סודותיה של שכונת הקורטיזנות – מסלול טיול ברובע ה-17 של פריז

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

סודותיה של שכונת הקורטיזנות - מסלול טיול ברובע ה-17 של פריז
זמן קריאה משוער: 7 דקות

הרובע ה-17 של פריז איננו נחשב לרובע תיירותי במיוחד וחבל מכיוון שפרנקופילים מתקדמים וסקרנים יכולים למצוא שם לא מעט מציאות וסיפורים. בעיני החלק המעניין ביותר ברובע הזה היא שכונה הנקרא מישור מונסו (Plaine Monceau), אשר נמצא צפונית לפארק מונסו (הפארק האהוב עלי בפריז). בשכונה הזאת נמצא שתי קבוצות אוכלוסייה שהפכו את ההיסטוריה של פריז לכל כך צבעונית ומעניינת. מצד אחד ישנם כאן אומנים ומצד שני מאהבות. ולא סתם מאהבות אלא כאלו של הביוקר, דהיינו קורטיזנות. נשים מרשימות, אשר השתמשו לא רק בכישורים של חדר המיטות אלא גם ביכולתן לנהל שיחה וסלונים ספרותיים על מנת להגיע לפסגת החברה הצרפתית של המאה ה-19.

מפת מסלול הטיול ברובע ה-17
מפת מסלול הטיול ברובע ה-17

להבדיל ממסלולי טיול בפריז אחרים הטיול הזה אינו מתפרס על שטח גיאוגרפי רב אבל כפי שתראו הוא צופן בתוכו לא מעט סיפורים ויופי אז בואו נצא לדרך.

הרוטונדה של פארק מונסו

הרוטונדה של פארק מונסו. צילם: צבי חזנוב
הרוטונדה של פארק מונסו. צילם: צבי חזנוב

נקודת ההתחלה של הטיול תהיה היציאה ממטרו Monceau (קו 2) וממנה נלך לרוטונדה שנמצאת במרחק כמה מטרים משם בכניסה הצפונית של פארק מונסו. הרוטונדה היפה הזאת היא מזכרת מהמאה ה-18, בימים שהמלך לואי ה-16 החליט להקיף את פריז בחומה על מנת להקל על אנשיו לגבות מכס. בחומה הזאת היו כ-20 שערים בהם ניתן היה לעבור וליד כל שער היה מבנה עגול (רוטונדה) בו ישבו פקידי המכס שבדקו את הסחורות שנכנסו לעיר וגבו את המס. את הרוטונדות הללו עיצב האדריכל המפורסם קלוד ניקולא לדו (1736-1806 Claude-Nicolas Ledoux) והיום ניתן למצוא רק שלושה מהם בפריז (פארק מונסו, כיכר סטלינגרד ברובע ה-19 וכיכר Nation ברובע ה-12).

בקומה העליונה של הרוטונדה התגורר לא אחר מאשר לואי-פיליפ דוכס אורליאן (1743-1793). מכאן יכל לצפות הדוכס על פארק מונסו שהיה שייך לו והיה גדול בהרבה ממה שהוא היום. כמו כן לכאן יכל הדוכס להביא את המאהבות הרבות שלו (אחת מהן הייתה אישתו השנייה של אביו). האם הדוכס הוא זה שצפה שהשכונה תהפוך לביתן של המאהבות של שמנה וסלתה של החברה הצרפתית מאה שנה אחר כך? בואו נצא לדרך ונגלה!

רחוב Fortuny

נצא מהשער של פארק מונסו ונלך לרחוב Pruny שם שיכנו לא מעט אנשים עשירים את המאהבות האלמוניות שלהם. את המאהבות המפורסמות יותר נמצא ברחוב Fortuny אליו נפנה ימינה מרחוב Pruny. שם נגלה מספר בתים שבהם חיו כמה אנשים שנכנסו להיסטוריה בדרך כזאת או אחרת.

מספר 2 – ביתו של אדמון רוסטאן

בבית הזה התגורר המשורר והמחזאי הצרפתי אדמון רוסטאן וכאן הוא כתב את המחזה המפורסם שלו סיראנו דה ברז’ראק. ואפרופו סיראנו דה ברז’ראק, אתם פשוט חייבים לראות את הסרט הנהדר “אדמונד דה ברז’ראק” שמספר כיצד נולד המחזה המצליח. הנה סרטון ה”בקרוב” שלו:

בית מספר 13 – ביתו של מארסל פאניול

בבית הזה, עם חזית הקרמיקה היפה, התגורר מארסל פאניול (Marcel Pagnol 1895-1974). מארסל הגיע לפריז במהלך שנית ה-20 של המאה ה-20 ועבד שם בתור מורה לאנגלית. אולם כאן הוא החליט לשנות את הקריירה שלו ולהפוך לסופר, מחזאי וקולנוען. מבין כל הסרטים המבוססים על ספריו ומחזותיו המוכרים ביותר לקהל הישראלי הם ז’אן דה פלורט וסרט ההמשך”מאנון של המעיין” (Manon de surces) בכיכובם של דניאל אוטיי, ז’ראר דפרדייה וז’אן פול בלמונדו.

בתים מספר 27 ו 29: שתי הקורטיזנות היריבות

כאן התגוררו שתי קורטיזנות יריבות שלא יכלו לסבול אחת את השנייה. במספר 27 התגוררה קארולין אוטרו ( Carolina Otero 1868-1965), אשר כונתה La Belle Otero. בשיא הצלחתה כרקדנית בפולי ברז’ה הפכה למאהבת של כמה ממנהיגי העולם ובהם וילהלם ה-2 קיסר גרמניה ואדווארד ה-7 מלך אנגליה. במספר 29 התגוררה ז’נבייב לאנטלם (Geneviève Lantelme 1883-1911), אשר בחייה הקצרים הספיקה להיות שחקנית מפורסמת והמאהבת של של איל העיתונות צ’ארלס אדווארדס. המשולש הרומנטי בינו לבין אישתו וז’נבייב לאנטלם היווה השראה למשולש הרומנטי בסדרת הספרים “בעקבות הזמן האבוד” של פרוסט (במשולש של פרוסט היו רובר דה סן לו, ז’ילברט סוואן וראשל).

באופן אירוני משהו שתי הקורטיזנות שלא סבלו זו את זו בחרו באותו ארכיטקט (אדולף ויאיי) שיבנה להם את הבתים והוא החליט אם בטעות ואם בתור בדיחה אכזרית לבנות להן חזיתות זהות כמעט לחלוטין.

מוזיאון הנר (Musée Jean-Jacques Henner)

המשיכו ברחוב Fortuny עד להצטלבות עם Avenue de Villiers שם נמצא מוזיאון המוקדש לצייר ז’אן ז’אק הנר שמת ב 1905. למען האמת הנר עצמו מעולם לא התגורר שם וילדיו קנו את הבית רק בשנת 1920 על מנת לשכן שם את האוסף של אביהם. והאמת זאת הייתה בחירה טובה מכיוון שיצירותיו של הנר משתלבות היטב בבית היפה הזה. לכן אם תבקרו במוזיאון תזכו פעמיים: גם תהנו מיצירותיו של הצייר וגם מעיצוב הפנים בסגנון נפוליאון השלישי שנמצאת שם.

קישור לאתר המוזיאון

רחוב Cardinet – ביתה של “נאנה” וביתו של דבוסי

אחרי שיצאתם ממוזיאון הנר לכו לרחוב Cardinet הסמוך עצמו עיניים ונסו לדמיין לכם את ביתה של נאנה. הבית כמובן מעולם לא עמד כאן מכיוון שנאנה היא דמות בדויה אותה המציא אמיל זולא והיא זו שעומדת במרכז הרומאן בעל אותו שם שנכתב על ידיו בשנת 1880. גיבורת הרומאן נאנה היא זונת צמרת, אשר מצליחה להרוס את כל מאהביה אחד לאחד עד אשר היא מתה, ככל הנראה ממחלת מין, בדיוק עם פרוץ מלחמת פרוסיה צרפת. הכתובת המדויקת של ביתה מופיעה ברומאן והוא מתואר בתור “ארמון רנסאנסי כל אמצעי הנוחיות המודרניים”. מי הייתה ההשראה לרומאן הזה והיכן עמד ביתה? את זה נגלה עוד מעט…

בינתיים אוהבי המוזיקה שבינכם מוזמנים ללכת למספר 58 שם התגורר המוזיקאי המפורסם קלוד דבוסי ושם גם כתב את האופרה פלאס ומיליסנדה, אשר גרמה לשערורייה לא קטנה כשהוצגה לראשונה בשנת 1902.

כיכר גנרל קארטו (Place General Cartoux)

הכיכר המקסימה הזאת היא אחת האהובות עלי בפריז (למרות היותה די לא מוכרת לקהל הרחב) והיום תוכלו להבין מדוע אני אוהב אותה כל כך. אז בואו נראה מה ניתן למצוא בכיכר עצמה ובסביבה הקרובה.

הפסלים של אלכסנדר דיומא האב והבן

דארטניין יושב מאחורי פסלו של אלכסנדר דיומא האב. צילם: צבי חזנוב
דארטניין יושב מאחורי פסלו של אלכסנדר דיומא האב. צילם: צבי חזנוב

משני עברי הכיכר תוכלו למצוא את פסליהם של אלכסנדר דוימא האב והבן. האמת היא שהיה גם פסל לזכרו של דומא הסב שהיה גנרל בצבא נפוליאון אך הוא הותך על ידי הגרמנים בזמן מלחמת העולם השנייה. באופן לא מפתיע פסלו של דיומא האב הוא המרשים מבין שני הפסלים ובחלקו האחורי תוכלו לראות את פסלו של דארטניאן משלושת המוסקטרים. אין ספק שזה לא רק פסל יפה אלא גם מקום עליה לרגל של אוהבי הסופר הנפלא הזה.

פסלה של השחקנית שרה ברנאר

שרה ברנאר. צילם: צבי חזנוב
שרה ברנאר. צילם: צבי חזנוב

מול הגינה בה נמצאים פסליהם של אלכסנדר דיומא האב והבן נמצאת עוד מיני גינה קטנה ובתוכה ישנו הפסל של השחקנית המפורסמת שרה ברנאר, אשר התגוררה מספר רחובות קטן מהמקום הזה. שרה ברנאר נחשבת שחקנית הגדולה ביותר של המחצית השנייה של המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 והיא שיתפה פעולה עם גדולי המחזאים של תקופתה וביניהם אדמונד רוסטאן שבביתו ביקרנו קודם.

מוזיאון הכלכלה של בנק צרפת

אין ספק שהבית שהכי ימשוך הוא הארמון הניאו רנסאנסי שנמצא בחלק המזרחי של הכיכר (ליד פסלה של שרה ברנאר). הבית ההמפואר הזה היה שייך לבארון גאייר (Baron Gaillard) שהיה הבנקאי של הרוזן משאמבור ואחד הבנקאים הבכירים בבנק צרפת. הבית נבנה יחד עם לא מעט בתים ניאו רנסאנסיים על ידי האדריכל ז’ול פברייה (Jules Fevrier) בין השנים 1878-1882 ולהבדיל מהרבה בתים בסביבה הוא הצליח לשרוד. הסיבה לכך היא שבנק צרפת החליט לכבד את זיכרו של הברון, שהיה כאמור אחד ממנהליו הבכירים, וקנה אותו ממשפחת הבארון ובכך הציל אותו מהריסה.

ביתו של הברון גאייר שהפך למוזיאון הכלכלה. צילם: צבי חזנוב
ביתו של הברון גאייר שהפך למוזיאון הכלכלה. צילם: צבי חזנוב

בעשרות השנים האחרונות היה הבניין סגור בעקבות מתקפת טרור ובשנים האחרונות הוחלט לפתוח אותו לציבור הרחב. הועלתה הצעה להפוך את הבניין למוזיאון המוקדש לאלכסנדר דיומא אולם בנק צרפת התנגד ובמקום זאת הקים פה את מוזיאון הכלכלה הדי משמים לטעמי. אולם שווה להיכנס לבניין בכל זאת ולו על מנת לנסות לראות את האח שהיא העתק של האח הגדולה מארמון הדוג’ים בוונציה.

אתר המוזיאון

ביתה של ואלטס דה לה בין (Valtesse de la Bigne)

לכו ל rue Malshrbes 98 והסתכלו על הבניין שם. כאן עמד בעבר הבניין שנבנה בשנת 1878 לכבוד וואלטס דה לה בין (Valtesse de la Bigne 1848-1910), אחת מהקורטיזנות הגדולות ביותר של המאה ה-19. היא החלה את הקריירה שלה בתור שחקנית בתיאטראות של פריז והחליפה שורה של מאהבים אחד יותר עשיר מהשני. הסלון הספרותי שלה כלל כמה מהאומנים והיוצרים הגדולים ביותר ובתוכם אלכסנדר דיומא הבן, אשר ביקש להיכנס לחדר השינה שלה ונענה בתשובה: “מצטערת יקירי אבל זה יקר מידי בשבילך”.

המיטה של ואלטס דה לה בין. צילם: צבי חזנוב
המיטה של ואלטס דה לה בין. צילם: צבי חזנוב

היחיד מבין אנשי הבוהמה שהצליח להיכנס לחדר השינה שלה מבלי לשלם הוא אמיל זולא, אשר השתמש בדמותה של וואלטס בתור המודל לדמות של נאנה ולכן תיאור ביתה שברחוב Cardinet מבוסס על תיאור ביתה של וואלטס. לצערי הרב הבית המקורי נהרס ובמקומו נבנה ביניין פחות יפה מהמקורי. אולם אם תרצו לראות את המיטה המפוארת של וואלטס דה לה בין תוכלו לעשות זאת במוזיאון האומנויות הדקורטיביות שבלובר.

אתר מוזיאון האומנויות הדקורטיביות

רחוב דה לוויס (Rue de Lévis) – זה רק נשמע יהודי

חזרו מעט על עקבותיכם ופנו ימינו ברחוב Georges Berger ומשם ל Rue Legendre. משם תגיעו ל Rue de Lévis שלמרות שמו אין שום קשר בינו לבין יהודים (הוא נקרא  על שם משפחת אצולה בעלת אותו שם). הרחוב עצמו איננו מעניין במיוחד מבחינה ארכיטקטונית והסיבה שהבאתי אותכם אליו היא קולינארית דווקא.

זהו אחד הרחובות הקולינאריים החשובים ביותר בפריז לצד רחוב מונטרגיי ותמצאו כאן לא מעט מסעדות וחנויות אוכל. במידה ותרצו לדעת יותר על הרחוב הזה, אתם מוזמנים להיכנס לכתבה RUE DE LÉVIS – מסע ברחוב הכי טעים בפריז שלא הכרתם.

אז אם הסיור עשה אותכם רעבים אין מקום טוב יותר לסיים אותו מאשר כאן.

פאי פיסטוק נהדר שקניתי ברחוב דה לוי. צילם: צבי חזנוב
פלאן פיסטוק נהדר שקניתי ברחוב דה לוי. צילם: צבי חזנוב

רוצים להתגורר ברובע ה-17?

כפי שראיתם במסלול הטיול הזה יש לא מעט קסם פריזאי אותנטי ברובע ה-17. מכיוון שהאיזור פחות תיירותי ממרכז פריז הרי שניתן למצוא כאן דירות ומלונות במחירים נמוכים יחסית לאיזורים מתויירים יותר. אז אם אתם מחפשים להתגורר שם במהלך החופשה שלכם בפריז תוכלו למצוא מקומות מומלצים בשני הקישורים הללו:

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן