מפת פריז - רובעי פריז
מלונות ואטרקציות בכל רובע

צבי חזנוב

מבוא

מפת פריז מחולקת לעשרים רובעים הנקראים בצרפתית ארודיסמן (Arrondissements). הרובעים מסודרים בצורה של שבלול כאשר הרובעים הראשונים מהווים את החלק הפנימי של ה"שבלול" ואילו הרובעים האחרונים נמצאים בחלקו החיצוני.

בכתבה הזאת תלמדו על כל אחד מן הרובעים הללו ותוכלו למצוא בקלות מקומות לינה, אטרקציות ומסעדות, מה שיהפוך את תכנון הטיול שלכם לקל במיוחד.

מוכנים למסע בתוך המפה של פריז? בואו נצא לדרך.

הרובעים של פריז - כיצד הם נוצרו?

כמה עולה דירה בפריז?

כפי שניתן לקרוא בסדרת הכתבות שלי העוסקות בהיסטוריה של פריז, פריז כבר קיימת בצורה כזאת או אחרת מעל ל 2000 שנה. העיר צמחה לה מאיל דה לה סיטה והתפשטה לה על שתי גדות הסיין. כך החלו להיווצר אט אט שכונות שונות כגון הרובע הלטיני או המארה, כאשר לכל אחת מהן נוצר אופי מיוחד משלו.

בשנת 1795 הוחלט לחלק את פריז ל 12 רובעים שמוספרו ממערב למזרח כאשר הרובעים 1-9 היו בגדה הימנית ואילו הרובעים 10-12 היו בגדה השמאלית. בעקבות ההתרחבות המסיבית של פריז בתקופתו של נפוליון השלישי (1852-1870) וסיפוח לא מעט כפרים כגון פאסי (Passy), בלוויל (Belleville) והמונמארטר (Montmartre) לפריז, הוחלט להוסיף לפריז עוד 8 רובעים וככה נוצרה מפת הרובעים של פריז אותה אנחנו מכירים.

אנקדוטה משעשעת

מעטים יודעים שכשהחליטו להוסיף את הרובעים החדשים הוחלט שהרובע המערבי ליד יער בולון (מה שנקרא היום הרובע ה-16) יקרא הרובע ה-13. הדבר יצר שערוריה עצומה בקרב תושבי אותו רובע, אשר גרמה לשינוי המספור של הרובעים.

תשאלו בוודאי, מדוע כל כך הפריע להם להיקרא הרובע ה-13? האם בגלל שמספר זה נחשב לחסר מזל בעקבות יום שישי ה-13? ממש לא! התשובה מעניינת הרבה יותר -:)

אחת ממטבעות הלשון הכי פופולריות בתקופה שפריז הייתה מורכבת אך ורק מ 12 רובעים הייתה "להתחתן ברובע ה-13". הכוונה הייתה לשכב עם מישהי מבלי להתחתן איתה כי הרי הרובע ה-13 לא היה קיים…

תושבי השכונה המערבית של פריז היו כבר אז בורגנים עשירים למדי ומהוגנים והם לא הסכימו בשום מצב שבניהם ובנותיהם "יתחתנו ברובע ה-13". בשכונת סן מרסל (Saint Marcel) שנמצאת בדרומה של פריז, התגוררו בעיקר עניים מרודים. מכיוון שאו שלא היה אכפת להם או שאף אחד לא באמת שאל אותם, הוחלט לשנות את מספור הרובעים של פריז כך שהשכונה שלהם תהפוך לרובע ה-13 ואילו השכונות הבורגניות והעשירות יהפכו לרובע ה-16.

ככה קיבלנו את מספור הרובעים שנמצא איתנו עד היום.

מפת פריז אינטרקטיבית

ידידי היקר זאב בן נחום יצר מפה אינטרקטיבית של פריז בה ניתן למצוא כמעט כל דבר אפשרי. כל המידע מוצג באופן ידידותי ביותר ומאפשר לכם לסנן אותו על פי רמת חשיבות של האתר או הימים שבהם הוא פתוח. בקיצור, מדובר בכלי האולטימטיבי לטיול בפריז.

אטרקציות בכל רובע של פריז

מכיוון שככל הנראה הגעתם לכתבה הזאת בגלל שאתם מתכננים טיול לפריז החלטתי להתחיל עם האטרקציות בכל רובע אותם תוכלו למצוא למטה. במידה וזו הפעם הראשונה שלכם בפריז אני ממליץ לקרוא גם את הכתבה פריז למתחילים שתוכל לעשות לכם סדר בין כל האטרקציות השונות ולעזור לכם להחליט במה להתמקד ומה להשאיר לטיול הבא.

אפרופו הטיול הבא, אם זו לא הפעם הראשונה שלכם בפריז אני ממליץ בחום לקרוא את הכתבה פריז למתקדמים או את הכתבה הסודות של פריז

דירות מומלצות ברובע ה-7 בפריז (מגדל אייפל, מוזיאון רודאן וארמון האינוולידים).

רשימת אטרקציות בכל רובע

מקומות לינה מומלצים בכל רובע

המלצות על מלונות מסוג מסויים

אם עוד לא בחרתם לכם מלון או דירת נופש בפריז אתם מוזמנים להיכנס לקישורים למטה ולקבל המלצות על מקומות לינה בכל רובע.

במידה ואתם מתלבטים ואינכם יודעים באיזה רובע כדאי לכם להתגורר, אני ממליץ בחום שתקראו את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז

בתי מלון מומלצים בכל רובע

דירות מומלצות בכל רובע

מסעדות מומלצות בכל רובע

הפרנקופילים צועדים על קיבתם ולכן תכנון טיול לפריז איננו שלם אם לא מכניסים בתוכו את המימד הקולינארי. למטה תמצאו קישורים למסעדות מומלצות בכל אחד מרובעיי פריז ואני ממליץ בחום לשלב את המסעדות בתהליך תכנון הטיול ולהזמין מקומות מראש (כמה שניתן).

ולבסוף, לטובת שומרי הכשרות הוספתי גם קישור לשורה של מסעדות כשרות בפריז. אם אתם מעוניינים לדעת עוד על שמירת כשרות בעיר האורות אני ממליץ לכם בחום לקרוא את כתבתו של יגיל הנקין.

תמונה מתוך אחת המסעדות בפריז

מסעדות מומלצות בכל רובע

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.