הרשמה
לעלון

לימודי
צרפתית

הזמנת
מלון

קניית
כרטיסים

רוחות הרפאים של פריז

ביתה של המרקיזה דל ברינבילייה. לו רק הקירות יכלו לדבר...
ניווט מהיר בתוך הכתבה

פעם שאלו אותי אם הייתי גיבור על, איזו תכונה או כח מיוחד הייתי רוצה שיהיה לי?  בהתחלה אמרתי כמובן שאני רוצה לדעת לטוס מכיוון שאז אוכל להגיע לפריז במהירות ובזול (היום טיסה מגרנזי שנמצאת 50 דקות בקו אוירי מפריז עולה כמו טיסה מתל אביב ולוקחת פחות או יותר את אותו זמן, מכיוון שאין טיסות ישירות). הבעיה היא שסופרמן הקדים אותי בכמה עשרות שנים ולקח את כח העל הזה. אז אחרי לא מעט מחשבות יש לי תשובה לגבי כח העל שאני צריך: אני רוצה לגרום לקירות לדבר ולרוחות הרפאים של פריז לספר את סיפורם.

I see dead french people

אם יש מקום בעולם שבו לרוחות רפאים יש זכות קיום הרי זו פריז, הרי אי אפשר להתווכח שיש משהו קסום בעיר העיר זאת ועם הקסם מגיעות גם רוחות הרפאים. מהיכן הקסם מגיע? אף אחד לא יכול להסביר זאת, אולי בזכות 2000 שנה של קוסמים ומכשפים שהותירו את רישומם בעיר האורות? הנה קחו לכם לדוגמא את העמוד שנותר ליד כנסיית סן אוסטאש ובורסת החיטה, אשר היה שייך לרוג'יירי האסטרולוג של קתרין דה מדיצ'י שעסק בכישוף. או לחלופין, ציד המכשפות במאה ה-17 בעת פרשיית הרעלים שזכר ממנה אפשר עוד למצוא ברובע הלטיני.

והקסם הזה נמצא בכל פינה, במיוחד בדברים השימושיים, היום יומיים והכי, לכאורה לא קסומים יש. קחו לדוגמא את ה-TUBE של לונדון והשוו אותו למטרו הפריזאי. הראשון שימושי לחלוטין, נכנסים לתחנה אחת ויוצאים בזכות הטכנולוגיה, בתחנה אחרת. בפריז יש תחושה קסומה מהרגע הראשון שיורדים במדרגות (במיוחד אם אתם נמצאים בתחנה עם שער של גימאר או חיקוי שלו שגורמים לכם לשוב כאילו נכנסתם בשער שיעביר אותכם למימד אחר). זה ממשיך באקוסטיקה המיוחדת שגורמת לצלילים של נגן המטרו להגיע אליך מכל מקום בלי שתדע היכן הוא נמצא (דרך אגב, על מנת לקבל רישיון של נגינה במטרו צריך לעבור בחינה שמוכיחה שהרמה שלכם גבוהה מספיק. על מנת לשמור על הקסם צריך לעמוד בסטנדרטים). ולבסוף הריח המתקתק הזה שנוצר ככל הנראה מחיכוך גלגלי הגומי של הקרונות עם המסילה ושמזכיר ריח קטורת במיסה שחורה ומכושפת שכל תפקידה להעביר אותכם במטה קסם ממקום אחד לשני (פרנקופילים מתקדמים שמכירים בעל פה את קווי המטרו יודעים לספר בדיוק היכן ניתן למצוא את הריח הזה, מכיוון שלא כל הקרונות מכילים גלגלי גומי). אז עם כל האפקטים הללו פלא שנסיעה במטרו מרגישה כאילו ירדתם מתחת לאדמה ובמטה קסם מצאתם את עצמכם במקום אחר לחלוטין?

ביתה של המרקיזה דל ברינבילייה. לו רק הקירות יכול לדבר...
ביתה של המרקיזה דל ברינבילייה. לו רק הקירות יכול לדבר…

אז אחרי שהוכחתי לכם שפריז זה מקום קסום בואו נחזור לרוחות הרפאים. לא, לא מדובר ברוחות רפאים מפחידות שכמו במשחק "Pac Man"  ירדפו אחריכם בעודכם מתרוצצים ברוחובות פריז ואוכלים קרואסונים (ואז כשתמצאו בריוש טעים במיוחד תוכלו אתם לרדוף אחריהם). מדובר באנשים שחיו להם בעיר האורות במשך מאות השנים האחרונות (ואף יותר מכך) והעובדה שעברו לעולם שכולו טוב, לא מפריעה להם לחזור לאיזו חופשה בביתם הפריזאי וברחובות בהם הם התהלכו (האהבה לפריז לא חולפת כנראה גם כשמתים).

הרוחות הללו נמצאות בכל מקום ואם נתרכז ונקשיב אולי נוכל לראות אותם מתהלכות במארה או שותות קפה ב"לה פרוקופ". ולכל אחת מהן יש סיפורים לספר, חלקם פיקנטיים, חלקם קומיים וחלקם טראגיים. אז בפעם הבאה שתטיילו לדוגמא ב לה האל תתעלמו לרגע מהקניון המכוער שהקימו לכם ונסו להקשיב לרוחות הרפאים של מוכרות הדגים שהיו שם במשך קרוב ל 1000 שנה. טיילו לכם ברובע הלטיני ואולי תפגשו את המינגווי (זה עבד ב"חצות בפריז" אז יכול לעבוד גם לכם). והכי כדאי: טיילו לכם במארה  ונסו להיכנס לארמונות הקטנים כשמישהו פותח לרגע את השער. שם תמצאו לכם רוחות של מרקיזים ודוכסיות והסיפורים שהם יספרו לכם יגרמו לפניכם להאדים ולשיערכם לסמור ולהפוך ללבן כמו פיאה מהמאה ה-18. וכמובן, אם זה לא הספיק לכם, לכו לכם בסמטאות וברחובות ותגלו שזה לא מעט שרוזן ומרקיזה לבד יצאו לבלות יד ביד במארה…

האם זאת רוח רפאים בפלאס דה ווז'? :)
האם זאת רוח רפאים בפלאס דה ווז'? 🙂

ואפרופו, כל מה שקראתם עד כה, הנה סיפור פריזאי, שהביא ידידי היקר יואל תמנליס, אשר יכול להדגים זאת. ילדה קטנה ניצבת בלילה חשוך בצדו האחד של בית הקברות הישן במונפרנאס, וכדי להגיע לביתה הממוקם בעברו השני של בית הקברות עליה לחצות אותו לכל אורכו. הילדה מפחדת, בצדק, לחצות לבדה בחושך מוחלט.לפתע מגיע איש זקן מאוד ומקומט המסתייע במקל הליכה והיא פונה אליו ושואלת אותו אם הוא מוכן ללוותה אל עברו השני של בית הקברות. הזקן מסכים, נותן לה יד והם מתחילים לחצות יחד. תוך כדי הליכה הילדה אומרת לזקן שהיא מאוד שמחה שהוא הגיע בדיוק בזמן, כי היא מאוד מפחדת ללכת לבד בין הקברים הישנים. אז הזקן אומר לה: אני בהחלט מבין אותך, גם אני כשהייתי בחיים פחדתי ללכת כאן לבדי…

בחיפוש אחר רוחות הרפאים של עצמי

ידידה שלמדה ביולוגיה סיפרה לי פעם שתא אנושי חי בממוצע כשבע שנים. כמובן שלא כל התאים נולדים ומתים באותו זמן אבל בהחלט ניתן לומר שבמהלך כל שבע שנים אנחנו מתים ונולדים מחדש, עד היום שבו אנחנו מתים, באופן סופי.  ישנם מקומות בפריז שאני רואה ילד עם שיער שאטני, סקרן שמח שמתרוצץ לו . אני רואה אותו יוצא מהמלון ברחוב רישלייה וקופץ לחנות משחקי המחשב (שכבר מזמן לא קיימת) ליד הפאלה רויאל. אני פוגש בו משחק פליפר או משחקי וידאו בקפה פריזאי ליד כנסיית סן רוש (St. Roche) בזמן שהוריו נחים אחרי שעות רבות של הליכה ברחובות עיר האורות.

ולבסוף לפעמים אני פוגש אותו בפארק מונסו אוכל וואפל חם או רוכב על הקרוסלה (שניהם קיימים עד היום). הילד הזה הוא רוח הרפאים שלי, מכיוון שהילד הזה איננו קיים עוד ובמקומו יש אדם שאוטוטו יהיה בן 40. לכן כשאני מגיע לפריז, אחרי שסיימתי לטייל אתכם ולהעלות באוב את רוחותיהם של ויקטור הוגו, לואי ה-14 ופריזאים מפורסמים אחרים, אני חוזר בכל הזדמנות לאותם רחובות ופארקים בהם ביקרתי לפני שנים כה רבות, מי יודע, אולי אפגוש שם שוב את עצמי?

כך תיראה רוח הרפאים שלי בעתיד :)
כך תיראה רוח הרפאים שלי בעתיד 🙂

 

Last Updated on 17/05/2020 by צבי חזנוב

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא הנה עוד שתי כתבות שלדעתי תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

6 תגובות

  1. הכתיבה שלך ציורית ונפלאה,יכולתי להכנס לרגע לחוויה שלך ולהנות ממנה.
    תודה צבי

  2. מקסים! הזדהיתי. גרתי שם קצת בתור ילדה. ואחר כך במשך שנים הייתי מגיעה לבקר. ואז חזרתי לגור שם כסטודנטית, ובמשך שנתיים ממש לא פשוטות, תמיד התנחמתי בשיטוטים בעיר. עברו מאז 10 שנים שבהן לא חזרתי לפריס. והנה אני בת 40, ודווקא משהו בכתבה הזו שלך, על המפגש עם רוחות רפאים אישיות, זכרונות של חוויות מפעם ופינות מתוקות עשה לי להתגעגע. תמסור לפריס ד"ש ממני כשתהיה שם 🙂

    1. תודה רבה על התגובה המקסימה.

      בהחלט אמסור ד"ש חם לפריז בקרוב 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.