המטרו של פריז – קווים (לדמותו), כרטיסים וכל מה שרציתם לדעת

המטרו של פריז - קווים (לדמותו), כרטיסים וכל מה שרציתם לדעת

המטרו הוא כלי התחבורה המהיר, היעיל והמקסים ביותר, לטעמי, בפריז. יש משהו קסום בעובדה שנכנסים לעומק האדמה ומגיחים לאחר מספר דקות במקום שונה לחלוטין (שלא לדבר על האקוסטיקה הנפלאה שהופכת כבמטה קסם מנגינה של נגן רחוב לסימפוניה).

המטרה בכתבה הזאת היא לספק לכם את כל המידע שאי פעם תזדקקו לדעת הן על המטרו של פריז והן על רכבת הפרברים (RER). הכתבה כוללת מידע על קניית כרטיסים, מפת המטרו ומידע על כל אחד מהקווים ולאן הוא יכול להביא אותכם.

אבל קודם קצת היסטוריה גבירותיי ורבותיי…

ההיסטוריה של המטרו

מי שמעוניין להגיע ל"תכלס" מוזמן לדלג על החלק הזה, לגלול למטה ולהגיע היישר לחלק הבא.

כבר בשנת 1852 הייתה לפריז רכבת עירונית, אשר נסעה מסביב לעיר ולכן כונתה "החגורה הקטנה" (La petite ceinture). בתחילה הסיעה רכבת זו בעלי חיים אל בתי המטבחיים שבעיר, אולם בהמשך החלו לנסוע בה גם בני אדם והיא המשיכה להיות פעילה עד שנות ה – 30 של המאה ה – 20. למי שמעוניין לראות את שרידי פסי הרכבת ניתן עוד למצוא אותם בגני בוט שומון (Butte Chaumont), מונסורי (Montsouris) וברובע ה – 12.

במהלך המאה ה – 19 התקיימו בעצלתיים דיונים על הקמת רשת רכבות עירונית, אשר תחבר את תחנות הרכבת הגדולות עם מרכז העיר ובמהלכן הועלו רעיונות הנדסיים מאוד מקוריים כגון קרונות, אשר יצופו על נהר תת קרקעי מתחת לפריז (כמו בלונה פארק) או פסי רכבת, אשר יורכבו מעל גגות פריז ויחסכו לתושבי העיר את הרעש וזיהום האוויר של הרכבות (רעיון אשר מומש בסופו של דבר דווקא בבנקוק).

המקור לשם מטרו

הויכוחים המשיכו עד לשלהי המאה ה – 19 והסתיימו רק בזכות התערוכה הגדולה של שנת 1900, אשר עמדה באופק וחייבה מערכת להסעת המונים. וכך בשנת 1897 החליטה עיריית פריז לקבל את הצעתו של צרפתי בעל השם המצחיק פולז'נס ביאנבנו (Fulgence Bienvenue) להקים רכבת תחתית, אשר תופעל באמצעות חשמל ולא באמצעות קיטור.

על מנת למנוע מלחמת עולם בין חברות הרכבות של צרפת על הזכות לבנות את המטרו, הוחלט לתת את התפקיד לארכיאולוג בלגי בשם אדואר אמפן (Edouard Empain), אשר הקים בשנת 1898 את חברת הרכבות של המטרופוליס של פריז, המוכרת בשמה המקוצר – מטרו.

העבודות נעשו במהירות מדהימה, כמעט ללא תאונות (להוציא מכתש שנוצר ליד ארמון האליזה כתוצאה מקריסה של מנהרה) ותוך כשנתיים היה הקו הראשון מוכן לשימוש. ב 19 ביולי בשעה 13:00 נפתח קו מספר 1, אשר לקח נוסעים מהתערוכה בשער מאיו (Port Maillot) לעבר המשחקים האולימפיים שנערכו ביער ונסן והמטרו הפך לסיפור הצלחה מיומו הראשון.

כתוצאה מכך מהר מאוד נאלצו להרחיב את הרכבת מ – 3 קרונות ל 8 על מנת להתמודד עם זרם הנוסעים הגובר ונפתחו קווים נוספים, אשר דרשו פיתוחים הנדסיים נועזים (לדוגמא מנהרה שעוברת מתחת לסיין, אשר הוותה חלק מקו 4 וגבתה את חייהם של 5 פועלים).

הכניסה לתחנת Porte Dauphine, אשר עוצבה על ידי הקטור גימאר. מקור צילום: ויקיפדיה.
הכניסה לתחנת Porte Dauphine, אשר עוצבה על ידי הקטור גימאר. מקור צילום: ויקיפדיה.

גימאר יוצר את הכניסות המפורסמות של המטרו

בזמן שנחפרה המנהרה הראשונה נערכה תחרות לצורך בחירת עיצוב הכניסה למטרו. מי שזכה בסופו של דבר בתחרות היה הקטור גימאר (Hector Guimard), אשר כלל לא השתתף בה (למזלו מנכ"ל המטרו היה מעריץ גדול שלו). העיצוב, אשר כלל מסגרת ממתכת ירוקה, וזכוכית, היה מאוד מהפכני ולשעתו ועורר ויכוחים עזים.

חלק מהאנשים ראו במסגרת הברזל הירוק בצורת ענפי עצים בג'ונגל, משהו פראי ואף אירוטי מידי ואילו אחרים טענו שהעיצוב מורבידי ומסגרת המברזל מזכירה להם עצמות אדם…. וכך בשנת 1904 פורסם בעיתון "לה פיגארו" מאמר, אשר דרש להיפטר מהעיצוב של גימאר ולחזור לעיצובים קלאסיים יותר.

מאמר זה הביא לביטול חוזהו של גימאר ותחנת המטרו של האופרה, אשר נפתחה זמן מה אחר כך, כבר הכילה כניסה קלאסית יותר המורכבת מעמודי אבן. היום ניתן למצוא את הכניסות של גימאר במספר מצומצם של תחנות מטרו כגון זו של פורט דופן (Porte Dauphine) או לובר ריבולי (Louvre Rivoli) ומומלץ מאוד להגיע אליהן על מנת להנות מעיצוב האר נובו יוצא הדופן.

הקטסטרופה הגדולה ביותר בימי המטרו של פריז

​דבר אחד שמהנדסי המטרו של פריז לא לקחו בחשבון, כאשר תכננו את הרכבת התחתית, הוא האופי המפורסם של הפריזאים והדבר הוביל לקטסטרופה הקשה ביותר בהיסטוריה של המטרו. הכל החל בעשירי לאוגוסט 1903, כאשר כבל חשמל שהתנתק מתחת לקרון בתחנת ברבס רוששואר (Barbès – Rochechouart) גרם לשריפה באחד הקרונות.

למזלם של הנוסעים השריפה כובתה ומכיוון שהתחנה נמצאת מעל האדמה אף אחד לא נפגע. בזמן שהרכבת נגררה למוסך בתחנת Nation עלו הנוסעים, אשר נאלצו לרדת מהרכבת על הרכבת הבאה, אשר נסעה בעקבותיה. אולם אז, ליד תחנת המטרו של Menilmontant, פרצה האש שוב והנוסעים התבקשו להתפנות במהירות ולעלות מעל האדמה בתחנת Couronne.

באותו רגע פרצה מהומה, כאשר הנוסעים דרשו לדעת האם יקבלו החזר על דמי הנסיעה ולאחר שנענו בשלילה על ידי נהג הקטר, הם סרבו לצאת מהקרונות. התיקו בין נהג הקטר לנוסעים נשבר רק כאשר ענן העשן השחור הגיע אל הרכבת והנוסעים החלו לברוח מהרכבת. אולם, באופן טראגי, החשמל בתחנת המטרו, אשר הפעיל את התאורה, נותק פתאום, על מנת למנוע מהשריפה להתפשט וכל 84 מהנוסעים, אשר לא הצליחו למצוא את היציאה, נחנקו בחשיכה למוות.

הלקח הטכני מהתאונה נלמד, קרונות העץ הוחלפו ומערכת החשמל של התאורה הופרדה ממערכת החשמל המפעילה את מנועי הרכבת וחלק מהקווים כבר נוסעים באופן אוטומטי ללא נהג. רק דבר אחד לא השתנה מאז שנת 1903, הפריזאים היו ונשארו מהירי חימה ווכחנים :).

תחנת מטרו בפריז. צילום: יואל תמנליס
תחנת מטרו בפריז. צילום: יואל תמנליס

כרטיסים למטרו של פריז – אילו כרטיסים יש והיכן קונים אותם?

ישנם מספר סוגים של כרטיסים איתם ניתן לנסוע במטרו והם מתאימים גם לכל תחבורה ציבורית אחרת בפריז. תוכלו למצוא עליהם מידע בכתבה תחבורה בפריז.

מפת המטרו של פריז

האמת שאפליקציית המפות של גוגל עושה עבודה נהדרת בכל הקשור להגעה מתחנת מטרו אחת לאחרת אבל אם אתם רוצים לראות את מפת המטרו של פריז תוכלו למצוא אותה למטה:

מפת המטרו של פריז. מקור תמונה: ויקיפדיה.
מפת המטרו של פריז. מקור תמונה: ויקיפדיה.

ודרך אגב, אם אינכם אוהבים לעבוד עם גוגל מפס אתם מוזמנים להגיע לאתר הזה ולקבל מפה אינטרקטיבית ופשוטה להפעלה שתאפשר לכם לראות את המסלול הנוח ביותר מנקודה אחת לשנייה במפה.

נגישות במטרו

למרות שעיריית פריז וחברת הרכבות משקיעות בשנים האחרונות משאבים על מנת להנגיש את תחנות המטרו לקראת האולימפיאדה הרי שעדיין לא בכל התחנות ישנן מעליות או לפחות מדרגות נעות.

לכן לצערי המטרו לא מתאים לאנשים שמתקשים בהליכה או עלייה במדרגות. לטובת אלו אני ממליץ על האוטובוסים שלא מצריכים שום עליה במדרגות (האוטובוס נוטה הצידה ועוזר לאנשים לעלות ויש לו כמובן רמפה בשביל כסאות גלגלים). למידע נוסף על נושא הנגישות אני ממליץ לקרוא את הכתבה טיול בפריז ללא מוגבלות.

קווי המטרו של פריז

נכון להיום ישנם בפריז 16 קווי מטרו ו 300 תחנות שמכסים שטח של 10 קמ"ר. הנה מעט מידע על כל קו ועל מקומות מעניינים שנמצאים ממש לא רחוק משם.

קו 1 (La Defense – Chateau de Vincennes)

כאמור זהו הקו הראשון שנבנה והוא מחבר את גבולה המזרחי של פריז עם גבולה המערבי (למען האמת התחנות האחרונות שלו כבר נמצאות מחוץ לפריז). זהו קו אוטומטי לחלוטין ולכן גם כשיש שביתה הוא פעיל. כמו כן העובדה שאין נהג פירושה שניתן לשבת בקרון הראשון, לראות את התפתלות המנהרה ולהרגיש כמו בלונה פארק (כיף גדול לילדים).

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 1

קו 2 (Porte Dauphine – Nation)

זהו עוד קו מערב-מזרח כמו קו מספר 1 אך הוא עובר דרך חלקה הצפוני של פריז ואז יורד דרומה עד שהוא מסתיים בתחנת Nation. כשנוסעים בקו הזה מרגישים שנוסעים יחד עם הפרולטריון (או אפילו הייתי אומר "עלובי החיים") וזה בגלל שחלק גדול מהאוכלוסיה שמשתמשת בו מתגוררת ברובעים הצפוניים והעניים יותר של פריז. לפחות בקו הזה יש מזגן אז גם זה משהו.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 2

קו 3 (Pont de Levallois – Gallieni)

זהו עוד קו שחוצה את פריז ממערב למזרח ומחבר את הפרבר Levallois עם תחנת האוטובוסים המרכזית Gallieni שנמצאת במזרח פריז.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 3

קו 3Bis

קו מטרו קצרצר שנוסע בצפון מזרח פריז. הוא לא עובר בשום מקום תיירותי ולכן לא ארחיב עליו.

קו 4 (Porte de Clignancourt – Mairie de Montrouge)

זהו הקו הצפון-דרום הראשון שנוצר בפריז והוא עובר דרך לב ליבה של פריז. מכיוון שהוא מחבר בין החלק הצפוני לדרומי של פריז חלקו עובר במנהרה מתחת לנהר הסיין.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 4

קו 5 (Bobigny / Pablo Picasso – Place d'Italie)

זהו קו שחוצה את חלקה המזרחי של פריז מצפון לדרום. זהו אחד הקווים הפחות מעניינים לטעמי אך הוא יכול להיות שימושי למתגורר ברובעים המזרחיים של פריז או צריך להגיע לשם.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 5

 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני
 • תחנת Oberkampf שנמצאת ליד אחד מאזורי הבילוי החביבים על צעירי פריז בזכות הברים והמועדנים שיש שם
 • כיכר הבסטיליה על שלל המסעדות שבסביבה והקרבה למארה הדרומי
 • Place d'Italie בה ניתן למצוא קניון גדול ואת רובע הצ'יינה טאון לא רחוק משם

קו 6 ( Charles de Gaulle / Étoile – Nation)

הקו הזה זכור ללא מעט מאיתנו בזכות העובדה שהוא עובר בגשר ביר חאקים (Bir Hakeim) מעל הסיין ומספק לנו תמונה יפהפייה של מגדל אייפל. אולם מעבר לזה זהו קו מערב-מזרח חשוב מאוד שעובר בלא מעט תחנות חשובות בגדה השמאלית.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 6

קו 7 ( La Courneuve / 8 Mai 1945 – Villejuif – Louis Aragon / Mairie d'Ivry)

זהו אחד הקווים הארוכים ביותר במטרו של פריז והוא חוצה את העיר מצפון לדרום. יתכן מאוד שבשנים הקרובות הוא יתארך עוד יותר לכיוון הפרברים אך אין זה משפיע על התייר הממוצע.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 7

קו 7Bis

זהו הקו השני הכי קצר במטרו של פריז והוא עובר ברובע ה-19. המקום המעניין היחידי אליו ניתן להגיע עם הקו הזה הוא פארק בוט שומון.

קו 8 ( Balard – Créteil)

הקו הזה מחבר את דרום מערב פריז יחד עם דרום מזרח ועובר בחלקו הגדול בגדה הימנית של פריז. זהו אחד הקוים הכי פופולאריים ואני מאמין שתסעו בו לו מעט.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 8

קו 9 ( Pont de Sèvres – Mairie de Montreuil)

הקו הזה מחבר בין הפרבר היוקרתי Sèvres שבמערב לפי הפרבר היוקרתי פחות של מונטריי במזרח העיר. המטרו עובר ברובע ה-16 והרובע ה-8 שנחשבים יוקרתיים ונוסע ברובו בגדה הימנית. אולי בגלל זה זהו אחד הקווים הממוזגים היחידים בפריז (יחד עם קווים 2 ו-14)?

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 9

 • מגדל אייפל
 •  שער הניצחון
 • בתי הכלבו הגדולים גאלרי לאפייט ופרנטאן
 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני
 • תחנת Oberkampf שנמצאת ליד אחד מאזורי הבילוי החביבים על צעירי פריז בזכות הברים והמועדנים שיש שם

קו 10 ( Boulogne / Pont de Saint-Cloud – Gare d'Austerlitz)

זהו אחד הקווים עם הכי פחות נוסעים בפריז והוא עובר כולו מתחת לגדה השמאלית ומחבר בין יער בולון במערב לתחנת הרכבת אוסטרליץ שבמזרח.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 10

קו 11 ( Châtelet – Mairie des Lilas)

זהו קו המטרו הקצר ביותר בפריז והוא עובר מכיכר ה – Châtelet במרכז פריז צפונה עד Mairie des Lilas.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 11

 • האוטל דה וויל (עיריית הגג של פריז)
 • מרכז פומפידו
 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני

קו 12 (Front Populaire – Mairie d'Issy)

זהו קו שנע מצפון לדרום, מתחיל בפרבר Aubervilliers שליד סן דני בצפון ומסתיים בעיריית Issy בדרום. בדרך הוא עובר בכמה וכמה מקומות מעניינים מאוד.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 12

קו 13 (Saint-Denis / Université – Châtillon / Montrouge)

זהו הקו הארוך ביותר בפריז והוא חוצה את העיר מצפון לדרום. שימו לב שהקו מתפצל לקראת סופו (בחלק הצפוני), כאשר חלק אחד ממנו יביא אותכם לעיירה Asniers ואילו החלק השני יביא אותכם ל Saint Denis.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 13

קו 14 (Saint Lazare  – Olympiades)

זהו ללא ספק הקו המתקדם ביותר של המטרו הפריזאי והראשון שבו נסעה רכבת ללא נהג (בעקבות הניסוי הזה הוחלט להפוך גם את קו 1 לאוטומטי לחלוטין). הקו עצמו נוסע מצפון מערב פריז לדרום מזרח העיר ויש בו מזגן (רלוונטי מאוד לקיץ בפריז שיכול להיות חם). בעתיד הקו הזה אמור לחבר את שדה התעופה אורלי (Orly) למרכז פריז.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 14

קווי ה RER

ה – RER הם רכבות הפרברים שמחברים את פרבריה הרבים של פריז אלא מרכזה. חלק מהקווים רוב התחנות בקווים הללו לא יעניינו אותכם, אולם חלקם משחקים תפקיד חשוב בהסעת התייר הישראלי ולכן החלטתי להקדיש להם פרק קצר.

RER A

זהו קו שנע ממזרח למערב. מתחיל ב Marne la Vallée–Chessy ומסתיים בעיירה המקסימה Saint Germain en Laye בה ניתן למצוא ארמון ששירת את מלכי צרפתי. בתור תיירים הקו הזה יהיה אחראי על הסעתכם ליורודיסני ובחזרה לפריז.

שימו לב: שכשאתם נוסעים ליורודיסני שימו לב שעליכם לקחת את הפיצול A4, אחרת תגיעו השד יודע לאן….

אניני הטעם וחובבי ההיסטוריה, לעומת זאת ישתמשו בקו הזה על מנת להגיע לשאטו שאן סור מארן המקסים (יש לרדת בתחנת Noisiel ולקחת אוטובוס 220 לכיוון הארמון).

RER B

זהו הקו שיביא אותכם משארל דה גול לפריז ובחזרה. אולם חוץ מזה הוא גם יכול להביא אותכם למקומות הבאים:

RER C

הקו החשוב הזה יביא אותכם לארמון ורסאי ויעבור דרך בולבאר סן מישל, מוזיאון אורסי, ומגדל אייפל.

שימו לב: על מנת להגיע לארמון וורסאי עליכם לקחת את קו C5. אני פעם אחת לא שמתי לב ועליתי על ענף אחר של הקו ולקח לי יותר משעה לחזור לפריז על מנת לקחת את הקו הנכון לורסאי…

איזה ציון תתנו לכתבה?

ציון ממוצע 5 / 5. דירוג הכתבה: 6

אף אחד עוד לא דירג את הכתבה. רוצה להיות ראשונ/ה?

מצטער לראות שלא אהבת את הכתבה

אשמח מאוד לדעת מה לא אהבת בכתבה הזאת

איך אוכל לשפר את הכתבה?

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

הודעה חשובה לסיום...

פרנקופילים יקרים שלי, אם במקרה אתם באמצע תכנון טיול לצרפת ובא לכם לפרגן, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך הקישורים באתר.

מבטיח לכם שההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק עמלה קטנה שתעזור להחזיק את האתר באוויר.

הקישורים למלונות ולכרטיסים פזורים בכל האתר (בהתאם לרלוונטיות שלהם), אולם על מנת להקל עליכם ריכזתי את כולם בשני הדפים הללו:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

צבי חזנוב

הרצאות על תרבות צרפת שיכולות לעניין אתכם

כבר ביקרתם בקבוצות הפייסבוק שלי?

תמצאו שם לא רק אותי אלא גם פרנקופילים כמוכם שישמחו לענות לכל שאלה שלכם

הרשמה
להודיע על

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

7 תגובות
הכי ישן
הכי חדש תגובות שקיבלו הכי הרבה אינטרקציה
תגובות בתוך הטקסט
הצג את כל התגובות
סמי מויאל
2 years ago

הכתבה מצוינת רציתי לדעת אם אני קונה כרטיס נביגו ואני מתאכסן ברובע השמיני האם זה מתאים בכל מקום כתוב שמתאים מ1-5
אודה לך אם תסביר

עידו
2 years ago
להגיב ל  צבי חזנוב

היי,מה זה הכרטיס הזה

מתי שילה
10 months ago

תודה רבה על הכתבה. כתבה מעולה.
אפשר להזכיר את השיר של Serge Gainsbourg על הכרטיסן של המטרו –
,Le poinçonneur des Lilas

ד"ר צביקה תורן
8 months ago

אני לקראת נסיעתי ה 15 לפריז. קורא הרבה מהכתבות באתר שלך ומידע אקטואלי כמו קורונה ועוד. אתר מצויין! תודה רבה!

כתבות מומלצות נוספות

7
0
אשמח מאוד לשמוע את דעתךx
צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.