Jour du Macaron: יום המקרון בפריז

יום המקרון - צילום מאת גל שטיינר
זמן קריאה משוער: 2 דקות

בתור חובבת מקרונים מושבעת, איני צריכה לחכות ל-20 במרץ לחגוג את יום המקרון, אצלי יום המקרון הוא כל השנה. מקרון הוא שם כללי למגוון עוגיות אפויות קלות – ללא קמח, חמאה, מרגרינה או שמן.

מקרונים

הבסיס לעוגיית מקרון הוא חלבוני ביצה מוקצפים, סוכר ואגוזים, זרעים או מיני קטניות טחונים, ובמיוחד שקדים או קוקוס. מקרון, העוגיה הצרפתית, היא אחת העוגיות המזוהות ביותר עם צרפת ועם פריז בפרט. נדיר למצוא פטיסרי אשר לא נמכרת בה העוגייה הצבעונית ומושכת העין הזו.

כיצד נוצר יום המקרון?

מקור שמה של העוגייה במילה האיטלקית maccarone שמשמעה “בצק”. המתכונים המוקדמים ביותר למקרון היו למעשה מבוססים על מקצפת בתוספת ממרח שקדים (מראנג אמרטי).

אף שמקורה של עוגייה זו אינם ברורים, היסטוריונים אחדים טוענים שראשיתה במנזר איטלקי. הנזירים התלוו לשפים של קטרינה דה מדיצ’י שהגיעה לצרפת בשנת 1533 עם נישואיה לאנרי השני, מלך צרפת. מתכונים לעוגיות מקרון הופיעו בספרי מתכונים כבר בראשית המאה ה-18.

אני זוכרת שנתקלתי בהן לראשונה כשרק הכרת את רחובות פריז. ראיתי אותן עומדות בשורה ארוכה ונוצצת ממש כמו יהלומים, וגם מחירן הולם מאוד את ידידיה הטובים של האישה. מייד התאהבתי, וקניתי חבילה שמורכבת לפי בחירה. יום לפני תחילת האביב (התאריך הרשמי הוא 17/3), מתפנים השף פטיסיירים והשוקולטיירים המובילים, ליום המקרון, Jour du Macaron, המתקיים בכל שנה.

מקרונים של פייר הרמה. צילום מאת ל שטיינר
מקרונים של פייר הרמה. צילום: גל שטיינר

בשנת 1981 הוקם ארגון ששמו RELAIS DESSERTS אליו משתייכים כמאה השף-פטיסיירים המובילים בעולם. הארגון מקיים מפגשים שנתיים בהם מחליפים השפים רעיונות, לומדים אחד מהשני ורוקחים את הפלאים החדשים בענף הפטיסרי.

כחלק מהיותו ארגון בינלאומי, שם לו RELAIS DESSERTS למטרה להיות שותף בפעילות של תרומה לקהילה. ומה יותר מתאים מלתרום לקהילה באמצעות שילוב המתוקים בעניין.

מאז 2005, ה-20 במרץ הפך ליום המקרון ביוזמת פייר הרמה. תאריך זה הינו גם היום הראשון הרשמי של האביב וזאת ההזדמנות נהדרת לחגוג את העונה הנפלאה במתיקות ובעדינות, ותוך כדי לתמוך בארגוני הצדקה העולמיים.

איך חוגגים את יום המקרון

יום המקרון נחגג ברחבי העולם – לא רק בפריז. גם בערים גדולות כמו בודפשט, טורונטו, פורטלנד וברחבי אנגליה – חוגגים את יום המקרון. החגיגות בדרך כלל מתמקדות בפטיסרי השונות, שמציעות מגוון מארזי מקרונים או סדנאות מיוחדות. בכל מקרה, אתם לא חייבים לחכות ליום המקרון כדי לחגוג את העוגייה המעולה הזו! אם אתם בטיול פריז, תוכלו להירשם לסדנאת מקרונים שכוללת אפייה וזלילה.

ונסיים, איך אפשר לא, בסרטון וידאו קצר יחסית שילמד אותכם (באנגלית) איך עושים מקרון מעולה 🙂

אז יום מקרון טעים ושמח.

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!