פארק דה בוט שומון – ממזבלה לפארק מופלא

פארק דה בוט שומון - ממזבלה לפארק מופלא מאת יואל תמנליס
זמן קריאה משוער: 3 דקות

אחת ההחלטות הטובות ביותר של נפוליאון השלישי בשלהי תקופתו בהשראת תוכנית הברון אוסמן להתחדשות פריז היתה להקים פארק חדש בשם בוט שומון ברובע ה-19, בצפון מזרח פריז, לטובת הבילוי, הרוגע והנופש של ציבור התושבים המתגוררים בסביבה.

בשנת 1867 נחנך הפארק, אשר עד מהרה הפך לאחד המרחבים הירוקים הגדולים ביותר בפריז וללא ספק אחד המוצלחים, האורגינליים, המרשימים והמיוחדים בעיר. רבים אף טוענים שזהו הפארק היפה והנעים ביותר בעיר האורות, בעל מראה ציורי מרהיב ושובה עין. סוג של שמורת טבע מרהיבה בטבורה של העיר. עבור ציירים, צלמים, ספורטאים וחובבי טבע, המקום מהווה גן עדן לכל דבר. מנגד, תיירים רבים לא כוללים אותו בתוכנית הסיור שלהם והוא נותר בלתי מוכר לרבים.

ההר הקירח הופך לפארק מקסים

ההיסטוריה של המקום הקסום הזה לא היתה תמיד ורודה. לפני שהפך לפארק מרהיב הוא נקרא “ההר הקירח” (Le Mont Chauve). ייעודו בתחילת המאה התשע עשרה, בזמן שהוא שירת באותה עת את צרכיו של הברון אוסמן, היה מחצבה ומזבלה מלאה באשפה. מקום בהחלט לא נעים ודוחה עבור התושבים שהתגוררו בסמוך בשכונות עממיות. אם לא די בכך הרי שקטטות אלימות התרחשו במקום בשנת 1814 נגד הפרוסים אשר למעשה פלישתם נעצרה כאן.

תכנון העבודות הוטל על המהנדס ואדריכל הנופים Adolphe Alphand אשר החליט להקים פארק בסגנון אנגלי המחקה אזור בעל נוף הררי. המחצבה כוסתה באדמה פורייה, נבנו מצוקים סלעיים, במרכז הפארק הוקם אגם עם צמחייה מגוונת עם אי מלאכותי גדול – “אי הבלוודרה” (Île du Belvédère), נשתלו עצים גבוהים המבטיחים האזנה מתמדת לציוץ של הציפורים, בין העצים הבולטים עצי דולב, ערבה בוכייה, צפצפות וערמונים. בתקופת הסתיו הפארק מתכסה בשלכת מרהיבה ורב גונית.

במקום המדהים הזה תמצאו גם מדשאות בהן הפריזאים נוהגים להשתזף בימי שמש וחום, נחלים, מפל מרשים ומפתיע בסביבתו, מערה שתקרתה מכוסה בנטיפים מלאכותיים, ברבורים וברווזים המשייטים להנאתם, תצפיות נהדרות ועוד.

הצוק והמקדשון בראשו. צילם: יואל תמנליס
הצוק והמקדשון בראשו. צילם: יואל תמנליס

בוט שומון הפורח והרב מפלסי משתרע על פני 250 דונם והוא הוגדר כדבר הקרוב ביותר בפריז לסנטרל-פארק הניו יורקי. עבודות נרחבות ביותר בוצעו במקום במשך ארבע שנים החל משנת 1864 וזה אפשר את הפתיחה החגיגית בחג הפועלים ב 1 במאי 1867.

תושבי האזור בפרט ותושבי פריז בכלל קבלו את הפארק החדש בעל היופי האקזוטי בהתלהבות רבה. זוגות נאהבים הפכו את הפארק למקום נבחר לשיטוטים רומנטיים, רצים נהנים מתרגול טוב של ג’וגינג במעלה ובמורד הגבעה, רוכבי אופניים מגיעים לכאן בתדירות גבוהה ואילו המורים לחינוך גופני בבתי הספר של הרובע אימצו את המקום והפכו אותו למגרש האימונים הראשי של התלמידים.

האגם המלאכותי שנחפר אשר שואב את מימיו מתעלת סן מרטן, והאי שנבנה עליו עם הר המתנשא לגובה של 50 מטר הפכו אטרקטיביים וייחודיים מאוד בסביבתם. בשנת 1869, שנתיים אחרי חנוכת הפארק, הוסף בראש ההר מקדשון קטן בסגנון רומי עתיק המהווה העתק של מקדש וסטה שנמצא בפארק טיבולי. הביצוע הוא פרי תכנונו של האדריכל גבריאל דוויו (Gabriel Davioud).

האגם של בוט שומון. צילם: יואל תמנליס.
האגם של בוט שומון. צילם יואל תמנליס.

מהמקדשון נשקף נוף עוצר נשימה עם פרספקטיבה נהדרת לכיוון מונמארטר, כנסיית הסאקרה-קאר וכנסיית סן-דני. שני גשרים מחברים את האי. משניהם נשקף נוף נפלא על הפארק. אחד הגשרים זכה לכינוי הלא מחמיא “גשר המתאבדים” כאשר פעמים רבות מדי הוא הצדיק את שמו. הגשר השני הוא “הגשר התלוי”.

את אחת האטרקציות המפתיעות והמרשימות ביותר בפארק בוט שומון תגלו כשתסתובבו רגלית בשביל להולכי רגל שלאורך גדות האגם כשלפתע תקלטו רעש חזק של מים זורמים וגועשים. חבוי בתוך מערה מלאכותית מסתתר כאן מפל מים מרהיב שגובהו 32 מטר. הביטו מעלה אל תקרת המערה ותגלו סדרת נטיפים יפהפיים.

לטובת הקהילה וילדי הסביבה מתקיימת בפארק לעתים פעילות לכל המשפחה. במהלך השנים הופעלו כאן תיאטרון בובות, רכיבה על סוסי פוני, פעילויות ספורטיביות למשפחה, חוגי אמנות בטבע, קונצרטים, חוגי ספורט, מתקני משחקים לילדים קטנים, מסעדה, בית קפה ועוד. מרבית הפעילויות מתקיימות בחודשי הקיץ בלבד וחלקן אף הופסקו במהלך הזמן. אם בכוונתכם לבקר בפארק כדי להשתתף בפעילויות אלו יש להתעדכן מראש בלשכת התיירות או במשרדי עיריית הרובע השוכנים בסמוך.

כיצד מגיעים לבוט שומון?

סביב הפארק ישנן שש כניסות עיקריות ועוד תשע כניסות משניות, כולן ננעלות בשעות הלילה. תחנות המטרו הצמודות לפארק הן Buttes-Chaumont ו- Botzaris שתיהן בקו 7 bis. כמו כן ניתן להגיע לפארק באוטובוס בקווים מס’ 26, 60 ו- 75.

לסיום, לא נותר לי אלא להמליץ בחום רב על ביקור במקום האטרקטיבי הזה. איש עוד לא הצטער על כך. אתם בוודאי לא תהיו הראשונים.

מחפשים מה עוד לעשות בפריז?

הנה כמה אופציות:

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!