ראיון עם רומאן גארי “הסופר הכפול” מאת גיל קיסרי

השבוע לפני 37 שנה הלך לעולמו בגיל 66 הסופר הצרפתי-יהודי רומן גארי. הוא אחד היוצרים שאני מעדיף, תודות לסגנונו וגם אישיותו. ולא רק בעיני, שכן הוא הסופר היחידי שזכה פעמיים בפרס “גונקור” היוקרתי ביותר, אם כי תחת שני שמות שונים. ואחזור לכך בהמשך. לפני כן אני רוצה להתייחס לראיון שקיימתי עמו ל”מעריב”.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

רומאן גארי והיהדות

לא היו הרבה יהודים בולטים מקרב הסופרים הצרפתיים וגארי כן זכה לכך, וגם במישור הבינלאומי. אבל יהדותו לא היתה גורם מכריע. גם בתקופת הראיון שקיימתי עמו במסעדה תל אביבית, יהדותו עדיין לא היתה ברורה. הוא לא התכחש לה, אך מעולם גם לא הבליט, בהתאם לגישתו הקוסמו-פוליטית, על-לאומית ואל-לאומנית.

“נתעלם נא מיהדותי” אמר לי בראיון “זו אינה ממלאת תפקיד בהשקפותי, פרט אולי לסממן האוניברסלי שבי שהוא כנראה יהודי טיפוסי. אך זיקה ליהדות כיהודי – אין בי”.הוא הסביר: ביקורי עכשיו אצלכם נובע משיקול אנושי יותר מאשר ספרותי-מקצועי. ישראל שרויה בסכנות, נתונה בצל איומים וגם זה גורם המדרבן את סקרנותי. אני חוזר ומדגיש, לאו דווקא בגלל יהדותי”. יחד עם זאת כששאלתי אותו מוקדם יותר אם הוא יהודי השיב: “שמי במקור היה קאסף ולכם בעברית יש מילה “כסף”. מה משמעותה?” כשהסברתי לו חייך: “באמת, שם יפה, שם מוצלח”.

והוא המשיך:”אינני רגיש למושג לאום. הלאומנות לדעתי אינה שונה במהותה מן השוביניזם. אכן, פטריוטיזם הוא דבר שונה בתכלית. בישראל יש פטריוטיזם, כלומר אהבת-הזולת. אצל הערבים יש לאומנות שכל כולה שנאת הזולת”. הוא ציין, כי לדעתו ישראל מעניינת משום שהיא דוגמה נפלאה של הישג ונצחון אנושיים. על הסכסוך הישראלי-ערבי הוא לא שש לדבר, אך ציין כי רוב ההשקפות הערביות אינן מקובלות עליו.יחד עם זאת אמר: “מגרעותיה של ישראל טמונות במעלותיה. “כאן בישראל –אמר – כולם בריאים, הכל נורמלי וסביר. ( צריך לזכור, זה היה לפני יותר מארבעים שנה). “לכן – המשיך – אם אכתוב ספר על ישראלים , העלילה לא תתרחש בישראל אלא באווירה לא-נורמלית, אקזוטית, חולנית כולשהו.
ככל הידוע לי הוא לא קיים את כוונתו זו.

זה לא היה ביקורו הראשון בארץ. בתקופת מלחמת העולם השניה שירת כטייס בכוחות צרפת החופשית ויחידת המפציצים שבה שירת היתה מוצבת בבסיס ליד עכו. “הייתי שם היום ולשדה התעופה הזה אין זכר”,אמר בעת הראיון ונזכר: “הוזעקתי לפעולה לתקוף צוללות אויב שמתקרבות לחופי הארץ. גיליתי צוללת איטלקית על פני המים, צללתי והתקפתי אך החטאתי. עד היום אני מצטער על כך, לא משום תאוות רצח חלילה אלא בגלל ההרגשה שלא מילאתי כראוי את חובתי”. והוא גם מצא לנכון להסביר לי, כאילו מצטדק, מה גרם לו להחטיא.

רומן גארי היה נשוי לשחקנית הקולנע ג,ין סיברג ונולד להם בן, דייגו. כשהיו כבר גרושים והיא כנראה היתה מכורה לסמים וקשורה לתנועות מחתרתיות של שחורים בארה”ב, היא התאבדה (היה גם חשד לרצח.) . מקורבים לגארי טענו כי הוא לא התאושש ממותה.

לידתו של אמיל אז’אר

בשלב מסויים של הצלחתו הספרותית היו מבקרים שטענו כי הוא גמר את הסוס. בתגובה – ובהתאם לאישיותו – עשה תרגיל ששם ללעג את מבקריו: הוא החל לכתוב תחת שם מושאל – אמיל אז’אר, שספריו זכו להצלחה גדולה, כדוגמת “כל החיים לפניו” שגם עובד למחזה ולסרט מצליח בבימויו של משה מזרחי ובהשתתפות סימון סיניורה. גארי נהנה לראות את המבקרים שלו מהללים את ספריו של אמיל אז’אר ומתפתלים כשהאמת יצאה לאור. המסתורין סביב אישיותו של אמיל אז’אר הבלתי מוכר הפך למחול שדים שאילץ את גארי המסתתר להמציא עוד מעשיה ודאג שקרוב-משפחה בשם פול פופוביץ’ יתחזה לאמיל אז’אר. עוד דוגמה למוחו הקודח של גארי. היתה זו כמובן השעה היפה ובלתי צפויה של אותו פופוביץ’ עד כי נסחף והחל באמת לשחק את המשחק. זה היה יותר מדי וגארי החליט להוציא את המרצע מהשק וגילה את האמת, תוך לעג רב למבקרים.

כל ההתנהגות הזו אופיינית לאופיו הקנטרני ונטייתו לתעתע בתודעת הבריות. לכן יתכן שחלק ניכר מסיפורים ביצירותיו או בביאוגרפיה שהציג, לא היו אלא פרי הדמיון, בניגוד לטענתו. בתקופה שריאיינתי אותו הייתי עדיין תחת הרושם של הקטע ב”הבטחה עם שחר” שבו סיפר כיצד אמו הכינה מראש חבילת מכתבים שיישלחו אליו לאחר מותה כדי לא לצערו בעת ששירת בצבא במלחמת העולם השניה. שאלתי אותו אם זו אמת והוא השיב: “פרט לדיאלוגים שהם בהכרח פרי הדמיון, מבוסס הספר כולו על עובדות ומסמכים. מכתביה של אמי, השמורים בארכיון של הספריה הלאומית בפאריס, יעידו על כך.” קשה לקבוע מסמרות אם אמנם כך, מה גם שבשיחתנו אישר לגבי שאר גיבוריו, כי אינם מציאותיים אלא פרי הדמיון.
הביוגרפיה של גארי כוללת גם שנים של שירות כדיפלומט מטעם צרפת. על תקופה זו סיפר למשל כי בעת שירותו בבולגריה הקומוניסטית ניסו שרותי הריגול להפעיל עליו שיטה מקובלת עליהם: שלחו לו אחת העובדות שלהם ובעת התייחדותם צילמו אותו והראו לו את הצילומים תוך נסיון לסחוט אותו שיעבוד בשבילם. הוא לא נבהל והגיב: תמונה זו וזו וזו הכי מוצלחות. אפשר לקבל העתקים?” הסחטנות כמובן נכשלה.

לאחר זמן התפטר גארי מהשירות הדיפלומטי, בין היתר משום שהגינונים הכרוכים במקצוע לא התאימו לאופיו, שגרם לו לעתים לדבר בצורה בוטה. דוגמה לכך: בשלב מסויים פזל לעבר “הממלכה השביעית” וכתב וביים סרט בשם “הציפורים באות למות בפרו”, על אישה נשואה פריגידית ולכן נימפומנית, שלא חדלה למצוא מאהבים ולבסוף מתאבדת. את התפקיד גילמה נהדר אשתו ג’ין סיברג. הסרט נאסר להקרנה בצרפת ע”י ועדת ביקורת שהוא היה חבר בה, אך נעדר בעת ההצבעה. על כך סיפר לי:

“נימוקי הפסילה היו שלומיאליים ביותר. הם טענו כי כיוון ש-60 אחוז מהנשים סובלות מקרירות מינית הגורמת לנברוזה, הסרט עלול להשפיע עליהן לשלוח יד בנפשן. השבתי להם, כי אנה קארנינה של טולסטוי נאפה ולבסוף התאבדה, וכיוון שלפי הסטטיסטיקה לפחות 60 אחוז מהנשואות מקיימות יחסי מין מחוץ לנישואין – הרי לפי ההגיון של הוועדה צריך לפסול את “אנה קארנינה”. לבסוף בוטלה גזירת הפסילה”.)

בשנת 1980 כאמור התאבד גארי וחרף מכתבים שהשאיר לפני מותו לא ברורה הסיבה להתאבדותו. היו גירסאות שטענו כי הוא חש שנגמרה לו היצירתיות ואחרים טענו כי הוא – שהיה גבר של נשים – חש, או חשש, מאובדן כח-הגברא שלו. גירסאות אלו הושמעו גם במסגרת פרשנויות על אחד מספריו בשם: “החל מכאן כרטיסך לא בתוקף” כפי שנאמר בשלטים ברכבת התחתית. הספר עסק בחרדה של גברים בגיל הביניים מצליחים וכובשי נשים. חרדה ממה? – האם מאובדן כח הגברא או כושר היצירה?

הראיון עם גארי התקיים ימים ספורים לפני שנשלחתי ע”י עיתוני “מעריב” להיות סופרו בפאריס ואירופה לשנים מספר. לקחתי עמי כמה גליונות עם הראיון כדי למסור לו, אך לא הצלחתי לפגוש אותו. אבל המשכתי לעקוב אחריו ואחרי יצירתו בדריכות והתפעמות.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).