קורונה בצרפת – תמונת מצב מבפנים

קורונה בצרפת - האם יש ממה להיבהל ומה עושים תושבי פריז?
נגיף הקורונה, אשר החל להתפשט מחוץ לסין הגיע גם לצרפת. האם מסוכן להגיע לשם? מה קורה ברחובות פריז? ומה ניתן לעשות כדי לא להידבק? כל התשובות בכתבה הזאת.
ניווט מהיר בתוך הכתבה

פריז פריז, נראה לי שאיזו עננת נאחס יושבת מעליך בשנה האחרונה ולא ממש רוצה לזוז. הכל התחיל באפריל 2019 כאשר כנסיית הנוטרדאם עלתה באש וכל המתחם מסביבה נסגר. זמן קצר אחר כך הגיעו הפגנות האפודים הצהובים לשיא ופתאום נהיה מפחיד להסתובב בשדרות השאנז אליזה. רק התאוששנו מזה ואיגודי העובדים הצרפתים החליטו לחסל את התיירות סופית ופצחו בשביתת תחבורה. ועכשיו, כשסוף סוף השביתה הזאת הסתיימה הגיעה הקורונה…

אז מה עושים? האם צריך לבטל את הטיול שתכננתם לפריז? מה באמת קורה שם? איך הצרפתים מגיבים למכה התיירותית הזאת? בכתבה הזאת אנסה, יחד עם ידידתי היקרה מרים אדרי שמתגוררת בפריז, לענות על כל השאלות הללו ועוד. מכיוון שנושא הקורונה הוא מאוד דינאמי ומשתנה כל הזמן החלטתי להפוך את הכתבה הזאת ל"כתבה מתגלגלת", דהיינו כתבה שמתעדכנת בכל פעם שישנן חדשות משמעותיות בתחום. לכן, כל עוד נושא הקורונה נמשך מומלץ לחזור לכתבה הזאת שוב ושוב ולראות מה התחדש.

אז חבשו מסכה ובואו נצא לדרך!

מה קורה בצרפת?

מפת התפשטות וירוס הקורונה בצרפת

אוניברסיטת ג'ון הופקינס יצרה מפה אינטרקטיבת שעוקבת אחר התפשטות הקורונה בעולם בכלל ובצרפת בפרט. לכן לפני שממשיכים מומלץ להיכנס לאתר שלהם ולראות מה תמונת המצב כרגע.

1 ביולי 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

אני לא רוצה להיות משביתת שמחה אבל אתמול צפיתי בתכנית מאזן ארוכה על הקורונה בצרפת. החלק הראשון שהיה סרט תיעודי די שעמם אותי כי ידעתי כבר הכול. עוד פעם על הכשלים ועוד פעם על ההצלחות. ידעתי הכול ויש עדכונים בפייסבוק שלי לכל אורך המגפה. אחרי הסרט התיעודי היה דיון והוא היה יותר מעניין. המומחים פשוט לא יודעים מה ילד יום ויש המלצה להמשיך לשמור על הריחוק הפיזי ולכבד את הכללים.

לכן אני נופלת מהכיסא כששומעת על כל מיני פעילויות שבהן נוגעים זה בזה מתחבקים ומתנשקים ויש אנשים שמצדיקים את זה ואומרים שזה כמו ללכת לסופרמרקט וזה אחלה ויופי ונהדר. איזה אבסורד, איזה אני לא רוצה להתעמת עם אף אחד אבל ללכת לסופרמרקט עם מסכה ולשמור על הכללים זה בהחלט לא כמו להתחבק עם אנשים שלא מכירים ולנגוע בהם. וגם אנשים שמכירים אפשר לא להתחבק ולא לגעת. לא מוכרחים. הלא אנחנו במצב מאוד מיוחד ומאוד נפיץ.

אתמול למשל היו 32 אנשים בצרפת שנפטרו מקורונה. אמנם זה השג יחסית למה שהיה קודם. המגפה בשליטה אבל יש כבר 82 מוקדי מחלה אזוריים. המומחים חוזרים ומדגישים שהווירוס מסתובב, בהחלט מסתובב, ולחום אין השפעה ממתנת עליו. החום לא הצמית את הווירוס. הווירוס חזק מאוד ורק מחפש דרך להתפרץ שוב בכל הכוח. ואם יתנו לו, אז המגפה תהיה שוב בשיא כמו שהיא בברזיל ובארה"ב. אלה דברי המומחים מאתמול. לא פסיכוזה, מציאות. הקוביד 19 הוא כיום הסיבה הראשונה בעולם למוות. מתים ממנו יותר מכל דבר אחר.

23 ביוני 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

אתמול הקשבתי לפרופסור דרה שהביע חשש כבד לגל שני בצרפת. ליתר דיוק הוא אומר שלדעתו הגל הזה יבוא בעוד שבועיים. ומדוע? כי בחג המוזיקה הצעירים התקבצו יחדיו בלי שום אמצעי זהירות, בלי מרחק פיזי, בלי מסכות, שרו וצעקו. ואת התוצאות נראה בעוד שבועיים. הוא התנצל על כך שהוא מבשר רע והביע תקווה שהוא טועה אך היה בטוח מאוד במה שאמר. אין שום סולידריות בינדורית כי הצעירים האלה ידביקו אחר כך את ההורים והסבים, כך אמר פרופסור דרה.

אני כבר "מכירה" אותו ויודעת שהוא אדם מאוד אובייקטיבי, שקול, זהיר, אופטימיסטי ונחמד. ולכן אני מאמינה לו ובכל מקרה גם אני חושבת שיש התרשלות עצומה בצרפת במילוי ההוראות. אתמול ביטלו את ההגבלות על בתי הקולנוע, אפשר כבר ללכת לסרטים והשמחה גדולה. מקפידים על כך שכל אדם או קבוצה שבאים לסרט ישבו כשמשני הצדדים יהיה מושב ריק. כל זה יפה מאוד אך יש כבר מוקדי מחלה חדשים, בנורמנדי, למשל, וחבל שנרדמים בשמירה. אנחנו מאוד זהירים ולעת עתה לא ניסע ברכבות. עד יעבור זעם. כל הטוב שצרפת השיגה בסגר עלול ללכת לאיבוד.

18 ביוני 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

חשש כבד בצרפת מגל שני של המגפה. התגלו כל מיני מוקדי מחלה קטנים אך הדבר בינתיים בשליטה. המומחים אומרים שיש לעשות הכול כדי למנוע גל שני. הדאגה גוברת משום גילוי החולים בפקינג, בירת סין. מבחינה כלכלית המצב מדאיג ביותר. התיירות והמסעדנות הם ענפים חשובים מאוד ואלה הם שנפגעו קשות ועדיין ממשיכים להיפגע. חברות הביטוח מסרבות לשלם למסעדנים בתואנה שהחוזה לא כולל סעיף מגפות. בעל שלוש מסעדות בפריז תבע את חברת הביטוח אקסה למשפט וזכה בו אך אקסה הגישה ערעור. בעל המסעדות בכה מול הטלוויזיה ולבי נשבר.

מקור נוסף לדאגה הוא האלימות בדיז'ון. יש סכסוך אלים בין הצפון אפריקאים לצ'צ'נים בעניין יריבות על שליטה בסחר סמים. המשטרה חסרת אונים ואינה מסוגלת לחסל את כל הפגעים האלה. הרובע שבו התרחשו המהומות הוא רובע מטופח עם גנים ובניינים משופצים, עם תחבורה למרכז העיר שנמצא במרחק עשר דקות. ובכל זאת סוחרי הסמים השתלטו עליו. התושבים שגרים שם, שאין להם קשר לסמים, מאוד אומללים.

לפני יומיים הייתה הפגנה של שירותי הבריאות, עובדי בתי החולים, רופאים אחים סייעים, למען העלאת שכרם. בסוף ההפגנה באו בלק בלוקס, שמאל קיצוני, וגרמו מהומות. יש גורמים שמעוניינים להביא את הכאוס למדינה. היה גם עניין עם אחות שנסחבה ונעצרה על ידי שוטרים. התחילו שוב טענות נגד המשטרה שכביכול מתעמרת באזרחים תמימים אבל הקטע שהיה לפני מעצרה של האישה מראה לכולם שהיא איננה אזרחית תמימה.

רואים בפירוש איך היא זורקת מרצפות בטון על השוטרים. באלימות רבה היא הרימה מהמדרכה מרצפות וזרקה על שוטרים. כשהם תפסו אותה, ובצדק רב, היא התחילה לצעוק שהיא רוצה את הוונטולין שלה, היא חולת אסתמה. עשתה מעצמה קרבן כדי להראות יעני שהמשטרה מתעמרת בה. אבל לו לא הייתה זורקת עליהם אבנים, לא היו עושים לה כלום.

13 ביוני 2020

עדכון של אורנה ליברמן:
המומחים אומרים שבסיכום סופי צרפת התמודדה יפה עם המגפה. תוצאות הסגר מוכיחות את עצמן. העקומה צנחה. הווירוס מסתובב אבל פחות. עם זאת התגלו שוב כמה מוקדי מחלה, כנראה משום שיש התרשלות בקיום כללי הריחוק הפיזי. אנשים עייפים מהמגבלות ויש להם פתאום ההרגשה שיצאו לחירות. אז החירות המוחלטת, כלומר זו שנהנינו ממנה לפני ידידנו הקוביד 19 שהאקדמיה ללשון החליטה שהוא נקבה, אחרי שהיה זכר, עדיין לא מומלצת. אסור להתרשל, אסור להתקהל, יש להמשיך לשמור על הכללים. לא נחזור לחיים שלפני.

9 ביוני 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מספר הנפטרים בצרפת עולה כבר על עשרים ותשעה אלף וכנראה יגיע בקרוב לשלושים אלף. יש יותר כי במספר הזה לא מונים את הנפטרים בבית, רק את אלה בבתי החולים ובבתי האבות ושאר המוסדות הסוציאליים רפואיים. אך עם זאת המומחים מודיעים לנו שהמגפה במצב שליטה, הווירוס עדיין מסתובב אך במידה הרבה פחות גדולה. הוויכוח עכשיו בצרפת הוא האם היציאה מהסגר איטית מדי, יש הרבה שדורשים יציאה פחות פרוגרסיבית, חזרה לחיים נורמליים בצעדים מהירים.

מדברים הרבה על המצב הכלכלי. המשבר הסניטרי הוביל למשבר כלכלי וחייבים לפתור אותו, רק שהדרכים לעשות זאת שנויות במחלוקת. הקוביד-19 נדחק קצת לקרן זווית על ידי ההפגנות נגד המשטרה. יש טענה של פעילים נגד גזענות שהמשטרה הצרפתית גזענית וכהוכחה הם מביאים שתי קבוצות פייסבוק של המשטרה שבהם חברים אלפי שוטרים. שמונת אלפים בקבוצה אחת ותשעת אלפים בקבוצה שניה. בקבוצות האלה מובעות דעות גזעניות.

שמעתי חלק מהן ואני מציינת שהן וולגריות ומחרידות. איך זה שפייסבוק לא מצנזר. כנגד הטענה שהמשטרה גזענית, מביאים אחרים את הטענה שיש שוטרים גזעניים אך המשטרה כמוסד אינה גזענית. בקיצור וויכוחים והתפלפלויות ללא סוף. השוואות של צרפת לארה"ב וכאלה שאומרים שאי אפשר להשוות. האם יש גזענות במשטרה ובצרפת בכלל, האם יש אלימות של המשטרה נגד כהי עור, האם יש אפליה, אלה הם הנושאים שדנים בהם בלי סוף ואנשים חוזרים על אותו דבר מיליון פעם. במשטרה הצרפתית יש הרבה שוטרים שבאים מההגירה, להגיד שיש גזענות ממוסדת בצרפת – לא יהיה צודק.

גזענות, כולל אמירות גזעניות, היא עברה על החוק בצרפת. אפשר לתבוע למשפט. עם זאת, יש עדיין גילויי גזענות. ובינתיים מה עם הקוביד-19, האם זהו הסוף שלו או שהוא עדיין מסוגל להרים ראש. אתמול יצאתי שוב, רוב האנשים עם מסכות, באוטובוסים ובמטרו זאת חובה וברחובות לא. יש לי ההרגשה שאנשים קצת יותר חביבים. בחנויות יש ג'ל בכניסה, נשמר פחות או יותר מרחק פיזי, יש סימונים, אנשים ברובם צייתנים. ראיתי מישהי עם מין מכסה פלקסיגלס על הפנים שמחובר בגומי לראש. מעניין איפה השיגה אותו. רוב האנשים עם מסכות שהפכו בנליות. הן כבר מתגוללות על הרצפה. על האקולוגיה גם כן מתווכחים די הרבה. זהו, הבאתי לכם בבליל את הנושאים העומדים בצרפת על הפרק.

3 ביוני 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

התחיל השלב השני של היציאה מהסגר בצרפת. בטח שמעתם. לא אכנס לכל הפרטים הטכניים. יש פירוט למכביר בתקשורת. מערכה מספר שניים. השמחה גדולה מאוד נוכח פתיחת המסעדות ובתי הקפה. המרוויחים הגדולים הם בעלי הטרסות. בעלי מתחם פנימי קטן לא יעמדו בדרישות לקיים מרווח בין שולחן לשולחן. צפויות סגירות של מסעדות ובתי קפה קטנים.

אנשים רבים איבדו ויאבדו את מקומות עבודתם. מספר המובטלים הולך וגדל. ולא רק בתחום המסעדנות. ראיתי אתמול נושא על חברת ארגוני אירועים מצליחה בליון שנאלצה לפטר עובדים. חברה צעירה שעד לפני פרוץ המגפה עמדה להגדיל את מספר השכירים. בין העובדים החדשים בחורה שבאה לגור בליון מהעיר טור כדי לעבוד בחברה. והינה עוד כמה ימים היא נאלצת לעזוב. אין בלבה שום טינה כלפי מנהלי החברה שגם הם סובלים. היא אמרה שלא תארה לעצמה שתבוא מגפה כזאת ותטלטל את חייה.

עדיין אין לדעת איזה פנים יישא הנזק הכלכלי. אני שומעת כלכלנים בעלי דעות שונות. יש יותר אופטימיסטים, יש פחות. גם בנוגע למגפה המומחים ממשיכים להשמיע דעות שונות. יש יותר מעשרים ושמונה אלף נפטרים עד כה, בלי לספור את אלה שמתו בבית, אבל העקומה ממשיכה לצנוח. כבר אין לחץ בבתי החולים. יש לחץ חברתי.

קיים חשש גדול שמהומות בנוסח האפודים הצהובים יפרצו שוב. אתמול הייתה הפגנה גדולה של כעשרים אלף אנשים בנושא מותו של אדמה טראורה לפני כשלוש שנים. אדמה טראורה בן העשרים וארבע מצא את מותו כאשר נעצר על ידי שוטרים. חוות הדעת של המומחים בנוגע לסיבת המוות נמצאות בסתירה. המשפחה שכרה מומחה שקבע שסיבת המוות היא חנק שבא באשמת שוטר, בנוסח מה שקרה בארה"ב. המשפט הצרפתי עדיין לא אמר את אומרו. אירוע מאוד עצוב. ההפגנה אתמול הייתה גם הד להפגנות בארה"ב. וגם היא הסתיימה באלימות.

אתמול עשיתי שוב יציאה גדולה. השלישית שלי במספר מאז היציאה מהסגר. מזג האוויר היה אופטימלי. לא חם מדי. הלכתי בשבילים כפריים ונהניתי להסתכל על הבתים והגינות המתחבאים מאחורי שערים. הגעתי למרכז המסחרי ישר למותג זימן. לא ממש מותג. רשת חנויות זולה. אני לא סנובית. האישה מאחורי דלפק הפלקסיגלס אמרה לי שאי אפשר למדוד אבל יש חודש כדי להביא להחלפה או להחזרת כסף. נראה לי סידור יפה.

מצאתי טי שרט ושתי עליוניות. את העליוניות מדדתי על הטי שרט שאיתה באתי. מצאתי שתי חזיות. העין שלי הייתה טובה. מדדתי היום בבוקר ואני לא צריכה לחזור להחליף. אבל אחזור לחנות הזאת. המחירים מצחיקים. אני מקווה שהם לא על חשבון המשכורות לעובדים. וגם טיול של שעה הלוך ושעה חזור משולב בקניות שאני ממש צריכה. לא, לא סתם צריכה, מלשון חברת צריכה, אלא ממש צורך. האישה מאחורי הדלפק אמרה לי שהיא לא מסוגלת לעטות מסכה משמונה בבוקר עד תשע בערב. מהמסכה ומהגומיות היא מקבלת אסתמה.

נבהלתי ממה שאמרה לי. קודם כול לא חשבתי על סיכון האסתמה ושנית לא חשבתי שמעבידים בצרפת אנשים מהבוקר עד הערב. חשבתי שיש חוקים סוציאליים. באו עוד אנשים ואני איחלתי לה בון קוראז' והלכתי המומה, בלי שקיבלתי עוד פרטים. הצלחתי להבין שיש לה שעה הפסקה בצהרים אבל אינני יודעת כמה שעות היא עובדת בשבוע. הדרך חזרה הייתה לי נעימה מאוד. הסרתי את המסכה. לא היו אנשים בשבילים החצי כפריים האלה. באמת קשה עם מסכה יום שלם. כבר אחרי שעה הרגשתי הקלה כשהסרתי אותה.

30 במאי 2020

עדכון של יהודית מרמלשטיין:

אין כמעט טיסות ואין תיירים.
אבל לאט לאט – מקומות נפתחים.
עם הגבלות, עם מסכות, אבל נפתחים.

היום, שבת ה-30 במאי נפתחים חלק מהפארקים והגנים.

הפריזאים יכולים לחזור לריאות הירוקות שבתוככי העיר.

בתי הקפה והבַּרים יחזרו לפעול מה-2.6 במתכונת מצומצמת: ישיבה תתאפשר ב'טֶרַאס', החלק שנמצא ברשות הרבים, ברחוב.

חלק מהמוזיאונים הקטנים ברחבי פריז כבר פתחו את שעריהם.
למשל-

אטלייה האורות שמקרין את הווידאו-ארט של יצירות האימפרסיוניסטים ברובע ה-11. למי שרוצה חוויה מרוכזת של צליל וצבע שנעים מעל, מתחת, מלפנים ומאחור (כמו במחבואים במלעיל…)

מוזיאון ג'אקמר – אנדרה ברובע השמיני עם תערוכה מצויינת של טֶרְנר בצבעי מים – ממליצה בכל פֶּה!

מוזיאונים קטנים נוספים יחזרו לפעול החל מה-2 ביוני.

האהוב עליי בין הקטנים – מוזיאון מרמוטאן שחוגג את מונה, וברת מוריזו – ציירת נהדרת שקצת נעלמה בין האימפרסיוניסטים הגברים ברובע ה-16.

תערוכה זמנית שמתקיימת בו: סזאן.

מוזיאונים שייפתחו החל מה-16 ביוני:

– מוזיאון התקופה הרומנטית ברובע התשיעי – (נא לא להתבלבל עם מצב רוח רומנטי), מוזיאון 'ששווה' ביקור ולוּ בשביל ישיבה בבית הקפה.

– מוזיאון בּוּרְדֶל ברובע ה-15, ליד מגדל מונפארנאס. למי שטרם היה, אני ממליצה על ביקור – זה היה האטלייה של אנטואן בורדל, השולייה של רודן. בסטודיו מוצגים הפסלים העצומים שיצר, בינות לחדרי בנין וגינה מקסימים.

– מוזיאון סֶרְנוֹּשִי – לאוהבי המזרח הרחוק

– ביתו של בלזאק שייפתח לאחר ששופץ

– הפֶּטִי פַּאלֶה – מוזיאון נפלא. לא גדול מידי, לא מעיק, אתנחתא בין השאנז אליזה, לגשר אלכסנדר השלישי. מציג תערוכה קבועה חינמית, ותערוכה מתחלפת בתשלום.

הד'אורסיי אגב ייפתח ב-23.6.

לאחרים (קרנבלה (נו כבר…!), גראן פאלה, פיקאסו):
עדיין אין תאריך פתיחה.

ללובר?
יש גם יש.
ה-6 ביולי.

22 במאי 2020

עדכון של מרים אדרי:

לפני כמה ימים החליטו שלטונות צרפת להקל על הסגר. מכיוון שאני מתגוררת לא רחוק מעיר האורות, ניצלתי את ההזדמנות ויצאתי לרחובות פריז אותם לא ראיתי זמן רב לראות מה השתנה (וככה גם להביא לכם תמונות מהשטח כי עוד יקח זמן עד שצרפת תפתח לתיירים מחדש).

אז האם פריז היא כרגע עיר רפאים או עיר תוססת? תוכלו לראות בעצמכם בסרטון הבא:

18 במאי 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

היציאה החלקית ועל תנאי מהסגר מתרחשת לא רע. אמנם מנין המתים מהתחלת המגפה מגיע כבר עד למעלה מעשרים ושמונה אלף, אך המצב השתפר בהרבה וברוב בתי החולים אין לחץ. מיטות ההנשמה קוביד 19 מתרוקנות, מספר המגיעים להתאשפז פוחת והולך. נוצרו 25 מוקדי מחלה קטנים חדשים באזורים שלא היו נגועים קודם, כמו בברטאן, למשל, אך המצב בשליטה. מסתבר שהתסריט הזה היה צפוי.

לפני כמה ימים עמנואל מקרון ביקר בבית החולים הגדול בפריז לה פיטייה סלפטרייר ושם הותקף מילולית על ידי כמה אנשי סגל בנוגע לדרישותיהם שלא מולאו. מקרון הכה על חטא ואמר שהשגיאה שעשה היא "אכזרית בשבילו". המשפט הזה צוין על ידי פרשנים מקצועיים כמיותר ומביע נרקיסיזם. המציאות היא אכזרית לגבי החולים ולגבי המטפלים שעשו ימים כלילות במסירות אך לא לגבי מקרון, אמרו רבים מהם.

אינני יודעת, קרוב לוודאי. אני ראיתי במשפט הזה רצון מצדו להביע עד כמה הוא כואב את כאב בעיית סגל בתי החולים שלא נפתרה אך קרוב לוודאי שיש כאן גם נרקיסיזם. אפשר לציין גם שכל הנשיאים היו נרקיסיסטיים. מי שלא נרקיסיסטי לא הולך להיות נשיא. הפרשנים מדגישים שיש לשנות את כל מערכת הבריאות שאדמיניסטרציה כבדה תוקעת מקלות בגלגליה. בתי החולים זקוקים לשידוד מערכות.

התספורת של מקרון מאחור משונה בעיניי. גזוזה באלכסון משני הצדדים. כדאי שיחליף ספר. זה מעבר להגיגיי האישיים. יצאתי היום בפעם הראשונה מאז חמישה שבועות. נסעתי במטרו ובאוטובוס והרגשתי בטוחה. בבית המרקחת בחרתי להנאתי את המוצרים שהייתי זקוקה להם בדחיפות. קרם לחות לפנים, צבע לשיער, טיפות פרחי באך למצב הרוח, ועוד כמה מוצרים והעיקר מסכות בד. קניתי שלוש, לבנה, אפורה ושחורה, זה מה שהיה להם, חמישה יורו כל אחת. ארבעה יורו תשעים סנט, ליתר דיוק. יותר אקולוגי מאשר מסכות הנייר.

עוד לא ניסיתי, ירדתי לעיר עם מסכת נייר חד פעמית בעלת חורים לאוזניים. הנשימות והנשיפות הדביקו אותה לפנים והרפו אותה חליפות אבל היה נסבל. נראיתי חוצנית אבל מי לא נראה חוצני עם המסכה. צחקנו על האסייתים וקיבלנו את עונשנו. הפליא אותי לטובה אך החברה הסתגלה למצב החדש. בבית המרקחת כולם חובשים מסכות, גם ברחוב כמעט כולם, ובתחבורה הציבורית חובה. הקופאים-רוקחים מוגנים באשנבים שקופים.

אנשים נזהרים פחות או יותר לא להתנגש באחרים. אני לא יכולה להגיד שנשמר תמיד המרחק החברתי אבל הרגשתי בכל זאת בטוחה. איך חלקיקים זעירים ובלתי נראים בעין בלתי מזוינת הפכו לנו את העולם, את סדרי החיים, עשו כך שסדר חדש הוקם. לקח יפה לאנושות היהירה שלא מפסיקה לרצות לבנות מגדלי בבל שראשם בשמיים. יש לי עוד הרבה מה להגיד אבל אפסיק כאן. מה שבאמת אני רוצה להגיד, אולי לא אגיד בכלל. אולי כן. אבל עכשיו אני עייפה.

11 במאי 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

בלילה הזה, אחרי חצות, התחילה בצרפת התרופפות הסגר. אינני מרגישה שום הקלה. הווירוס עדיין פעיל וסכנת ההידבקות קיימת. אנחנו ממשיכים בגילנו את הסגר. הודיעו שהמצב בבתי החולים הרבה פחות לחוץ. אתמול נפטרו "רק" שבעים איש. זה כבר נחשב להישג אדיר. מתחילת המגפה כבר יותר מעשרים ושישה אלף אנשים נפטרו בבתי החולים. אבל את בית החולים הצבאי במזרח מתחילים לפרק. תודה לאל. לא צריכים אותו יותר.

אני מכירה מישהו שהיה שבוע תחת הנשמה. הוא עדיין בבית החולים כי הוא צריך ללמוד ללכת. שבוע תחת הנשמה אבל כבר כמה שבועות מאושפז. שמעתי שחוש ההומור שלו חזר אליו.

החשש מגל שני עומד באוויר. אבל חייבים להחזיר את צרפת לעבודה, לפחות חלקית. אתמול ראיתי כתבה על בעלת מספרה שהתחילה לעבוד בדיוק בחצות. אין לה ברירה, אחרת תהיה חייבת לסגור את העסק. היא קיבלה כל שעה לקוח אחר עד הבוקר. בבוקר באו עובדים שלה להחליף אותה. ותנאי העבודה מוקפדים מאוד מבחינת ההגיינה וכל לקוח משלם שישה יורו יותר בעד ההוצאות הנוספות, חיטוי, אלכוג'ל, חלוק חד פעמי. האקולוגיה גם חוטפת מכה עם כל האביזרים החד פעמיים שנאלצים להשתמש בהם. מקווה שאשיג בקרוב מסכות מבד שאפשר לכבס. לא צו השעה בשבילי כי בין כה וכה אינני יוצאת הרבה. בצרפת חבישת מסכה הכרחית בתחבורה הציבורית אבל לא ברחובות. שמעתי אתמול פרופסור מומחה שאמר שלדעתו צריך לאכוף את חבישת המסכה בכל המרחבים הציבוריים, לא רק בתחבורה הציבורית. הוא אמר שברחוב מישהו יכול פתאום להופיע בהפתעה ולא לשמור על מרחק המטר המינימלי. הוא מודאג מכך שמשאירים את החירות לא לחבוש מסכה ברחוב ובגנים.

שוב חשבתי לכתוב משפט או שניים ויצא לי פוסט ארוך. יש לי בטן מלאה, כנראה, כמו להרבה אנשים. כמה שנסתכל על הפריחה הנהדרת והצבעונית ונעלה תמונות בצהוב, סגול ואדום, וכמה שנשתדל להיות אופטימיים ולראות את החיים בוורוד ולהגיד תודה על כל דבר, ברקע יש תמיד דאגה מוצדקת.

5 במאי 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

אני מרגישה קצת לאות ורפיון ידיים למרות שבאופן אישי אסור לי להתלונן ואני מודעת לכך. לא ראוי לקטר על זה שאי אפשר בינתיים לנסוע לפריז או לערים עיירות אחרות ולגלות עוד פינות חמד ולחזור למקומות האלה והאלה בשעה שרופאים אחיות עובדי סופרמרקטים קופאיות מנקים ועוד ועוד נפטרו מהמחלה. רבים סיכנו את חייהם בשעה שלא היו מסכות לכולם ולא היו טסטים וחלק מהם לא שרד. מספר הנפטרים בצרפת מהנגיף הארור עבר כבר את ה-000 25 ועוד ידו נטויה. אם נוסיף למספר הזה שעולה מדי יום 9000 שנפטרו, לפי הערכה, בבית, נקבל מספר מזעזע.

העקומה משתטחת, אמרו אתמול, והלחץ בבתי החולים פחת מעט אך איום הגל השני מפחיד ומטריד. יבוא לא יבוא. ימצאו חיסון לא ימצאו חיסון. ימצאו תרופה לא ימצאו תרופה. התרופה הזאת והזאת יעילה לא יעילה. על כל דעה של פרופסור מומחה יש דעה סותרת של עמית פרופסור מומחה. במילה עמית יש עם (בחיריק) אבל יש גם עימות.

מדברים ללא סוף על היציאה מהסגר המתוכננת ל-11 במאי. מטעימים שזאת לא ממש יציאה מהסגר אלא יותר נכון הקלה בחומרת הסגר. הגנים ובתי הספר היסודיים ייפתחו בתאריך זה אך להורים יש הזכות לא לשלוח את ילדיהם. יש בחירה. ראשי הערים והמועצות המקומיות לא מגיבים באופן שווה כמו גם מנהלי מוסדות החינוך. יש כאלה שאומרים שההוראות שקיבלו בדבר הריחוק החברתי ויתר אמצעי ההגנה נגד ההידבקות לא ריאליים ומסרבים לפתוח את המוסד. יש כאלה שמתכוננים במרץ ובהתלהבות לפתיחה. האחראים קיבלו חוברת של יותר משישים עמודים עם הוראות מדויקות, כולל שמות חומרי הניקוי והחיטוי בהם יש להשתמש.

גם עובדי המספרות מנקים ומחטאים במרץ. המספרות ייפתחו ויעבדו שעות נוספות כי לא יוכלו לקבל אותו מספר לקוחות כמו לפני עידן הווירוס. חבישת מסכה ומשקפים לעובדיהם – חובה. הלקוחות יעטו מסכה בלבד. חלוקים חד פעמיים ואלכוג'ל. הלקוחות במספרות מסוימות ישלמו שני יורו יותר על ההוצאות.

בתחבורה הציבורית נערכים גם כן אבל איך יוכלו לשמור על מרחק של מטר מנוסע לנוסע? לא ריאלי, אומרים האחראים. יש התמרמרות רבה נגד ראש הממשלה והוראותיו. אבל מה בעצם הוא אשם? העיתונאים הפוליטיים אומרים שהתגלע קרע בין ראש הממשלה לנשיא. חלק מהם גם מנבא שאדואר פיליפ ישלם בכסאו. התופעה אופיינית. ראש הממשלה משמש לעתים קרובות כשעיר לעזאזל. בצרפתית אומרים שהוא "פיוז", בעברית "נתיך".

ומה עתיד התעופה? נמשיך עם פריז – ברצלונה ב-10 יורו הלוך חזור לשישי שבת ראשון? ונציה 15 יורו? דיבורים גם על כך. ההתנגדות למחירים המגוחכים האלה התחילה עוד לפני עידן הווירוס משום טעמים ירוקים. ועכשיו על אחת כמה וכמה. גם על התיירות מדברים הרבה. ראשי הערים בברטאן דורשים לפתוח את החופים. כל החנויות ייפתחו ב-11 למאי חוץ מהברים והמסעדות. מדברים על פתיחתם ביוני.

אך עם מרחק של מטר משולחן לשולחן. בתי קפה ומסעדות קטנים לא יעמדו בדרישות וייאלצו לסגור. אפשר יהיה לקנות מנות מוכנות ולהביא הביתה אך זה הוא פתרון חלקי בלבד. התיירים מאירופה לא יצטרכו להיכנס לבידוד. אם יהיה גל שני, יוחמר שוב הסגר. אני קצת עייפה מלהקשיב לכל הדיונים ואסתפק במה שאמרתי עד כה.

אה כן על המפות המפורסמות לא דיברתי. כל יום מתפרסמת מפה של צרפת בשלושה צבעים, ירוק, כתום, אדום, לפי מידת הניעה של הווירוס ולפי מידת הלחץ בבתי החולים. כולם רוצים כמובן להיות בירוק.

עמנואל מקרון נראה לי עייף. הוא חייב לפסוק בתחום שבו הוא לא מבין הרבה, רפואה מדע, והמידע שהוא מקבל סבוך וסותר. אדואר פיליפ קצת עצבני, מה הפלא, הוא לא סובל את הביקורות שניתכות עליו. מגיב עליהן באירוניה. חלק מהזקן שלו לבן וחלק מהזקן שלו שחור. אופנה חדשה? זה בלט לעין עוד לפני הווירוס.

28 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

בעוד ישראל מתייחדת עם חלליה בתוך הגבלות המגפה שנפלה על העולם, יישא אחרי הצהרים בצרפת ראש הממשלה אדואר פיליפ נאום בו יבהיר את היציאה מהסגר המתוכננת ל-11 במאי. מאז תחילת המגפה עד אתמול בערב יש 293 23 מתים, אך נשיא איגוד הרופאים הצהיר שיש להוסיף למספר הזה כ-9000 מתים שנפטרו בבתיהם, לפי הדו"חות שנמסרו לו מהרופאים הכללים בעלי המרפאות הפרטיות.

מסתמנת תקווה הודות לתרופה בשם tocilizumab שהתגלתה כיעילה. מספר המאושפזים והמונשמים נמצא בירידה. חשש מגל שני כשתהיה יציאה מהסגר. אתמול שמעתי שאחד הפרופסורים הגדולים אמר שלדעתו נצטרך לחיות עם הווירוס עוד שנה או שנה וחצי.

24 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

ה-11 למאי נקבע כתאריך רשמי ליציאה מהסגר בצרפת אך האם המדינה מוכנה. האם יהיו בתאריך זה מסכות זמינות לכל האוכלוסיה. הממשלה עובדת במרץ על תהליך היציאה מהסגר שיהיה פרוגרסיבי. כל יום אנחנו שומעים על החלטה זו או אחרת. יש צוות מנוסה המופקד על המשימה המסובכת והעדינה. יש אזורים בצרפת שלא נפגעו בכלל מהמגפה, יש אזורים פגועים מאוד.

אבל אתמול שמעתי שהיציאה מהסגר לא תהיה לפי אזורים. מדינות, שאין להן אמצעים כמו לצרפת ושמערכת הבריאות שלהן לא משוכללת כמו זו של צרפת, היו הרבה יותר חכמות. יוון, בולגריה, סלובניה, למשל, מנעו את כניסת המגפה אל גבולותיהן. כך שמערכת הבריאות שלהן לא הייתה צריכה לעמוד במבול של חולים כמו צרפת. לא היו חולים שהגיעו אל בתי החולים כי המגפה נמנעה. הן פשוט הקדימו רפואה למכה, מה שהשלטונות בצרפת לא עשו.

עם מבט לאחור אפשר לראות שהיה צריך להשליט סגר מוקדם יותר, לסגור גבולות מוקדם יותר. כל מה שאני אומרת כאן, שמעתי אתמול מפרופסורים ורופאים מומחים. הם אמרו שצרפת הייתה יכולה לחסוך לעצמה עשרות אלפי מיתות לו הייתה נסגרת קודם. יש כבר למעלה מעשרים אלף פטירות בצרפת. לפחות. ומתים כל יום עוד ועוד. אבל אותם מומחים אומרים שהם עצמם טעו. הם עצמם טעו כי חשבו שהמגפה תישאר בגבולות אסיה כמו המגפות הקודמות ולא תגיע לאירופה. הממחים טעו והטעו את השלטונות. כך שאין להאשים את אף אחד. תמיד חכמים יותר לאחר מעשה. ידעו למגפות הבאות.

האדמיניסטרציה הכבדה והלא יעילה לא סייעה אך מה שהציל את המדינה וממשיך להציל אותה הם האנשים המטפלים, כל אלה שעובדים בבתי החולים ובבתי האבות, במוסדות הרפואיים, מהרופאים ועד המנקים. הצוותים שעובדים במוסדות הרפואיים, כל אלה שבזכותם מגיע המזון לחנויות, עובדי הביוב, הניקיון, הקבורה. בזכותם המדינה ממשיכה להתקיים עד שיגיעו ימים טובים יותר. תושיית הצוותים הרפואיים שהכפילו את מיטות ההנשמה, הישג מפואר. שיתוף הפעולה בין האזורים השונים שאפשר מעבר חולים לעבר בתי חולים לא עמוסים באזורים לא פגועים. מדינות כמו שוויץ אוסטריה לוקסמבורג גרמניה הרפובליקה הצ'כית שקלטו חולים מצרפת. כל מה שכתבתי כאן שמעתי אתמול מפי מומחים.

21 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

אתמול הודיע ז'רום סלומון, מנהל משרד הבריאות, מספר שתיים בצרפת אחרי שר הבריאות אוליבייה וראן, שמספר המתים במדינה מקורונה, החל מתחילת המגפה, עלה על עשרים אלף. המספר המדויק מאמש הוא: 265 20 פטירות, מתוכן 7752 בבתי אבות. מספר זה עולה על מספר הנפטרים בשרב ההיסטורי של 2003 שבו נפטרו 000 19 איש. מספר זה עולה גם על מספר הנפטרים משפעת עונתית, אף בשנים שבהן השפעת הייתה חזקה במיוחד.

יש ירידה קלה מאוד בעומס בבתי החולים. ב-31 למרס בתי החולים בפריז היו כמעט עמוסים. כל מיטות ההנשמה היו תפוסות, כמעט. עוד חולה אחד ולא היו יותר מקומות. אמש היו 61 מונשמים פחות מאשר קודם (קודם פירושו ביממה הקודמת). התגלו שרידים של וירוס הקוביד-19 בתעלת מים מזוהמים (מי הדחת כלים, מקלחת, שירותים) בפריז. מדובר במים משומשים ולא במי שתייה. כמו כן לא מדובר בווירוס השלם, עם המעטפה, אלא בחלקים של הווירוס.

ווירוס כזה לא מהווה סכנה כיוון שאינו מסוגל לשכפל את עצמו. עיריית פריז נקטה באמצעים. המומחים מבהירים שלא נשקפת סכנה לאוכלוסיית פריז בגלל שרידי הווירוס שהתגלו בתעלת המים המזוהמים שהיא נפרדת לחלוטין מתעלות מי השתייה. יש למעלה משלושים אלף מאושפזים, עשרים ושישה פחות מאשר קודם. למעלה משלושים ושבעה אלף חולים החלימו ועזבו את בתי החולים.

ובנושא אחר, מתנהלים דיונים על היציאה מהסגר ב-11 למאי. נקווה שהיא תהיה מוצלחת. יש דאגה בנוגע למסכות ולבדיקות. עדיין חוסר בשניהם. יש יותר מאשר קודם אך אין מספיק לכל התושבים. תהיה חובה לעטות מסכה בתחבורה הציבורית אך אם לא יהיו מסכות זמינות, תהיה בעיה.

19 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

כבר יותר מתשע עשרה אלף פטירות מקורונה בצרפת מאז תחילת המגפה. המספר המדויק לאמש הוא: 323 19 פטירות, מתוכן 7481 בבתי אבות.

יש עוד ועוד מתים אבל הלחץ פוחת בבתי החולים. יש עדויות של רופאים על כך שהווירוס פוגע במקרים מסוימים גם במוח. ייתכן גם שבעוד איברים כגון בכליות. יש דיונים בלי סוף על הנוגדנים שהגוף מייצר נגד הקורונה. האם הנוגדנים מחסנים את החולה המחלים באופן יעיל ולכמה זמן. שמעתי דעות סותרות של מומחים בנושא. אתמול הביע דעה פרופסור מומחה שיהיה בקרוב חיסון.

יש דיונים בלי סוף על היציאה מהסגר ועל פתיחת מוסדות החינוך ב-11 למאי. רוב המומחים ששמעתי בעד היציאה מהסגר אבל באופן פרוגרסיבי ותוך שמירה קפדנית על כללי הזהירות. החלטתו של מקרון נחשבת כטובה.

דיונים בלי סוף על מצב הילדים. איך זה שהקורונה לא פוגעת באופן משמעותי בילדים. אין הסבר בטוח, רק כל מיני סברות. הדעה הרווחת עתה היא שהילדים, בניגוד למה שאמרו קודם, לא מהווים גורם מידבק.

הסניורים התחילו להתמרמר על הפלייתם בנוגע ליציאה מהסגר ב-11 למאי. מקרון הרגיע את הרוחות והודיע שכל סניור וסניור יחליט בעצמו אם הוא ירצה לצאת או לא. לא תהיה כפייה מגבוה, רק המלצה.

נושאת המטוסים הגרעינית שארל דה גול, פאר היצירה של חיל הים הצרפתי, חזרה לנמל הבית בטולון. יותר משישים אחוז מחברי הצוות, אלה הנמצאים בה ואלה המלווים אותה, נדבקו בקורונה. 1086 צעירים. יותר מעשרים מאושפזים, ביניהם אחד מונשם. שמעתי עכשיו שיש מונשם שני. כולם עברו/עוברים בדיקות וכולם בבידוד. הסברה היא שבחופשה בברסט הרבה מהם יצאו לברים ולמסעדות וחזרו עם הווירוס. זה היה בדיוק יום לפני הכרזת הסגר.

בתנאי מגורים צפופים כאלה, כמו אגב באוניות פאר, מתפתח מהר מאוד מוקד מחלה. מומחה הסביר שמכיוון שכולם צעירים ולא סובלים ממחלות רקע, אין מקום לדאגה. מתנהלות שתי חקירות, אחת מטעם מומחים למגפות ואחת מטעם הצבא, כדי לבדוק בדיוק מה קרה והאם אמצעי הזהירות שננקטו היו מספיקים. כנראה שהיה צריך לבטל את החופשה בברסט.

היום בערב יהיה נאום של ראש הממשלה אדואר פיליפ. כל מיני פילוסופים משמיעים את דעותיהם בעניין הקורונה אבל לא יעזור להם שום דבר. הכוכבים האמתיים היום בצרפת הם הרופאים הפרופסורים המדענים החוקרים. כל היתר נדחקו לקרן זווית.

14 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מתקדמים בצרפת לעבר 000 16 פטירות מקורונה, כולל מוסדות גריאטריים. המספר המדויק לערב זה, החל מתחילת המגפה הוא: 729 15 פטירות. מסתבר שיש הרבה יותר כיוון שהמספר הזה לא מונה את אלה שנפטרו בבית. יש לשער שיש יותר מ-000 20.

אין מסכות, אפילו לרופאים בעיר אין מסכות. בבית המרקחת יש תור של מאות רופאים שנרשמו לקבלת מסכות. מקרון הבטיח שיהיו מסכות ב-11 למאי. על הנאום שלו אין לי מה להגיד. מה הוא כבר היה יכול להגיד. אמר מה שהיה צריך וזהו זה. אף אחד לא יודע מה יהיה.

כדי להתעודד אוסיף עוד שיש 805 28 מחלימים שיצאו מבתי החולים. ויש עוד ודאי מחלימים שהחלימו לבד בבית. אז נקווה לטוב ומועדים לשמחה. מערכת הבריאות הצרפתית מחזיקה מעמד. מספר הנזקקים להנשמה משתטח. ואף יותר מכך, הוא הולך ופוחת.

12 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

אתמול שוב נשארתי לצפות אל תוך הלילה בטלוויזיה בערוצי החדשות הצרפתיים ושוב הלכתי לישון בלב כבד. המומחה למגפות, פרופסור ויליאם דאב, שהיה גם בזמנו מנהל הבריאות (כמו ז'רום סלומון היום), פרסם מאמר ב"לה מונד" ובו הוא מותח ביקורת חריפה מאוד על ניהול המשבר הסניטרי בצרפת.

את המאמר עדיין לא קראתי אבל הקשבתי בתשומת לב רבה לכל מה שהוא אמר בשני ערוצי החדשות הנחשבים בצרפת. הוא אומר שההתנהלות בתוך בתי החולים מצוינת אך ניהול המשבר מחוץ להם כושל. אין יד מכוונת, אין גנרל שמנהל את המלחמה אף אחד לא יודע מי עומד בראש.

דאב טוען שצריך להפקיד את הצבא הצרפתי על ניהול המשבר ולמנות גנרל בראש המאבק. הוא ממשיך ואומר שאת החולים שמשחררים מבתי החולים צריך להשכין בבתי מלון, שכולם פנויים עכשיו, ולא להחזיר אותם לבתיהם. הם חוזרים לבתים ומדביקים את בני משפחתם.

האנשים שנוסעים לעבודה במטרו ובאוטובוסים ממשיכים להדביק ולהידבק, אין מסכות. אין פוליטיקה אחידה גם בעניין הבדיקות. מה עוזר שבמקום מסוים מנהלים בדיקות כאלה ובמקום שני בדיקות אחרות. הבדיקות גם לא מהימנות. הסגר לא מנוהל כהלכה. יש הרבה אנשים ברחובות ולא רק ברובעים העניים, גם ברובעים האמידים.

המשבר יחריף את הפער בין המעמדות, ממשיך ואומר פרופסור דאב. יהיו נזקים חמורים מבחינת התמותה, מבחינה נפשית, חברתית וכלכלית. הווירוס ינצח את צרפת, אם היא תמשיך כך, ללא יד מכוונת מגבוה, אומר דאב. יש יוזמה של ראשי עיר, יוזמות שונות, שנתקלות בהתנגדות של הממשלה.

ובעניין הכלורוקין, התרופה של פרופסור ראוט, דאב אמר שיש כבר ציבור שלם בצרפת שלוקח את התרופה הזאת כבר הרבה שנים לטיפול במחלות שונות אחרות (ביניהן, למשל, זאבת) ואפשר היה כבר מזמן לבדוק את האוכלוסיה הזאת ולראות מה מצב הקוביד-19 אצלה ולהסיק את המסקנות. אבל דבר לא נעשה. עד כאן דברי פרופסור דאב.

הבנתי שהוא הטיל פצצה. אני הרגשתי עצב רב. דבריו עוררו בי ספקות קשים לגבי ניהול המשבר בצרפת. גם עוד קודם לא אהבתי שלא אמרו את האמת בנוגע לחוסר במסכות ולחוסר בבדיקות. היה עדיף לדעתי לומר את האמת ולא ליצור חוסר אמון.

אמנם היו רופאים ומומחים שטענו אז, כולל ארגון הבריאות העולמי, שמסכות לכל האוכלוסיה לא נחוצות, אמרתי "אז", היום יש זמירות אחרות, אבל היה עדיף להציג את התמונה בשלמותה. וגם היום עדיין אין מסכות לכולם ואין בדיקות לכולם.

10 באפריל 2020

עדכון של איתי סלייה על דידיה ראולט, הרופא שהצליח להוריד את כמות המתים מקורונה במארסיי:

דידייה ראולט נולד ב1952 בדקר (סנגל) לאבא רופא צבאי ואם אחות. הוריו הכירו ברזיסטנס ודידייה הוא בנם השישי. כשהיה בן 9 עברה המשפחה למרסיי. דידייה היה תלמיד גרוע ופרוע בבית הספר, חצוף, תעלולן, אקסנטרי (הגיע עם מעיל פרווה לכיתה לדוגמא). בגיל 17 נשר מהתיכון והצטרף לאוניית צי סוחר כנער סיפון.

אבל החיים הקשים על האונייה גרמו לו להבין כמה דברים ובגיל 20 עשה בגרות אקסטרנית (ספרותית) ונרשם ללימודי רפואה (כי אלו הלימודים היחידים שאביו הסכים לממן). עם קבלת הדוקטורט הוא רצה להפוך לרופא מיילד אבל הדירוג שלו לאחר ההתמחות לא איפשר לו לעסוק בתחום אחר חוץ מוירולוגיה. ״החלטתי שאם זה כך, אני אהיה הטוב בעולם״ הצהיר בזמנו. במהלך כמעט 40 שנות קריירה הוא הפך לוירולוג עם הכי הרבה פרסומים באירופה ובין המצוטטים בעולם. הוא הפך גם ולראש בית החולים המחקרי (IHU) המוקדש למחלות מדבקות במרסיי.

לדידייה יש פה גדול. פה גדול מאוד. ויש לו גם דעות שהוא לא מהסס להשמיע. סוג של ד״ר האוס על ספידים. ״מה פרסמת בחיים שלך״ הוא משפט שגור בפיו כשהוא מתעמת עם חוקר אחר מהתחום או ״סתם רופא״. הוא ימני בדעותיו, ובאופן תדיר תוקף מדעני אקלים. בטור שפורסם בלה-פואן ב2013 הוא טוען שהמודלים המתמטיים בהם משתמשים מדעני האקלים הם ״צורה מודרנית של עבודת כוכבים ומזלות״.

בנוסף לכל הוגשו נגדו ונגד בכירים אחרים במכון שלו תלונות על יחס סקסיסטי, נצלני ומתעמר בעמיתי מחקר. בנוסף ל״התנהגות פרועה ולא אחראית״ עם וירוסים ושאר פתוגנים (יותר מ2000 מינים קטלניים לפי ראולט עצמו) שנחקרים במכון.

הפרופסור ביקר פעמיים בסין והתרשם לא מעט מאיכות המחקר של עמיתיו הסיניים. ולכן, לכשהחלה ההתפצות בווהאן, עקב מקרוב אחרי הניסויים שביצעו הוירולוגים המקומיים בהידרוכלורוקווין על מנת לעזור לחולים להתמודד עם המחלה. דידייה ביקש לטפל בחולי קורונה שהגיעו למרסיי מווהאן ולאחר ניסוי קליני מוצלח ב24 פציינטים בלבד, מיהר להצהיר בסרטון יוטיוב שזה הולך להיות גיים אובר לוירוס כי המתודה שהגה תוכל לרפא חולי קוביד-19 ולהציל אלפי חיים.

המתודה מתבססת על בדיקה מהירה, אק״ג וטיפול בשלב מוקדם יחסית (בעיקר בשבוע הראשון למחלה) בקוקטייל משולב של הידרוקלורוקווין ואנטיביוטיקה בשם אזיטרומיצין שהוכחה כיעילה כנגד מעטפות מסויימות של וירוסים – ועוד מספר טיפולים תומכים.

איכשהו, ההצהרה הזו הגיעה לאנשיו של טראמפ וטראמפ כידוע דרש שהFDA יאשר את הקוקטייל הזה בהקדם האפשרי. מייד אחר כך קמה זעקת שבר מצד חוגים נרחבים בקהילה המדעית שדרשו שניסויים קליניים מבוקרים יבוצעו לפני שנותנים טיפול ״לא אחראי״ עם תרופה שגורמת להפרעות קצב לחולים.

להם ענה דידייה שהוא מטפל בהידרוכלורוקווין כבר מעל ל30 שנה ושהתרופה הזו יעילה ויציבה מאוד עם תופעות לוואי זניחות. ובמלחמה, כמו במלחמה, אין זמן לקבוצות ביקורת, 3 שבועות של ניסוחים ופיר רוויוו. הוא הצהיר שכל דיכפין שרק חושש שיש לו סימפטומים של קורונה מוזמן לסור למכון המחקר שלו בו הוא ייבדק בחינם ובמהירות עם תוצאות באותו היום או למחרת ואם ייתגלה שיש לו קורנה – הוא יוזמן להתאשפז ולהוות חלק מניסוי עצום שהפרופסור עורך להוכחת יעילות המתודה שלו.

מיותר לציין שמאז, משתרך תור ארוך מאוד על פני כמה מאות מטרים מהכניסה למכון. דידייה כבר בדק כ2.5 אחוזים מכל אוכלוסיית מרסיי אלפי בדיקות ביום. רופאים, חולים, מדענים ועיתונאים נוהרים כולם אל האורקל החדש. והיום, הגיע גם אחד, עמנואל מקרון – בטיסה ישירה – לעלות לרגל ולשמוע דברי תורה מפי הSavant de Marseille.*

*(על משקל savon de Marseille – הגרסא המקורית של ה״סינטבון״)

7 באפריל 2020

סרטון עדכון של מרים אדרי לגבי התמודדות סקטור התיירות עם משבר הקורונה. סרטון מעט ארוך אבל מעניין מאוד.

מה תלמדו בסרטון?

 • עד כמה חשובה התיירות בכלכלת צרפת?
 • מה עושות חברות הרכבות בימים אלו?
 • למי מבשלות המסעדות הצרפתיות?
 • מה יעלה בגורלה של כנסיית הנוטרדאם שמתאוששת מהשריפה של 2019?
 • ועוד ועוד ועוד…

6 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

יחד עם מקרי המוות בבתי אבות, צרפת סופרת 8078 פטירות מתחילת המגפה עד עכשיו. הגיעו פחות חולים להנשמה, "רק" 140 ביממה האחרונה, פחות מהרגיל. מסתמנת תקווה. צפוי שיא ביום שני ולאחר מכן צניחה. 6978 מונשמים. 478 70 חולים מאומתים. 183 16 החלמות.
קריאה להקפיד בסגר. עם הימים היפים, שמש אביבית, הפיתוי גדול. "הישארו בבית". תקווה לריפוי מצד אחד בעירוי דם של תולעת ימית, מצד שני בעירוי דם של מחלימים עם נוגדנים. גם התרופה של פרופסור דידייה ראוט נבדקת ועוד כמה ימים יגיעו תוצאות. שיתוף פעולה אירופאי יפה: הרפובליקה הצ'כית קלטה 14 חולים צרפתים. בתוך צרפת עצמה העברה של 41 חולים מאזור פריז לברטן, שם בתי החולים פחות עמוסים.

3 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

338 64 מקרים של קורונה, 5233 יותר תוך 24 שעות
5091 פטירות, 588 יותר תוך 24 שעות (שיא)
432 27 מאושפזים. 1186 יותר תוך 24 שעות
6662 מונשמים, 1186 יותר תוך 24 שעות
008 14 החלימו, 3189 יותר תוך 24 שעות
827 17 מקרים במוסדות גריאטריים, 3189 יותר תוך 24 שעות
1416 פטירות במוסדות גריאטריים. 532 יותר תוך 24 שעות

מתחיל מחסור בתרופות, במיוחד בתרופות שזקוקים להן להנשמה. זה בבתי החולים. בבתי המרקחת חולים כרוניים שזקוקים לכלורוקין, שלוקחים אותה כבר מזמן, לא יכולים לקנות את התרופה כי הייתה התנפלות עליה אחרי ההצהרות של פרופסור ראוט שהיא מרפאה מקורונה. ביקורת על פרופסור ראוט מצד עמיתיו על התנהגות לא נאותה בזמן משבר. גרמניה מנהלת את המשבר הרבה יותר טוב מצרפת. בתי החולים שם מצוידים כהלכה ואין מחסור. כל זה מפי מומחים.

2 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

כבר יותר מארבעת אלפים איש נפטרו בצרפת מהמגפה עד כה אבל אתמול שמעתי נימה יותר אופטימית בדברי הפרופסורים והמומחים. הם אמרו כולם שעוד מעט נגיע לשיא ולאחר מכן תהיה צניחה מהירה מהצד השני של "הפעמון" וכמו שהמגפה עלתה במהירות, כך תרד במהירות. דימוי הפעמון חוזר בדברי המומחים. כמו כן דיברו הרבה על מגוון הבדיקות שייערכו לכל האוכלוסייה. הסגר עכשיו שימשיך עד לא ידוע מתי בצירוף הבדיקות שיעשו אחר כך יתרמו למיגור המגפה. עובדים במרץ על כמה סוגי בדיקות והן ייערכו לכל התושבים. כל הכבוד לרופאים ולמומחים ולכל המטפלים ולכל אלה שעובדים בשירותים החיוניים. עוד מעט נראה את האור בקצה המנהרה.

31 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מספר הנפטרים 3024, 5056 מונשמים, 946 20 מאושפזים, 7923 מחלימים חזרו הביתה מבית החולים, עוד רופא נפטר אתמול, סך הכול 7 רופאים נפטרו מאז תחילת המגפה.

29 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:
השר שלעבר, פטריק דוודז'יאן, גוליסט, מקורב לסרקוזי, צרפתי ממוצא ארמני, עשה הרבה למען הארמנים, הוריו ברחו מהג'נוסייד, היה אוהב ישראל ואוהב יהודים, מדינאי רב פעלים, מוערך מאוד, ראש עיריית אנתוני, מדרום לפריז, נשוי ואב לארבעה בנים, נפטר מקוביד 19. לא בטוח שאתם מכירים אותו אבל אנחנו בצרפת יודעים מיהו, כל הצרפתים יודעים מיהו, וזהו זעזוע גדול. גם יריביו הפוליטיים פרסמו השתתפות בצער. היה בן אדם, סימפטי, אמפטי, משכיל, יהי זכרו ברוך.

26 במרץ 2020

עדכון של איתי סלייה:

סקנדל המסכות הצרפתי:

חברי הפרלמנט הסוציאליסטים בצרפת החליטו ששרת הבריאות לשעבר רוזלין באשלו (מינוי של ממשלת הימין של סרקוזי) ״עושה יותר מדי״ כשדרשה, לאחר התייעצות עם מומחים לאפידמולוגיה ווירולוגיה – שמחסני החירום הצרפתיים יכילו מיליארד וחצי מסכות FFP2 (מקבילה אירופית לN95) הם החליטו לחסל את המלאי שבנתה – בשיטתיות. החל מ2010.

עשר שנים מאוחר יותר – במחסני החירום הצרפתיים נותרו רק 150 מיליון מסכות אנטי ויראליות (10 אחוזים מהנדרש לצוותים הרפואיים בצרפת במקרה של התפרצות מגיפה). כרגע, חסרות באופן חמור – 250 מיליון מסכות על מנת שהצוותים הרפואיים יוכלו להתמגן רק במשך ה*שבועיים* הבאים (צריך להחליף מסכה כל 4 שעות בזמן טיפול בחולי קורונה).

ממשלת צרפת ההיסטרית כמובן החרימה את כל מלאי המסכות של המגזר הפרטי. שליחים מיוחדים נשלחו לכל בית מרקחת להחרים את המלאי. אבל זה כמובן לא הספיק וכתוצאה מכך, מחיר של מסכה אחת כזו בשוק הפרטי קפץ במאות אחוזים. בימים האחרונים דווח שאירגוני פשע פורצים לבתי חולים וגונבים מסכות שאחר כך נמכרות בשוק שחור במחירים של עשרות יורו לחתיכה או פשוט נמכרות חזרה לאותו בית חולים במחיר מופקע.

כתוצאה ישירה ממחסור חמור באמצעי מיגון נאותים – נכון להיום, רק באיזור פריז, יותר מ500 אנשי צוות רפואי נדבקו בקורנה (בשאר המדינה יש עוד כמה מאות כפי הנראה) ו6 רופאים כבר נפטרו מהמחלה. חלק מאנשי הצוות הרפואי במצב קריטי ויש אלפים בבידוד מחשש להידבקות. ממשלת צרפת יצאה בקריאה נואשת לכל מי שיש לו איזושהי הכשרה רפואית להתנדב לעזור בבתי החולים. הרופאים והאחיות קורסים תחת הנטל, עובדים במשמרות כפולות ומכופלות. שני בתי חולים צבאיים נפרסו כבר בפאתי העיר מולוז (עיר מולדתו של דרייפוס) הצפי הוא שבימים הקרובים יגיע ״צונאמי של חולי קורנה״ לבתי החולים.

עדכון של יואל מיטרני:

בצרפת כבר 1331 מתים. 471 רק ביומיים האחרונים. רובם המכריע (~85%) מעל גיל שבעים. בין המתים כבר חמישה רופאים.

האזורים הנפגעים ביותר הם המחוזות במזרח המדינה, איל-דה-פראנס וקורסיקה.

מטוסים ורכבות משנעים חולים מהמזרח לתוך צרפת בכדי להוריד את הלחץ מבית החולים שם שחלקם מתוחים עד הגבול. חלק מהחולים כנראה גם מועברים לגרמניה (שלפחות כרגע עוברת את המשבר בצורה הטובה ביותר). ספינת חיל הים הצרפתי מעבירה חולים מקורסיקה לבתי חולים במיינלנד.

מקרון שנאם אתמול במילוז בצפון מזרח המדינה בסמוך לשוויץ וגרמניה (אחד המקומות שנפעו בצורה הקשה ביותר) אמר שהמדינה תפתח במבצע צבאי (Opération Resilience) שיתערב מבחינה לוגיסטית, רפואית והגנה מפני הידבקות. בתי חולים צבאיים כבר נפרסו באיזורים הקשים לפני יותר משבוע.

לפי הערכות כרגע, ייתכן שהעוצר שבו נמצאת צרפת יימשך עוד 4-6 שבועות. צרפת נמצאת במצב חירום סניטארי (דרגה שלוש).

בצרפת קיימים חוסרים רציניים בציוד הגנה לצוותים הרפואיים. כפי שמדווח ה'ליברסיון', הבעיות הם לא רק במוצרים עצמם (כפפות ומסכות) אלא באספקה שלהם. זו לא נעשית בצורה יעילה על ידי חברות חסרות ניסיון בשינוע של ציוד רפואי.

כמות הבדיקות המתבצעות עדיין קטנה מדי וזה מבשר רעות למשך הסגר ולכלכה הצרפתית. הבדיקות למעשה נעשות רק לאנשים שכבר צריכים להתפנות לבתי חולים, לצוותים רפואיים או לאנשים בסיכון.

כרגע מדובר על סביבות 25,000 מאובחנים בקורונה. יש שאומרים שמספר האמיתי הוא פי שלוש.

הציבור בצרפת כבר מתחיל להראות סימנים של חוסר נחת מפעילות הממשלה. אם בהתחלה אחוזי התמיכה היו גבוהים (וזה די רגיל להתחלה של אירועים מהסוג הזה) הם כרגע בנפילה חופשית.

'הפיגרו' פרסם הערב סקר שבו 55% הצרפתים מרגישים שהממשלה לא תפסה חומרת המצב המצב, 79% מרגישים שהיא לא יודעת לאן היא הולכת.

ומאותו סקר: 70% מהצרפתים חושבים שהממשלה לא אומרת אמת. ו75% חושבים שהיא לא עושה מספיק בכדי להתגבר על בעיות ציוד בבתי החולים.

כמו כן, בעוד שבתחילת המשבר, לפני פחות משבועיים, רק בערך 30% חשבו הממשלה לא עושה מספיק בכדי להתמודד עם המצב ו20% אחוזים אפילו חשבו שהיא עושה יותר מדי; היום כבר 85% חושבים שההגבלות על תנועה נעשו באיחור ורוב הציבור בעד החרפת ההגבלות.

25 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

נכון לאתמול 22,300 חולים, 1100 מתים ו 2516 חולים מונשמים.

פרופסור דידייה ראולט בעימות עם הוועדה הרפואית שלא מקבלת את ממצאיו בנוגע לתרופה נגד קדחת הביצות. פרופסור ראולט, מומחה למחלות זיהומיות בעל שם עולמי, טוען שהתרופה הזאת, שהוא מכיר היטב, מסוגלת לרפא מהקורונה. הוועדה הרפואית טוענת שהניסוי הקליני שלו לוקה בחסר. נמסר מטעמה שתוך עשרה ימים תוכל להשלים את ניסוייה שלה ולהודיע אם היא מאשרת את הטיפול בתרופה הזאת או לא.

המצב בבתי מבוגרים סיעודיים רבים קטסטרופלי. לא נותנים בתקשורת את מספר האנשים שנפטרו בהם. הייתה קריאה נרגשת של פרופסור לסקור, מומחה למחלות זיהומיות, לצעירים לבוא לסייע לצוותים לטפל במבוגרים הסיעודיים. להאכיל, לרחוץ, לדבר. המגיפה תפסה את צרפת לא מוכנה. המסכות מתמהמהות, חסרים חלוקים למטפלים, אין ערכות בדיקה מספיקות. לשמוע ולא להאמין. כל יום שומעים עוד ועוד עד כמה המדינה לא מוכנה. הצוותים הרפואיים עמוסים, יש כאלה שמתמוטטים.

19 במרץ 2019

עדכון של אורנה ליברמן:

לפי הודעת מנכ"ל משרד הבריאות הצרפתי: 9134 חולים מאומתים, 264 מתו (עד אתמול בערב).

הסגר די נשמר, ביחוד בערים הגדולות ובערים הבינוניות. באזורים הכפריים זה סיפור אחר. אנשים חושבים, בטעות, שאם הם באוויר הפתוח, הם מוגנים. היו התגודדויות, אנשים יצאו יחדיו לפיקניקים, מנגלים, כאילו עולם כמנהגו נוהג. גם בפריז ברבעים מסוימים קשה לאנשים להפנים את המצב.

יש בעיה עם השווקים. השווקים מותרים בינתיים אבל קשה לשמור על מרחק של מטר בין איש לאיש כשמסתובבים בשווקים. השוטרים סיירו שם והסבירו שיש לשמור מרחק. ניתנו כמעט 5000 דוחות אתמול לאנשים שיצאו בלי הצהרות. הדוח עלה ל-135 יורו (עמד בהתחלה על 38 יורו). שר הפנים הסביר בטלוויזיה שהמטרה היא לא לתת דוחות ולנקוט באמצעי כפייה אלא להגן על התושבים. אך אם אנשים לא יבינו, אין ברירה אלא להטיל עונשים.

17 במרץ 2020

הוטל סגר מלא על צרפת למשך לפחות שבועיים. ניתן לצאת מהבית רק לקניות או מקרים דחופים. כל מי שיוצא צריך למלא הצהרה שתסביר לאן הוא מתכוון ללכת. מי שנתפס בחוץ ללא סיבה עלול לקבל קנס של עד 150 יורו.

16 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מספר החולים 5400. מספר המתים 120.

כנראה יכריזו בעוד כמה ימים על סגר. אין מספיק מסכות בינתיים, יש בעייה עם המיטות לכאלה שצריכים הנשמה. מגייסים מיטות עם מכונות הנשמה ממרפאות פרטיות, ממחלקות אחרות. מבקשים להתקשר רק כשיש באמת קשיי נשימה. אחרת הקווים עמוסים. נראה לי לא כל כך טוב. רונית מוסן צדקה. הייתי בטוחה שהמצב בשליטה אבל עכשיו נראה לי שלא. הולכים לקראת מה שקורה באיטליה. יצטרכו לבחור למי לתת הנשמה, לפי הגיל. הרופאים והצוותים עושים הכול מה שאפשר, עובדים בלי הרף. עדיף לא להידבק. אני נשארת בבית. ביטלתי הכול, לפי ההוראות של השלטונות.

15 במרץ 2020

צרפת נכנסה ל"מצב 3" שאומר שכל בתי העסק כמעט סגורים. נכון להיום יש שם 4500 חולים מאומתים מתוכם 300 במצב קשה.

14 במרץ 2020

עדכון מפריז:

13 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מקרון נאם אתמול לאומה, הודיע על סגירת כל מוסדות החינוך, גנים, בתי ספר ואוניברסיטאות, לפחות לשבועיים. מדוע ילדים? כי ילדים, למרות שהם ברובם א סימפטומטיים, מדביקים בקלות אחרים. נאומו של מקרון זכה להסכמה כמעט כללית. אפילו מרין לה פן שיבחה את ההחלטות החדשות, "סוף סוף הוא עושה מה שצריך", אמרה.

רק האיסור לבקר מבוגרים בבתי הורים מקבל ביקורות של קרובים שנבצר מהם להגיע לראות את יקיריהם, של כמה מדענים פרופסורים לרפואה שמודאגים בנוגע לבדידות ולמצב הנפשי של המבוגרים שעלול להתערער. יש לציין שהמנהיגים הפוליטיים מהאופוזיציה מגלים בגרות וסולידריות ולא מנצלים את ההזדמנות כדי לתקוף את מקרון והממשלה. במצבים כאלה דרושה אחדות לאומית.

12 במרץ 2020

למרות המשך התפרצות המחלה נראה שהחיים בפריז ממשיכים, נכון לעכשיו כרגיל. מרים אדרי ביקרה בפאלה רויאל ודיווחה לנו מהשטח.

11 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

נכון לעכשיו בצרפת ישנם 1784 חולים מתוכם מתו 33 איש.

שלב 3 עדיין לא הוכרז כי ההחלטה היא לא לנקוט באותו קו בכל הטריטוריה כי אם להתאים צעדים בהתאם לכל אזור ואזור. באזורי מוקד מחלה השלב השלישי כבר פועל למעשה. באזורים אחרים אין טעם להטיל הגבלות חמורות. ההחלטות נלקחות מדי יום ביומו. האם איטליה היא תמונת מראה של צרפת בעתיד הקרוב? לא בטוח.

מערכת הבריאות באיטליה שונה מזו של צרפת. המומחים אומרים שבצרפת המערכת ערוכה יותר טוב מאשר באיטליה כדי להתמודד עם מספר הולך וגובר של חולים. האם יש להטיל מגבלות מייד או לחכות? המומחים חלוקים בדעותיהם ומכל מקום רק ממרחק של זמן לאחר סיום המגפה נוכל לדעת מה היה צריך לעשות ואם מה שעשו היה אופטימלי. אני אישית מאוד מעריכה את ניהול המשבר הסניטרי על ידי השלטונות. יש שקיפות ויש אחריות. אני מרגישה שיש על מי לסמוך ומצייתת בקפדנות לכל ההוראות.

10 במרץ

כיום ישנם 1412 חולים מתוכם 66 במצב קשה. עד כה מתו 30 איש מהמחלה.

9 במרץ

כרגע ישנם 1126 חולים מוצהרים מתוכם מתו 19.

עדכון של אורנה ליברמן:

עדיין לא הוכרז מעבר לשלב השלישי אך שר הבריאות הצרפתי הודיע אתמול באופן רשמי על איסור התקהלויות בכל המדינה של למעלה מאלף איש. באזורים הנגועים במיוחד חל איסור על התקהלויות בכלל. בעיר מלוז, אחד ממוקדי המגפה, נסגרו מוסדות החינוך, גנים ובתי ספר, למשך שבועיים. גם במחוז האואז, בצפון המדינה. בינתיים אין מדיניות אחידה בכל הטריטוריה. זאת הסיבה שמקרון דוחה בינתיים את נאומו לאומה. אמצעי התחבורה ממשיכים לפעול, כרגיל.

בעלי אולמות הבידור הביעו דאגה רבה בעקבות האיסור על התקהלויות של למעלה מאלף איש. בתחומים אחרים, שבהם לא נחוצה נוכחות פיזית, אפשר לעבוד בבית. יש הקלות בכיוון זה. מומלץ לא לבקר אנשים מבוגרים. זאת המלצה שחוזרת ונשנית מטעם הגורמים המוסמכים.

7 במרץ 2020

נכון לעכשיו יש בצרפת 613 חולים. מספר המתים לא השתנה והוא עדיין עומד על 9.

5 במרץ 2020

נכון לעכשיו יש בצרפת 285 חולים, מהם מתו 9.

4 במרץ 2020

עדכון מהארץ:

מדינת ישראל החליטה שכל נוסע שחוזר מצרפת יכנס לבידוד.

עדכון של אורנה ליברמן:

עוד מוות בגין קורונה אתמול, איש בן 92 מברטאן. סך הכול ארבעה מתים בצרפת, מתוכם אחד סיני. (מזכיר לי את השיר: שניים סינים… לא יודעת אם זה המקום להתלוצץ אבל בכל זאת… צחוק יפה לבריאות). תריסר מקרים נוספים התגלו וסך הכול, נכון לאתמול, 204 חולי קורונה בכל צרפת. אין שום איזור בצרפת שאין בו מקרים של קורונה, חוץ מאשר קורסיקה. יש מסכות הגנה במלאי שעדיין לא הגיעו לבתי המרקחת. בקרוב ישוחררו 15 עד 20 מיליוני מסכות מהמלאי ויגיעו לחנויות. זאת הודעה של שר הבריאות.

3 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

בצרפת הראשון שנפטר מקורונה היה סיני בן 80, תייר ואחריו באו שני צרפתים, האחד מורה בן 60 שהוא הצרפתי הראשון שנפטר מהמחלה, בשבוע שעבר, ולפני כמה ימים נפטרה אישה בת 89. לא ברור איך שני הצרפתים האלה שנפטרו נדבקו מהמחלה. שניהם מאותו מחוז, L'Oise, מחוז בצפון צרפת. יש עוד שני מוקדים נגועים בצרפת.

בנוגע לשאר החולים, ידוע איך נדבקו. מספר החולים שלא יודעים מה מקור המחלה מועט מאוד. אני לא בשום פניקה ולא בשום היסטריה. אני חוששת כמו כולם וטבעי לחשוש אבל אני בוטחת בשלטונות. יש שקיפות בנוגע לדיווחים, לא מסתירים מהאזרח שום דבר. מתעוררים כל מיני פחדים קמאיים ממגפות אבל התנאים הסניטריים ומצב הרפואה שונים היום בתכלית השינוי מאשר בזמנים קודמים ואני מאמינה שבקרוב ימצאו תרופה וחיסונים.

בכל אופן חששות ולחץ מקטינים את כושר העמידה של הגוף ואין טעם. עדיף להישאר רגועים ולהקשיב להמלצות משרד הבריאות. לרחוץ ידיים תכופות, כל פעם שיוצאים מהתחבורה הציבורית, להשתמש בנוזל חיטוי לידיים אם אין אפשרות לרחוץ ידיים, לא ללחוץ ידיים, לא להתנשק, לשמור מרחק מאנשים אחרים, עד כמה שהדבר אפשרי, להתעטש אל תוך המרפק. אחוזי התמותה מהמחלה נמוכים מאוד, המספרים שנותנים הם בין אחוז אחד לשניים. הרוב מחלימים.

עדכון מהערב:

משרד הבריאות שוקל להטיל הגבלות על מי שנוסע לצרפת (כפי שעושים כיום לאלו שמגיעים מאיטליה או ממזרח אסיה). הכתבה פורסמה אך ורק באתר וואלה ואין לה אישוש ממקומות אחרים. אני עוקב אחרי האתרי החדשות השונים ואדווח ברגע שיהיו חדשות.

2 במרץ 2020

נכון לעכשיו בצרפת ישנם 130 חולי קורונה מתוכם 9 במצב קשה.

הנה העדכון הכי עדכני של מרים אדרי:

המצב הולך ומשתנה מיום ליום ואף משעה לשעה. נכון להיום החיים ממשיכים והאנשים לא כאלה מודאגים. אולם יש להודות שאפילו אם לא רוצים לשמוע על זה או שמתעלמים בצורה זו או אחרת המציאות מכה בנו בפנים.

בפריז לפחות ובערים הגדולות ניתנו הנחיות לבטל או לדחות את כל ההתכנסויות מעל 5000 איש וזה אומר כל הירידים הגדולים של העונה:

 • יריד הספרים הגדול באירופה המתרחש בחודש מרץ באולמי התערוכות " פורט דה וורסאיי בדרום מערב פריז (השנה היה צריך להתקיים בסוף שבוע ה20 עד 23 למרץ) ובו יותר מ3000 סופרים, 1200 מציגים מ50 מדינות וכיותר מ160 000מבקרים בוטל.
 • הצגות בכל אולם שמכיל החל מ 5000 צופים (שאלו האולמות ה"קטנים -בינונייים" אצלנו ), דוגמאת אולם  "זניט" בוטלו (או נדחתו).
 • שתי האופרות של פריז נשארות פתוחות לעת עתה.

עובדי מוזאון הלובר ביקשו לא להגיע לעבודה. הסיבה לכך היא שהם דורשים הסברים יותר ברורים לגבי אמצעי בטיחות סביב הקורונה מכיוון שזהו מקום סגור ובו יותר מ15,000 מבקרים מיד יום (70 אחוז מהם תיירים).

מי שמגיע ממדינות בעלי מקרים רבים של  הווירוס ( כגון איטליה) מקבלים הנחיה להיכנס לבידוד במשך 14 יום בחזרתם הביתה.

בבתי מלון ומסעדות בפריז ובערים הגדולות בצרפת נרשמו כבר אלפי ביטולים. דיסנילנד פריז (יעד מס' ראשון תיירותי באירופה עם יותר מ5000 מבקרים מדי יום) נשאר פתוח לקהל כי מנהלי הפארק אמרו ש"אנו לא עומדים מול וירוס שנדבק כאשר אנו באויר הפתוח ושאין שום סיכוי להדבקה כאשר האנשים עומדים חמישה מטר זה מזה בחוץ"

בגדול תושבי פריז לא מדברים הרבה על זה חוץ ממי שעיסוקיו ישירות מושפעים מתיירות. ירד הרבה גשם היום והמזג האויר קצת סוער וזו תופעה רגילה לחלוטין בחודש זה. קוראים לתופעת הגשמים הזאת : "ג'בולה דה מארס"  « Giboulées de Mars » הימים מתארכים ועדיין יש אוירה של אביב בפתח.

כולנו מקוים שהמצב יעבור כמה שיותר מהר וללא נזקים כבדים מדי.

1 במרץ 2020

עד לפני כשבועיים התגלו בצרפת אך ורק 12 נשאים, כאשר אחד מהם, תייר סיני בן 80, מת מהמחלה. אולם עם התפשטות הוירוס באיטליה עלה מספר מקרי הקורונה ליותר מ 50. נכון לעכשיו רוב רובם של אלו שנדבקו במחלה נשארו בחיים. המחלה התגלתה נכון לעכשיו בעיירות Oise ו Annecy, שם נדבקו אנשים מתייר שחזר מאיטליה. נכון להיום נוסף עוד אדם לסטטיסטיקת המתים מהמחלה (מורה צרפתי בן 60).

היום (1.3.2020) התגלו עוד מקרים וכמות החולים עלתה ל 100 (מתוכם 9 במצב קשה). בעקבות זאת הוציא משרד הבריאות הוראה שיש לשטוף היטב את הידיים במים וסבון כאשר יוצאים מהשירותים (מסתבר שעל פי סקר של ערוץ הטלויזיה BFM כ-30% מהצרפתים לא עושים זאת).

דבר אחרון, מוזיאון הלובר נסגר זמנית לכמה שעות לצורך אספת עובדים שעוסקת בהתמודדות עם הקורונה. ככל שאני מבין מהשטח המוזיאון איננו סגור לצמיתות והוא אמור להיפתח מחדש בקרוב.

29 בפברואר 2020

מרים אדרי תושבת פריז העלתה סרטון קצר שבו היא מספרת שהפריזאים נכון לעכשיו נרתעים יותר מהקור מאשר מהקורונה. את הסרטון צילם וערך לירן הוטמכר.

מה הוא וירוס הקורונה?

למי שעוד לא מכיר הנה כמה מילים על וירוס הקורונה:

וירוס הקורונה שייך למשפחה של נגיפים שעד לאחרונה לא גרמה לתחלואה בקרב בני אדם. אולם החל מדצמבר 2019 החל נגיף זה לגרום לדלקת ראות קשה בקרב תושבי העיר וואהן שבסין. משם החל הנגיף להתפשט בכל סין במהירות גבוהה מאוד ודי מהר יצא מגבולות המדינה בתחילה למדינות שכנות ואחר כך לשאר העולם.

כיצד ניתן להידבק בקורונה?

ישנה סברה שבני האדם הראשונים שנדבקו בנגיף באמצעות נגיעה בבעלי חיים ופירות ים או אכילתם. התיאוריה הזאת נשענת על העובדה שראשוני החולים בקורונה עבדו או ביקרו בשווקים בוואהן שמכרו פירות ים וסוגים שונים של בעלי חיים. אולם, נכון לעכשיו, לא הצליחו להוכיח את התיאוריה הזאת מכיוון שלא זוהה בוודאות בעל החיים, אשר מעביר את החיידק הזה לאנשים.

מה שבטוח הוא שהדרך הקלה ביותר להידבר בקורונה היא באמצעות חשיפה להפרשות מדרכי הנשימה בעת עיטוש או שיעול. כתוצאה מכך המחלה מדבקת לא פחות, ואולי אף יותר, משפעת ויתכן מאוד שאנשים עלולים להיות מדבקים גם בזמן תהליך הדגירה, כאשר עדיין לא מופיעים שום סימנים.

מה הם הסימפטומים של המחלה?

הסימפטומים של הקורונה דומים מאוד לאילו של מחלת השפעת, קרי שיעול, קשיי נשימה וחום. המחלה עלולה להתדרדר לדלקת ראות קשה ומשם לקריסת מערכות הגוף ומוות. מכיוון שאלפי אנשים כבר נדבקו בנגיף ורק מעטים יחסית מתו ממנו, קשה לדעת כיום מי הן קבוצות הסיכון שמצבם הרפואי יתדרדר במהירות ומי בסך הכל ירגיש כאילו קיבל שפעת קלה.

כמו כן, בגלל הדמיון בין תסמיני הקורונה לאלו של השפעת קיים כיום קושי מסויים לאבחן אנשים שלקו במחלה ולא במחלה אחרת עם תסמינים דומים. זאת הסיבה שקיימת דרישה מאנשים שהחלו לפתח סימפומים של שפעת להישאר בבידוד, לפחות עד שבדיקות הדם יאשרו או ישללו באופן ודאי את מחלת הקורונה אצלם.

כיצד ניתן להתמגן כנגד נגיף הקורונה?

על פי הנחיות משרד הבריאות מומלץ לעשות את הדברים הבאים על מנת להקטין את סיכויי ההדבקות בנגיף:

 • לא לבקר בשווקים בהם מוכרים בעלי חיים (לפחות עד שתיאוריית הדבקת בני האדם על ידי בעלי חיים תאושש או תופרך).
 • להקפיד על שיעול או עיטוש למרפק.
 • לא לבקר בבתי חולים אם יש אופציה אחרת.
 • לשמור על היגיינה (שטיפת ידיים במים וסבון, שימוש בג'ל אלכוהול לצורך חיטוי וכו').

למידע נוסף על נגיף הקורונה מומלץ להיכנס לאתר משרד הבריאות שמתעדכן באופן תדיר.

כמה מילים על מרים אדרי

מרים נולדה בצרפת להורים ממוצע רוסי/קובני ומרוקאי (שילוב מעניין מאוד). במהלך חייה היא התגוררה לא רק בצרפת אלא גם בישראל, ונצואלה, ארה"ב והאיים הקאריביים. במהלך חייה עסקה מרים בתחום התיירות והשיווק והיום היא עוסקת בלהנגיש את התרבות הצרפתית לתייר הישראלי. מטרתה העיקרית של מרים היא לעזור לתייר הישראלי לגלות את פריז דרך עיניים צרפתיות והיא עושה זאת באמצעות סדרה של סיורים בנושאי קולינריה, אופנה, תיאטרון ועוד. ניתן להזמין סיורים איתה דרך האתר שלה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

41 תגובות

 1. שלום, ב 2019 הייתי בפריז ונעזרתי רבות באתר שלך, פשוט מדהים.
  חג,לגבי הקורונה, אנחנו המשפחה טסה לאלפים הצרפתיים
  באוגוסט, אשמח אם תתיחס לאזור הנ"ל (כמו אנסי שציינת בכתבה)

  תודה רבה על כל מה שאתה עושה
  שרון

 2. צבי שלום
  האתר שלך מלא כרימון. אומנם כרגע בגלל אי הודאות עם בהקורונוה דחינו את הנסיעה אבל בהחלט מתכוונת להשתמש בהמלצות דרך האתר המדהים שלך.

 3. היי, אני בת 19 ויש לי טיסה לפריז בעוד שבוע בדיוק (9.3) ואני לא יודעת אם להתחיל להתכונן לכך מבחינת תכנון הטיול, אתרים, אריזת מזוודה או לחכות לעידכונים של הרגע האחרון בנוגע לנגיף? האם להצטייד במסיכה? מה ההמלצה?

  1. מומלץ להצטייד במסיכה טובה, לשמור על היגיינה מרבית ולהתעדכן בדף הזה כדי לראות איך דברים יתפתחו.

   1. תודה רבה על העדכונים החשובים, ובכלל אנחנו נעזרים הרבה באתר המצוין שלך… מחזיקים אצבעות שלא נצטרך לבטל ( טסים עוד שבועיים) ואז ב"ה נשמח להזמין כרטיסים לאטרקציות דרך האתר שלך….

   1. היו 10 נבדקים עם חשש קורונה בואל טורנס, שוודים. כרגע נמצאו שליליים, נשלחו ליתר בטחון למעצר בית.

 4. תודה גדולה שאתה מעדכן בנושא זה.
  האם יש חתך של החולים לפי איזורים? (אני מניחה שסך החולים מפוזרים בכל המדינה) מעניין לדעת מהו אחוז החולים בפריז עצמה.
  שוב תודה על כל החומר העשיר והמלמד שנמצא באתר.

 5. תודה צבי – כל כך אוהבים את הכתבות וההמלצות שלך "L'Oise, מחוז בצפון צרפת. יש עוד שני מוקדים נגועים בצרפת."
  מהם שני המוקדים הנוספים ?
  מתוכננת לנו חופשה משפחתית מורחבת באזור הריביירה ועמק VERDON והייתי רוצה לדעת אם יש מקרים נגועים באזור בעיקר בגלל הקירבה לגבול האיטלקי

  1. כרגע יש חולים במחוז סבויה שהוא כבר די קרוב לפרובאנס. מה הולך להיות מחר? אין לי מושג. לכן אני ממליץ להמשיך ולחזור לאתר על מנת להתעדכן.

 6. הי. אני אמורה לטוס לפריז מחר בלילה עם בתי לכבוד בת המצווה שלה – ומבטלת… עכשיו אחרי הכרזת ראש הממשלה ושר הבריאות. לא יכולה להרשות לעצמי שבועיים בבידוד אחרי חמישה ימים עליזים בפריז.
  יודע איך ואם מקבלים החזר, דחיית טיסה או כל סידור אחר מאל על (זו טיסת אל על lite אם זה מדנה…)?

  1. שלום שרון.

   לכל חברה יש את מדיניות הביטולים שלה כך שקצת קשה לי לענות על השאלה הזאת. אני בסך הכל מרכז כאן מידע שמגיע מצרפת וישראל לגבי התפשטות המחלה.

   צבי

   1. תודה צבי. מאוד נהנית לקרוא את המידע שאתה מרכז כאן. קצת נכנסתי ללחץ ויריתי לכל הכיוונים.
    תודה שרון

  1. ממה שידוע לי הוא נמצא בברטאן, חבל ה Oise ויש גם מקרים בפרובאנס. בכל מקרה, אם אתה רוצה לראות את התפשטות הנגיף בזמן אמת, אתה מוזמן להיכנס לקישור למפת הקורונה בכתבה.

 7. הי תודה על האתר שלכם שלדעתי מפרט מצויין על הנעשה בפריז אנחנו אמורים לטוס טיסה משפחתית לפריז ב29/3
  אפשר לדעת מה קורה כרגע בפריז והאם המקומות פתוחים כרגיל או סגורים ועצה מתחושת בטן האם כדאי כרגע להשאיר את הטיסה או לבטל

  1. כרגע העסקים שם כרגיל אבל הכל יכול להשתנות מהר מאוד. זאת הסיבה שקטונתי מלהמליץ אם להגיע לשם כרגע או לא.

  1. אכן דיסנילנד נסגר עד להודעה חדשה. מעבר לזה אין הרבה מה להרחיב.

 8. תודה רבה רבה על העידכונים בימים קשים אלה.
  לרבים מאיתנו משפחות בצרפת ואנחנו חרדים לשלומם, אין אתר פרט לאתר שלכם שמדווח לפרטים קטנים מה קורה בצרפת.
  (אני באופן אישי כל בוקר מחכה לתגובתכם)
  שאלתי, האם יש לכם מידע מפורט יותר על "פונטבלו", או מקור אליו אוכל לפנות ולקבל מידע?
  תןדב רבה.

  1. שלום סיגל.

   לצערי אין לי עדיין כתבה על פונטנבלו אך אני בהחלט מתכנן לכתוב עליו בעתיד.

   בברכה,
   צבי

 9. בוקר טוב ותודה רבה על בעידכון המפורט של יואל מיטרני , בנושא הקורונה.

 10. רק הערה קטנה, שני העדכונים האחרונים ברשימה מציינים את התאריכים 4 ו 11 באפריל והכוונה היא לחודש מאי מן הסתם.

 11. בוקר טוב
  אני מבקשת לכתוב שהדברים אינם מופנים אליך אני מאוד אוהבת את פריס יותר מאשר את לונדון אבל נחשפתי לפן מכוער של הצרפתיים בתקופת הקורונה לעומת לונדון שגילתה הבנה וזיכתה אותנו במלוא הסכום. במה הדברים אמורים,
  לפני חצי שנה הזמנו כרטיסי טיסה לפריז ולונדון לתאריך 5/6/20
  בצעתי רכישות ליורודיסני ,בית מלון ליד האתר,
  בית מלון בפריס ,לרכבת היורוסטאר ברור לכולם שהקורונה עדיין אתנו, בעלי חולה אונקולוגי וכליה אחת כך שכל חשיפה מסכנת את חייו ואף אחד לא מוכן להחזיר כסף גם בתמורה לוויתור מצדנו על 10% למען ההגינות בית המלון באתר הסכים להאריך עד 12/21 נקווה שנהיה בריאים
  לעומתם הלונדוניים שהחזרו לנו כסף עבור המלון ועבור שתי הצגות הודיעו לנו שנקבל החזר .
  הדברים מדברים בעד עצמם אינני צריכה להכביר במילים אבל נורא מצער ברור שאינני יכולה בשלט מרחוק לנהל מולם מאבק
  אינני יודעת כמה המדינה תומכת בהם ומפצה אותם אבל זה ממש לא הוגן זו ממש לא בחירה שלי זה היה אמור להיות טיול בת מצווה
  תודה

  1. צר לי לשמוע על מה שעברת. כולי תקווה שהמצב ישתפר ותוכלו בכל זאת לבקר בצרפת ולהנות ממנה כפי שתכננתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

כתבות אחרונות על פריז

כתבות אחרונות על מחוזות צרפת השונים

כתבות אחרונות על גרנזי ומלטה

כתבות אחרונות על תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.