רובעים בפריז: מפת העיר, מלונות, אטרקציות ומסעדות בכל רובע

זמן קריאה מוערך: 4 דקות

מפת פריז מחולקת לעשרים רובעים הנקראים בצרפתית ארודיסמן (Arrondissements). הרובעים מסודרים בצורה של שבלול כאשר הרובעים הראשונים מהווים את החלק הפנימי של ה”שבלול” ואילו הרובעים האחרונים נמצאים בחלקו החיצוני.

בכתבה הזאת תלמדו על כל אחד מן הרובעים הללו ותוכלו למצוא בקלות מקומות לינה, אטרקציות ומסעדות, מה שיהפוך את תכנון הטיול שלכם לקל במיוחד.

הרובעים של פריז – כיצד הם נוצרו?

כפי שניתן לקרוא בסדרת הכתבות שלי העוסקות בהיסטוריה של פריז, פריז כבר קיימת בצורה כזאת או אחרת מעל ל-2,000 שנה. העיר צמחה לה מאיל דה לה סיטה והתפשטה על שתי גדות הסיין. כך החלו להיווצר אט אט שכונות שונות כגון הרובע הלטיני או המארה, כאשר לכל אחת מהן נוצר אופי מיוחד משלו.

בשנת 1795 הוחלט לחלק את פריז ל-12 רובעים, שמוספרו ממערב למזרח כאשר הרובעים 1-9 היו בגדה הימנית ואילו הרובעים 10-12 היו בגדה השמאלית. בעקבות ההתרחבות המסיבית של פריז בתקופתו של נפוליאון השלישי (1852-1870) וסיפוח לא מעט כפרים כגון פאסי (Passy), בלוויל (Belleville) והמונמארטר (Montmartre) לפריז, הוחלט להוסיף לפריז עוד 8 רובעים וככה נוצרה מפת הרובעים של פריז אותה אנחנו מכירים.

אנקדוטה משעשעת

מעטים יודעים שכשהחליטו להוסיף את הרובעים החדשים, הוחלט שהרובע המערבי ליד יער בולון (מה שנקרא היום הרובע ה-16), ייקרא הרובע ה-13. הדבר יצר שערוריה עצומה בקרב תושבי אותו רובע, אשר גרמה לשינוי המספור של הרובעים.

תשאלו בוודאי, מדוע כל כך הפריע להם להיקרא הרובע ה-13? האם בגלל שמספר זה נחשב לחסר מזל בעקבות יום שישי ה-13? ממש לא! התשובה מעניינת הרבה יותר!

אחת ממטבעות הלשון הכי פופולריות בתקופה שפריז הייתה מורכבת אך ורק מ-12 רובעים הייתה “להתחתן ברובע ה-13”. הכוונה הייתה לשכב עם מישהי מבלי להתחתן איתה, כי הרי הרובע ה-13 לא היה קיים…

תושבי השכונה המערבית של פריז היו כבר אז בורגנים עשירים ומהוגנים, והם לא הסכימו בשום מצב שבניהם ובנותיהם “יתחתנו ברובע ה-13”. בשכונת סן מרסל (Saint Marcel), שנמצאת בדרומה של פריז, התגוררו בעיקר עניים מרודים. מכיוון שאו שלא היה אכפת להם או שאף אחד לא באמת שאל אותם, הוחלט לשנות את מספור הרובעים של פריז כך שהשכונה שלהם תהפוך לרובע ה-13 ואילו השכונות הבורגניות והעשירות יהפכו לרובע ה-16.

ככה קיבלנו את מספור הרובעים שנמצא איתנו עד היום.

שתי מפות חשובות של פריז

בעיניי, המפה הכי חשובה של פריז היא מפת התחבורה הציבורית. לכן המפה הראשונה שהייתי ממליץ לכם להכיר היא מפת קווי המטרו של העיר. מוזמנים ללחוץ עליה על להגיע לאתר RATP, חברת המטרו של פריז.

מפת המטרו של פריז (נא ללחוץ עליה על מנת לפתוח אותה על כל המסך)
מפת המטרו של פריז (נא ללחוץ עליה על מנת לפתוח אותה על כל המסך)

אם אתם לא מעוניינים לנסוע מתחת לאדמה, אז מפת האוטובוסים הזאת יכולה להיות לכם לעזר. 

מפת האוטובוסים של פריז (נא ללחוץ עליה על מנת לפתוח אותה על כל המסך)
מפת האוטובוסים של פריז (נא ללחוץ עליה על מנת לפתוח אותה על כל המסך)

אטרקציות בכל רובע של פריז

אני משער שהגעתם לכתבה לא רק כי אתם מחפשים את המפה של פריז (אם כן אז Google Maps עושים עבודה מצוינת), אלא כיוון שאתם מתכננים טיול לעיר האורות. לכן החלטתי להציג בפניכם את האטרקציות החשובות בכל רובע, אותם תוכלו למצוא אם תגללו מעט למטה.

מפת פריז

מקומות לינה מומלצים בכל רובע

אם עוד לא בחרתם לכם מלון או דירת נופש בפריז, היכנסו לקישורים למטה ולקבל המלצות על מקומות לינה בכל רובע. אם אתם מתלבטים ואינכם יודעים באיזה רובע כדאי לכם להתגורר, אני ממליץ בחום שתקראו את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז

בתי מלון מומלצים בכל רובע

דירות מומלצות בכל רובע בפריז

מפה אינטראקטיבית של פריז

אם כל זה לא הספיק לכם תשמחו לדעת שידידי היקר זאב בן נחום יצר מפה אינטרקטיבית של פריז בה ניתן למצוא כמעט כל דבר אפשרי. כל המידע מוצג באופן ידידותי ביותר ומאפשר לכם לסנן אותו על פי רמת חשיבות של האתר או הימים שבהם הוא פתוח. בקיצור, מדובר בכלי האולטימטיבי לטיול בפריז. תוכלו להגיע אליה באמצעות לחיצה על הקישור הזה.

 ,

עוד כתבות שיעזרו לכם לתכנן את הטיול לפריז

עובדות מעניינות על הרובעים בפריז

הנה כמה עובדות טריוויה מעניינות על הרובעים השונים בפריז:

  1. כפר סודי: ברובע ה-20, יש פנינה נסתרת המכונה “La Campagne à Paris” (האזור הכפרי בפריז). זהו מקבץ של בתים ציוריים ברחובות מרוצפים, המציעים תחושה של כפר מוזר בתוך העיר ההומה. במקור, אזור זה פותח כדיור בר השגה עבור פריזאים ממעמד הפועלים, אך כעת זהו אזור מבוקש של שלווה בנוף העירוני.
  2. קטקומבות תת-קרקעיות: הרובע ה-14 הוא ביתם של הקטקומבות המפורסמות של פריז, מכלול תת קרקעי שמכיל שרידים של למעלה משישה מיליון בני אדם. הקטקומבות הללו נוצרו בסוף המאה ה-18 כדי לתת מענה לבתי הקברות הגדושים של העיר. זהו מבוך של מנהרות וחדרים מלאים בעצמות מסודרות בקפידה, והוא הפך לאטרקציה תיירותית מקאברית.
  3. הרובע ה-11 הוא הצפוף ביותר מבין כל הרובעים בפריז, למרות שהוא לא הקטן ביותר בגודלו.

  4. הכי קטן והכי גדול: הרובע השני הוא הקטן ביותר מבחינת שטח הקרקע, בעוד שהרובע ה-16 הוא הגדול ביותר.

  5. מרכז אמנותי: הרובע ה-18 הוא ביתו של מונמארטר, שהיתה מוקד היסטורי של אמנים מפורסמים רבים כמו פיקאסו, ואן גוך ורנואר. האווירה הבוהמית עדיין שוררת ברחובותיה הצרים ובקברטים.

  6. העץ העתיק ביותר: עץ רוביניה בת-השיטה ניטע בשנת 1601 בכיכר רנה ויויאני, שנמצאת ברובע ה-5, והוא נחשב לעץ העתיק ביותר בפריז

  7. מגדל אייפל האייקוני, אחד המבנים המוכרים ביותר בעולם, ממוקם ברובע השביעי.

  8. לא רק אדמה: הרובע ה-12 הוא ייחודי מכיוון שהוא כולל חלק מנהר הסיין. איל דה לה סיטה, שהוא אחד משני האיים הטבעיים שנותרו בסיין בתוך פריז, מתחלק בין הרובע הראשון והרביעי.

  9. איפה הכסף? הרובע ה-8 של פריז נחשב לרובע היוקרתי והיקר ביותר של העיר. הרובע השמיני נמצא על הגדה הימנית של הסיין, והוא ביתה של שדרת השאנז אליזה ו”משולש הזהב” האמיד. הרובע ידוע בבוטיקים היוקרתיים שלו, בנקודות ציון תרבותיות כמו הגראנד פאלה וארמון אליזה, ומכיל כמה מנקודות הנדל”ן היקר ביותר בעיר, ובל נשכח – מלונות פאר ומסעדות מישלן.
הפרנקופיל יושב עם כוס יין ביד

בואו נשמור על קשר!

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל .

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את מדריך הפרנקופיל לפריז בחינם! תמצאו שם את כל המידע הדרוש לצורך תכנון הטיול לעיר האורות יחד עם טיפים שלי ואפילו הנחה מיוחדת להזמנת כרטיסים לאטרקציות.

אז למה אתם מחכים? לחצו על הכפתור למטה :-)