מיסיה סֵרְט - אייקונית תרבות, מלכת פריז מאת ד"ר אורנה ליברמן

מתכננים טיול לפריז? הנה כמה קישורים סופר חשובים:

רוצים עוד? כנסו למדריך פריז המלא שלי.

רוצים ללמוד צרפתית? מחפשים הרצאות על תרבות צרפת?

רוצים לקרוא עוד כתבות שעוסקות בתרבות צרפת? כנסו לקישור הזה.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

ב-30 במרץ 2022 נחגג יום הולדתה ה-150 של מיסיה סֵרְט (1872-1950 Misia Sert) ששיחקה תפקיד כה חשוב בחיים התרבותיים של פריז במחצית הראשונה של המאה ה-20 עד שזכתה לכינוי “מלכת פריז”. מיסיה גילמה, אכן, במשך חצי יובל את אידיאל הפריזאית האלגנטית, השנונה והחכמה. חייה הפכו אגדה, נושא לביוגרפיות, רומנים, מחזות, תערוכות, הסכתים, סרטונים.

image 5
פייר בונאר, מיסיה שרועה על ספה, 1910,
מקור תמונה: ויקימדיה

פרנץ ליסט התפעל מהנגינה בפסנתר של ילדת הפלא, גבריאל פורה נתן לה שיעורי פסנתר בהמשך וצפה לה קריירה מזהירה, אוגוסט רנואר, פייר בונאר, אדואר וייאר, פליקס ולוטון, טולוז-לוטרק, ציירו אותה בצעירותה בתנוחות שונות, מיסיה ליד הפסנתר, ליד שולחן האיפור, ליד שולחן האוכל, מיסיה בגן, בתיאטרון, באופרה, בקרקס.

סטפן מלרמה כתב לה שיר כל חג מולד על מניפה יפנית, פרוסט קיבל ממנה השראה לדמותה של מאדאם ורדורן, קולט שמרה איתה על קשר. סרגיי דיאגילב נתמך בה בהפקות הבלט המהפכניות שלו וראה בה את תאומתו, מוריס ראוול, פרנסיס פולנק, אריק סאטי הקדישו לה יצירות, פבלו פיקאסו העריץ אותה ואת טעמה, מעצבת האופנה קוקו שאנל, שבזכותה פרצה אל על, הייתה חברתה הקרובה.

הבה נצלול אל תוך סיפור חייה המרתק של מיסיה, פסנתרנית, מודל, מוזה, אשת חברה, ציידת ומיילדת כישרונות, פטרונית אומנויות, אייקונית תרבות ענקית. נראה באילו נסיבות נולדה האישה שבמשך כחמישים שנה נתנה את הטון בקביעת הטעם הטוב, מה עשו לה החיים ומה עשתה היא להם.

בחלק הראשון של סדרת הכתבות, חלק א’: מיסיה גודבסקה, ילדות, נעורים, נישואים ראשונים, נתוודע אל נסיבות לידתה הדרמטיות, אל ילדותה, המאושרת אצל סבתה והאומללה אצל אביה, אל נישואיה ופעילותה בקרב הציירים והכותבים החשובים של התקופה במסגרת כתב העת, “לה רווי בלאנש”, של בעלה הראשון, תדה נתנסון, ושני אחיו. בתקופה זו, שבה הייתה מאדאם נתנסון, גילמה מיסיה את אידיאל הפריזאית ההדורה, קוראת של כתב העת המפורסם.

בחלק השני של סדרת הכתבות, חלק ב’: מאדאם אדוארדס מתגרשת, נשתומם מנסיבות גירושיה ונישואיה השניים, נופתע מנסיבות גירושיה השניים, נעקוב אחרי מצוקתה וחזרתה לחיים אחרי פגישתה עם צייר נלהב מברצלונה בשם ז’וזה סרט. נראה איך הובילה זו אל פגישה חשובה אחרת, עם סרגיי דיאגילב, מפיק מופעי הבלט הנודע. נעמוד על יחסיה המיוחדים עם זה שכינה אותה “אחותי” ועל תמיכתה הבלתי מעורערת באיש ובמפעלו.

בחלק השלישי של סדרת הכתבות, חלק ג’: מולכת ותומכת, תומכת ומולכת, נתבונן בהשתאות בגבורתה במשך מלחמת העולם הראשונה בה אספה פצועים בקו החזית ונמשיך לצפות בה יושבת על כס מלכות חיי התרבות הפריזאיים, מולכת ותומכת, תומכת ומולכת.

בחלק הרביעי של סדרת הכתבות, חלק ד’: המחצית השנייה של החיים, נראה איך הסתיימו נישואיה השלישיים, באופן דומה להפליא לנישואיה השניים, ונעקוב אחר שנותיה האחרונות עד מותה, מלווה על ידי מזכירו לשעבר של ז’וזה סרט, בולוס, שהסתנן אל חייה, לו הורישה את דירתה וכל רכושה.

מסלול מיסיה סרט בפריז

לאחר שקראתם את הכתבות והתוודעתם אל חייה המרתקים של מיסיה, תוכלו לטייל בעקבותיה ולצפות ברחובות ובבתים בהם התגוררה.

Rue de Prony

ב-1880 עבר סיפריאן גודבסקי, עם אשתו השניה, מתילדה נתנסון, לפריז והשתקע באוטל פרטיקולייה (אחוזה עירונית) עם סטודיו שבנה ברחוב דה פרוני, בקרבת פארק מונסו. לשם הביא את מיסיה ושני אחיה מבית הסבתא בבלגיה.

Les Sœurs du Sacré-Cœur de Jésus, Hôtel de Biron, 77 rue de Varenne (actuellement, Musée Rodin)

ב-1882 הועברה מיסיה לפנימיית נזירות, באוטל בירון, בית המידות בו נמצא כיום מוזיאון רודן. המוזיאון של היום היה מ-1820 עד 1904 פנימייה של מסדר “אחיות הלב הקדוש של ישו”, מוסד חינוכי לנערות מהחברה הגבוהה. מיסיה שהתה בו שבע שנים. פעם אחת בחודש הורשתה לעוזבו כדי לבלות חופשה ברחוב דה פרוני.

Hôtel de Ségur, 9 rue Saint Florentin

ב-1893 נישאה מיסיה לתדה נתסון והזוג השתקע באוטל פרטיקולייה ברחוב סן פלורנטן, בקרבת כיכר הקונקורד.

avenue du Bois de Boulogne 60 (actuellement, avenue Foch 74)

ב-1895 עברו אלכסנדר נתנסון, אחיו של תדה, ואשתו אולגה, לאוטל פרטיקולייה, באווני פוש של היום, וחגגו עם החבורה חנוכת בית בשפע אלכוהול.

244 rue de Rivoli

בעלה השני של מיסיה, אדוארדס, העמיד לרשותה, ב-1905, דירה מפוארת ברחוב דה ריבולי מספר 244, המשקיפה אל גן הטווילרי.

Hôtel du Rhin, 4 Place Vendôme

בו זמנית עמדה לרשותה סוויטה בקומת הקרקע של מלון די רן המפואר בכיכר ונדום.

29 quai Voltaire

כשנתיים לאחר גירושיה מאדוארדס, ב-1911, עברה מיסיה לגור בדירה ברציף וולטר.

Hôtel Le Meurice, 228 rue de Rivoli

בזמן המלחמה העדיפה מיסיה לשהות במלון לה מריס שהיה מחומם דיו. בדירתה סבלה, כמו רוב התושבים, מקור. לאחר נישואיה עם ז’וזה סרט, ב-1920, לקח הזוג סוויטה באותו מלון.

3 rue de Constantine

לאחר פרדתה מז’וזה סרט, ב-1928, השתקעה מיסיה בדירה מרווחת ברחוב דה קונסטנטין בקרבת האינווליד ובה גרה עד 1946.

252 rue de Rivoli

לאחר מותו של ז’וזה סרט עברה מיסיה לגור בדירתו המפוארת ברחוב דה ריבולי מספר 252 שקיבלה ממנו בירושה על כל תכולתה. בדירה זו בילתה את שנותיה האחרונות עד מותה.

הערה

המקור העיקרי לסדרת כתבותיי היא הביוגרפיה של צמד פסנתרנים אמריקאים שנכתבה באנגלית:

Arthur Gold, Robert Fizdale, Misia: The Life of Misia Sert, Macmillan, 1980

קראתי את הביוגרפיה בתרגומה לצרפתית:

Arthur Gold, Robert Fizdale, Misia: la vie de Misia Sert, Poche, 1984

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל יושב עם כוס יין ביד

בואו נשמור על קשר!

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל .

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את מדריך הפרנקופיל לפריז בחינם! תמצאו שם את כל המידע הדרוש לצורך תכנון הטיול לעיר האורות יחד עם טיפים שלי ואפילו הנחה מיוחדת להזמנת כרטיסים לאטרקציות.

אז למה אתם מחכים? לחצו על הכפתור למטה :-)