סן מלו: עיר נמל עם היסטוריה ימית עשירה

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

זמן קריאה משוער: 3 דקות
ניווט מהיר בכתבה

סן מלו, הניצבת על סלע בפתחו של נהר הראנס, היא עיר עם שורשים הנטועים עמוק בהיסטוריה, עוד לפני התקופה הרומית. זוהי עיר נמל שסביבה חומה, הנמצאת בברטאן, צרפת. ההיסטוריה הימית העשירה, החומות והטירות שמסביב, הפכו אותה ליעד טיולים אהוב במיוחד.

העיר קיבלה את שמה מנזיר בשם מקלוביוס, שהיה חניכו ושותפו למסע של ברנדן הקדוש. מקלוביוס היה קלטי שהגיע לבריטאני בתקופה הסוערת שהיא שלהי שלטון הרומאים בבריטניה.

החשיבות של סן מלו כנמל גדלה במהלך המאה ה-16. העיר ממוקמת באופן אסטרטגי בחוף הצרפתי, והיא הנמל האחרון בתעלה שעוברות הספינות בדרכן דרומה מהים הצפוני והתעלה האנגלית. עבור ספינות רבות, סן מלו היתה נמל נוח לפריקת סחורות וקניית מצרכים, אבל גם בגלל מאפייניה המיוחדים: היא היתה מקום מושבם של פיראטים רבים (Corsairs) וגם נקודת התחלה חשובה בצרפת למסעות אל העולם החדש.

הפיראטים של סן מלו הטילו את אימתם על ספינות בריטיות והולנדיות. המלכים הצרפתים שמחו מאוד לעודד את הפעילות הזו, והפיראטים התעשרו בזכות מעלליהם. 

לסן מלו היו חומות מרשימות, אבל הן לא עמדו בהפצצות של מלחמת העולם השנייה, וחלק גדול מהעיר העתיקה נהרס לחלוטין. השיקום של סן מלו היה פרויקט מרשים מאוד לאחר המלחמה. העיר העתיקה לא שוחזרה אחד לאחד, אבל נבנתה באותו סגנון כמו זה המקורי, וללא פיתוחים מודרניים מיותרים, כדי לשמור על אותנטיות.

אטרקציות בסן מלו

חומות העיר: סיור לאורך 2 קילומטרים של חומות העיר מהווה את אחד הטיולים העירוניים הנהדרים בצרפת כולה. אפשר לעשות את הסיור בחינם, והטיילת לאורך החומות מעניקה לכם תצפית על נופים יפהפיים, כולל החופים, הים, הנמל ועוד.

Château de Saint-Malo: לעתים מכונה גם Château de la Duchesse Anne. הטירה החלה להיבנות בשנת 1424 על ידי ג’ון החמישי, דוכס בריטני, במטרה לשפר את אחיזתו בעיר סן מלו. הבנייה נמשכה בהדרגה במשך עשרות שנים, כשכל פעם מוסיפים חלק לטירה. לטירה יש היסטוריה עשירה של קרבות, כיבושים ומהפכות. יש בה גם מוזיאון ימי קטן שמתאר את ההיסטוריה של הפיראטים.

Maison du Québec: סן מלו היא גם עיר הולדתו של ז’ק קרטייה, החוקר הנודע של נהר ה-Saint-Laurent וגם קנדה. הגילויים שלו איפשרו דריסת רגל לתרבות הצרפתית בקנדה, שאת עקבותיה אפשר לראות עד היום במונטריאול וקוויבק.

הספן הנודע נשלח על ידי המלך פרנסואה ה-1 למשלחת כדי לחקור את מפרץ סנט לורנס, ולמצוא גישה ימית לאוקיינוס השקט. במסע הזה, קרטייה הפך לאירופי הראשון שתיאר ומיפה את מה שאנחנו מכירים היום כקוויבק. קרטייה נחשב למעשה כאב המייסד של האומה בקוויבק. וכאמור – הוא נולד ומת בסן מלו. ה-Maison du Québec נבנה כהוקרה לפועלו, וגם כדי לחזק את הקשרים בין צרפת וקוויבק.

המוזיאון נבנה ב-1984, ויש בו תצוגות מיוחדות הקשורות להיסטוריה ולידידות בין קנדה וצרפת. ניתן לבקר במקום בקברו של קרטייה, ולעתים יש כאן הופעות מוזיקה ותיאטרון.

הים והחופים של סן מלו: האטרקציה התיירותית המובילה, מלבד העיר העתיקה, היא חופי הים של העיר. אפשר גם להצטרף לסיור בספינה מסביב לעיר, עם אפשרויות צילום מוצלחות במיוחד.

סיור מודרך בסן מלו

אתם יכולים להצטרף לסיור מודרך רגלי בן שעתיים בעיר סן מלו, שיאפשר לכם לגלות את הרחובות המקסימים של העיר וליהנות מאוויר הים הנפלא. הסיור מתבצע לאורך החומות של העיר, ומבקרים במסגרתו גם ב-Saint Vincent’s Cathedral.

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן