מסעדת שוק הדגנים (Halle aux grains) במוזיאון בורסת המסחר
מאת רותי שמעוני

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

מסעדת שוק הדגנים (Halle aux grains) במוזיאון בורסת המסחר מאת רותי שמעוני
זמן קריאה משוער: 3 דקות

מזה שנים – הבטחתי לעצמי, שיום אחד אסעד על שולחנו של השף המפורסם עטור הכוכבים והפרסים – מישל בְּרָאס…

קראתי בשקיקה על סגידתו לטבע, לעשבי התיבול, לעשבים, לירקות, לפרחים –תכונה שהפליאה כבר מזמן את גדולי מבקרי האוכל ומעצבי החייך. התרגשתי מחיבור מטבחו – לנוף הולדתו ולטבע בחבל אובְּרָאק, לגינוני האיכרים הכפריים החיים באזור, ובעיקר מהעובדה שהעלה על נֵס במסעדותיו – את מפעל הסכינים – אולרים המפורסם שבמקום (לאיול).

אך השנים חלפו ולָאיול, בה שוכנת מסעדתו הידועה – פשוט חמקה ממפת טיוליי המרובים ברחבי צרפת.
ואז באה ההזדמנות הפריסאית המיוחלת – ששילבה 2 חוויות יוצאות דופן ומרתקות:

ביקור במבנה – מוזיאון הבורס דה קומרס

בורסת המסחר, אותו אתר היסטורי בלב פריס (אזור שוק ההאל לשעבר), החובק מאות שנים של גלגולים היסטוריים מרתקים שגרמו לשינויים בשימוש, בתיפקוּד ובמראֶה האדריכלי הייחודי שלו (מנזר בנות החוזרות בתשובה ,ארמון מימי קתרין דה מדיצ’י, אחוזה אריסטוקרטית, בורסת ניירות ערך, בורסת חיטה , בורסת מסחר) …

מוזיאון בורסת המסחר. צילום: רותי שמעוני
מוזיאון בורסת המסחר. צילום: רותי שמעוני

אותו מבנה הפך ממש לא מזמן למוזיאון אמנות מודרנית (המציג אוסף של פרנסוא פינו) ומתהדר באדפטציה אדריכלית חדשנית, נועזת ועוצרת נשימה של טדאו אנדו (היפני) שהפליא לשמר את קיסמו של המיבנה הישן – עם האילוצים שמכתיב מבנה מוזיאון מודרני.

סעודה אצל השפים מישל וסבסטיין בראס במסעדת “שוק הדגנים”

המסעדה נמצאת בקומה העליונה של הבורס דה קומרס. עבַרו של המבנה ההיסטורי והיותו בשלב מסוים בורסה – שוק של חיטה ודגן – הוא הוא שהכתיב את הקונספט הגסטרונומי לשפים בראס (מישל האב ובנו סבסטיין).

בורסת החיטה, כפי שצויירה בשנת 1838.
בורסת החיטה, כפי שצויירה בשנת 1838.


הדגנים – (חיטה, שעורה, שיפון, דוחן, כוסמין, קינואה שיבולת שועל, ועוד) הפכו לנקודת מוצא, ומבצבצים כחוט השני בכל המנות לאורך הארוחה כולה.

חשוב להדגיש שהדגנים לא מהווים מרכז המנה – אלא רקע: הם מדגישים, מעטרים, מגנדרים, מפארים ומוסיפים טעם, צורה וצבע – למוצרים הבסיסיים המרכזיים שמופיעים בכל מנה.

אספרגוס אלוהי צרוב. צילום: רותי שמעוני
אספרגוס אלוהי צרוב שהוגש במסעדת “שוק הדגנים”. צילום: רותי שמעוני


ההנאה שלי מארוחת הטעימות בצהריים – הייתה מושלמת !!!

התפאורה האפרפרה – האוורירית והלא מעיקה, המנות הטעימות להפליא (בצילומים), הסברי המלצרים שניתנו בפירוט ובחֵן כשהם מציינים כל מרכיב מחומרי הגלם ובעיקר – מדגישים את העובדה שהסכו”ם מוחלף בין מנה למנה – חוץ מהסכין המיתולוגית של לָאיול , שמלווה את הארוחה כולה מתוך כבוד ומחווה לאותם סכינים שנוצרו בחבל המוצא של השף כל אלה היוו חגיגה שלמה .

דג ברוטב חמציץ. צילום: רותי שמעוני
דג ברוטב חמציץ. צילום: רותי שמעוני

והמיקום, מון דייה !

הנוף הפנורמי הנשקף על כנסיית סנט אסטאש (כנסיית אנשי השוק) המשתפצת ממש בימים אלה (ניראה בצילום), מסעדת פּיֶיה דֶה קו‏שון האגדתית, החופה החדשה של מרכז ההָאל, גני נלסון מנדלה – והצבעוניות הנועזת של מרכז פומפידו – כל אלה העצימו את החוויה הגסטרונומית ונתנו לה ערך מוסף.


המנה העיקרית שהזמנו ב"שוק הדגנים". צילום: רותי שמעוני
המנה העיקרית שהזמנו ב”שוק הדגנים”. צילום: רותי שמעוני

אני זוכרת את התרוממות הרוח וההתרגשות שלי במקום – משירת הצלחת של בראס, מההידהוד ההיסטורי והמטמורפוזה המסעירה של מיבנה הבוּרס, מהנוף הפריסאי הנישקף מהחלונות – או סתם מהגיגיי כמה בת מזל אני שיש פריס בעולמי.

הערה: ארוחת טעימות של 5 מנות בצהריים – עולה כעת 88 יורו לאדם.

מידע חשוב על מסעדת Halle aux grains

כתובת

2 Rue de Viarmes. ניתן להגיע לשם באמצעות מטרו LES HALLES (קו 4) או LOUVRE RIVOLI (קו מספר 1).

ימי ושעות פתיחה

יום שלישי: 19:00 עד חצות

שאר הימים: 12:00 עד חצות

אתר המסעדה

להזמנת מקום או קבלת מידע נוסף על המסעדה, אתם מוזמנים להיכנס לקישור הזה. את תפריט המסעדה תוכלו למצוא כאן.

במידה ותרצו להכיר טוב יותר את המבנה בו נמצאת המסעדה אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה:

בורסת המסחר – מסע מהמאה ה-16 אל מוזיאון האומנות המודרנית הכי מדובר של פריז

כמה מילים על רותי שמעוני

רותי שמעוני היא פרנקופילית מכורה לפריז, מומחית לתרבות צרפת, בעלת עיטור כבוד מטעם ממשלת צרפת והמרצה הטובה ביותר בישראל לתרבות צרפת.

מוזמנים לספר לחברים שלכם

דילוג לתוכן