הרשמה לעלון

הזמנת מלון

קניית כרטיסים

לימודי צרפתית

שבלייה ד'און – האנדרוגינוס שהדהים את אירופה מאת יגאל ליברנט

שבלייה ד'און היה אחד מהדמויות המיתולוגיות של המאה ה-18 בזכות יכולתו להפוך מגבר לאישה ובחזרה לגבר בזמן קצר מאוד. יגאל ליברנט מספר לנו על חייו המרתקים.
שבלייה ד'און נלחם בתור אישה בדו קרב באנגליה. מקור תמונה: ויקיפדיה.
ניווט מהיר בתוך הכתבה

שארל-ג'נבייב-לואי-אוגוסט-אנדרה-טימוטי ד'אִיאוֹן דה בומון, או בקיצור – שבלייה ד'איאון: רב.ת-מרגלים, לוחמ.ת, דיפלומט.ית, הרפתקנ.ית, בוגד.ת, מדליפ.ה (אויש, עייפתי!) וגולה, גבר או אישה או…

ד'איאון נולד בשנת 1728 בבורגונדי, במשפחת אצולה ענייה, הצטיין בלימודיו ונשלח להמשיך את השכלתו בפריז. אחרי השלמת לימודיו, הוא עבד בכמה משרות רמות ומעניינות למדי, כולל צנזורה, אבל בשנת 1756 הוא מתחיל את הקריירה האמיתית שלו – מצטרף לשירות הריגול הפרטי של לואי ה-15, Secret du Roi, שפעל, לא פעם, בלי ידיעת הממשלה ואף בניגוד למדיניותה.

בין מרגל לדיפלומט

משימתו הראשונה הייתה לפגום בקשרים שבין הקיסרות הרוסית לזו ההבסבורגית. ד'איאון הגיע לרוסיה בתור, שימו לב, גבירת חצר לאה דה בומון, והופכת לבת-לוויה של הקיסרית יליזבטה. אנחנו לא יודעים, כמה הצלחות היא נחלה במשימתה זו, אך לאחר שיבתה לצרפת היא זוכה במענק עבור שירותיה.

בשובה למולדת ב-1760, היא הופכת לסרן בחיל פרשים ומספיק להשתתף בכמה קרבות אחרונים של מלחמת שבע שנים. הקצין הנועז זוכה להכרה עבור האומץ שהפגין בקרב.

ב-1762 הוא נשלח ללונדון, כחלק ממשלחת דיפלומטית, לשם הדיונים על סיום הלחימה. הוא מסייע בהרכבת חוזה השלום ולבסוף הופך לשגריר זמני של צרפת בלונדון. בד-בבד, הוא ממשיך לרגל עבור המלך, ומשימתו היא לחקור אתרי נחיתה אפשריים בוויילס, לטובת פלישה צרפתית פוטנציאלית. כאשר הגיע שגריר הקבע, ד'איאון סירב לפנות את התפקיד, פתח עמו במריבה מתוקשרת ואף האשימו בניסיון הרעלה.

לאחר שהממשלה הצרפתית ניסתה ללחוץ עליו – פרסם ספר זיכרונות מפליל ושערורייתי להדהים, אבל נמנע מלהזכיר את ההכנות הצרפתיות לפלישה. הצרפתים הבינו את הרמז, החזירו את השגריר והגיעו להבנה עם ד'איאון: הוא ימשיך לרגל ולקבל כסף צרפתי, אבל אסור לו לשוב לצרפת.

ד'איאון, כמו שאפשר להבין מן המריבה המתוקשרת שלו עם השגריר הצרפתי, היה דמות מפורסמת ביותר בלונדון, והתהיות בקשר לזהותו המינית פשטו חיש מהר. הן והגיעו עד לבורסה הלונדונית – שם נערכו הימורים בנושא.

בין גבר לאישה

לאחר מותו של לואי ה-15, שירות הריגול שלו פוזר, וד'איאון ביקש לשוב הביתה. מי שהופקד על המשא ומתן עמו היה לא אחר מפייר בומרשה, מחבר "הספר מסביליה" ולימים – ארכיטקט האספקה הלוגיסטית למושבות הבריטיות המורדות בעולם החדש. הסיכום הסופי כלל המשך תשלומים מצד הממשלה, החזרת מסמכים מפלילים מצד ד'איאון וגלות מרוככת בתוך צרפת.

נוסף על כך, השבלייה החליט לצאת מן הארון: ד'איאון דרש הכרה רשמית בנשיותו. הוא טען שהלכה למעשה – הוא נולד כאישה וגודל כבן אך ורק כדי שמשפחתו תוכל לזכות בכספי ירושה (שהובטחו רק בתנאי של בנים זכרים). הממשלה הייתה מוכנה להיענות, אבל דרשה שמדמואזל ד'איאון תתחיל להתלבש בהתאם (אושר לה לענוד את אותות העוז שלה גם על שמלות).

פורטרט של שבלייה ד'און משנת 1792.
פורטרט של שבלייה ד'און משנת 1792.

החיים במולדת התבררו כמאכזבים (לא התירו לה, למשל, להצטרף למתנדבים הצרפתיים במהפכה האמריקאית), ובשנת 1785 היא שבה ללונדון. המהפכה הצרפתית המיטה עליה אסון כלכלי – קצבת הגמלאות נפסקה, והאחוזה המשפחתית הוחרמה. ד'איאון ניסתה להציע לרפובליקה את שירותיה, בתור מייסדת ומפקדת של "גדוד אמאזונות", אבל המהפכנים לא היו מתקדמים מספיק לשם כך.

דמדומי חייה היו עגמומיים למדי – ד'איאון, בימיה כגבר, נחשבה לאחד מן הסייפים הבכירים באירופה, וכאישה היא המשיכה להשתתף בתחרויות, עד שבשנת 1796 נפצעה קשה בתחרות בסאות'המפטון. מצבה הכלכלי היה בכי רע ואף כלל כליאה קצרה בגין חובות. בארבעת שנותיה האחרונות היא הייתה מרותקת למיטתה, משותקת בגופה כתוצאה מנפילה. היא נפחה את נשימתה האחרונה בלונדון.

ואז באה הפתעה נוספת: הרופא שהוזמן לבחון את הגופה, קבע נחרצות שמדובר ללא ספק בגבר, עם אמצעי רבייה זכריים לחלוטין. עם זאת, הוא הזכיר גם סממנים נשיים, כגון חזה מלא, היעדר פיקת גרון ועידון הגפיים.
אז לך תבין.

רוצים לדעת עוד?

דמותו של שבלייה ד'און די נשכחה אחרי מותו אולם במהלך שנות השמונים החליטו אומני מאנגה יפניים ליצור סדרת אנימציה המבוססת על דמותו. הנה הפתיח של אותה סדרה שאותה ניתן למצוא ביוטיוב:

ואם אתם יודעים צרפתית ברמה סבירה אתם מוזמנים לראות פרק שלם על שבלייה ד'און בתוכנית התעודה הגאונית של סטפן ברן Secrets d'Histoire:

האם שבלייה ד'און היה האנדרוגינוס היחידי בשירותה של צרפת?

תתפלאו, אבל הוא לא היה הראשון וכמאה שנים לפניו הדהים אב המנזר דה שואזי את העולם כשהצליח לחיות הן בתור גבר והן בתור אישה. תוכלו לקרוא עליו בכתבה הרפתקאות האדון/גברת דה שואזי.

ואם כבר מדברים על שבלייה ד'און כדאי להזכיר את שבלייה דה סן ז'ורז'

הוא אומנם לא היה אנדרוגינוס אך בהחלט היה אחד הדמויות המרתקות ביותר של המאה ה-18. הוא היה מוזיקאי ומומחה לסייף ואף נלחם נגד שבלייה ד'און בדו קרב מפורסם באנגליה. תוכלו לקרוא עליו בכתבה היעלמותו של "מוצרט השחור" או סיפורו של האביר דה סן-ז'ורז'.

כמה מילים על יגאל ליברנט

יגאל ליברנט הוא דוקטורנט בחוג להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב אך ידוע לקהל הרחב יותר בתור היותו המתרגם של סדרת הספרים המצויינת “תיבת פנדורין”. אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב אחריו בדף הפייסבוק שלו.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא הנה עוד שתי כתבות שלדעתי תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

ועוד בונוס קטן בשבילך: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליך מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.