חבל הקמארג – גן העדן של פרובאנס מאת יעל סולימן

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

הסוסים הלבנים של הקמארג
ניווט מהיר
זמן קריאה משוער: 6 דקות

אם הייתי צריכה לדמיין לי, איך הגן עדן שלי צריך להיראות, הוא כנראה היה נראה שתי טיפות יין מוסק כמו חבל הקמארג (Camargue).

הסוסים הלבנים של חבל הקמארג
הסוסים הלבנים של חבל הקמארג

חבל ארץ יפיפה, רחב ידיים (כמובן, יחסית למה שהורגלנו בארץ. כל דבר רחב ידיים יותר מזה.) כולו אדמת ביצה מרופדת צמחיה ובעיקר בעיקר סוסים!! צבע השמיים –נקי! בתולי, חלק, אין זכר לזיהומים! אוויר לנשימה מכל הבחינות. חבל קמארג מפורסם בעיקר בשל הסוסים הלבנים שיש בו- בכל מקום!! לאן שתפנו את הראש- סוסים לבנים רחבים ויפים.

סוסים לבנים של חבל הקמארג
סוסים לבנים של חבל הקמארג
האחו של חבל הקמארג
האחו של חבל הקמארג

כל פעם שזיזו את המבט, תרצו לעצור – לצלם ולמסגר. מרעה אין סופי. ירוק- אפור-אדום- צהוב ועוד צבעים שאף פעם לא חשבתי שיהיו בביצה. בחבל הקמארג, האוכלוסייה ברובה חקלאית, אנשים פשוטים לרוב ולא מתחנחנים מידי. שזה נחמד, קצת לתת לשריריי הנימוס לנוח מהצרפתים האלה. עדיין נחמדים, אבל משום מה הרגשתי שכישראלים הנחמדות הזו הייתה טבעית יותר. ומי שלא היה נחמד- לא היה נחמד גם מבפנים וגם מבחוץ. תווי פנים פחות מעודנים, והמבטא כבר לא עגול וחלקלק כמו תחת של תינוק. יותר מחוספס וטיפה מצלצל ספרדי. אולי בגלל הקרבה לאנדורה. החקלאים מגדלים סחורה משובחת מקומית. ביניהם שלל פירות עונתיים, נקניק טורו מ-עו-לה!! של טורויים שגדלים וחיים שם מעולה, חופשיים ומאושרים עד ש…

החיים הטובים של השוורים בחבל קמארג
החיים הטובים של השוורים בחבל קמארג

תפוחים – בחיי שבאו מגן עדן! ביקרנו שם כמה ימים לפני ראש השנה. ביתי הבכורה טענה שלא צריך דבש לתפוחים האלה. הם הדבש וגם התפוח!! והיא צודקת! עונג צרוף. אפשר לטייל שם על סוסים, (רצוי להזמין מראש. ) ובכלל. ההרגשה היא שהסוסים שם שולטים ביד רמה.. הם ראשונים בסדר העדיפויות. הם מצויירים בכל מקום (חלום!!). הם והטורו יאמי יאמי שלהם.

סוסים בכל מקום
סוסים בכל מקום
והנה עוד סוס
והנה עוד סוס

מעבר מים שבכל חצי שעה (פחחח ממש…) ישנה מעבורת קולית שחוצה את הנהר הלוך חזור. אבל גם אם חיכיתם, ובאה קבוצת סוסים עם רוכביהם, או בלי רוכביהם, אז הם יעברו ראשונים. תחכו שוב. זה עדיין חוויה.

לסוסים ורוכביהם יש זכות קדימה
לסוסים ורוכביהם יש זכות קדימה
סוסים עולים על המעבורת
סוסים עולים על המעבורת

camargue (17)

מעבורת עם סוסים
מעבורת עם סוסים
על השלט כתוב "החזיקו את הבלם ביד"
על השלט כתוב “החזיקו את הבלם ביד”

הקמארג עשוי מכפרים קטנטנים של כמה בתים, והעיר ה”גדולה” שלה היא Saintes Maries de la Mer, עיירה מדליקה עם וויב צעיר אבל לא רק. אווירה נושמת, נעימה וחיונית. היא צמודה לים, ויש בה שוק שפועל בימי שישי וראשון לפחות. מלא פיצ’קיסים של סוסים ושוורים, מפות, ציוד סוסים אוכל משובח, אנשים עם מצב רוח מרומם. תענוג להסתובב שם.

תפריט של מסעדה טיפוסית בחבל קמארג
תפריט של מסעדה טיפוסית בחבל קמארג
כובעי בוקרים
כובעי בוקרים
גלויות מחבל הקמארג
גלויות מחבל הקמארג

שימו לב מי הכי חשוב בחניון הרכבים הזה ותופס מלא מקום חניה!!

camargue 33

camargue 34

camargue 35
יש מרכז מודיעין לתיירים ובכלל בעיר המתוקה הזו ובה אפשר להתעדכן באירועים והפסטיבלים הרבים שיש בקמארג. פסטיבלי סוסים ו/או שוורים- ברור, ויש די הרבה. ופסטיבל אורז- כי מגדלים שם אחלה אורז. ופסטיבלי אוכל, ים וכל מה שתרצו ועוד. אנחנו הגענו בתקופה שבה בעיר Le Gros Du Roi התקיימו משחקי שוורים. בהם לא פוגעים בשור בשום צורה. התכוונו להיכנס, אך בגלל בעיות טכניות של חניה- ויתרנו בלב כבד. העיירה הזו אגב נראית חביבה מאוד. לא הספקנו להתעמק בה לצערי. כי הזמן היה קצר –והסבלנות של הילדות עוד יותר. באזור ישנה גם העיר Aigue Morte שיש בה עיר עתיקה מימי הביניים. בפועל זה אומר- מסעדות תיירותיות, חנויות תיירותיות, ורחובות מרוצפים אבן כמו פעם. וכמובן כרטיס חניה יקר. אפשר ורצוי לוותר, במיוחד אם מתכננים לבקר בפרובנס, כי יש מליון עיירות כאלה ויש עוד הזדמנויות למכביר לבזבז את הכסף על שטויות. כנסו אם אתם שם, אין טעם לבוא במיוחד. אנחנו שנקלענו לשם כי חשבנו שיש לנו מה לחפש שם, נחתנו בדיוק ביום שבו תוכננה להתקיים חתונה ליד משרדי העיריה. ופוזרו עליה מליוני לבבות לבנים –אדומים. הבנות קפצו עליהם בהתלהבות ממש כמו ילדות ישראלית שהיו מנומסות ומאופקות יותר מידי זמן כבר.

לבבות בחתונה ב Aigues Mortes
לבבות בחתונה ב Aigues Mortes
הילדה באקסטזה
הילדה באקסטזה

לינה בחבל הקמארג

אנחנו שהינו בb&b החביב הזה ששודרג מאורווה ובית חווה לאחוזה קטנה עם חדרים מקסימים ואווירה נפלאה, וכמה סוסים של המקום. הדירה שלנו הייתה מתוקה להפליא ומעוצבת בטעם טוב. מעט קטנה למשפחה עם 4 ילדים כשלנו, אבל לרוב המשפחות זה לגמרי אמור להספיק. ארוחת בוקר על שפת הבריכה. אזהרת זבובים ויתושים…. אין מה לעשות. בכל זאת בִּיצה, למרות כל הקסם. בקיצור –באמת חוויה. (ממליצה לחפש מקום אחר לטיול סוסים אם רוצים כזה).

camargue 2

camargue 4

camargue 5

camargue 6

camargue 8

camargue 9
בכל חבל קמארג, אין מה לבנות על הג’יפיאס. הוא נעשה לא אמין עד כדי שזה נראה כמעט בכוונה. סוג של –לא! רוצה! להכנס! לביצה הזו!!! וגם הטלפונים שבתו!! אסון מהבחינה הזו, גן עדן מכל כך הרבה בחינות אחרות. שמעתי שבקיץ , או בעונה אחרת מזו שביקרנו (ספטמבר) ישנן גם להקות של פלמינגו בכל מקום בקמארג. ואם כ….ל זה לא מספיק לכם- תדעו שבמקום גדל לו אושיית תרבות בשם לורנזו – האיש הצרפתי המעופף, זה שם הכינוי שלו… זה למה! (התמונה מהרשת. התגלגלה אלי ממקור לא ידוע לי)

לורנצו הצרפתי המעופף
לורנצו הצרפתי המעופף

בקיצור. לפחות פעם בחיים. סעו לגן עדן הפרטי שלי – חבל קמארג. ותמסרו את אהבתי.

אהבה בחבל קמארג
אהבה בחבל קמארג

יעל סולימן היא בעלת חוות הבוקרים צעד בשניים, אשר נמצאת באחיהוד. בחווה ניתן למצוא חוגי רכיבה לנוער מגיל 9 ומעלה, רכיבה טיפולית, חוג למבוגרים, ימי צוות, סדנאות לנוער בני מצווה או העשרה לנוער,קורסים לנוער בסיכון, טיולים למשפחות או קבוצות קטנות. אתגר,העשרה, הנאה והנעה. בשיתוף רוב קופות החולים.

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר

נעים מאוד שמי צבי חזנוב (הפרנקופיל), בעל תואר ראשון ושני בתרבות צרפת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, ומאוהב בצרפת ותרבותה מאז שאני ילד. את הידע שצברתי ואת האהבה אני שמח לחלוק אתכם כאן.

מוזמנים ליצור איתי קשר

מתכננים טיול לצרפת?
מוזמנים להיכנס ל"ארגז הכלים" שלי שמכיל שורה של אתרים אמינים להזמנות מלונות, כרטיסים, רכבים וכל דבר נוסף שתזדקקו לו לבניית טיול מושלם.
רוצים לא לפספס אף כתבה?
הרשמו לעלון שלי ותתחילו לקבל כתבות מרתקות כל שבוע לאימייל. כבונוס אשמח גם לתת לכם בחינם את ההרצאה שלי "טיול בפריז בעקבות מולייר".​

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

ניווט מהיר
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן