מוזיאון הלובר בפריז – כיצד הוא נולד ואיך אפשר לשרוד אותו?

מוזיאון הלובר בפריז - כיצד הוא נוצר ואיך אפשר לשרוד אותו?. צילם יואל תמנליס.

ניווט מהיר בתוך הכתבה

מוזיאון הלובר הוא ללא ספק האטרקציה המרכזית ברובע ה-1 של פריז. אין בן אדם שנמצא בעיר האורות שיכול להתעלם מהמבנה הענקי והמפואר הזה, אשר מכיל יותר מ 38,000 יצירות אומנות. אבל מהו הסיפור של הארמון הזה שאחראי לאותו "מסע בארט" שכל תייר שמבקר בפריז בפעם הראשונה חייב לעבור? מסע הכולל עמידה בתורים אינסופיים ושיטוט של קילומטרים על מנת למצוא את המונה ליזה. היום אספר לכם את ההיסטוריה המרתקת של הארמון המפואר הזה ואנסה לספק לכם כמה טיפים איך ניתן לבקר במוזיאון הלובר ואפילו להנות.

ההיסטוריה של המוזיאון המפורסם בעולם

ללובר יש היסטוריה מפוארת שנמשכת כבר יותר מ-800 שנה ולפני שמבקרים בו מומלץ להכיר אותה. בחלק הזה אסקור בפניכם את ההיסטוריה של המקום, אך לפני זה הרשו לי להציג בפניכם סרטון קצר אך חשוב שמראה בקצרה את שלבי הבנייה של הלובר.

שמו של הלובר מגיע ככל הנראה מהמילה Lupera (זאב בלטינית), ע"ש הזאבים שנהגו להסתובב ליד הגדה הצפון מערבית של הסיין. הוא החל את הקריירה שלו בתור מבצר שהקים המלך פיליפ אוגוסט באיזור הזה בשנת 1190, ערב יציאתו למסע הצלב השלישי. והאמת שהייתה לו סיבה טובה, מלך אנגליה, ריצ'ארד לב הארי שלט על שטחים שנמצאו לא רחוק כל כך מפריז והייתה סכנה שהוא ינצל את היעדר המלך על מנת לפלוש לעיר הבירה של צרפת. לכן גם ממול ללובר, בגדה השמאלית, הוקם מגדל נל (Tour de Nelse), במקום שנמצאים היום בניין האקדמיה וגשר האומנויות (Pont des Arts), ויחד שני המגדלים אמורים היו להגן על פריז ממערב.

שארל ה-5 החליט להפוך את הלובר מסתם מבצר לארמון שראוי למגורי מלך והחליט לא רק להפוך אותו לנוח ונעים יותר למגורים אלא גם להעביר לשם את הסיפרייה המלכותית. אומנם החלק הזה של הלובר נעלם מעל פני הקרקע, אולם אם תרדו לאיזור התת קרקעי תוכלו לראות חלקים מאותו ארמון ימי ביניימי.

ציור של ארמון הלובר של ימי הביניים מתוך ספר השעות של הדוכס מברי. מקור תמונה: ויקיפדיה.
ציור של ארמון הלובר של ימי הביניים מתוך ספר השעות של הדוכס מברי. מקור תמונה: ויקיפדיה.

המלכים שבנו את הלובר

ארמון הלובר הימי ביניימי עמד על תילו עד המאה ה-16, כאשר המלך פרנסואה ה-1 החליט להרוס את המבנה הותיק ולבנות לעצמו ארמון בסגנון הרנסאנס. הסיבה העיקרית לכך היא שהארמון הימי ביניימי הזכיר לו את הארמון בו הוא נכלא בספרד בעקבות נפילתו בשבי בקרב פאביה (עוד על הרפתקאותיו הרומנטיות של המלך בזמן שהיה בשבי ניתן לקרוא בכתבה אהבה מדבקת). בכך מתחיל פרנסואה ה-1 מסורת שתמשך עד ימיו של נפוליון ה-3 (1852-1870) שבה לא מעט שליטים הוסיפו כל אחד בתורו אגף ללובר או אף יותר מכך.

הנה רשימה של מלכי צרפת שבנו את הלובר שאנחנו מכירים:

פרנסואה ה-1 (1515-1547)

הרס כאמור את הארמון מימי הביניים, למורת רוחם של תושבי פריז, ובנה את הארמון הרנסנסי של הלובר. הארמון הזה נמצא בצידו המזרחי של המתחם וניתן לראות את מיקומו בסרטון למעלה.מעבר לכך שהוא היה הראשון בסדרה של מלכים, אשר בנו את הלובר החדש, הרי שאי אפשר לציין את פרנסואה ה-1 מבלי להזכיר את המונה ליזה, אולי התמונה המפרוסמת בעולם, שהגיעה ללובר בזכותו.

אנרי ה-2: (1547-1559)

המשיך את העבודה על החלקים הדרום מערביים של החצר המרובעת (Cour Carrée) אך לא הספיק לבנות הרבה מכיוון שנהרג בקרב אבירים במקום בו היום עומדת פלאס דה ווז'.

קתרין דה מדיצ'י (1519-1589)

קתרין דה מדיצ'י אלמנתו של מלך צרפת אנרי ה-2, הייתה השליטה בפועל של צרפת בתקופת שלטונם של פרנסואה ה-2 (1559-1560), שארל ה-9 (1560-1574) ואנרי ה-3 (1574-1589). היא זאת שציוותה על פיליבר דה לורם (Philibert de Lorme) לבנות את ארמון הטווילרי בגבול המערבי של הלובר וכמובן את גני טווילרי המפורסמים.

אנרי ה-4 (1589-1610)

כשאנרי ה-4 מצליח להיכנס לפריז סוף סוף בשנת 1593 הוא מוצא עיר חריבה וארמון עזוב. הוא מחליט להחזיר את פריז אל ימי הזוהר שלה ואחד מצעדיו הראשונים הוא לבנות את הגלרייה הדרומית של ארמון הלובר. המטרה של הגלריה הייתה לחבר בין ארמון הלובר שבמזרח אל ארמון הטווילרי במערב והיא היוותה את אחד הפרויקטים הארכיטקטוניים השאפתניים ביותר של התקופה. לא פלא שהאגף הזה היווה כאב ראש לא קטן לשר האוצר סולי שנאלץ לסחוט את קופת הממלכה עד תום על מנת להקים את האגף המפואר הזה (זה לא הפריע לו לקנות את אוטל דה סולי המפואר שבמארה).

אחת מ"תופעות הלוואי" של בניית הגלריה הדרומית הייתה בנייתו של הפון נף. אומנם הגשר תוכנן עוד לפני תקופת שלטונו של אנרי ה-4, אולם אז הוא תוכנן כגשר שיכיל עליו בתים (כמו כל גשרי פריז של אותה תקופה). מכיוון שאנרי ה-4 רצה שהפריזאים יוכלו לראות את הגלריה שהוא בנה הרי שהוא החליט שעל הגשר הזה לא יבנו בתים שיסתירו את הנוף, החלטה מהפכנית לשעתה. את התוצאה אנחנו רואים עד היום.

לואי ה-13 (1610-1643)

אחראי על בניית האגף שיקרא מאוחר יותר על שם ויואן דנון (עליו אדבר מעט מאוחר יותר). כמו כן הוא אחראי על בניית אגף רישלייה, שנקרא על שם ראש הממשלה שלו, שם ישכון בעתיד משרד האוצר הצרפתי (שמאוחר יותר יעבור לברסי, אבל אנחנו מקדימים את המאוחר).

לואי ה-14 (1643-1715)

המלך לואי ה-14 החל להתגורר בלובר בשנת 1652 אך הוא מעולם לא אהב אותו בגלל הזכרונות שלו ממרד הפרונדה שהתרחש בתקופת ילדותו. למרות זאת הוא החליט להמשיך במסורת של כל השליטים שלפניו להוסיף ללובר משהו משלו. הוא אומנם לא בנה אגף חדש אך הוא הרחיב מאוד את החצר המרובעת שבחלקו המזרחי של הלובר והוסיף לה שער ועמודים בעיצובו של קלוד פרו (Claude Perrault), אחיו של ממשיל המשלים המפורסם שארל פרו (Charles Perrault). ודרך אגב, אם תסתכלו היטב תראו שם פורטרט של לואי ה-14. אז זהו, שזה לא הוא אלה…נפוליון! איך נפוליון הפך ללואי ה-14 אתם שואלים? בשביל לפתור את החידה הזאת תצטרכו לקרוא את הכתבה מסלול טיול בגדה הימנית בעקבות נפוליון בונפרטה.

נפוליאון הופך ללואי ה-14 בחזית המזרחית של הלובר. צילום: יואל תמנליס
נפוליאון הופך ללואי ה-14 בחזית המזרחית של הלובר. צילום: יואל תמנליס

המלך לא הסתפק בבנייה אלא הקים באגף הדרומי של הלובר את האקדמייה לאומנות בה עבדו עשרות רבות של ציירים ופסלים על יצירות אומנות שונות לטובת המלך. האקדמיה לאומנות נתנה את השם שלה לגשר שנמצא דרומית ללובר, הלא הוא "גשר האומנויות", אשר עד לא מזמן גם נקרא "גשר המנעולים, ע"ש המנהג חסר הטעם של הלבשת מנעולים על דפנותיו על ידי זוגות שראו במחווה הריקה הזאת מעשה רומנטי. וכך בימיו של לואי ה-14 מספר התמונות בלובר עלה מ-200 ל-2,000 לא רק בזכות האקדמיה שהוא יצר אלא גם בזכות מסעות רכש של החשמן מאזריני, אשר היה ראש ממשלת צרפת עד מותו בשנת 1661.

בשנת 1682 עוזב לואי ה-14 את הלובר לטובת ארמון ורסאי והלובר מתרוקן אט אט מיושביו ואת מקום האצילים תופסים האומנים שהופכים את הלובר לסטודיו ענקי. לואי ה-15 ולואי ה-16 מחליטים להישאר בורסאי וכתוצאה מכך העבודות להרחבת ארמון הלובר נעצרות. הלובר וארמון הטווילרי מאבדים את חשיבותם אט אט אך לא לזמן רב מכיוון שהגורל שלהם עומד להשתנות באופן דרסטי.

בין מוזיאון למרכז שלטוני

עם פרוץ המהפכה הצרפתית בשנת 1789 נאלצים לואי ה-16 ומארי אנטואנט לעזוב את ורסאי ולעבור לארמון הטווילרי. הארמון הפך מבחינתם לכלוב של זהב ובשנת 1791 הם מנסים לברוח משם אך נתפסים בעיירה וארן (Varenne) ומוחזרים חזרה לפריז. בשנת 1792 מתרחש בארמון הטווילרי טבח נוראי בשומרי הראש השוויצריים של המלך ובעקבותיו עוזבים המלך ומשפחתו את ארמון הטווילרי ונכלאים במצודת הטמפל שבמארה. אולם ארמון הטווילרי לא נשאר מיותם זמן רב וכאשר נפוליון ה-1 עולה לשלטון הוא מחליט להפוך אותו למרכז שלטוני ומאז ועד נפילתו הסופית בשנת 1815 הוא ימשיך להתגורר בארמון הזה. אם תרצו לראות כיצד הלובר נראה זמן קצר לפני שנפוליון הראשון עלה לשלטון אתם מוזמנים לצפות בסרטון קצר שיצרתי:

ומה קורה עם הלובר עצמו אתם שואלים? אחרי שבמשך יותר ממאה שנים שימש הלובר למרכז של אומנות מחליט נפוליון להפוך אותו למוזיאון הפתוח לקהל הרחב. לצורך זה מזמן אליו נפוליון את הברון ויואנט דנון (Vivant Denon) ומטיל עליו את המשימה להפוך את ארמון הלובר למוזיאון. ויואנט מתחיל מיד באיסוף יצירות האומנות והצגתן לקהל הרחב ויש לו הרבה עבודה מכיוון שנפוליון בזז במהלך מלחמותיו לא מעט יצירות אומנות אירופאיות מהשורה הראשונה. במקביל להפיכת הלובר למוזיאון מחליט נפוליון להתחיל בבניית האגף הצפוני שיחבר בסופו של דבר בין ארמון הטווילרי אל החצר המרובעת שבמזרח. ולבסוף, אי אפשר להזכיר את הלובר ונפוליון מבלי להזכיר את שער הניצחון של הקרוסל אותו הוא בנה בין 1806-1808 ועליו ניתן לקרוא בכתבה איך שקרוסלה מסתובבת לה.

גם אחרי נפילת נפוליון ממשיך ארמון הטיוולרי להיות מרכז שלטוני וכתוצה מכך הרובע ה-1 הופך אט אט לרובע החשוב ביותר של פריז של המאה ה-19. זאת גם הסיבה מדוע תמצאו כמה מלונות סופר יוקרתיים דוגמת Le Meurice ממש לא רחוק מהלובר (ואם כבר הגעתם אליו אל תפספסו את תה אחר הצהריים שלו). השיא מגיע בתקופת שלטונו של נפוליון ה-3, כאשר ארמון הטווילרי מורחב והקיסר מסיים את האגף הצפוני של הלובר ומחבר סופית בין ארמון הטווילרי לחלקו המזרחי הלובר.

אולם החגיגה לא ממשיכה לזמן רב. בשנת 1870 פורצת מלחמה בין צרפת לפרוסיה וכתוצאה מתבוסה בשדה הקרב נפוליון ה-3 נאלץ לוותר על כסאו. את הקיסרות מחליפה רפובליקה צעירה (הרפובליקה ה-3) אולם זמן קצר אחר כך במרץ 1871מתמרדת פריז ולמשך תקופה של כחודשיים שולטת בה הקומונה הפריזאית. הרפובליקה השלישית מצליחה לדכא את הקומונה במאי 1871 אך במהלך הקרבות מחליטים תומכי הקומונה לשרוף את הבניינים הראשיים של פריז ובהם ארמון הטווילרי (ניתן לקרוא על זה עוד בכתבה כשפריז כמעט נשרפה).

לאחר מספר שנים בהם עמדו ההריסות של ארמון הטווילרי מחליטה העירייה לא לבנות את הארמון מחדש אלא לנקות את ההריסות מה שיצר פרספקטיבה יפהפייה משער הניצחון של הקרוסל ועד שער הניצחון של נפוליון בסוף שדרות השאנז אליזה. מרגע זה הלובר קיבל את צורתו הסופית. טוב, לא בדיוק…

בין פירמידה לקניון תת קרקעי

במהלך המאה ה-20 המשיך הלובר לתפקד בתור אחד המוזיאונים החשובים באירופה וכאשר נגנבה ממנו המונה ליזה בשנת 1911 הייתה זו שערורייה שאחרי עקבו בכל העולם. אולם במהלך שנות ה-60 הלך המוזיאון והתיישן ואף איבד את הבכורה למרכז פומפידו שהוקם בשנת 1976. היה ברור שאם הלובר ירצה לחזור ולהפוך למוזיאון החשוב בפריז הוא יהיה חייב לעבור מתיחת פנים משמעותית.

בין ישן לחדש בלובר. צילם: יואל תמנליס
בין ישן לחדש בלובר. צילם: יואל תמנליס

מי שאחראי על אותה "מתיחת פנים" הוא הנשיא פרנסואה מיטראן, אשר במסגרת "העבודות הגדולות" (Les Grands Traveaux) ציווה לשפץ את הלובר ולפנות ממנו את משרד האוצר. המטרה הייתה לספק כניסה נוחה יותר למוזיאון וגם לתת מקום ליצירות אומנות רבות שעד כה שכנו במרתפיו . את הכניסה החדשה הוחלט לכסות בפירמידה אותה יצר האדריכל יאו מינג פיי (Ieoh Ming Pei) ושהפכה לסמל של הלובר. במקביל נבנה מתחת ללובר קניון ענקי בו ניתן לא רק לקנות לא מעט דברים שלא ממש צריכים אלא גם להתבונן בשרידים של המבצר הימי ביניימי (ולבקר בשירותים הכי מפנקים בפריז עליהם ניתן לקרוא בכתבה השירותים החשאיים).

ואכן, השיפוץ והשדרוג של הלובר הצליחו מעל למצופה. ממוזיאון מיושן הפך הלובר למוזיאון חדיש בו מבקרים יותר מתשעה מליון תיירים כל שנה (מקום ראשון מבין כל המוזיאונים של פריז). וכאן נשאלת השאלה, האם גם אתם צריכים לבקר שם?

התשובה איננה כל כך פשוטה. נכון, מדובר באחת האטרקציות הכי מפורסמות של פריז ולכאורה מקום חובה לביקור. אולם לטעמי, למרות שמדובר במוזיאון קלאסי ומפורסם יש לדחות הביקור בו לביקור השני או השלישי שלכם בעיר האורות וגם אז לבקר באגף אחד בכל פעם ולא יותר (אחרות תחטפו "הרעלת אומנות" ותוך שעה או שעתיים פשוט תפסיקו להנות). אז אחרי האזהרה הזאת בואו נעבור ל"תכלס" ונספק לכם את כל המידע הדרוש לצורך ביקור מוצלח במזיאון הלובר.

האם כדאי לבקר בלובר? שתי דעות מנוגדות

בקרב הקהילה הפרנקופילית קיימות דעות חלוקות בנוגע האם חייבים לבקר בלובר. לפני שאומר את דעתי אני רוצה להביא לכם שתי דעות מנוגדות, זו של יואל תמנליס שאוהב את הלובר וזו של רוני כץ שמתעבת אותו. אם לא הצלחתם להחליט תקראו הלאה וכולי תקווה שאוכל לפתור לכם את הדילמה.

מוזיאון הלובר – למה אני כל כך מתלהב ממנו וממליץ עליו? יואל תמנליס

מוזיאון הלובר הוא "המוזיאון" בהא-הידיעה מבחינת אושרו והקיפו, ממש "חלון הראווה של העולם" – מעונם ההיסטורי של מלכי צרפת שהפך למוזיאון החשוב והגדול ביותר בעולם. כשאתם מבקרים בפריז אתם לא יכולים לבקש מעצמכם פטור מביקור במקום. זהו אתר חובה. להערכתי, רבים הסיכויים שבסוף הביקור תישארו בעיקר עם טעם של עוד.
הלובר הוא המוזיאון המפורסם ביותר בעולם, מוצגות בו 5,000 שנות אמנות ממצרים העתיקה ועד אמצע המאה ה-19. המבחר העצום והנפלא של פרטי אמנות המוצגים במוזיאון נותן מענה מגוון לכל תחומי העניין האפשריים: ארכיאולוגיה, ציור, פיסול, חפצי נוי, רישומים והדפסים.

המשיכה אל המקום וההנאה הרבה מתחילות כבר מחוץ לאולמות התצוגה: המבנה המרשים והמהודר, שער הניצחון קרוסל, גני הטווילרי, החצר המרובעת, גשר האמנויות הצמוד, הפירמידה המודרנית שבכניסה, אולם הכניסה, כל אלה מהווים מבוא מרשים ומרתק לחוויה העתידית שבביקור.

מוקדי המשיכה העיקריים עבורי הם ציורי השמן בפורמט ענק בעיקר מהמאה ה-19, המוצבים לרוב באולמות גדולים ויוצרים אווירה אמנותית-תרבותית שקשה לתאר אותה במילים. על הציורים האלה אני יכול להסתכל כשכולי נפעם במשך שעות מבלי לאבד עניין. אוסף הציורים האיטלקי מרשים אותי במיוחד וכמובן שגם לצרפתי לא חסר. הציורים האלה וחלק מהפסלים המרהיבים שבאוספי המוזיאון גורמים לי להרגיש סוג של התרוממות רוח. בכל ביקור בלובר, והיו לי הרבה מאוד כאלה, אני מרגיש דחף לראות עוד ועוד. בסוף הביקור מתחשק לי לרוב לסור משם לכלבו הענק הקרוב "בזאר הוטל דה וויל" כדי לרכוש צבעי שמן, מכחולים ובדי קנבס.

רחבת הדשא של גני הטווילרי ליד הלובר. צילם: יואל תמנליס
רחבת הדשא של גני הטווילרי ליד הלובר. צילם: יואל תמנליס

למה כף רגלי לא תדרוך במוזיאון הלובר? – רוני כץ

אני חייבת הסבר לחברי הטוב יואל תמנליס שהעלה היום תמונה יפיפיה(כמו כל צילומיו) של מוזיאון הלובר בפריז…
ואני הגבתי שם מתוך זעזוע אישי😁

אז סיפור שהיה, כך היה…
כפי שידוע, גדלתי את כל ילדותי בפריז.
אני בת 9 חופש סוכות, שבוע ימים חופש מבית הספר…כל כך חיכיתי לחופש, לכייף…
אמא תכננה אחרת.
אמא החליטה שלמרות שאני צברית ישראלית, אני חייבת לספוג תרבות, שלא ייצא ממני לבנטינית גמורה😉
אם כך…נוסעים ללובר!
קל.
מטרו קו 1 תחנת Palais Royal.
מתחילים.
מרשים, אין ספק…חדרים ענקיים, תקרות גבוהות, דממה…אם מישהו מצייץ, הד נוראי…
מוצגים על מוצגים, חדרים על חדרים, מבוך מטורף.
מונה ליזה.
כמה מומיות.
כמה מלכים.
נכנסנו בבוקר יצאנו אחה״צ.
שבעתי…יום שלם.
היידה, מחר גן השעשועים ביער בולון😍
אז זהו…שלא!
למחרת…עוד יום בלובר!!!
מהבוקר עד אחה״צ!
עם עצירות והסברים ליד כל מוצג-
כמיטב יכולת הדיבור האינסופית של אמא שלי- מי שהכיר אותה, מבין😁
אני גמורה🤦‍♀️
מקטרת בדרך חזרה במטרו…
ואמא:״ששששש, שקט! אנחנו במקום ציבורי, לא מדברים בקול!״.
אבא חוזר בערב ואני שוטחת בפניו את סבלי- הוא מתרשם קלות, מעיר לאמא בעדינות:
״ילדה, רחמנות, סעו ליער בולון״.
אמא מסננת:״תרבות. חייבת תרבות!״.
למחרת, לאן?!
נכון-
עוד יום בלובר!!!!
וגם למחרת!!!
4 ימים ברצף!!!
ביום הרביעי, לקראת הצהריים, הבנתי שאם אני לא אציל את עצמי,
ישועה לא תגיע.
תוך כדי הליכה במסדרונות, אני בודקת עם העיניים…מפזרת פירורים דימיוניים כסימני דרך…
מחכה לשעת כושר,
שומטת את ידי בבת אחת מידה ושמה ספרינט של הלייף !!!🏃‍♀️
באמצע הלובר, ילדה רצה.
מה רצה? טסה!!!
נמלטת על נפשה!
כמו מיפ-מיפ הציפור שבורחת מוויילי קויוטי!!!
לא מסתכלת לאחור…
לא רואה בעיניים כלום מלבד את הפירורים הדימיוניים שפיזרתי בדרך עד היציאה מ״מחנה ריכוז״ התרבות הזה.
אני בחוץ!👍👏
יש לי כרטיס מטרו בכיס, הכנתי אותו מראש כבר מוקדם בבוקר.
אממה…לא מצאתי את התחנה🤦‍♀️
מסתובבת, מגיעה עד לצד השני של הלובר, ליד נהר הסן…
הלכתי לאיבוד.
שואלת אנשים היכן התחנה שלי…ידעתי להגיד לאיזו תחנה אני צריכה להגיע,
ידעתי שאני צריכה להחליף קו מטרו בדרך לתחנת Jasmin שליד הבית.
לא מצאתי.
ממשיכה לחפש.
אמא בנתיים מזעיקה את אבא,
אבא מזעיק אנשי ביטחון של השגרירות…
לא לשכוח את השנה 1970,
תקופת האמברגו, חטיפת מטוס אלעל לאלג׳יריה, פיגוע והתרסקות מטוס סוויסאייר…
ילדה ישראלית מסתובבת לבד ברחובות פריז.
בעיניים שלי היום, אם הייתי במקום אמא שלי- הייתי מתה במקום.
מצאו אותי…אנשי הביטחון הישראלים מצאו אותי.
הביאו אותי חזרה ללובר לאמא שלי…
בתמונה רואים אותה לידי, מעולפת😂
ואני…
נשארתי עם פוסט טראומה לכל החיים,
אני ניצולת לובר, זוכרת ולא שוכחת…
לעולם לא עוד ! 😂

הבנת, יואל?🤪

רוני כץ ואמא ליד מוזיאון הלובר (שנות ה-70). הצילום באדיבות רוני כץ.
רוני כץ ואמא ליד מוזיאון הלובר (שנות ה-70). הצילום באדיבות רוני כץ.

ומה חושב הפרנקופיל?

אני נמצא איפשהו באמצע בין יואל לרוני. מצד אחד הלובר הוא אכן מוזיאון מעייף בטירוף ואם תוסיפו עליו את עומס התיירים והתורים אתם בהחלט יכולים לקבל ביקור מסויט (על הדרכים להתמודד עם העומס תוכלו לקרוא בפרקים הבאים בכתבה הזאת). מצד שני בעיני הלובר הוא בהחלט מוזיאון חשוב ומומלץ לביקור אבל לאו דווקא בגלל המונה ליזה או יצירות מפורסמות אחרות. לכן אם תשאלו אותי, הרי שהייתי מוותר על המוזיאון הזה בטיול הראשון שאותו הייתי מקדיש לסיורים רגליים ברחובות ופחות למוזיאונים. לעומת זאת אם אתם כבר ביקרתם בעבר בפריז אז בהחלט שווה לבקר שם אבל לאכול את המוזיאון הזה בביסים קטנים בלבד (כמה חדרים בכל פעם ולא יותר).

אז אם אתם מסכימים עם יואל או איתי והחלטתם לבקר בלובר בכל זאת תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי כאן למטה.

כרטיסים למוזיאון הלובר

השלב הראשון בביקור בלובר הוא לקנות כרטיסים מראש על מנת לצמצם למינימום את זמן ההמתנה בתור.

כמה עולים כרטיסים ללובר?

נכון לינואר 2020 מחיר הכרטיס ללוברהוא 17 יורו למבוגר. ילדים מתחת גיל 18 לעומת זאת, פטורים מתשלום בהצגת תעודה מזהה המוכיחה את גילם.

היכן מומלץ לקנות כרטיסים?

אני מאוד אוהב את חברת Get Your Guide שמספקת הן כרטיסי כניסה והן סיורים מודרכים במוזיאון.הסיבה שאני מעדיף אותם היא גם בגלל שפעמים רבות המחיר שלהם הוא הנמוך ביותר והן בגלל ממשק המשתמש הנוח שלהם. הנה האופציות שהם מציעים (הכי פופולריות נמצאות למעלה):

במידה ותרצו להשוות מחירים או לבדוק אם ישנן אופציות נוספות שלא הופיעו כאן הנה עוד מספר אתרי כרטיסים מומלצים:

מידע שימושי וחשוב

כיצד מגיעים?

הדרך הפשוטה ביותר להגיע ללובר היא באמצעות מטרו קו 1 (ניתן לרדת בתחנות Louvre-Rivole או Palais Royal – Musée du Louvre). זהו קו אוטומטי וככזה הוא חסין שביתות מה שנותן לו יתרון לא מועט. כמו כן ניתן להגיע אליו באמצעות קו שמגיע לתחנת  Palais Royal – Musée du Louvre. ניתן לקרוא על דרכי הגעה נוספות ללובר בכתבה תחבורה בפריז.

שעות פתיחה

  • ימי חמישי, שבת, ראשון ושני: משעה 09:00 עד שעה 18:00.
  • ימי רביעי ושישי: מ 09:00 ועד 21:45.
  • יום שלישי: סגור

כיצד להימנע מתורים בלובר?

התורים של הלובר הם דבר כמעט מיתולוגי ובימים מסויימים (למשל כשהכניסה היא חינמית) הם יכולים לגרום לכם לבזבז זמן רב. אז איך בכל זאת ניתן למצמצם ככל הניתן את הזמן שתבזבזו בתור?

  • אל תבואו בימים שהכניסה למוזיאון בחינם – תזכרו שבטיול ישנו משאב שחשוב עוד יותר מכסף וזה הזמן, מכיוון שאת הכסף תרוויחו חזרה אך את הזמן לא תחזירו לעולם. לכן אל תתקמצנו ואם ברצונכם לבקר בלובר קנו כרטיס.
  • קנו את הכרטיס מראש – למטה תמצאו מספר אופציות מצוינות ולא יקרות שבאמצעותן תוכלו לקנות כרטיסים מראש. את הכרטיסים יש לאסוף בחנויות המצויינות באתר ולא בקופות (כי אחרת תאלצו לעמוד בתור ואז לא עשיתם בזה כלום). אופציה נוספת ומומלצת היא לקנות את כרטיס המוזיאונים של פריז. לא רק שלא צריך לאסוף אותו בקופות אלא שהוא יאפשר לכם להיכנס ולצאת מהמוזיאון במשך מספר ימים, מה שיאפשר לכם להכיר את המוזיאון בניחותא ולהימנע מ"הרעלת האומנות" עליה דיברתי קודם.
  • לבוא בשעות הערב – כפי שראיתם בימי רביעי ושישי הלובר נסגר ב 21:45. אז מעבר לתחושה שאתם מטיילים בתוך "צופן דה וינצ'י" אתם תגלו שהחל משעה 18:00 או 19:00 בערב כמות האנשים בלובר יורדת פלאים מה שהופך את הסיור לכיפי במיוחד וכמובן מקצר את התורים.

מה חובה לראות?

זאת שאלה ששואלים רבים ואני לא מעוניין לענות עליה. מדוע? מכיוון שאני לא מאמין ב"אומנות חובה" ובוודאי ובוודאי לא מאמין בצורך של להצטופף עם עוד מליון תיירים על מנת לתפוס מבט אחד של המונה ליזה. אז לא, לא אגיד לכם מה חובה עליכם לראות, אתם ילדים גדולים ואני בטוח שיש לכם טעם מפותח. אם תשאלו אותי, אישית אני מאוד אוהב את האגף של נפוליון ה-3 בגלל האולם המפואר בו נמצא כסא המלכות שלו והן בגלל אוסף המצבות מתקופת הרנסאנס שנמצא בקומה למטה.

אם אתם עדיין מתעקשים לראות את "יצירות החובה" בלובר אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא שיסביר לכם איך להגיע אליהן:

אילו תערוכות מתחלפות מוצגות שם?

יצרתי דף בשם תערוכות מומלצות במוזיאונים של פריז שלא תרצו לפספס אותו אני מעדכן אחת למספר חודשים. בכל פעם שישנה תערוכה מעניינת במיוחד בלובר אני אכתוב עליה בדף הזה, כך שמומלץ "לגזור ולשמור" את הדף ולחזור אליו לקראת הנסיעה שלכם לפריז.

מלונות באיזור הלובר ודירות נופש

ישנם שני יתרונות גדולים ללינה באיזור הלובר. היתרון הראשון הוא האפשרות להגיע ללובר במהירות קרוב מאוד מאוד לשעת הפתיחה שלו ובכך לעקוף חלק מהתורים. היתרון השני הוא עצם מיקומו של הלובר ממש במרכז פריז מה שמאפשר לכם להגיע ברגל ללא מעט מנקודות העניין והאטרקציות של עיר האורות.

אז היכן כדאי להתגורר כדי להיות קרוב ללובר? האופציה הכי הגיונית היא כמובן להתגורר ברובע ה-1 בסמוך לרחוב ריבולי או רחוב סנט אונורה שמקביל אל הלובר. אולם אם לא מצאתם שם דירה או מלון תוכלו לבדוק גם מקומות לינה ברובע ה-6 בכל הרחובות שנמצאים בין בולבאר סן ז'רמן לנהר הסיין.

תוכלו למצוא דירות נופש ומלונות באיזורים הנ"ל בקישורים הבאים:

לחברים שלכם לא מגיע להנות מהכתבה הזאת? 🙂

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותכם:

מה עוד תרצו למצוא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

ניווט מהיר בתוך הכתבה

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מידע עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.