האם הבגט הוא באמת צרפתי והיכן ניתן להשיג בגט מעולה בפריז?

האם הבגט הוא באמת צרפתי והיכן ניתן להשיג בגט מעולה בפריז?

האגדה מספרת שעד תקופת נפוליאון הלחם הצרפתי היה עגול כמו כדור (Boule) ומשם הגיעה, דרך אגב, המילה Boulanger (אופה). נפוליאון, אשר הכיר בחשיבותה של הלוגיסטיקה, דרש מהאופים שלו ליצור לחם בצורת מקל אותו יהיה קל להכניס לכיס המכנסיים של החיילים ולצעוד קילומטרים רבים וכך נוצר הבגט (יתכן שכך גם הומצא המשפט "האם זה בגט במכנסיים שלך שאתה סתם שמח לפגוש אותי?").

אולם, ככל הנראה מדובר במיתוס מכיוון שללכת עם בגט תקוע במכנסיים איננו דבר נוח במיוחד ובכל מקרה, לאחר צעידה ארוכה הבגט היה בוודאי כמעט בלתי אכיל. אז איך באמת הומצא הבגט?

ככה נראה לחם צרפתי אמיתי.
ככה נראה לחם צרפתי אמיתי.

ההיסטוריה של הבגט

במהלך המאה ה – 19 המציאו האוסטרים תנור אפייה מיוחד המבוסס על גז בעל מנגנון הזרקת אדים, אשר יצרו חום שהגיע עד ל כ 200 מעלות צלזיוס. האדים איפשרו ליצור לחם בעל קרום קשה ותוכן רך מאוד והתנור זכה להצלחה מיידית אצל כל אופי צרפת, כך שככל הנראה בתקופה זו הומצא הבגט.

אולם, הבגט הפך לפופלרי אך ורק בשנות ה – 20 של המאה העשרים מכיוון שחלק גדול מהאופים של צרפת נהרגו או נפצעו בזמן מלחמת העולם הראשונה והיה צורך בלחם אותו ניתן לאפות מהר ובקלות. כמו כן באותה תקופה נוצר חוק, אשר התיר למאפיות לעבוד אך ורק החל מ 4 לפנות בוקר וכתוצאה מכך הבגט הפך ללחם היחידי אותו ניתן לאפות כך שיהיה מוכן בזמן לארוחת בוקר.

לכל הסיבות הללו נוספה סיבה נוספת, אשר הפכה אותו לסיפור הצלחה כה גדול. העובדה שבגט טעים פחות או יותר, בשעה הראשונה מהרגע שיוצא מהתנור, הובילה לכך שגם אם נשאר בגט מארוחת הבוקר, הרי שרוב הצרפתים חזרו למאפייה בזמן הצהריים והערב כדי לרכוש בגט חדש מה שהפך את הבגט למכרה זהב בשביל האופים.

בעיניי הבגט הוא לא רק לחם טעים אלא משמש מעין "מקל קסמים", אשר יכול לנבא איכות של מסעדה לא מוכרת. כאשר אני עובר ברחוב בפריז ומחפש מסעדה, אחד מהדברים הראשונים שאני בודק הוא כיצד מגישים שם את הבגט. אם מוגש סל המכיל פרוסות של בגט טרי, הרי שמדובר במקום המכבד את לקוחותיו. מקומות כאלו קונים את הבגט במאפייה שכונתית, הנמצאת לא רחוק מהם ומחדשים את המלאי בכל רגע שהבגט נגמר.

מקומו כאלו יגישו תמיד אוכל טוב עד מצויין (מעולם לא נתקלתי במסעדה שהפריכה את התזה הזאת). לעומת זאת אם אתם רואים שהמסעדה מגישה לחמניות "מיני בגט" זה הזמן לברוח מכיוון שמדובר במסעדה שמזלזלת בלקוחותיה וקונה לחמניות תעשיתיות.

איך קובעים מה הוא הבגט הכי טוב בפריז?

​ולסיום, הידעתם שהעיר פריז עורכת כל שנה תחרות הבגט הטוב ביותר מבין המאפיות שבעיר? ה"אוסקר של הבגטים" נערך ב Ile Saint Louis בבניין מפואר בו שכנה גילדת האופים. בתחרות ישנם 15 שופטים, אשר בודקים במהלך התחרות כ 150 בגטים. הנה סרטון קצר על התחרות:

https://youtu.be/JieaxBmercI

במידה ורציתם להשתתף עליכם להיות בעלים של חנות, אשר רשומה ברשימת עסקי האפייה בפריז. כמו כן הבגטים שלכם צריכים לעמוד בסטנדרטים הרשומים בצו הממשלתי מספר 93-1074 הקובע שבגט חייב להיות באורך של 55-65 סנטימטר ולשקול בין 250-350 גרם. במידה ועמדתם בתנאים ועברתם את בחינתם המחמירה של השופטים תזכו בחוזה לשנה אחת להספקת בגטים לארמון האליזה ולידיעה שנשיא צרפת אוכל את הלחם שלכם כל בוקר.

היכן ניתן למצוא בגט מעולה בפריז?

האמת שזו שאלה לא פשוטה בכלל מכיוון שכמעט כל בגט שתיקנו בבולנז'רי פשוטה בפריז יהיה ככל הנראה מעולה (בוודאי בהשוואה למה שיש בארץ). אך למרות זאת ישנם בגטים טובים וישנם בגטים פשוט מעולים. הנה כמה המלצות:

Au petit Versailles du Marais (גם יפה וגם אופה)

https://youtu.be/IktHCS9pbnM

כתובת: 52 Rue François Miron, 75004 Paris, France

אתחיל את הסקירה בהמלצה אישית שלי. בספטמבר 2018 התאכסנתי ב Hôtel De Nice במשך כשבוע וחצי. זהו מלון במיקום מרכזי, עיצוב יפהפה ושירות נפלא אבל מה, ארוחת הבוקר שלו די בינונית. והאמת שזו בעיה של חלק גדול ממלונות פריז. ארוחת הבוקר בהן היא או יקרה או בינונית או שניהן.

אז החלטתי לחפש לי בולנז'רי בסביבה בה אוכל לאכול סנדוויץ' מבגט טרי וכך הגעתי ל Au petit Versailles du Marais. המקום זכה בעבר בתחרות הבגט הטוב ביותר בפריז אבל זו לא הסיבה היחידה להגיע לשם. נכון, הבגט טרי, קרומו מתפצפץ והבפנים רך ומענג, אולם שווה לבוא לכאן גם אם לא מתחשק לכם דווקא בגט. במהלך כשבוע בדקתי גם את הבריוש ועוד כמה עוגות וכולן וכולן היו מצוינות.

כפי שתראו בסרטון למעלה מדובר לא רק בבולנז'רי עם מאפים מצויינים אלא גם מקום יפהפה לעצור בו בזמן שאתם מטיילים במארה וזקוקים לאיזה קפה ומאפה לחיזוק.

Le Gay Choc (שבבולנז'רי החליטו לשים זין)

https://youtu.be/oFak9t3x15A

כתובת: 45 Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie

בבולנז'רי הזאת נתקלתי די במקרה בזמן שהתגוררתי בדירה ברובע הרביעי של פריז. כשמסתכלים בפעם הראשונה בחלון הראווה עוברת קודם כל מחשבה בסגנון של "איזה ראש כחול יש לי. אין מצב שאני רואה את מה שאני רואה!". אבל אם תכנסו פנימה תגלו שעינכם לא היתלו בכם. הבגטים ומאפים אחרים מקבלים כאן צורה פאלית מובהקת.

אז מעבר לגימיק ולצחוקים, מדובר בבולנז'רי מצויין שיכול לשרת אותכם נאמנה במידה והחלטתם להתגורר בחלקו הדרום מערבי של המארה. נסו לא רק את הבגט אלא גם את הבריוש ואת עוגת התותים. הם מצויינים.

ואפרופו, אם סמלים פאליים בפריז עושים לכם את זה, אל תפספסו את הכתבה הפאלוס הענקי ליד מגדל אייפל.

Maison Landemaine

https://youtu.be/QL9fld-ZK_w

כתובת: 28 Boulevard Beaumarchais

המלצה חמה של ליאת לוסטיג. מאפייה ששייכת ל Rodolphe Landemaine ולאשתו היפנית שאופה גם היא. המקום עושה כבוד רב למסורת האפייה הצרפתית והבגטים שלהם פשוט מושלמים. שווה מאוד לדגום גם את שאר המאפים כמובן.

Le Fournil de Mouffetard (לא רק קרואסונים מצויינים)

כתובת: 123 rue Mouffetard

הבולנז'רי הזה כבר זכה להמלצות חמות בכתבה כל מה שרציתם לדעת על קרואסונים בפריז אולם אין זה אומר שהבולנז'רי הצנוע יחסית הזה לא אופה גם בגטים נהדרים. המאפייה ממוקמת לה ברחוב מופטאר אחד הרחובות הקולינאריים ביותר בפריז ואם זכיתם להתגורר בדירה ברובע ה-5 המאפיה הזאת יכולה להיות אופציה מצויינת לבגט של הבוקר.

Le Grenier à pain (בולנז'רי מיתולוגי)

https://youtu.be/pldE0NDMzj0

כתובת: rue des Abbesses 38

המלצה של יהודית גלעד:

מאפיה קטנה ומעולה שזכתה בבגט של 2015, עם עוד דברים מצויינים כמו הטארטלט שוקולד המדהים. לידה היתה גם חנות גבינות וחנות ירקות אז היה מושלם לארוז לפיקניק שעשיתי אח"כ בגני לוקסמבורג…

Franck Tombarel

כתובת: 64 Avenue Félix Faure

המלצה של אייל ורמוס:

ניתן למצוא במאפייה הזאת כל מיני סוגים של בגטים מיוחדים: בגט מקמח שיפון, קמח פשתן חום, קמח פשתן צהוב וכל מיני זרעונים.

ואם תשאלו אותי העובדה שאחד הבגטים הטובים בפריז נמצא ברחוב ע"ש פליקס פור מראה שלהיסטוריה יש בהחלט לא מעט חוש הומור. כדי להבין את זה עליכם לקרוא את הכתבה המאהבת הקטלנית של הנשיא ולגלות מה קרה לנשיא שלא ידע לשמור על ה"בגט" שלו.

Boulangerie M'seddi

https://youtu.be/1i0n8uqM590

כתובת: 215 Boulevard Raspail

ואיך ניתן לסיים את הכתבה ללא המלצה על הזוכה לפרס הבגט הטוב ביותר לשנת 2018? מדובר בבולנז'רי של מחמוד מסדי (Mahmoud M'seddi) אופה ממוצא טוניסאי. משפחתו של מחמוד נמצאת בעסקי האפייה כבר יותר משלושים שנה ולמרות שהיא נמצאת אי שם ברובע ה-14 בהחלט שווה לבוא לשם ולהבין מדוע הוא זכה בפרס.

איזה ציון תתנו לכתבה?

ציון ממוצע 0 / 5. דירוג הכתבה: 0

אף אחד עוד לא דירג את הכתבה. רוצה להיות ראשונ/ה?

מצטער לראות שלא אהבת את הכתבה

אשמח מאוד לדעת מה לא אהבת בכתבה הזאת

איך אוכל לשפר את הכתבה?

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

הודעה חשובה לסיום...

פרנקופילים יקרים שלי, אם במקרה אתם באמצע תכנון טיול לצרפת ובא לכם לפרגן, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך הקישורים באתר.

מבטיח לכם שההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק עמלה קטנה שתעזור להחזיק את האתר באוויר.

הקישורים למלונות ולכרטיסים פזורים בכל האתר (בהתאם לרלוונטיות שלהם), אולם על מנת להקל עליכם ריכזתי את כולם בשני הדפים הללו:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

צבי חזנוב

הרצאות על תרבות צרפת שיכולות לעניין אתכם

כבר ביקרתם בקבוצות הפייסבוק שלי?

תמצאו שם לא רק אותי אלא גם פרנקופילים כמוכם שישמחו לענות לכל שאלה שלכם

הרשמה
להודיע על

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

6 תגובות
הכי ישן
הכי חדש תגובות שקיבלו הכי הרבה אינטרקציה
תגובות בתוך הטקסט
הצג את כל התגובות
איילה
4 years ago

האתר שלכם מעניין ומסקרן – שאפו !
שאלה לגבי מאמר זה : מקריאה במספר מקומות לא ברור לי עדיין איך ומתי הגיע יצור הבגט לצרפת כי הרי מקורו בוינה שבאוסטריה וכן החוק שבגינו אסרו לאפות לפני 4 בבוקר חל בוינה אז מתי עברה האפיה והיצור ויתר מזה לאחד מסמלי צרפת ?
תודה!

אבנר יעקבי
3 years ago

מעניין ומעשיר את הידע

יוליה גינזבורג
3 months ago

הי! קוראת המון באתר לקראת ביקור ראשון בפריז. ראיתי שאתה מכוון למסעדות שהתפריט בעצם לא מתורגם לאנגלית או שפות נוספות. איך מסתדרים עם הדבר הזה? המלצרים ככל הנראה גם פחות נוטים לדבר עם התייר בשפה אחרת חוץ מצרפתית.. יש לך טיפ לעניין?
תודה
יוליה

כתבות מומלצות נוספות

6
0
אשמח מאוד לשמוע את דעתךx
צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.