מי לא אהב את הקרוסלה כשהיה ילד? אני אישית אהבתי יותר מכל את הקרוסלה של פארק מונסו (Parc Monceau) אליו הגעתי בפעם הראשונה בגיל 3, בעת הביקור הראשון שלי בפריז. את הקרוסלה הפעיל אדם שמנמן ולידה היה דוכן שמכר וופלים עם שוקולד או אבקת סוכר. וכך משהו בשילוב של מנגינת הקרסולה והריח המתוק של הוופלים הקסים אותי באופן מיידי. יתכן מאוד וזה היה הרגע שבו התאהבתי בפריז. מאז חזרתי לפארק מונסו פעמים רבות מספור וכל פעם שאני עושה את זה, אני רץ לבדוק האם הדוכן והאדם השמנמן עדיין שם. לשמחתי, נכון לשנת 2014, הם עדיין שם וכל הקומפלקס הזה עושה רושם כמעט על זמני, כאילו תמיד היה ותמיד יהיה שם. לדעתי גם בעוד 200 שנה האיש השמנמן יפעיל את הקרוסלה ויאכל וואפל עם שוקולד כשאיש לא יראה. אכן, התחושה היא שהקרוסלה תמיד הייתה שם איתנו בדמות סוסי עץ המסתובבים על צירם, אולם כמה מכם עצרו את הסחרחרה ושאלו את עצמם, מה המקור שלה?

הקרוסלה בפארק מונסו - צילום Esme Vos
הקרוסלה בפארק מונסו – צילום Esme Vos

באופן מפתיע מקורה של הקרוסלה דווקא במזרח התיכון של ימי הביניים. באותה תקופה הקרוסלה הייתה משחק שבו לוחמים רכובים נעו על סוסיהם במעגלים וזרקו כדורים זה על זה. המשחק יובא לאירופה בזמן מסעות הצלב. מכיוון שהמשחק היווה מעין קרב מדומה בין אבירים החליטו לקרוא לו בשם   garosello (באיטלקית) או  carosella (בספרדית) שפירושם “קרב קטן” וכך נוצר השם המוכר לנו. במאה ה-17 החליפו הצרפתים את הכדורים בחניתות והמשחק עבר שינוי, כאשר עכשיו השחקנים נעו על סוסיהם במעגל בעודם מנסים להכניס את החנית שלהם לתוך טבעת. אחד מהמקומות בהם נהגו לשחק את המשחק בפריז הייתה הכיכר ליד ארמון הלובר, אשר עד היום נקראת כיכר הקרוסלה (Place du Carrousel). במהלך המהפכה הצרפתית הפכה הכיכר לזמן קצר למקום מושבה של הגיליוטינה ואת הכדורים של המשחק הקדום החליפו ראשי האצילים… נפוליאון החליט לבנות כאן בשנת 1806 את שער הניצחון הראשון והפחות מפורסם שלו, אשר נשאר בצילו של האח הצעיר, הגדול והמפורסם שלו. אולם, מאז שארמון הטיולרי נשרף בשנת 1871 ונהרס, הרי ששער הניצחון הזה זכה מחדש לכבוד שלו והוא מהווה מעין שער כניסה חגיגי לגני הטיולרי.

שער הניצחון של כיכר הקרוסל - צילם Dan McKay
שער הניצחון של כיכר הקרוסל – צילם Dan McKay

אולם, בואו נחזור לקרוסלה עצמה כפי שהיא מוכרת לנו היום. במהלך המאה ה-18 הפכה הקרוסלה מספורט למעין משחק שבו אנשים רכובים על סוסים אמיתיים הסתובבו במעגלים. במהלך המאה ה-19 בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית נוצרה הקרוסלה המוכרת לנו שבה הסוסים החיים הוחלפו בסוסי עץ, אשר הסתובבו על פלטפורמה שהונעה בתחילה באמצעות מנוע קיטור. אחד מהאנשים שאהב מאוד קרוסלות היה אחיינו רודף השמלות של נפוליאון ה-1, לואי נפוליאון בונפרטה, אשר מוכר לנו בתור נפוליאון ה-3. הסיבה העיקרית מדוע הוא כה אהב את הקרסולה הייתה העובדה שיכל להציץ מתחת לשמלות הנשים, בעודן יושבות על הסוסים ומסתובבות להן. זו הסיבה שהוא ציווה להקים בארמונו בקומפיין (Compiègne), שנמצא מצפון לפריז, קרוסלה מפוארת אליה היה מביא את הנשים, אשר אח”כ הסתובבו סחור סחור במיטתו. אחת מהנשים הללו הייתה המרקיזה אירן טאניי שנטנואה (Irene Marquise de Taisney-Chatenoy), אשר חלמה להפוך למאהבת של הקיסר. אחרי לא מעט תמרונים הצליחה אירן לתפוס את תשומת ליבו של נפוליאון ה-3 והוא הזמין אותה לסיבוב בגן, החמיא לה על יופיה ולבסוף נישק אותה (אירן התלוננה אחר כך שנאלצה לבלות דקות ארוכות על מנת להוריד את השעווה, שנפוליאון השתמש בשביל להפוך את השפם שלו למוצק, מהפנים שלה). לבסוף הרכיב אותה נפוליאון על הקרוסלה וצפה בה מסתובבת להנאתה (ולהנאתו). באותו ערב נשלח בעלה של אירן אחר כבוד לפריז לבדוק אם נפוליאון ה-3 נמצא שם (אוי, שכחתי לומר לכם שהיא הייתה נשואה?). אירן, לעומת זאת, הוזמנה לישון בחדר הכחול בארמון של הקיסר ולצפות לבואו.

שאטו דה קומפיין, החלק הדרומי שפונה אל הגן - מקור צילום וויקיפדיה
שאטו דה קומפיין, החלק הדרומי שפונה אל הגן – מקור צילום וויקיפדיה

אירן נכנסה למיטה וחיכתה במשך כמה שעות עד שנפוליאון נכנס דרך דלת סתרים, עשה מה שעשה ואחרי כמה דקות נעלם. אירן נשארה בחדר וכבר החלה לראות את עצמה בתור המאהבת החדשה בשרשרת של מאהבות מלכותיות גדולות כגון מאדם דה מנטנון (Madame de Maintenon) או דיאנה דה פואטייה (Diane de Poitiers). אולם להפתעתה ביום למחרת הקיסר התעלם ממנה וכמה ימים אחר כך היא גילתה שיש לו כבר מאהבת חדשה. אירן עקבה אחריהם וראתה שגם אותה לקח הקיסר לטיול בגנים של קומפיין, ולבסוף הרכיב אותה על הקרוסלה (בדיוק על אותו מושב). באותו רגע עלה בראשה של אירן, רעיון מבריק לנקמה. כשאף אחד לא שם לב, היא הלכה ושיחררה כמה מהברגים שהחזיקו את המושב. עכשיו לא נותר אלא לחכות, ואכן בערב הבא היא ראתה את נפוליאון והמאהבת שלו (בדיוק אותה אחת מהערב הקודם) מטיילים להם בגני קומפיין. היא עקבה אחריהם וראתה כיצד נפוליאון מושיב את המאהבת החדשה שלו על הקרוסלה. ואכן, הנקמה עבדה כמו שעון שוויצרי והמאהבת החדשה עפה מהקרוסלה לאחר כמה שניות,נפלה אפיים ארצה ושברה כמה מהשיניים שלה. כולם צחקו (כולל נפוליאון ה-3) והמאהבת החדשה של נפוליאון סיימה את הקריירה הקצרה שלה מכיוון, שכפי שכתבה אירן בזכרונותיה, “ממחלה אפשר להחלים אבל מלעג מתים”.

איך שקרוסלה מסתובבת לה….

ונסיים בפרץ קצר של נוסטלגיה ישראלית דווקא, עם תוכנית הטלוויזיה “קרוסלה”, שהייתה פופלרית בסוף שנות ה-70 ותחילת שנות 80. סיבוב נעים!


 

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

מופעים מומלצים באיל דה פראנס

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות:

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).