ניווט מהיר בתוך הכתבה

מסע לתוך הגליון הרפואי של לואי ה-14 מאת יגאל ליברנט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הפורטרט המפורסם של לואי ה-14 מאת ריגו. שימו לב ללחיים החלולות שמגלות לנו שבאותו זמן ללואי ה-14 כבר לא היו שיניים. מקור תמונה ויקיפדיה.

ניווט מהיר בתוך הכתבה

כששאלו את דעתו של השגריר הרוסי יקוב דולגורוקוב על מלך השמש היא הסתכמה במשפט: "מסריח כמו חיה". לא נורא דיפלומטי מצדו, אבל רוסי בן זמנו, שרגיל לסאונה לפחות פעם בשבוע, אכן התקשה לעמוד לצד סמל היופי והזהר הצרפת. ואכן, עדויות רבות תומכות בקביעה זו – חרף גאלונים של בושם, ועשרות צרורות של פרחים ועשבים שהוסתרו בגלימותיו, נוכחותו של לואי הארבעה-עשר הורחה עד לפני שנצפתה בעיניים. זה בגלל שהוא התקלח פעמיים בחייו.

הפורטרט המפורסם של לואי ה-14 מאת ריגו. שימו לב ללחיים החלולות שמגלות לנו שבאותו זמן ללואי ה-14 כבר לא היו שיניים. מקור תמונה ויקיפדיה.
הפורטרט המפורסם של לואי ה-14 מאת ריגו. שימו לב ללחיים החלולות שמגלות לנו שבאותו זמן ללואי ה-14 כבר לא היו שיניים. מקור תמונה ויקיפדיה.

הפרדוקס של מצב בריאותו של לואי ה-14

זהו, לפחות, המשפט המפורסם לגביו, אבל כהיסטוריונים, אנו יודעים לבטח שבין 1647 לבין 1711 (היינו בפרק זמן של 64 שנים), המלך נטל אמבטיה חמה אחת (1!). כיצד אנו יודעים זאת? ובכן, לרשותנו עומד "ירחון בריאותו של המלך" (Journal de Santé du Roi) שנוהל בידי צוות רופאיו: אנטואן ואלו, אנטואן דה אקווין וגי-כרסן פאגון, והירחון הזה חושף פרדוקס מרתק – חרף העובדה שלואי הארבעה-עשר היה אחד מן המלכים הכי מאריכי-חיים (נפטר בגיל 77, אחרי 72 שנים על כס המלוכה הצרפתי), בריאותו, שירש משורה ארוכה של מלכים חולים, הייתה על הפנים.

המלך סבל מהתעלפויות, סכרת, מיגרנות, שגרון, חצבת – וזה עוד היה החלק הנסבל יחסית. יתר הצרות עם בריאותו הביאה לו תשוקתו למזון והרפואה בת-זמנו. הכול התחיל בתיאבון הבריא הרבה יותר מדי של המלך – הדוכסית מאורליאן כותבת בזיכרונותיה

פעמים רבות ראיתי את המלך אוכל ארבע צלחות של מרק מסוגים שונים; שכווי שלם; חוגלה, צלחת גדולה של סלט, כבש צלוי ברוטב ושום, כמה פיסות הגונות של מותן-חזיר, צלחת מאפים, ולאחר-מכן קצת פירות וריבות.

תיאבון בריא נחשב בצרפת לסגולה מבורכת, בייחוד כשהדבר נגע למלך, ואנשי החצר התמוגגו למראה המלך הזולל בלי הפסקה. המנהג הזה השתמר עד לזקנתו. פאגון מתאר בירחון, בשנת 1679:

 

מגוון הדברים שהמלך מערבב בארוחת הערב, כמו כמה סוגי מרקים ובשרים, סלטי מלפפונים, חסות ועשבים, מתובלים בהמון מלח ופלפל וחומץ חזק מאוד, בכמויות גדולות ועם המון גבינה מעל הכול, אלה מייצרים בבטנו פרמנטציה שקשה מאוד להתמודד עמה.

על-פי כל העדויות, אפשר להסיק שלמלך השמש היו תולעים, אבל הרופאים לא טיפלו בהן, אלה הסתפקו בהתקנת חוקנים. הרבה חוקנים. כשלוש-מאות בשנה ממוצעת, היינו כמעט מדי יום ביומו.

התפישות הרפואיות של התקופה גרסו שמרבית הזוהמה והרקב מקורן בשאריות המזון התקועות בין השיניים, ולכן, אחרי שכנועים ארוכים, עקרו ללואי בן ה-47 כמעט את כל שיניו. אגב כך, דוקטור דאקה עקום הידיים הצליח לקרוע לו חתיכה מן החך העליון ולשבור את הלסת התחתונה. הלסת התאחתה בסופו של דבר, אבל החור בחך – לא ממש, ולעתים קרובות אפשר היה לחזות ביין שהמלך לגם נשפך מנחיריו. החור צבר בתוכו מזון נרקב וחייב טיפולים כואבים, חוזרים ונשנים, לשם שליפתו. יש שטוענים שהחיבה היתרה של הצרפתים למזון הרך, החל בפטה וכלה בפירה – מגיעה מן ההכרח להגיש אל שולחן המלך מזונות שלא יתקשה ללעוס במצבו הדנטלי המדורדר.

ניתוח הטחורים של לואי ה-14 הופך את הכירורגיה למקצוע מכובד

אבל הצרות עם המזון והבריאות הביאו גם לתוצאות חיוביות – אחת מהן היא הפיכת הכירורגיה למקצוע רפואי לכל דבר – הרי עד אז, היה זה עיסוקם של גלבים, ורופאים אמיתיים זלזלו בו עד אין קץ.

העניין הוא שאחרי השתוללות חריגה של התולעים, קצב החוקנים המלכותיים התגבר, ובתוך חצי שנה בלבד, בין 1685-86, זכה לואי לקבל אלפיים(!) חוקנים, מה שהביא להופעת פיסטולה ענקית בפי הטבעת שלו. לא היה מנוס מהתערבות כירורגית, אבל הרופאים המלכותיים לא היו ערוכים לעניין, ומי הגלב המטומטם שיעז לנתח תחת מלכותי, ועוד בימים שבהם טרם שמעו על הרדמה או אלחוש?!

אחד הסכים – שארל-פרנסואה פליקס, אבל הוא דרש זמן וחומר להתאמן כראוי. הוא קיבל את שניהם: במשך חצי שנה הוא ניתח 75 אסירים עם פיסטולות דומות, שהובאו אליו מכל רחבי הממלכה. את הגופות קברו בבקרים המוקדמים, כשפריז עוד נמה את שנתה. לבסוף, פליקס הרגיש מיומן דיו, והניתוח נקבע ל-18 בנובמבר 1686.

בשעה 7 בבוקר, בנוכחות הפילגש המלכותית מדאם דה מונטנון, הדופאן, ראש הממשלה, רופאי המלך והמוודה שלו, פליקס התחיל את הניתוח, שאחסוך מכם את פרטיוו, די אם רק תציצו במכשיר ההרחבה ובאזמל המיוחד שנבנה במיוחד לניתוח הספציפי הזה, והמוצגים כיום בוורסאי.

הסכין בה השתמשו כדי לנתח את טחוריו של לואי ה-14.
הסכין בה השתמשו כדי לנתח את טחוריו של לואי ה-14.

לזכותו של לואי יאמר שהוא עמד בכל זה בגבורה, עודד את המנתח תוך כדי, וכעבור חודשיים שב לאיתנו (מה שזה לא יהיה). פליקס זכה בהמון כסף, נחלות ותואר אצולה, והכירורגיה זכתה בהכרה רשמית בתור ענף רפואה שווה-זכויות. אגב, כ-30 אנשי חצר פנו אל הגלב לשעבר בבקשה לערוך להם ניתוח דומה – הפיסטולות נכנסו לאופנה.

כמה מילים על הכותב

יגאל ליברנט הוא דוקטורנט בחוג להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב אך ידוע לקהל הרחב יותר בתור היותו המתרגם של סדרת הספרים המצויינת “תיבת פנדורין”. אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב אחריו בדף הפייסבוק שלו.

אהבת את מה שקראת? רוצה לקרוא עוד?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מידע עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.