קניון ורדון (Gorges du Verdon) – מי היה מאמין שהוא נמצא בצרפת?
מאת יוסי דרורי

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

קניון ורדון. צילום: צבי חזנוב
זמן קריאה משוער: 4 דקות
ניווט מהיר בכתבה

נהר ה-Verdon ( ורדון – לא לבלבל עם  Verdun, הכפר בו נחתמה הפסקת האש במלחמת העולם הראשונה) בדרום צרפת נובע ליד מעבר הרים בשם Col d’Allos, לא רחוק מהעיירה Barcelonette, קרוב לגבול האיטלקי במזרח צרפת. לאחר 166 ק”מ, נהר Verdon נשפך לנהר ה-Durance, הגדול ממנו, מדרום לעיר הקטנה  Manosque. בין השנים 1929 עד 1975 נבנו על אפיק הנהר 5 סכרים שונים להפקת חשמל, תכנית שאפתנית שתחילתה כבר ב-1908 (אך נעצרה בשל מלחמות העולם).

הקניון של נהר ה-Verdon  נוצר על ידי התחפרות המים באבן גיר רכה יחסית, בקטע שבין העיירה המקסימה  Moustiers-Sainte-Marie לעיר המחוז הקטנה Castellane. הקניון נחשב לשני בגודלו באירופה, אחרי קניון Tara, שרובו בגבולות מונטנגרו. 

קניון Verdon (צילום:  יוסי דרורי)

חוויותי בקניון ורדון

קניון ורדון מוזכר בכתובים לראשונה ב-1782, ובמחצית השנייה של המאה ה-19 הוא מתואר באחד מספרי התיירות הראשונים שיצאו לאור בצרפת. עם זאת, רק ב-1906 יצא שמעו לראשונה אל מחוץ לגבולות צרפת.

בצעירותי למדתי מספר שנים בצרפת. לעבודתי נזקקתי לרכב ממעסיקי (הדלק על חשבונו!) וניצלתי זאת – בכל חופשה, חציתי את גבולות צרפת ודהרתי אל אחת ממדינות אירופה (מדובר בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת: האיחוד האירופי בחיתוליו ועדיין יש גבולות בכל מקום).

רק לאחר כמה שנים הכתה בי המחשבה שאני גומא מאות ואלפי קילומטרים מחוץ לגבולות צרפת, אבל איני מכיר את הארץ בה אני חי ומתגורר. מרגע זה, כל חופשה, ואפילו קצרה, הוקדשה לטיולים קסומים בפינות מרהיבות של אחת מהמדינות היפות בעולם (לא, היא לא הכי יפה. יש כמה יפות ממנה, אך לא הרבה – לטעמי האישי).

באחת מנסיעותי, בשנת 1978, יצאתי לטיול במעברי ההרים של הרי האלפים ובדרכי חזרה לשפלה הגעתי לקניון המדובר, פשוט מכיון שהכביש היה מסומן בירוק במפת הדרכים של Michelin (איש עוד לא חלם על אינטרנט,  Waze עוד לא  נולד). למי שנולד מאוחר מדי, סימון ירוק במפת Michelin  מציין כביש נופי שבדרך כלל שווה לנסוע בו. במהלך שנות טיולי, כבר למדתי לסמוך על סימוני המפות שלהם.

גיליתי מסלול מדהים ביופיו. כביש צר ומפותל על שפת קניון עמוק (700 מטר, כבר אמרתי?). בתחתיתו, נהר עם מים בצבע טורקיז עמוק, שפע צמחייה על המדרונות התלולים, למעט המקומות בהם הקירות הזקופים לא איפשרו לצמחייה נקודות אחיזה. בכל סיבוב או מקום התרחבות בכביש נעצרתי, מסכן את הרכבים החולפים, ונעמדתי על קצה הסלע, משקיף לכל עבר ומצלם ללא הרף, כאילו חיי תלויים בכמות התמונות.

הכביש שעל גדתו הצפונית של הקניון – D952 – מתחיל במזרח בעיירה Castellane ומתפתל עד Moustiers-Sainte-Marie, עיירה קסומה שבתולדותיה קשורים הרבה סיפורים ואגדות. היא עצמה היוותה מרכז עתיק לתעשיית קרמיקה מאז ימי הביניים.

הדרך המתפתלת של קניון ורדון. צילום: צבי חזנוב
הדרך המתפתלת של קניון ורדון. צילום: צבי חזנוב

מדרום לעיירה ניצב הסכר הענק שסוגר את כל עמק הנהר באגם מלאכותי, Lac de Sainte-Croix (“אגם הצלב הקדוש”, 1973) שעם השנים הפך למרכז ספורט וקיט ימי, מעל לשרידיהם המוצפים של שלושה כפרים, שמאז נבנו מחדש על גדות האגם המלאכותי.

לאחר מעבר ברכב על הסכר עצמו, הכביש הדרומי הממוספר D19, ולאחר מכן D71 , מקיף את הקניון מצדו הדרומי. בשל כיווני השמש, כיוון הסלעים, גובה הצמחייה ועוד כהנה וכהנה סיבות – הנופים שונים, המראות אחרים ונדמה כאילו אני מגלה מחדש פיסת נוף מדהימה שטרם ראיתי.

צילום: יוסי דרורי

כמה מלים על התמונה: זוהי סריקה של שקופית שצולמה בטיולי ב-1978, ואני מתנצל על איכותה הירודה (בשל השנים, והסריקה). תמונה ייחודית זו נועדה להמחיש מראה הקניון ולעורר מחשבה… מה עושים ההורים כשהילד זורק את המוצץ מהחלון?

מה רבה היתה פליאתי כאשר עם שובי מהחופשה, נרגש, נלהב ומצויד בעשרות תמונות – איש מידידי ומכרי המקומיים (הצרפתים, לא תיירים כמוני) לא ידע על מה אני מדבר! כשראו את התמונות, לא האמינו לי שזה צולם בתוך גבולות צרפת.

מאז, הרבה מים זרמו בנהר ה-Verdon, את האינטרנט כבר המציאו, Google Maps כבר הראו לנו שאפשר לטייל מבלי לצאת מהבית, ובכל זאת, אנשים עדיין מופתעים כשאני מתכנן להם טיול החולף במקום. “לאן אתה שולח אותי?”, “מה יש לראות שם ?” – אלו המשפטים החוזרים שוב ושוב. ואני שותק, ורק אומר “סעו. דברו אתי כשתחזרו”.

לא מעט ישובים פזורים לאורך הקניון, קרובים ורחוקים ממנו. חלקם ישובים חקלאיים טיפוסיים, וחלק אחר מהם מתפרנס מעסקי תיירות באתריו השונים של הקניון.

Moustiers Sainte Marie – היהלום שבכתר קניון ורדון

מיוחד בנוף זה הוא הכפר הקסום  Moustiers-Sainte-Marie  שנוסד במקום במאה ה-5 על ידי קבוצת נזירים שבאו להתבודד. הכפר עצמו התפתח והפך לישוב מן המנין במאה ה-11 (1052) וממנו אף יצא האביר Blacas להשתתף במסע צלב בארץ הקודש, נשבה על ידי הממלוקים ב-1249 ובשובו תלה כוכב מוזהב על שרשרת התלויה מעל הכפר, בין שתי פסגות הרים.

מוסטייה סנט מרי. צילום: צבי חזנוב
מוסטייה סנט מרי. צילום: צבי חזנוב

על פי המסורת המקומית, הגיע לכפר איש דת איטלקי, ככל הנראה באמצע המאה ה-17, ולימד קדר מקומי כיצד ליצר כלי חרס מאדמת חרס מיוחדת שמצא באזור וכן זיגוג אמייל לבן אופייני. מאז התפשט המנהג בכל הישוב והכפר התפרסם בכל צרפת בתעשיית הקרמיקה המיוחדת שלו ואף קיים צבע ייחודי, בעל גוון כחול, הידוע כ- “Bleu de Moustiers” (“כחול מוסטייה”).

Robert Valette, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

לסיכום… סעו. דברו אתי כשתחזרו.

כמה עצות לוגיסטיות לגבי הטיול שלכם בקניון ורדון

  • על מנת לגלות את כל מה שיש לקניון ורדון להציע לכם עליכם לבלות שם מספר ימים, לפחות. לכן מומלץ בחום להתגורר באיזור ולחסוך לא מעט נסיעות. אם קיבלתם את עצתי תוכלו למצוא מספר מקומות לינה מומלצים בכתבה מלונות, דירות מומלצות ווילות בקניון ורדון.
  • מיותר לציין שלא ממש מומלץ לנסות לטייל בקניון ורדון באמצעות תחבורה ציבורית ולכן כדאי מאוד לשכור מכונית. בכתבה השכרת רכב בצרפת תוכלו למצוא המלצות על אתרים בהם ניתן למצוא מכוניות איכותיות להשכרה במחירים שפויים.
  • במידה ואתם מתכוונים לטייל בעוד מקומות בפרובאנס, אחרי שתסיימו לטייל בקניון ורדון, אתם מוזמנים להיכנס לדף פרובאנס באתר.

כמה מילים על יוסי דרורי

יוסי דרורי הוא שילוב מנצח בין פרנקופיל לבין מתכנן טיולים פרפקציוניסט. אם אתם יוצאים לטייל באחד ממחוזותיה של צרפת וזקוקים למישהו שיבנה בשבילכם מסלול טיול מפורט שיחסוך לכם זמן וכסף, אתם מוזמנים ליצור עם יוסי קשר באימייל yossi.drory@gmail.com.

במידה ותרצו לקרוא כתבות נוספות של יוסי באתר שלי, אתם מוזמנים להיכנס לקישור הזה.

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן