השפעת נפוליאון על תולדות האמנות

השפעת נפוליאון על תולדות האומנות
זמן קריאה משוער: < 1 minute

ב 25.1.2024 נערכה במסגרת המרכז למורשת נפוליאון הרצאתו של אלון קליבנוב על השפעת נפוליאון על האומנות. מוזמנים לצפות בה כעת (בדקה הראשונה יש מעט בעיות טכניות אבל אחר כך הכל מסתדר).

השפעתו האדירה של נפוליאון על ההיסטוריה, על התחום הצבאי, על החברה, הכלכלה, העם היהודי ועוד תחומים רבים – ידועה ומוכרת. לא רבים מודעים להשפעה (הישירה והעקיפה גם יחד) של נפוליאון על תולדות האמנות. המאה ה-18 היתה יוצאת דופן בעושרה האמנותי. לא פחות מחמישה ז’אנרים אפיינו אותה:

1. הרוקוקו

2. ציורי הנוף העירוני

Veduta .3 – ציורי הז’אנר (הסצינה הביתית)

4. הפורטרט החצרוני

5. הניאו-קלאסיציזם

ז’אנרים אלו התקיימו במידה רבה במקביל ותוך חפיפה, עם כי האמנים הבולטים של התקופה נטו להתמחות בז’אנר אחד בלבד מתוך החמישה. הרוקוקו היה כבר במידה רבה מחוץ לאופנה כשפרצה המהפכה הצרפתית, ושניים משלושה האמנים הבולטים שזוהו עם ז’אנר זה כבר לא היו בין החיים.

לציורי הנוף העירוני והסצינה הביתית קשר עקיף מאד אל המהפכה ונפוליאון, אך ציורי הפורטרט ובמיוחד לניאו-קלאסיציזם קשר הדוק ומשמעותי ביותר לתקופה. גם לאהבתו הגדולה של נפוליאון לתקופה הקלאסית קשר לדברים. הפורטרטים של נפוליאון משתלבים בתחום הפורטרט החצרוני, אם כי יש להם גם מרכיבים ייחודיים. לדרמה האדירה של המהפכה ושל התקופה הנפוליאונית קשר ישיר והדוק ללידת הזרם הרומנטי באמנות הפלסטית, ואין ספק כי השינוי והטלטלה רבתי שיצר נפוליאון בכל התחומים השתקפו היטב גם בתולדות האמנות.

מעוניינים לצפות בעוד הרצאות על נפוליאון?

אתם מוזמנים להיכנס לאתר של המרכז למורשת נפוליאון ותקופתו, להירשם לרשימת התפוצה ולראות אילו הרצאות יתקיימו בעתיד הקרוב והיכן.

כמו כן, במידה ותרצו לצפות בהרצאות קודמות, שנעשו במסגרת המרכז למורשת נפוליאון, אתם מוזמנים להיכנס לדף נפוליאון באתר שלי.

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!