שער הניצחון. צילום: יואל תמליס
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

כשאומרים "שער הניצחון" כולנו חושבים מיד על שער הניצחון שהחל לבנות נפוליאון ה-1 באיזור כיכר האטואל (Place de l'Étoile) שבקצה השאנז אליזה. אולם דווקא המונומנט הזה הוא ה"צעיר" מבין שערי הניצחון שקיימים בפריז והא כלל וכלל איננו היחיד. היום אני רוצה לצאת אתכם למסע שכולו שערי ניצחון. נתחיל עם שני שערים המוכרים הרבה פחות לתייר הישראלי, אשר נוצרו עוד במאה ה-17. משם נמשיך לשער הניצחון הראשון שבנה נפוליאון ונקנח בשער הניצחון המפורסם בקצה שדירות האליזה.

אז בואו ננעל נעליים נוחות מכיוון שהמסע שלנו יקח אותנו מהרובע ה-10, דרך הרובע ה-1 ועד קצהו של הרובע ה-8. ורק הערה קטנה לפני שנתחיל. אם הגעתם לכתבה הזאת על מנת לחפש מידע פרקטי (שעות פתיחה, מחירי כרטיסים וכו') לגבי שער הניצחון המפורסם אתם מוזמנים לדלג על שאר המידע באמצעות תוכן העיניינים של הכתבה הזאת ולהגיע הישר למחוז חפצכם.

Porte Saint Denis

פורט סן דני (Porte Saint Denis). צילם יואל תמנליס
פורט סן דני (Porte Saint Denis). צילם יואל תמנליס

למען האמת המסורת של שערי ניצחון היא מסורת קדומה מאוד ומקורה לא בצרפת אלא ברומא העתיקה (השער המפורסם ביותר מאותה תקופה הוא כמובן שער טיטוס). גם מלכי צרפת נהגו להקים שערי ניצחון בפריז ובערים נוספות אולם עד המאה ה-17 היו רוב השערים הללו זמניים והם פורקו זמן מה לאחר המאורע שבעקבותיו הם הוקמו. לואי ה-14 החליט לשנות כל זאת ולבנות שער ניצחון קבוע שיעטר את הבולברים החדשים של פריז, אותם בנה על חורבות החומה של שארל ה-5 (בולבאר מגיע מהמילה ההולנדית "בולוורק" שפירושו אתר בנייה. הסיבה לכך היא שהפועלים ההולנדים הם אלו שבפועל הרסו את החומות ובנו את השדרות הראשונות של פריז).

למיקום השער נבחר סוף רחוב סן דני ולא בכדי. החל מימי הביניים והלאה היה רחוב זה לאחד החשובים בעיר מכיוון שמלך צרפת היה נכנס אל עיר הבירה דרך שער סן דני שבחומה. כמו כן, כשהמלך היה מת הייתה גופתו עוברת באותו רחוב בדיוק בדרך אל מנזר סן דני שם היה מצטרף למלכים הקודמים שהיו קבורים שם. ואם חשבתם שהמנהג הזה הסתיים עם מלך צרפת האחרון הרי שטעיתם. המלכה ויקטוריה עברה תחת השער הזה בזמן ביקורה בפריז בשנות ה-50 של המאה ה-19.

אז מדוע החליט להקים לואי ה-14 שער ניצחון? הוא עשה זאת בעקבות שורה של נצחונות על ההולנדים שהגיעו לשיאם עם כיבוש העיר מאאסטריכט (Maastricht) ועל הנסיכויות של הריין. ולניצחון מפואר היה דרוש שער מפואר לכן מלך צרפת החליט לא לחסוך באמצעים. לאדריכל נבחר פרנסואה בלונדל (François Blondel 1618-1686) והוא נדרש לבנות שער גדול בסגנון שער טיטוס. אם תסתכלו על הדמויות המופיעות על השער תגלו שם פסל של אישה היושבת על אריה גוסס. זוהי אלגוריה של הולנד המובסת. על מנת להדגיש את התבוסה שם הפסל ליד האריה חרב שבורה וחצים מפוזרים. כמו כן אם תסתכלו למעלה תגלו כתובת בלטינית המתארת את כל הכיבושים של מלך צרפת שנעשו בזמן שיא של 60 יום (כן, היו פעם ימים שצרפתים ניצחו במלחמות).

נפוליאון ה-1 די קינא בשער הניצחון הזה בגלל גודלו ובגלל הנצחונות הרבים של לואי ה-14. לכן כאשר היה צורך לשפץ את השער בשנת 1807 הוא דאג לצפות בברונזה את המילים Ludovico Magno (לואי הגדול) כדי שאנשים לא ישימו לב למי שבנה את השער הזה. והאמת יתכן וזה הצליח לו כי לא המהפכנים של 1830 ו 1848 ולא מליוני האנשים שעוברים שם, לא ממש שמים לב לשער הזה ולמי שבנה אותו…

Porte Saint Martin

פורט סן מרטן (Porte Saint Martin). צילם: יואל תמנליס
פורט סן מרטן (Porte Saint Martin). צילם: יואל תמנליס

עברו שנתיים ולואי ה-14 המשיך לנצח (אל תדאגו, עוד כמה שנים זה יעבור לו). על מנת לחגוג את הנצחונות החדשים שלו על הריין הוא ציווה להקים שער ניצחון חדש, אשר יחליף את שער סן מרטן שהיה קבוע בחומה ז"ל, אותה בנה שארל ה-5. לצורך בניית השער זומן הארכיטקט פייר בולה (1639-1716 Pierre Bullet) ואם תסתכלו על השער תגלו שיש עליו 4 אלגוריות שונות:

 • בחלק הצפוני תגלו אישה יושבת ליד אריה (אלגוריה לכיבוש העיר לימבורג) וגם את לואי ה-14 נלחם כנגד נשר (סמל של האמפריה הרומית הקדושה והנסיכויות הגרמניות שלה).
 • בחלק הדרומי תמצאו שוב את לואי ה-14 אך הפעם בתור הרקולס (עירום) הנלחם בקואליציה נגדו. כמו כן תראו כאן את לואי ה-14 (שוב) הפעם עומד ליד עץ זית ומקבל מפתחות מאישה המסמנת את העיר בזנסון (Besançon) אותה הוא כבש.

לא יודע איך אתם, אבל כל ההופעות של לואי ה-14 במקומות שונים באותו שער גרמו לי לחשוב שמדובר בגרסא ישנה של Doctor Who…

גם סיפורו של השער הזה לא מוכר לרוב התיירים וגם הם עוברים לידו מבלי לשים לב לקיומו. האם יהיה זה גורלו גם של שער הניצחון הבא?

שער הניצחון של הקרוסל

שער הניצחון של הקרוסל. צילם: יואל תמנליס
שער הניצחון של הקרוסל. צילם: יואל תמנליס

ועכשיו אנחנו עוברים פיזית מהרובע ה-10 בו היו שני שערי הניצחון הקודמים הישר אל הרובע ה-1. אולם המסע שלנו איננו רק מסע במרחב אלא גם מסע בזמן מכיוון שאנחנו עוברים גם יותר מ 130 שנה קדימה אל צרפת של ראשית המאה ה-19.

כפי שראינו קודם נפוליאון קינא בלואי ה-14 והחליט בעקבות ניצחונותיו להקים גם לו שער ניצחון. המיקום שנבחר הייתה שכונה קטנה בין הלובר לבין ארמון הטווילרי. לשכונה קראו "קרוסל" על שם משחק הקרוסל ששיחק לואי ה-14 ושהיה שונה מאוד מהקרוסלה שאנחנו מכירים (אם אתם רוצים לקרוא עוד על המשחק הזה אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה איך שקרוסלה מסתובבת לה). מכיוון שנפוליאון רצה ששום דבר לא יסתיר את שער הניצחון הוא הרס את כל הבתים מסביב ויצר את הרחבה שכולנו מכירים כיום.

את השער החלו לבנות בשנת 1806 בהשראת שער רומאי עתיק של ספטימוס סברוס ונפוליאון החליט לשים מעליו את הסוסים שגנב מונציה (הסוסים הללו נבזזו על ידי הונציאנים כשאלו פלשו לביזנטיון אבל זה כבר סיפור אחר). בעת בניית שער הניצחון החליט מישהו "להגדיל ראש" ולשים פסל של נפוליאון על מרכבת הסוסים, אולם היום לא תראו את הפסל הזה. איפה נפוליאון היום אתם שואלים? הוא הוחלף על ידי הבורבונים בפסל אלת השלום וגם הסוסים המקוריים הוחזרו לונציה ובמקומם אתם רואים העתק.

הסוסים על גבי שער הניצחון של הקרוסל. צילם: יואל תמנליס.
הסוסים על גבי שער הניצחון של הקרוסל. צילם: יואל תמנליס.

מה עוד אפשר לראות בשער הזה המתנשא לגובה של קרוב ל 20 מטר? תוכלו למצוא שם את סמל איטליה המוחזק על ידי פסלים אלגוריים של החכמה והניצחון. כמו כן, בדיוק כמו בשער סן מרטן גם כאן תמצאו את מזמין השער, הפעם זה נפוליאון, בכל מקום. רגע אחד הוא נכנס למינכן ורגע אחר הוא חותם על שלום פרסבורג. רגע אחד הוא מנצח את קרב אוסטרליץ וברגע השני מכניע את אולם (Ulm). אכן, אין ספק שנפוליאון היה אדם שידע מולטיטסקינג מהו.

אולם האם שער ניצחון אחד הספיק לנפוליאון? כמובן שלא ועוד תוך כדי בניית שער הניצחון של הקרוסל הוא החל לתכנן ולבנות את שער הניצחון המפורסם ביותר בפריז.

שער הניצחון של כיכר האטואל

זהו שער הניצחון בהא הידיעה, השער שכנראה בגללו התחלתם לקרוא את הכתבה הזאת. הגבעה הזאת שנמצאת בראש שדרת השאנז אליזה הייתה על הכוונת של לא מעט שליטי צרפת לפני שנפוליון בנה שם שער ניצחון. קחו לדוגמא את לואי ה-15. אם זה היה תלוי בו היום היה נמצא על ראש הגבעה פיל ענק. למען האמת מודל מגבס של פסל הפיל באמת נוצר אולם ברגע האחרון הוא הועבר לכיכר הבסטיליה שם נשאר עד שנהרס לחלוטין (מוזמנים לקרוא עליו בכתבה מסלול טיול בפריז של ויקטור הוגו.

נפוליאון מחליט שהגבעה הזאת עמדה שוממה יותר מידי זמן ובעודו בונה את שער הניצחון של הקרוסל הוא מצווה על שאלגרן (Jean Chalgrin 1739-1811) לבנות שם שער ניצחון לכבוד צבאו. אולם שלגרן מת ב 1811 וכמה שנים אחר כך נפוליאון ה-1 איבד את כסאו. כתוצאה מכך העבודה על שער הניצחון נעצרה כמעט לחלוטין והוא עמד בשיממונו במשך כ-20 שנה). מי שהחליט לסיים את שער הניצחון היה מלך צרפת האחרון, לואי פיליפ (1830-1848) ובשנת 1836 נחנך השער המפורסם לאחר שעבדו עליו גדולי הפסלים של צרפת באותה עת ובינהם רוד (Rude), פראדייה (Pradier) וקורטו (Cortot).

האלגוריה של המרסייס. צילם יואל תמנליס.
האלגוריה של המרסייז. צילם יואל תמנליס.

שער הניצחון של כיכר האטואל הוא ללא ספק שער הניצחון המרשים ביותר בפריז ולא רק בזכות גובהו (50 מטר). תוכלו למצוא עליו פסלים אלגוריים, כאשר המפורסם ביותר הוא פסל המרסייז שמובילה את החיילים לקרב, אותו פיסל רוד (Rude). אם תסתכלו למעלה תגלו שם את שמות הנצחונות הגדולים ביותר של נפוליאון ואם תעלו במדרגות או במעלית תגיעו למוזיאון שנפתח ב 2007 ומתאר את ההיסטוריה של שער הניצחון. אם תרצו להכיר יותר לעומק את כל אחד מהפסלים הרבים על שער הניצחון אתם מוזמנים לצפות בסרטון הזה.

שער הניצחון בפריז  – כרטיסים ושעות פתיחה

כרטיסים

אם החלטתם לטפס על שער הניצחון על מנת להנות מהנוף המדהים הנשקף למטה (ומהמוזיאון החביב כמובן) אזי מומלץ לקנות כרטיסים אליו בראש על מנת לחסוך עמידה בתור. את הכרטיסים ניתן לקנות בדף המונומנטים שבאתר.

שעות פתיחה ודרכי הגעה

שער הניצחון פתוח כל יום לקהל הרחב בין השעות 10:00-22:00. ניתן להגיע אליו באמצעות קווי המטרו 1, 2 וקו 6. כמו כן ניתן להגיע אליו ב RER A (מאוד נוח אם אתם נמצאים לי תחנת LES HALLES).

מלונות באיזור שער הניצחון

שער הניצחון לא נמצא בעיני ממש במרכז פריז אך קווי המטרו שעוברים בו הופכים אותו למאוד מרכזי. לכן במידה ותרצו להתגורר בקרבתו תוכלו לבחור בין הרובעים ה-8, 16 או ה-17, אשר גובלים בו. אם כמובן תרצו להתגורר ליד אחד משערי הניצחון האחרים שהזכרתי הרי שתוכלו לחפש לכם מקום לינה ב:

 • הרובע ה-1 שנמצא ליד שער הניצחון של הקרוסל.
 • הרובע ה-3, אשר נמצא קרוב לפורט סן מרטן (רק היזהרו לא להתגורר ברחוב Blondel או סמוך לו בגלל שיש שם לא מעט זונות רחוב).
 • הרובע ה-10, שם נמצאים פורט סן דני ופורט סן מרטן. מכל הרובעים שהוזכרו הוא גם הרובע הכי זול.

אז אם החלטתם להתגורר באחד מהרובעים הללו כל מה שנשאר לכם זה לבחור מלון מעולה או דירת נופש מפנקת אותם תוכלו למצוא כאן:

בונוס: לא שער, לא ניצחון ולא בפריז אך בכל זאת…

הגראנד-ארש. צילם: יואל תמנליס
הגראנד-ארש. צילם: יואל תמנליס

ואם הגעתם עד לכאן ואתם מחפשים לכם עוד שער אחד שאיכשהו קשור לפריז הרי שהרשו לי לספר לכם על שער של רובע לה דפאנס הנקרא בצרפתית La grande arche (הקשת הגדולה).

את הקשת הזאת ניתן לראות גם אם תעמדו ברחבת הקרוסל (ובוודאי אם תעמדו על שער הניצחון של האטואל) והוא התוספת המודרנית למסורת המבנים הגרנדיוזיים של פריז וסביבותיה. השער הזה בגובה 100 מטר תוכנן על ידי האדריכל הדני אוטו פון ספרקלסן ונבנה במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20. להבדיל משערי הניצחון להם לא היה שום שימוש פרקטי הרי שכאן מדובר במבנה משרדים ענק בו שוכנים משרדי ממשלה, חברות גדולות ועוד. אם תעמדו על השער מובטחת לכם תצפית מדהימה על פריז שתכלול את שער הניצחון, שדירות השאנז אליזה, הקונרורד והלובר.

אם תרצו לקרוא עוד על השער הזה ועל רובע לה דפאנס הרשו לי להמליץ על הכתבה הנהדרת של יואל תמנליס רובע לה דפאנס – מנהטן בקרבת פריז.

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

הודעה חשובה לסיום...

פרנקופילים יקרים, אם במקרה אתם באמצע תכנון טיול לצרפת ובא לכם לפרגן, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך הקישורים באתר.

מבטיח לכם שההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק עמלה קטנה שתעזור להחזיק את האתר באוויר.

הקישורים למלונות ולכרטיסים פזורים בכל האתר (בהתאם לרלוונטיות שלהם), אולם על מנת להקל עליכם ריכזתי את כולם בשני הדפים הללו:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

צבי חזנוב

הרצאות על תרבות צרפת שיכולות לעניין אתכם

כבר ביקרתם בקבוצות הפייסבוק שלי?

תמצאו שם לא רק אותי אלא גם פרנקופילים כמוכם שישמחו לענות לכל שאלה שלכם

23 תגובות

 1. יופי שלכתבה. מעמיקה ומעניינת כהרגלך.
  תמיד אני מחפשת עוד סיבה לחזור לפריס,הפעם אסע כדי לראות היטב את שער סן מרטןוסן דני שבטוח שפסחתי עליהם בלי לשים לב. תודה תודה

 2. תודה רבה. נהנית לקרוא.
  כבר העברתי גם לחברים שמתכנני את פריז בעוד שבועות אחדים.

   1. כתבה מצוינת,רק לא הבנתי למה אמרת ששער la grande arche של רובע לה דפנס הוא לא בפריז…

    1. הסיבה לכך היא שלה דפאנס נמצאת בפרוור של פריז בשם קורבבואה.

 3. חשבתי שאני מכיר היטב את פריז מידי פעם אתה מוכיח לי שיש לי עוד הרבה ללמוד עליה בזכותך

 4. מעניין מעשיר ומהנה כתמיד. תודה רבה צבי

 5. מעניין ועושה חשק, גם אחרי לא מעט ביקורים.
  מה יש לך להציע לבני תשחורת?
  פרט ליורודיסני הלא צרפתי בעליל

  1. היי דליה,

   זה מאוד מאוד תלוי במה שבני התשחורת שלך אוהבים. הייתי ממליץ בלהתחיל בדף האטרקציות באתר ולראות מה יכול לעניין אותם ואחר כך לבדוק את האטרקציות ברובעים בהם תטיילו (גם את זה ניתן למצוא שם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

דילוג לתוכן