דיאנה דה פואטייה: זה לא הגיל, זה התרגיל

דיאנה דה פואטייה
זמן קריאה משוער: 3 דקות

כמו אייל גולן, העדיפו חלק ממלכי צרפת את הנשים (הלא חוקיות שלהן) צעירות, ולעתים צעירות מאוד. הדוגמא הטובה ביותר לכך הוא לואי ה-15 (1710-1774), אשר הקים ליד ורסאי ארמון קטן, שנקרא פארק הצבאים (Parc aux Cerfs), אליו היו מביאים נערות צעירות ערב ערב על מנת לחלוק את המשכב המלכותי.

אולם, הסיבה העיקרית מדוע חיפש לו המלך נערות צעירות היה הפחד שלו ממחלות מין, ובכל מקרה, אותו ערב או שניים עם נערה בת 14 לא הפכו אותה למאהבת מלכותית. לתפקיד המאהבת, אשר דרש הרבה יותר מסתם סקס, העדיפו מלכי צרפת דווקא נשים בשלות יותר. מבין כל מלכי צרפת ,הגדיל לעשות הנרי ה-2 (1519-1559), שבחר לעצמו מאהבת, שהייתה מבוגרת ממנו ב-20 שנה.

דיאנה דה פואטייה פוגשת את אנרי ה-2

שמה של המאהבת היה דיאנה דה פואטייה (Diane de Potiers), והיא נולדה בשנת 1499. בילדותה זכתה לחינוך מעולה, אשר כלל לימודי לטינית יוונית ומוזיקה אך גם את אומנות השיחה, הריקוד והציד, בהם הצטיינה. כמו נשים רבות בתקופתה, נאלצה דיאנה להתחתן בגיל 14 עם גבר המבוגר ממנה ב-39 שנה, האדון דה ברזה (de Breze) – בעצמו צאצא של אחת מהמאהבות המפורסמות ביותר של מלכי צרפת – אנייס סורל (Agnes Sorel). בשנת 1531 מת בעלה, ודיאנה הפכה לאחת ממלוותיה של מלכת צרפת.

הנשיקה הראשונה שלהם התרחשה בשנת 1526, והייתה זאת דווקא נשיקת פרידה. הנרי ואחיו הבכור פרנסואה נאלצו לצאת לספרד, לשמש בני ערובה לכך שאביהם ישלם את כספי הכופר שלו, לאחר שהוא בעצמו נפל בשבי בקרב פביה (Pavia). מכיוון שהמלכה קלוד לא הייתה כבר בין החיים, הייתה זו דיאנה שנפרדה מהנרי בעת שיצא למסעו לספרד.

מכיוון שכספי הכופר לא שולמו בזמן, נאלץ אנרי להישאר בספרד 3 שנים. כשחזר, החליט אביו, פרנסואה הראשון, להפוך את דיאנה דה פואטייה למחנכת שלו. באותה תקופה החל הרומן ביניהם, וככל הנראה הם הפכו למאהבים בשנת 1535, עת היה הנרי בן 16 ואילו דיאנה הייתה בת 36.

הנרי ה-2 מלך צרפת
הנרי ה-2 מלך צרפת

בשנת 1547 מת פרנסואה הראשון ובנו הנרי עלה לשלטון. מאותה עת הפכה דיאנה דה פואטייה לאישה החזקה בממלכה. השליטה הכמעט מוחלטת של דיאנה במלך נבעה לא רק מיופיה המדהים, אשר לא נבל עם הגיל (הסוד שלה היה ככל הנראה שחייה יום יומית במי אגם קפואים, פעילות גופנית רבה ואכילת חוטי זהב), אלא גם משכלה וניסיונה הרב, אשר הפכו אותה ליועצת מדינית מהמעלה הראשונה.

דיאנה עזרה למלך לא רק בתחום הפוליטי אלא גם ביחסיו עם אשתו קתרין דה מדיצ’י (Catherine de Medici), שלמרות מספר שנים של נישואים לא ילדה לו ילדים. למרות התחרות בין שתי הנשים על ליבו של המלך, התעקשה דיאנה שהמלך יבקר בחדר השינה של אשתו באופן קבוע ואף העניקה לקתרין שיעורי חינוך מיני ומספר שיקויים, אשר הובילו בסופו של דבר ללידה של לא פחות מעשרה ילדים לזוג המלכותי.

החיים אחרי אנרי ה-2

סיפור האהבה המלכותי נגמר בשנת 1559 בצורה טראגית. כחלק מהחגיגות לכבוד הסכם השלום בין ספרד לצרפת, החליט המלך לערוך תחרות אבירים. למרות תחינותיה של המלכה, אשר שמעה על נבואתו של נוסטרדמוס כי מלך צרפת ימות בתחרות זאת, החליט הנרי ה-2 להשתתף בתחרות בעצמו.

במהלך אחד מקרבות האבירים בהם השתתף המלך, נשברה החנית של יריבו והחלק המשונן שנוצר חדר לתוך עינו של המלך, והוא מת לאחר יסורים רבים. במהלך הימים האחרונים לחייו קרא המלך לדיאנה פעמים רבות, אולם המלכה לא איפשרה לה להגיע למיטתו. לאחר מותו, איבדה דיאנה חלק גדול מהתכשיטים שנתן לה המלך ואת טירת שנונסו (Chenonceau), ונאלצה לגלות לארמון אנט (Chateau d’Anet), שם חייתה בשלווה עד שנת 1565, עת מתה בגיל 66.

המצבה של דיאנה דה פואטייה בטירת אנט
המצבה של דיאנה דה פואטייה בטירת אנט

ישנן שתי טירות בצרפת, אשר מספרות את סיפור חייה המופלא. הראשונה היא טירת שנונסו, אחת מהטירות היפות ביותר בצרפת, והשנייה היא טירת אנט (Anet), בה חייתה חלק ניכר מחייה. טירת אנט נמצאת כשעה נסיעה ממערב לפריז. שתי הטירות מומלצות בחום בעת הביקור הבא שלכם בצרפת.

 

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!