דו קרב שנמשך 19 שנה מאת יגאל ליברנט וצבי חזנוב

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מזמן לא הזכרנו פה דו-קרב כהלכתו, ולא נעשה זאת גם הפעם. תחת זאת, נדבר על דו-קרב ייחודי עד כדי כך שהוא הדהים את בני-זמנו ונותר חקוק איתן בזיכרון הצאצאים. אני מתכוון, כמו שבוודאי הבנתם, לדו-קרב בהמשכים שהתנהל בין פרנסואה לואי פוּרְנְיְיֶה-סארלוׂוְז לבין פייר-אנוטאן דוּפּוֹן ד'אלטאן, שני קצינים צרפתיים שלחמו זה בזה 30 פעמים במשך 19 שנים, מאז שהיו שניהם סרנים בחיל-פרשים רפובליקני ועד שנהיו גנרלים בצבא הקיסרי.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הסאגה מתחילה

הכול התחיל בשטרסבורג, שם היו מוצבים שניהם, תחת פיקודו של הגנרל מורו. פרנסואה פורנייה, קצין הוסארים רע-מזג וחובב קרבות, זה הרגע הרג צעיר בדו-קרב צעיר בשם בּלוּם, תחת אמתלה אווילית כלשהי, וכל העיר רעשה והזדעזעה. בערב הלווייה, הגנרל מורו ערך נשף למען תושבי העיר, ופקד על שלישו, סרן דופון, לדאוג שפורנייה יישאר בחוץ ולא יתסיס בנוכחותו את רגשות התושבים המוזמנים. כפי שאפשר היה לצפות, כאשר דופון עצר את פורנייה בפתח ארמון הנשפים, הלה מיד הזמין אותו לדו-קרב.

בפעם הראשונה, דופון ניצח, פוצע את פורנייה באורח רציני למדי, אבל הלה התעקש להמשיך מיד אחרי שישוב לאיתנו. בפעם השנייה, דופון היה זה שנפצע, וכעת הוא היה זה שדרש המשך. בפעם השלישית – נפצעו שניהם, ושניהם עמדו על כך שזה לא נגמר. וכך זה נמשך במשך 19 השנים הבאות: השניים הספיקו לפתח ביניהם כללי התנהגות – על הלוחם תמיד היה לבוא את מחצית הדרך, אלא אם כן יריבו עסוק בפעילות צבאית, ולא יכול להגיע לזירה (הפעילות הצבאית הייתה התירוץ היחיד שהתקבל לדחיית הקרב התורן בין השניים).

הדו קרב הופך למסורת ואת הלוחמים לחברים

עם הזמן, באורח טבעי למדי, הצמד התיידד, ופתח את הקרבות בלחיצת יד לבבית ובבירור החדשות בחיי האיש שמנגד. דו-קרב בין קצינים בדרגות שונות היה סוגיה בעייתית ולכן שניהם ניצלו את ההזדמנות להילחם בכל פעם שמצאו עצמם מקודמים לאותה הדרגה עם היריב. הנה, לדוגמה, דברים מתוך אחד המכתבים ששלח פורנייה ליריבו, כשנודע לו שהלה הפך לגנרל, ממש כמוהו:

דופון יקירי,
שמעתי שהקיסר עשה צדק למידותיך וזה מקרוב קידם אותך לדרגת בריגדיר-ג'נרל. אנא, קבל את איחוליי הכנים עבור הקידום, שעוז רוחך הפך אותו למתבקש וטבעי ותו לא. לי, אישית, יש שתי סיבות לצהול לנוכח המינוי הזה. ראשית, הסיפוק לנוכח הנסיבות הממוזלות של קידומך; ושנית, האפשרות שניתנת לנו כעת להצליב חרבות בהזדמנות הראשונה.

 

https://youtu.be/t3ksvHXBHH0

 

שניהם היו סייפים מצוינים שלחמו בערך באותה הרמה, אבל פורנייה היה צלף יוצא מגדר הרגיל באקדחים ונהג להשתעשע בניפוץ המקטרות של ההוסארים שתחת פיקודו – הוא הקפיד לירות בהן כשראה שהחייל מעשן אגב רכיבה. אי לכך ובהתאם לנימוסין המקובלים בדו-קרב, השניים הקפידו על נשק שבו שלטו באותה הרמה, עד שיום אחד, בשנת 1813, דופון הגיע אל פורנייה עם הדרישה שהקרב הבא ייערך דווקא עם אקדחים. הוא עמד להינשא והתעקש על כך שזה צריך להיות הקרב האחרון שלהם. פורנייה ניסה להניע את ידידו משתי ההחלטות הגורליות – הן הנישואין והן האקדחים, אך לבסוף נעתר והשניים החליטו שכדי להשוות ולו במעט את הסיכויים, הדו-קרב יהיה "חופשי" – הם ירכבו ליער, ייפרדו שם ואז יתחילו לתור זה אחרי זה.

זה לא ממש עזר – השניים נתקלו זה בזה והסתתרו כל אחד מאחורי העץ שלו. דופון המתוחכם יותר, פיתה את יריבו-חברו לרוקן את אקדחיו בכמה פעלולי בגדים, ואז יצא מתוך המחסה, כשהוא מכוון אל פורנייה את שני האקדחים הטעונים שלו, צועק: "חייך בידיי, אבל אני לא אקח אותם!". "עשה מה שמתחשק לך…" – מלמל פורנייה ברוגז, אבל ידע שבמחווה האצילית הזאת, דופון חברו שם קץ לבידור שסופק להם במשך 19 השנים האחרונות…

ואם המעשייה הזאת נראית לכם מוכרת, זה בגלל שג'וזף קונרד כתב סיפור בהשראתה ורידלי סקוט צילם על-פי הסיפור הזה את סרט ביכוריו, שחלק קצר ממנו ראיתם בכתבה הזאת. הסרט הוא בכיכובם של הארווי קייטל בתפקיד פורנייה וקית' קרדיין כדופון .

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

היכן נערכו קרבות דו-קרב בפריז?

האמת שכמעט בכל מקום פתוח (כולל דו-קרב שנערך באוויר באמצעות בלונים פורחים או דו-קרב בין נשים בבלוויל שנערך באמצעות גרביים). אולם המקום הפופולארי ביותר לדו-קרב, במיוחד במהלך המאה ה-17, הייתה כיכר ווז'. בגינה במרכז הכיכר נערכו מאות רבות של קרבות (כולל דו-קרב בין זוג נשים שנלחמו על אהבתו של הדוכס דה רישלייה שהוא עצמו נולד בכיכר והתגורר בה תקופה מסויימת). הכיכר הייתה מאוד פופלארית הן בגלל הגינה הגדולה והן בגלל ששכנה בגבול המזרחי של פריז, מה שאפשר למנצח לברוח מהעיר בקלות (הקרדינל דה רישלייה אסר את הדו-קרב ואיים בעונש מוות כנגד כל מי שישתתף בו).

במהלך המהפכה הצרפתית בוטלו החוקים של המלוכה ובהם איסור הדו קרב. במקביל התאפשר לכל אדם לשאת נשק מה שהפך את הקרבות הללו ליותר ויותר פופולאריים.אנחנו עלולים לחשוב שהסיבה העיקרית לדו-קרב יהיה כבודה או ליבה של אחת מנשות האצולה. זה אולי היה נכון במאה ה-17 כאשר המרקיז דה סבינייה נהרג בדו קרב בעקבות ויכוח סרק לגבי המאהבת שלו. אולם במאה ה-19 החליפו הויכוחים הפוליטיים את הרומנטיקה בתור הסיבה הכי פופלארית ליציאה לדו-קרב ואת המאהבים הנלחמים החליפו פוליטיקאים ועיתונאים.

אחד מהקורבנות של דו-קרב פוליטי שכזה היה ויקטור נואר, אשר כלל לא השתתף בדו-קרב אלא בא רק להעביר הזמנה מטעם הבוס שלו (עורך עיתון חשוב בפריז) ובתגובה נורה למוות על ידי הנסיך נפוליון, אשר הוזמן לדו-קרב הזה. התוצאה, כפי שתקראו בכתבה על אותו אומלל שהיה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון: אחת המצבות המוזרות ביותר בבית הקברות פר לשז.

מסורת הדו קרב המשיכה עד המאה ה-20 והשתתף בה, בין השאר, ליאון בלום, אשר עתיד היה להיות ראש הממשלה היהודי הראשון של צרפת. ונסיים את הפרק הטרגי הזה בהיסטוריה הצרפתית דווקא בציטוט משעשע במיוחד של מארק טווין:

למרות שרבים צוחקים על הדו קרב המודרני בצרפת , הרי שזו טעות מכיוון שמדובר באחד מהמוסדות המסוכנים ביותר של ימינו. מכיוון שהקרבות נערכים תמיד באוויר הפתוח שני הלוחמים נמצאים בסכנה כמעט וודאית של הצטננות. האדון פול דה קסאנייאק (Paul de Cassagnac) הלוחם המהולל של דורנו, הושבת פעמים רבות כתוצאה מההצטננויות שחטף. אחד מרופאנו הדגולים אמר שאם האדון דה קסאנייאק ימשיך במנהגו זה ב-20 שנים הקרובות ולא יעביר את את המקומות בהם הוא נוהג לנהל דו-קרב לחדרים סגורים, בהם יהיה מוגן מרוח פרצים, הוא עלול בסופו של דבר לסכן את חייו.

 כמה מילים על יגאל ליברנט

יגאל ליברנט הוא דוקטורנט בחוג להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב אך ידוע לקהל הרחב יותר בתור היותו המתרגם של סדרת הספרים המצויינת “תיבת פנדורין”. אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב אחריו בדף הפייסבוק שלו.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.