המהומות בצרפת נמשכות: אלפי עצורים ושיבושים בערים שונות

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כבר קרוב לשבוע מתחוללות מהומות קשות בפריז ובצרפת בכלל. אלפי אנשים נעצרו, חנויות נבזזות, רכוש נשרף והמפגינים מתעמתים עם השוטרים באלימות.

המהומות פרצו בעקבות הריגתו בידי שוטר של נער ממוצא אלג’יראי-מרוקאי. הנער, נאהל מרזוק, נורה למוות ע”י שוטר בפרברי פריז. תיעוד שהופץ ברשתות החברתיות הראה את השוטר יורה למוות מטווח אפס בנער שניסה לברוח ממנו. השוטר נעצר בחשד להריגה, אבל בפרבר שבו התרחשה התקרית, נאנטר, יצאו מפגינים רבים לרחובות והחלו במהומות ועימותים עם השוטרים.

המפגינים (ברובם מהגרים) שרפו מכוניות ופחי אשפה, השחיתו תחנת אוטובוס וירו זיקוקים לעבר השוטרים, שהגיבו בגז מדמיע וברימוני הלם. באחד הלילות דווח על כ-4,000 שריפות שונות ונזק לכ-500 מבנים. המפגינים תקפו 79 תחנות משטרה, 34 מבני עיריות ו-28 בתי ספר. מעשי ההשחתה כוונו גם לעבר מונומנטים ואנדרטאות. בנאנטר נראו מתפרעים מחללים אנדרטה לזכר קורבנות השואה על ידי ריסוס סיסמאות, טיפוס על קירות והסרת הדגל. 

לאחר הלווייתו של הנער, המהומות התגברו, ואלפי אנשים נעצרו. המהומות התפשטו למקומות שונים בצרפת, כולל פריז, מארסיי, ליון, שטרסבורג ועוד. בין השאר, נבזזה חנות נשק, נשרפה ספרייה, נפרצה חנות אפל בשטרסבורג ועוד ועוד. עשרות אלפי שוטרים נפרסו ברחבי המדינה בתגובה לאירועים האלימים. בין השאר, הצטרפו לשוטרים לוחמים מיחידות מיוחדות ורכבי משטרה משוריינים ומסוקים נשלחו לתגבר את הכוחות בפריז, ליון ומארסיי.

בפריז, המשטרה תיגברה כוחות בשאנז אליזה בעקבות תוכניות להפגנה שם. הנוכחות המוגברת הזו מנעה התפרעויות באזור הספציפי הזה.

בחלק מהזמן שותקה התחבורה הציבורית בשעות הלילה ואף נאסרה מכירת זיקוקים, ששימשו את המתפרעים לתקיפת השוטרים. ראש ממשלתו של הנשיא עמנואל מקרון, אליזבת בורן, הודיעה כי כוחות השיטור יוכלו לעשות שימוש ברכבים משוריינים כדי לטפל במתפרעים. בינתיים, מקרון לא נוטה להכריז על מצב חירום, על מנת להעניק לכוחות המשטרה סמכויות מיוחדות, כפי שעשה ז’אק שיראק בשנת 2005.

ישנם שיבושים משמעותיים בתחבורה הציבורית בפריז ובערים אחרות. באצטדיון סטאד דה פראנס בוטלו שתי הופעות. גם מרוץ האופניים המפורסם טור דה פראנס עלול להיפגע. המרוץ החל בבילבאו שבספרד, וייכנס לתחומי צרפת ב-3 ביולי. מארגני האירוע מתכוננים למצב שבו ייאלצו לשנות את המסלול.

בליי-לה-רוז, פרבר שנמצא דרומית לפריז, מכונית התנגשה בביתו של ראש העיר, כנראה במכוון. ראש העירייה ואנסו ז’אנברון, לא היה במקום בזמן האירוע, אבל אשתו ושני ילדיו, ישנו בבית בזמן המתקפה והיא ואחד הילדים נפצעו כשנמלטו מהמקום.

המהגרים טוענים כבר שנים רבות כי מופעלת נגדם אלימות משטרתית מופרזת. יש גם טענות על גזענות כלפי שחורים וכלפי מוסלמים – אוכלוסיות עניות שיש להן לא מעט בעיות. 

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!