דרך היין בבורגונדי (Bourgogne) – מדריך למטייל מאת יוסי דרורי

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

דרך היין של בורגון (Bourgogne) מאת יוסי דרורי
זמן קריאה משוער: 7 דקות

דרך היין של בורגונדי נוצרה בשיתוף מסדר אנשי היין (La Confrérie des Chevaliers du Tastevin) בשנות ה-30 של המאה ה-20 וככזו היא דרך היין הראשונה בעולם כולו. הם רקמו מסלול העובר בין 38 כפרים ויקבים, מבין הגדולים והידועים שביקבי ויינות בורגון.

במסלול של 60 ק”מ המתחיל בפרברי העיר דיז’ון (Dijon) , בירת המחוז, ונמתח דרומה עד העיירה סנטניי (Santenay), ועובר ברבות מאחוזות היין היוקרתיות ביותר בצרפת, אם לא בעולם כולו – שמות מעוררי כבוד המסעירים את בלוטות הטעם ורחשי הקודש אצל מביני ענין. מסלול הנסיעה נפתח בקיץ 1937 ואזרחי צרפת נקראו לביקור היכרות וטעימות במיטב היקבים שעליהם רובם רק שמעו וחלמו.

מסלולי היין של בורגונדי

במהלך השנים, ובהשפעת “מסדר אבירי טעימת היין”, נוספו למסלול יקבים נוספים ולמעשה, דרך היין של Bourgogne גדלה והתפצלה למספר מסלולים שונים אותם אסקור עכשיו.

Route des Grands Crus – המסלול של היינות הגדולים

המסלול המקורי שינה שמו ל- “Route des Grands Crus”, “דרך היינות הגדולים” שרבים קוראים לו “הדרך המלכותית”. דרך זו (מפה בהמשך) חולפת בין חלקות הגפנים המקיפות אחוזות יין בנות מאות שנים, כרמים שניטעו כבר בימי הביניים – ואף קודם לכן – בידי הנזירים החקלאים שהחזיקו בכל הסודות. אז, רק הם ידעו קרוא וכתוב כדי “לזכור” איזה טיפול היטיב עם הגפן ואיזו תערובת יין (Blend) היתה מוצלחת יותר מאחרות.

Gevrey-Chambertin

לאחר הפרברים הדרומיים של Dijon עוברת הדרך באחוזה הידועה Gevrey-Chambertin , שם נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות (2008) שאריות גפנים ושברי חרסים עם סימני יין שתוארכו למאה ה-1 לפני הספירה, עדות למנהגי היין של החיילים הרומאים בפרובינציה גאליה. כיום, האחוזה, סביבה התפתחה עיירה חמודה במשך השנים, מייצרת יינות אדומים כהים, עשירים בטעמים שאינם חזקים מאד, 10-11% אלכוהול, בעיקר מענבי Pinot-Noir (Noir= שחור, כהה).

כרם בגברי-שמברטן.
כרם בגברי-שמברטן.

כמו ברבות מאחוזות היין, המותג Gevrey-Chambertin מאגד תחתיו מספר חלקות ויצרנים שונים המייצרים יינות דומים מאותם ענבים, אך שונים בשל ה- “Terroir”, אותה מילת קסם המגלמת בתוכה את האדמה, השמש, מזג האויר, הרוח, עץ החבית, סבלנות היינן ועוד תכונות קסם העושות את היין לאשר הינו…. על מדף הסופרמרקט תמצאו יינות אלו במחירים הנעים בין 20 ל- 100 אירו, אך באולמות המכירות הפומביות, וגם באלו הסודיות, או הפרטיות, תמצאו גם יין אדום מאחוזת היין של David Duban , AOC , 2014 , במחיר הצנוע של 983 אירו.

ולעומתו, תיבה של 6 בקבוקי Cotes de Nuits 2010 , מאחוזת Romanee Conti נמכרה לחובב יין מ- Hong-Kong ב-30,664 אירו. בכל שנה, 8 מתוך 10 היינות היקרים העוברים מיד ליד במכירות היין העולמיות – הם ממחוז Bourgogne (קיים סכוי טוב שה- 2 האחרים ממחוז Bordeaux….). בהמשך אותו מסלול יין תגיעו לכפרים, או אחוזות יין כמו Vougeot, Vosne-Romanee, Nuit-St.Georges – שמות לא פחות יוקרתיים.

Beaune

כמעט באמצע הדרך בין Dijon בצפון ל- Santenay , נמצאת העיר Beaune (מבטאים בּוֹן). זוהי עיר קטנה ויפהפיה השווה ביקור גם לאלו שיין אינו מדבר אליהם. העיר נחשבת לבירת היין של Bourgogne – לא בשל כרם מיוחד או יין מעולה, אלא בשל אירוע אחד המתקיים בכל שנה, בסוף שבוע של אמצע חודש נובמבר (השנה, 13-15 נובמבר 2020).

ובכן, מה הסיפור של Beaune? כידוע, האנשים המשכילים של ימי הביניים היו אנשי הכמורה בלבד. הנזירים (הגברים) עסקו במלאכת הקודש, ובזמנם ה-“חפשי” עסקו בחקלאות לסוגיה. באיזורים המתאימים הם יצרו יין, שמפניה, קוניאק ומשקאות דומים. והנזירות (הנשים)? משחר בריאת האדם, הנשים עסקו בתפירה ורקמה, בישול, כישוף ורפואה.

כאשר הנזירים ב- Bourgogne הפיקו את היינות הטובים בעולם, בנה דוכס המחוז, שישב בעיר Beaune , בית חולים לעניי המחוז. Les Hospices de Beaune, הנקרא גם Hotel-Dieu (=בית האלוהים), נבנה החל מ- 1443. החולה הראשון אושפז בבית החולים ב- 1 בינואר 1452, בניצוחן של הנזירות-אחיות. האולם המרכזי, “אולם העניים”, שארכו 50 מטרים ורחבו 16, מעוטר ומקושט בציורים תקופתיים מעולם המקרא והברית החדשה, כרגיל בתקופה.

בית החולים של בון (Beaune)
בית החולים של בון (Beaune)

במרכזו שולחנות טיפול ואוכל, ובכל היקפו תאים אישיים עם מיטות חולים ופינות טיפול רפואיות. סביב הבנין הראשי נבנו בנייני שירות שונים, מקושרים במסדרונות, מדרגות ומעברים מקורים, הכל סביב חצר גדולה אליה נכנסו כרכרות דרך שער עץ גדול. עד מלחמת העולם השניה שימש המתחם בית חולים, ולאחריה שימש כבית מושב זקנים באחריות העיריה לאלו שידם אינה משגת מוסדות אחרים. ב- 1980 נסגר בית האבות והפך לחלק ממוזיאוני העיר.

ואיך כל זה קשור ליין ? בתחילה, טופלו בבית החולים עניי העיר. עם השנים, צברו הנזירות-אחיות נסיון רפואי רב ושמען יצא למרחוק. חולים רבים העדיפו לקבל טיפול רפואי דווקא בבית החולים העירוני של Beaune , על פני בתי חולים ורופאים אחרים. הנזירות-אחיות, הפועלות בהתנדבות ומתוך שליחות דתית, סירבו לקבל תשלום עבור הטיפולים שהעניקו. רבים מבעלי אחוזות היין שבסביבה שקיבלו במקום טיפולים רפואיים העניקו לבית החולים חלקות גפן קטנות כאות הוקרה על המסירות שהפגינו הצוותים הרפואיים ועם השנים הצטברו ברכוש בית החולים שטחי כרמים גדולים למדי.

הנזירים הגברים שהתגוררו ועבדו בתחום בית החולים בעבודות אחרות מהתחום הרפואי (נגרים, מסגרים, טבחים וכדומה) נרתמו לטיפול בכרמים. בחלוף הזמן, נמצא בית החולים של העיר Beaune בעליו של חלקות כרם מהן הפיקו הנזירים כמויות גדלות והולכות של יין שהלך והשתפר במשך השנים, עם הנסיון הנצבר. חלק מענבי היין נמכר לאחוזות היין שבסביבה, וחלק אחר עובד ביקב שהוקם במרתף בית החולים – ליין….

ומה עושים כאשר יש יין בכמות שהנזירים אינם “יכולים” לשתות הכל ? כך הומצאה בבית החולים של Beaune המכירה הפומבית השנתית. במשך הזמן, נפוצה למרחוק איכותו של היין המקומי. סוחרי יין הגיעו ממרחקים גדלים והולכים, מחירי היין הלכו והאמירו והבקבוקים נעשו נדירים ומבוקשים משנה לשנה. כיום, המכירה הפומבית של Beaune נחגגת בכל העיר בהילולה גדולה ומושכת אליה קניינים – מקצועיים וחובבים – מכל העולם, המשקיעים בעיר הקטנה סכומי עתק, הן ברכישת בקבוקי יין נדירים והן בשהות יוקרתית במסעדות, מועדונים פרטיים, מלונות ובילויים אחרים בעיר במהלך סוף שבוע אחד בחודש נובמבר.

מפת דרך היין הראשית בחבל בורגונדי.
מפת דרך היין הראשית בחבל בורגונדי.

דרך היין של שאלון (Chalon-sur-Saone)

ברבות השנים גילו אנשי היין כי האזור שסביב העיר הקטנה Chalon-sur-Saone (שָלון שעל נהר ה-סוֹן) , בדרום מחוז Bourgogne , מתאפיין בגבעות נמוכות, עגולות ורכות, בהן האדמה שונה, מזג האויר נינוח יותר, הגפנים אחרים, המים נוזלים ושקופים אך שונים…. חזרנו למונח העלום והמסתורי “Terroir”. הגבעות הוכתרו בשם “La Cote Chalonnaise” – הגבעות של Chalon.

שאלון סיר סאון (Chalon Sur Saone))
שאלון סיר סאון (Chalon Sur Saone)

היינות של אזור Chalon שונים מיינות Bourgogne , אבל גיאוגרפית הם עדיין שייכים לאותו מחוז – נוצרה דרך יין חדשה. הצרפתים – מרושלים ווותרנים בהרבה דברים, אך קפדנים להחריד בכל הקשור ליין, אפיינו לפרטי פרטים היינות המופקים בחלקיק מחוז זה:

 • היינות שונים, טובים, אך לא “גדולים” כאלו שמצפון (“La Cote d’Or”, “גבעות הזהב”), ומענבי Pinot Noir, Chardonnay, Gamay הגדלים על רצועה באורך 25 ק”מ, וברוחב 7 ק”מ.
 • Bouzeron – יין AOC היחיד בסביבה.
 • רולי (Rully) – עשרים ושלוש אחוזות יין שונות.
 • מרקורי (Mercury) – שלושים יינות שונים.
 • גיברי (Givry) – שבע עשרה יינות.
 • מונטאני (Montagny) – ארבעים ותשע סוגי יינות – כולם לבנים.

את/ה ואני נטעם כוס יין מכאן ומכאן (זוהי טעימה, ולא לגימה פשוטה), וכנראה שנדע לציין אם היין אדום, או לבן. המקומיים ידעו להבחין בין טעם השקדים, לשאריות טעמי הפטל, ריח הפטריות לטעם האורן, או גם שאריות טעמי השעם ורמז הפלפל (מה שהאנינים מכנים Arrière-Goût, “טעם אחורי”).

דרך היין של שאבלי (Chablis)

ואז הגיע שאבלי…. למי שאינו יודע, שאבלי (Chablis) הוא כפר קטן, חסר שם וייחוד, אפילו לא יפה במיוחד (ביקרתי), השוכן בחלק הצפון-מערבי של מחוז Bourgogne. סביב הכפר האנונימי הזה גדלים אך ורק ענבים לבנים. בשבילנו…. ענב לבן.

הצרפתים ידעו לחלקו לכמה זנים שונים :

 • Petit-Chablis (שאבלי-קטן)
 • Chablis Chablis Premier Cru (שאבלי-זן-ראשון)
 • Chablis Grand Cru (שאבלי-זן-גדול)

זה המקום להכניס הערה: כשם שלמלה “Terroir” אין תרגום מדויק, גם למונח “Cru” אין מלה מקבילה בשום שפה. אולי, המונח הקרוב ביותר בעברית הוא “תוצר”, “קציר”, “פרי”…. תלמדו צרפתית!

אני חובב מושבע של יין אדום, לסוגיו ומיניו. היינות היחידים המסוגלים להסיטני מדרך הישר ולהוציאני לתרבות רעה(דהיינו, לבן), הם ה- Chenin Blanc (במחוז ה- Loire) וה- Chablis המיוצר סביב הכפר הקטן הזה בצפון מחוז בורגון. מי שלא לגם כוס יין Chablis , לבן, קר כקרח – לא טעם יין מימיו!

ענבים בכרם של שבלי (Chablis)
ענבים בכרם של שבלי (Chablis)

אותם אנשי יין שטרחו ועמלו על מסלולי הסיור במחוז חיברו כפר לאחוזה, כביש לצומת ויקב לחבית, ויצרו דרך יין נוספת במחוז. אמנם קצרה יותר, אך ייחודית ליין לבן בלבד. הדרך מתחילה בקצה המזרחי בכפר Chablis , ממשיכה אל אחוזת היין Clotilde Davenne השוכנת בכפר Prehy , ממשיכה אל אחוזת היין המהוללת Bersan השוכנת בכפר Saint-Bris-le-Vineux .

האב Jean-Francois ובנו Pierre-Louis , בנים למשפחה המייצרת יין במקום מאז 1453, במבוכים ומנהרות תת-קרקעיים במחצבות גיר ישנות ונטושות תחת סמטאות הכפר. לאחר מכן ממשיכה דרך היין אל העיר Auxerre , על הגבול המערבי של מחוז Bourgogne . אמנם דרך זו היא מבין דרכי היין הקצרות – רק 33 ק”מ – אך לארכה תלגמו מהיינות המיוחדים והמעולים שביינות הלבנים שהעולם יכול להציע לכם.

האזור הוא גם אחד ממעוזי הנצרות הקדומה באירופה והוא אזור תיירות מרתק, ללא קשר ליין. עיירות כמו Auxerre, Vezelay, Cluny היו במשך תקופות ארוכות משכנם של מנזרים ומסדרי נזירות שעיצבו את הנצרות האירופית לעתיד לבוא החל מהמאות הראשונות של ימי הביניים, עם כנסיות וספריות עתיקות ועשירות במיוחד שמשכו אליהן ממיטב התיאולוגים בכל אירופה.

רוצים לטייל בדרכי היין בבורגונדי?

אהבתם את הכתבה ואתם רוצים לבנות לעצמכם סיור בין דרכי היין של בורגונדי? יש לכם שתי אופציות. הראשונה היא לפנות אלי באימייל  yossi.drory@gmail.com ואשמח לבנות לכם מסלול טיול מותאם אישית בחבל בורגונדי.

האופציה השנייה היא לבנות את הטיול הזה בעצמכם בעזרת המידע שנמצא באתר. אם תחליטו לעשות זאת הנה כמה כתבות שיכולות לעזור לכם:

טיסות לצרפת

השלב הראשון הוא למצוא טיסה זולה לצרפת. מכיוון שאין טיסות ישירות בין ישראל לדיז’ון (בירת בורגון) תצטרכו להגיע לפריז או לליון. אז במידה ולא קניתם עדיין כרטיס טיסה אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה הזאת ושם למצוא רשימה של האתרים הטובים ביותר להזמנת כרטיס.

השכרת רכב

לא ניתן לעשות טיול בין יקבים וכפרים קטנים ללא שימוש ברכב מכיוון שהאוטובוסים בסביבה די נדירים ואיטיים. אז בין אם תשכרו את הרכב בדיז’ון, בפריז או בליון מומלץ מאוד לקרוא את הכתבה השכרת רכב בצרפת ושם תמצאו טיפים ואתרים שיעזרו לכם לשכור רכב במחיר ידידותי מאוד.

לינה

מכיוון שסיור בדרך היין לוקח מספר ימים הרי שמומלץ למצוא בסיס ממנו תוכלו לצאת ליקבים השונים. הנה כמה מקומות שמומלץ לכם בהם מלונות או דירות:

 • דיז’ון (Dijon): נמצאת ממש במרכז חבל הארץ הזה  ולכן ממנה ניתן להגיע לכל מקום בקלות. כמו כן מדובר בעיר גדולה יחסית בה ניתן למצוא בקלות כל מה שמטיילים צריכים (חנויות אוכל, מסעדות וכו’) מה שהופך אותה לנוחה מאוד.
 • בון (Beaune): עיירה מקסימה שנמצאת, כאמור, בלב דרך היין הראשית של בורגון. מעבר למיקומה האסטרטגי, מדובר בעיירה עם שוק נפלא שמתרחש בימי רביעי ושבת, כך שאם תחליטו להתגורר תדאגו להיות שם באחד מהימים הללו.
 • שאלון (Chalon-sur-Saône): עוד אופציה מצויינת למגורים בזמן שאתם מטיילים בין הכרמים והיקבים השונים בחבל בורגונדי.

סיורים מודרכים

במידה ואתם לא מעוניינים לשכור רכב ומאידך אתם מעוניינים לראות את היקבים המפורסמים ביותר של חבל בורגון, אתם מוזמנים לבחור אחד או יותר מהטיולים המאורגנים אותם ניתן למצוא בקישור הזה.

כמה מילים על יוסי דרורי

יוסי דרורי הוא שילוב מנצח בין פרנקופיל לבין מתכנן טיולים פרפקציוניסט. אם אתם יוצאים לטייל באחד ממחוזותיה של צרפת וזקוקים למישהו שיבנה בשבילכם מסלול טיול מפורט שיחסוך לכם זמן וכסף, אתם מוזמנים ליצור עם יוסי קשר באימייל yossi.drory@gmail.com.

מוזמנים לספר לחברים שלכם

דילוג לתוכן