הוסיפו אגפים ללובר.

הנה רשימה של מלכי צרפת שבנו את הלובר שאנחנו מכירים:

פרנסואה ה-1 (1515-1547)

הרס את הארמון מימי הביניים, למורת רוחם של תושבי פריז, ובנה את הארמון הרנסנסי של הלובר. הארמון הזה נמצא בצידו המזרחי של המתחם וניתן לראות את מיקומו בסרטון למעלה. מעבר לכך שהוא היה הראשון בסדרה של מלכים אשר בנו את הלובר החדש, הרי שאי אפשר לציין את פרנסואה ה-1 מבלי להזכיר את המונה ליזה, אולי התמונה המפורסמת בעולם, שהגיעה ללובר בזכותו.

אנרי ה-2 (1547-1559)

המשיך את העבודה על החלקים הדרום מערביים של החצר המרובעת (Cour Carrée) אך לא הספיק לבנות הרבה מכיוון שנהרג בקרב אבירים במקום בו היום עומדת פלאס דה ווז’.

קתרין דה מדיצ’י (1519-1589)

קתרין דה מדיצ’י, אלמנתו של מלך צרפת אנרי ה-2, הייתה השליטה בפועל של צרפת בתקופת שלטונם של פרנסואה ה-2 (1559-1560), שארל ה-9 (1560-1574) ואנרי ה-3 (1574-1589). היא זאת שציוותה על פיליבר דה לורם (Philibert de Lorme) לבנות את ארמון הטווילרי בגבול המערבי של הלובר ואת גני טווילרי המפורסמים.

אנרי ה-4 (1589-1610)

כשאנרי ה-4 מצליח להיכנס לפריז סוף סוף בשנת 1593, הוא מוצא עיר חרבה וארמון עזוב. הוא מחליט להחזיר את פריז אל ימי הזוהר שלה ואחד מצעדיו הראשונים הוא לבנות את הגלרייה הדרומית של ארמון הלובר. המטרה של הגלריה הייתה לחבר בין ארמון הלובר שבמזרח אל ארמון הטווילרי במערב והיא היוותה את אחד הפרויקטים הארכיטקטוניים השאפתניים ביותר של התקופה. לא פלא שהאגף הזה היווה כאב ראש לא קטן לשר האוצר סולי, שנאלץ לסחוט את קופת הממלכה עד תום על מנת להקים את האגף המפואר הזה (זה לא הפריע לו לקנות את אוטל דה סולי המפואר שבמארה).

אחת מ”תופעות הלוואי” של בניית הגלריה הדרומית הייתה בנייתו של הפון נף. אמנם הגשר תוכנן עוד לפני תקופת שלטונו של אנרי ה-4, אולם אז הוא תוכנן כגשר שיכיל עליו בתים (כמו כל גשרי פריז של אותה תקופה). מכיוון שאנרי ה-4 רצה שהפריזאים יוכלו לראות את הגלריה שהוא בנה הרי שהוא החליט שעל הגשר הזה לא יבנו בתים שיסתירו את הנוף, החלטה מהפכנית לשעתה. את התוצאה אנחנו רואים עד היום.

לואי ה-13 (1610-1643)

אחראי על בניית האגף שיקרא מאוחר יותר על שם ויואן דנון (עליו אדבר מעט מאוחר יותר). כמו כן הוא אחראי על בניית אגף רישלייה, שנקרא על שם ראש הממשלה שלו, שם ישכון בעתיד משרד האוצר הצרפתי (שמאוחר יותר יעבור לברסי).

לואי ה-14 (1643-1715)

המלך לואי ה-14 החל להתגורר בלובר בשנת 1652, אך הוא מעולם לא אהב אותו בגלל הזכרונות שלו ממרד הפרונדה שהתרחש בתקופת ילדותו. למרות זאת, הוא החליט להמשיך במסורת של כל השליטים שלפניו להוסיף ללובר משהו משלו. הוא אמנם לא בנה אגף חדש אך הוא הרחיב מאוד את החצר המרובעת שבחלקו המזרחי של הלובר והוסיף לה שער ועמודים בעיצובו של קלוד פרו (Claude Perrault), אחיו של ממשיל המשלים המפורסם שארל פרו (Charles Perrault). אם תסתכלו היטב תראו שם פורטרט של לואי ה-14. אז זהו, שזה לא הוא אלא… נפוליאון! איך נפוליאון הפך ללואי ה-14, אתם שואלים? בשביל לפתור את החידה הזאת תצטרכו לקרוא את הכתבה מסלול טיול בגדה הימנית בעקבות נפוליאון בונפרטה.

נפוליאון הופך ללואי ה-14 בחזית המזרחית של הלובר. צילום: יואל תמנליס
נפוליאון הופך ללואי ה-14 בחזית המזרחית של הלובר. צילום: יואל תמנליס

המלך לא הסתפק בבנייה אלא הקים באגף הדרומי של הלובר את האקדמיה לאמנות, בה עבדו עשרות רבות של ציירים ופסלים על יצירות שונות לטובת המלך. האקדמיה לאמנות נתנה את השם שלה לגשר שנמצא דרומית ללובר, הלא הוא “גשר האמנויות”, אשר עד לא מזמן גם נקרא “גשר המנעולים”, ע”ש המנהג חסר הטעם של הלבשת מנעולים על דפנותיו על ידי זוגות שראו במחווה הריקה הזאת מעשה רומנטי. וכך, בימיו של לואי ה-14, מספר התמונות בלובר עלה מ-200 ל-2,000 לא רק בזכות האקדמיה שהוא יצר, אלא גם בזכות מסעות רכש של החשמן מאזריני, אשר היה ראש ממשלת צרפת עד מותו בשנת 1661.

בשנת 1682 עוזב לואי ה-14 את הלובר לטובת ארמון ורסאי והלובר החל להתרוקן אט אט מיושביו. את מקום האצילים תפסו האמנים שהפכו את הלובר לסטודיו ענקי. לואי ה-15 ולואי ה-16 מחליטים להישאר בוורסאי, וכתוצאה מכך העבודות להרחבת ארמון הלובר נעצרות. הלובר וארמון הטווילרי מאבדים את חשיבותם אט אט אך לא לזמן רב, מכיוון שהגורל שלהם עומד להשתנות באופן דרסטי.

בין מוזיאון למרכז שלטוני

עם פרוץ המהפכה הצרפתית בשנת 1789, נאלצים לואי ה-16 ומארי אנטואנט לעזוב את ורסאי ולעבור לארמון הטווילרי. הארמון הפך מבחינתם לכלוב של זהב ובשנת 1791 הם מנסים לברוח משם אך נתפסים בעיירה וארן (Varenne) ומוחזרים חזרה לפריז. בשנת 1792 מתרחש בארמון הטווילרי טבח נוראי בשומרי הראש השוויצריים של המלך, ובעקבותיו עוזבים המלך ומשפחתו את ארמון הטווילרי ונכלאים במצודת הטמפל שבמארה. אולם ארמון הטווילרי לא נשאר מיותם זמן רב, וכאשר נפוליאון ה-1 עולה לשלטון הוא מחליט להפוך אותו למרכז שלטוני. מאז ועד נפילתו הסופית בשנת 1815, הוא ימשיך להתגורר בארמון הזה. אם תרצו לראות כיצד הלובר נראה זמן קצר לפני שנפוליאון הראשון עלה, לשלטון אתם מוזמנים לצפות בסרטון קצר שיצרתי:

ומה קורה עם הלובר עצמו, אתם שואלים? אחרי שבמשך יותר ממאה שנים שימש הלובר כמרכז אמנותי, מחליט נפוליאון להפוך אותו למוזיאון הפתוח לקהל הרחב. לצורך זה מזמן אליו נפוליון את הברון ויואנט דנון (Vivant Denon) ומטיל עליו את המשימה להפוך את ארמון הלובר למוזיאון. ויואנט מתחיל מיד באיסוף יצירות האומנות והצגתן לקהל הרחב, ויש לו הרבה עבודה, מכיוון שנפוליאון בזז במהלך מלחמותיו לא מעט יצירות אומנות אירופאיות מהשורה הראשונה. במקביל להפיכת הלובר למוזיאון, מחליט נפוליאון להתחיל בבניית האגף הצפוני שיחבר בסופו של דבר בין ארמון הטווילרי לחצר המרובעת שבמזרח. ולבסוף, אי אפשר להזכיר את הלובר ונפוליאון מבלי להזכיר את שער הניצחון של הקרוסל, אותו הוא בנה בין 1806-1808 ועליו ניתן לקרוא בכתבה איך שקרוסלה מסתובבת לה.

גם אחרי נפילת נפוליאון ממשיך ארמון הטיוולרי להיות מרכז שלטוני וכתוצה מכך הרובע ה-1 הופך אט אט לרובע החשוב ביותר של פריז של המאה ה-19. זאת גם הסיבה מדוע תמצאו כמה מלונות סופר יוקרתיים דוגמת Le Meurice ממש לא רחוק מהלובר (ואם כבר הגעתם אליו, אל תפספסו את תה אחר הצהריים שלו). השיא מגיע בתקופת שלטונו של נפוליאון ה-3, כאשר ארמון הטווילרי מורחב והקיסר מסיים את האגף הצפוני של הלובר ומחבר סופית בין ארמון הטווילרי לחלקו המזרחי הלובר.

אולם החגיגה לא ממשיכה לזמן רב. בשנת 1870 פורצת מלחמה בין צרפת לפרוסיה וכתוצאה מתבוסה בשדה הקרב נפוליאון ה-3 נאלץ לוותר על כסאו. את הקיסרות מחליפה רפובליקה צעירה (הרפובליקה ה-3), אולם זמן קצר אחר כך, במרץ 1871, מתמרדת פריז ולמשך תקופה של כחודשיים שולטת בה הקומונה הפריזאית. הרפובליקה השלישית מצליחה לדכא את הקומונה במאי 1871 אך במהלך הקרבות מחליטים תומכי הקומונה לשרוף את הבניינים הראשיים של פריז ובהם ארמון הטווילרי (ניתן לקרוא על זה עוד בכתבה כשפריז כמעט נשרפה).

לאחר מספר שנים בהם עמדו ההריסות של ארמון הטווילרי מחליטה העירייה לא לבנות את הארמון מחדש אלא לנקות את ההריסות ,מה שיצר פרספקטיבה יפהפייה משער הניצחון של הקרוסל ועד שער הניצחון של נפוליאון בסוף שדרות השאנז אליזה. מרגע זה הלובר קיבל את צורתו הסופית. טוב, לא בדיוק…

בין פירמידה לקניון תת קרקעי

במהלך המאה ה-20 המשיך הלובר לתפקד בתור אחד המוזיאונים החשובים באירופה, וכאשר נגנבה ממנו המונה ליזה בשנת 1911 הייתה זו שערורייה שאחריה עקבו בכל העולם. אולם, במהלך שנות ה-60 הלך המוזיאון והתיישן ואף איבד את הבכורה למרכז פומפידו שהוקם בשנת 1976. היה ברור שאם הלובר ירצה לחזור ולהפוך למוזיאון החשוב בפריז, הוא יהיה חייב לעבור מתיחת פנים משמעותית.

בין ישן לחדש בלובר. צילם: יואל תמנליס
בין ישן לחדש בלובר. צילם: יואל תמנליס

מי שאחראי על אותה “מתיחת פנים” הוא הנשיא פרנסואה מיטראן, אשר במסגרת “העבודות הגדולות” (Les Grands Traveaux), ציווה לשפץ את הלובר ולפנות ממנו את משרד האוצר. המטרה הייתה לספק כניסה נוחה יותר למוזיאון וגם לתת מקום ליצירות אומנות רבות שעד כה שכנו במרתפיו . את הכניסה החדשה הוחלט לכסות בפירמידה אותה יצר האדריכל יאו מינג פיי (Ieoh Ming Pei) ושהפכה לסמל של הלובר. במקביל נבנה מתחת ללובר קניון ענקי, בו ניתן לא רק לקנות לא מעט דברים שלא ממש צריכים אלא גם להתבונן בשרידים של המבצר הימי ביניימי (ולבקר בשירותים הכי מפנקים בפריז עליהם ניתן לקרוא בכתבה השירותים החשאיים).

ואכן, השיפוץ והשדרוג של הלובר הצליחו מעל למצופה. ממוזיאון מיושן הפך הלובר למוזיאון חדיש, בו מבקרים יותר מ-9 מליון תיירים כל שנה (מקום ראשון מבין כל המוזיאונים של פריז).

מידע שימושי למבקרים במוזיאון הלובר

תמונה: Benh LIEU SONG (Flickr), CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

כרטיסים למוזיאון הלובר

אפשרויות נוספות לכרטיסים ופעילויות הקשורות ללובר

איך מגיעים ללובר?

הדרך הפשוטה ביותר להגיע ללובר היא באמצעות מטרו קו 1 (ניתן לרדת בתחנות Louvre-Rivole או Palais Royal – Musée du Louvre). זהו קו אוטומטי וככזה הוא חסין שביתות, מה שנותן לו יתרון לא מועט. כמו כן ,ניתן להגיע אליו באמצעות קו שמגיע לתחנת  Palais Royal – Musée du Louvre. ניתן לקרוא על דרכי הגעה נוספות ללובר בכתבה תחבורה בפריז.

שעות פתיחה – מוזיאון הלובר

הלובר פתוח בימים שני, רביעי, חמישי, שבת וראשון, בשעות 9:00 עד 18:00.

ביום שישי, המוזיאון פתוח ב-9:00-21:45. המוזיאון סגור בימי שלישי.

איך מדלגים על תורים בלובר?

התורים של הלובר הם דבר כמעט מיתולוגי ובימים מסויימים (למשל כשהכניסה היא חינמית) הם יכולים לגרום לכם לבזבז זמן רב. אז איך בכל זאת ניתן למצמצם ככל הניתן את הזמן שתבזבזו בתור?

  • אל תבואו בימים שהכניסה למוזיאון בחינם – תזכרו שבטיול ישנו משאב שחשוב עוד יותר מכסף וזה הזמן, מכיוון שאת הכסף תרוויחו חזרה אך את הזמן לא תחזירו לעולם. לכן אל תתקמצנו ואם ברצונכם לבקר בלובר קנו כרטיס.
  • קנו את הכרטיס מראש – למטה תמצאו מספר אופציות מצוינות ולא יקרות שבאמצעותן תוכלו לקנות כרטיסים מראש. את הכרטיסים יש לאסוף בחנויות המצויינות באתר ולא בקופות (כי אחרת תאלצו לעמוד בתור ואז לא עשיתם בזה כלום). אופציה נוספת ומומלצת היא לקנות את כרטיס המוזיאונים של פריז. לא רק שלא צריך לאסוף אותו בקופות אלא שהוא יאפשר לכם להיכנס ולצאת מהמוזיאון במשך מספר ימים, מה שיאפשר לכם להכיר את המוזיאון בניחותא ולהימנע מ”הרעלת האומנות” עליה דיברתי קודם.
  • לבוא בשעות הערב – כפי שראיתם בימי רביעי ושישי הלובר נסגר ב 21:45. אז מעבר לתחושה שאתם מטיילים בתוך “צופן דה וינצ’י” אתם תגלו שהחל משעה 18:00 או 19:00 בערב כמות האנשים בלובר יורדת פלאים מה שהופך את הסיור לכיפי במיוחד וכמובן מקצר את התורים.
  • קנו כרטיס כניסה מתוזמןהכרטיס הזה מבטיח לכם כניסה תוך 30 דקות.

אילו יצירות אמנות כדאי לראות בלובר?

זאת שאלה ממש לא פשוטה מכיוון שהלובר מכיל כמות עצומה של אוצרות אומנות. אך אל דאגה, יש לי פתרון בשבילכם!

פניתי לד”ר אפי זיו ושאלתי אותו על אילו יצירות אומנות אסור לוותר בשום אופן. את התשובה שלו ניתן למצוא בכתבה 10 יצירות חובה במוזיאון הלובר (ואף מילה על המונה ליזה).

מעבר לעניין היצירות עצמן יש לזכור שהלובר עצמו היה גם ארמון מגורים ולכן אגפים שלמים בו נראים ומרגישים כמו ארמון. קחו לדוגמא את האגף של הריהוט מהמאה ה-18 שכה אהוב על ידי הפרנקופיל רונן סאס. הציצו בסרטון הזה וראו את הפאר והיופי:

אני בהחלט מסכים עם קביעתו של ידידי שמדובר באגף חובה, אולם אם יש צורך לבחור באגף אחד בלבד, הרי שבעיני המרשים מכולם הוא האגף של נפוליאון ה-3. הציצו בסרטון הזה ושפטו בעצמכם:

מלונות ודירות נופש באיזור הלובר

ישנם שני יתרונות גדולים ללינה באיזור הלובר. היתרון הראשון הוא האפשרות להגיע ללובר במהירות קרוב מאוד מאוד לשעת הפתיחה שלו ובכך לעקוף חלק מהתורים. היתרון השני הוא עצם מיקומו של הלובר ממש במרכז פריז, מה שמאפשר לכם להגיע ברגל ללא מעט מנקודות העניין והאטרקציות של עיר האורות.

היכן כדאי להתגורר כדי להיות קרוב ללובר? האופציה הכי הגיונית היא כמובן להתגורר ברובע ה-1, בסמוך לרחוב ריבולי או רחוב סנט אונורה שמקביל אל הלובר. אולם אם לא מצאתם שם דירה או מלון תוכלו לבדוק גם מקומות לינה ברובע ה-6 בכל הרחובות שנמצאים בין בולבאר סן ז’רמן לנהר הסיין.

תוכלו למצוא דירות נופש ומלונות באיזורים הנ”ל בקישורים הבאים:

האם כדאי לבקר בלובר? שתי דעות מנוגדות

בקרב הקהילה הפרנקופילית קיימות דעות חלוקות בנוגע האם חייבים לבקר בלובר. לפני שאומר את דעתי אני רוצה להביא לכם שתי דעות מנוגדות, זו של יואל תמנליס, שאוהב את הלובר, וזו של רוני כץ – שמתעבת אותו. אם לא הצלחתם להחליט, תקראו הלאה וכולי תקווה שאוכל לפתור לכם את הדילמה.

מוזיאון הלובר – למה אני כל כך מתלהב ממנו וממליץ עליו? יואל תמנליס

מוזיאון הלובר הוא “המוזיאון” בהא-הידיעה מבחינת אושרו והקיפו, ממש “חלון הראווה של העולם” – מעונם ההיסטורי של מלכי צרפת שהפך למוזיאון החשוב והגדול ביותר בעולם. כשאתם מבקרים בפריז אתם לא יכולים לבקש מעצמכם פטור מביקור במקום. זהו אתר חובה. להערכתי, רבים הסיכויים שבסוף הביקור תישארו בעיקר עם טעם של עוד.

מוצגות בו 5,000 שנות אמנות ממצרים העתיקה ועד אמצע המאה ה-19. המבחר העצום והנפלא של פרטי אמנות המוצגים במוזיאון נותן מענה מגוון לכל תחומי העניין האפשריים: ארכיאולוגיה, ציור, פיסול, חפצי נוי, רישומים והדפסים.

המשיכה אל המקום וההנאה הרבה מתחילות כבר מחוץ לאולמות התצוגה: המבנה המרשים והמהודר, שער הניצחון קרוסל, גני הטווילרי, החצר המרובעת, גשר האמנויות הצמוד, הפירמידה המודרנית שבכניסה, אולם הכניסה, כל אלה מהווים מבוא מרשים ומרתק לחוויה העתידית שבביקור.

מוקדי המשיכה העיקריים עבורי הם ציורי השמן בפורמט ענק, בעיקר מהמאה ה-19, המוצבים לרוב באולמות גדולים ויוצרים אווירה אמנותית-תרבותית שקשה לתאר אותה במילים. אוסף הציורים האיטלקי מרשים אותי במיוחד וכמובן שגם לצרפתי לא חסר. הציורים האלה וחלק מהפסלים המרהיבים שבאוספי המוזיאון גורמים לי להרגיש סוג של התרוממות רוח. בכל ביקור בלובר, והיו לי הרבה מאוד כאלה, אני מרגיש דחף לראות עוד ועוד. בסוף הביקור מתחשק לי לרוב לסור משם לכלבו הענק הקרוב “בזאר הוטל דה ויל” כדי לרכוש צבעי שמן, מכחולים ובדי קנבס.

רחבת הדשא של גני הטווילרי ליד הלובר. צילם: יואל תמנליס
רחבת הדשא של גני הטווילרי ליד הלובר. צילם: יואל תמנליס

למה כף רגלי לא תדרוך במוזיאון הלובר? – רוני כץ

אני חייבת הסבר לחברי הטוב יואל תמנליס שהעלה היום תמונה יפהפיה (כמו כל צילומיו) של מוזיאון הלובר בפריז… ואני הגבתי שם מתוך זעזוע אישי.

אז סיפור שהיה, כך היה: גדלתי את כל ילדותי בפריז. אני בת 9, חופש סוכות, שבוע ימים חופש מבית הספר, כל כך חיכיתי לחופש, לכייף. אמא תיכננה אחרת והחליטה שלמרות שאני צברית ישראלית, אני חייבת לספוג תרבות, שלא ייצא ממני לבנטינית גמורה.

אם כך…נוסעים ללובר! קל. מטרו קו 1 תחנת Palais Royal. מתחילים. מרשים, אין ספק…חדרים ענקיים, תקרות גבוהות, דממה…אם מישהו מצייץ, הד נוראי… מוצגים על מוצגים, חדרים על חדרים, מבוך מטורף. מונה ליזה. כמה מומיות. כמה מלכים. נכנסנו בבוקר יצאנו אחה״צ.

היידה, מחר גן השעשועים ביער בולון. אז זהו שלא! למחרת…עוד יום בלובר!!! מהבוקר עד אחה״צ! עם עצירות והסברים ליד כל מוצג – כמיטב יכולת הדיבור האינסופית של אמא שלי- מי שהכיר אותה, מבין.
אני גמורה. מקטרת בדרך חזרה במטרו… ואמא: ״ששששש, שקט! אנחנו במקום ציבורי, לא מדברים בקול!״. אבא חוזר בערב ואני שוטחת בפניו את סבלי – הוא מתרשם קלות, מעיר לאמא בעדינות: ״ילדה, רחמנות, סעו ליער בולון״. אמא מסננת: ״תרבות. חייבת תרבות!״.

למחרת, לאן?! נכון, עוד יום בלובר!!!! וגם למחרת!!! 4 ימים ברצף!!! ביום הרביעי, לקראת הצהריים, הבנתי שאם אני לא אציל את עצמי, ישועה לא תגיע. תוך כדי הליכה במסדרונות, אני בודקת עם העיניים…מפזרת פירורים דימיוניים כסימני דרך… מחכה לשעת כושר, שומטת את ידי בבת אחת מידה ושמה ספרינט של הלייף! לא מסתכלת לאחור… לא רואה בעיניים כלום מלבד את הפירורים הדימיוניים שפיזרתי בדרך עד היציאה מ״מחנה ריכוז״ התרבות הזה. אני בחוץ! יש לי כרטיס מטרו בכיס, הכנתי אותו מראש כבר מוקדם בבוקר. אממה…לא מצאתי את התחנה.

מסתובבת, מגיעה עד לצד השני של הלובר, ליד נהר הסיין… הלכתי לאיבוד. שואלת אנשים היכן התחנה שלי.
ידעתי שאני צריכה להחליף קו מטרו בדרך לתחנת Jasmin שליד הבית. לא מצאתי. ממשיכה לחפש. אמא בינתיים מזעיקה את אבא, אבא מזעיק אנשי ביטחון של השגרירות. לא לשכוח את השנה 1970, תקופת האמברגו, חטיפת מטוס אל על לאלג׳יריה, פיגוע והתרסקות מטוס סוויסאייר…

ילדה ישראלית מסתובבת לבד ברחובות פריז. בעיניים שלי היום, אם הייתי במקום אמא שלי, הייתי מתה במקום.
אנשי הביטחון הישראלים מצאו אותי. הביאו אותי חזרה ללובר לאמא שלי… ואני… נשארתי עם פוסט טראומה לכל החיים, אני ניצולת לובר, זוכרת ולא שוכחת…
לעולם לא עוד! הבנת, יואל?

ומה חושב הפרנקופיל?

אני נמצא איפשהו באמצע בין יואל לרוני. מצד אחד הלובר הוא אכן מוזיאון מעייף בטירוף ואם תוסיפו עליו את עומס התיירים והתורים אתם בהחלט יכולים לקבל ביקור מסויט (על הדרכים להתמודד עם העומס תוכלו לקרוא בפרקים הבאים בכתבה הזאת).

מצד שני בעיני הלובר הוא בהחלט מוזיאון חשוב ומומלץ לביקור אבל לאו דווקא בגלל המונה ליזה או יצירות מפורסמות אחרות. לכן אם תשאלו אותי, הרי שהייתי מוותר על המוזיאון הזה בטיול הראשון שאותו הייתי מקדיש לסיורים רגליים ברחובות ופחות למוזיאונים. לעומת זאת אם אתם כבר ביקרתם בעבר בפריז אז בהחלט שווה לבקר שם אבל לאכול את המוזיאון הזה בביסים קטנים בלבד (כמה חדרים בכל פעם ולא יותר).

כתבות נוספות מאותו נושא

הירשמו לעלון שלי

וככה לא תפספסו אף כתבה או אירוע פרנקופילי (מכיוון שאני לא נפוליאון אני מבטיח לא להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם).

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן