השפעת נפוליאון על תולדות האמנות

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

השפעת נפוליאון על תולדות האומנות
ניווט מהיר
זמן קריאה משוער: < 1 minute

ב 25.1.2024 נערכה במסגרת המרכז למורשת נפוליאון הרצאתו של אלון קליבנוב על השפעת נפוליאון על האומנות. מוזמנים לצפות בה כעת (בדקה הראשונה יש מעט בעיות טכניות אבל אחר כך הכל מסתדר).

השפעתו האדירה של נפוליאון על ההיסטוריה, על התחום הצבאי, על החברה, הכלכלה, העם היהודי ועוד תחומים רבים – ידועה ומוכרת. לא רבים מודעים להשפעה (הישירה והעקיפה גם יחד) של נפוליאון על תולדות האמנות. המאה ה-18 היתה יוצאת דופן בעושרה האמנותי. לא פחות מחמישה ז’אנרים אפיינו אותה:

1. הרוקוקו

2. ציורי הנוף העירוני

Veduta .3 – ציורי הז’אנר (הסצינה הביתית)

4. הפורטרט החצרוני

5. הניאו-קלאסיציזם

ז’אנרים אלו התקיימו במידה רבה במקביל ותוך חפיפה, עם כי האמנים הבולטים של התקופה נטו להתמחות בז’אנר אחד בלבד מתוך החמישה. הרוקוקו היה כבר במידה רבה מחוץ לאופנה כשפרצה המהפכה הצרפתית, ושניים משלושה האמנים הבולטים שזוהו עם ז’אנר זה כבר לא היו בין החיים.

לציורי הנוף העירוני והסצינה הביתית קשר עקיף מאד אל המהפכה ונפוליאון, אך ציורי הפורטרט ובמיוחד לניאו-קלאסיציזם קשר הדוק ומשמעותי ביותר לתקופה. גם לאהבתו הגדולה של נפוליאון לתקופה הקלאסית קשר לדברים. הפורטרטים של נפוליאון משתלבים בתחום הפורטרט החצרוני, אם כי יש להם גם מרכיבים ייחודיים. לדרמה האדירה של המהפכה ושל התקופה הנפוליאונית קשר ישיר והדוק ללידת הזרם הרומנטי באמנות הפלסטית, ואין ספק כי השינוי והטלטלה רבתי שיצר נפוליאון בכל התחומים השתקפו היטב גם בתולדות האמנות.

כמה מילים על אלון קליבנוב

אלון קליבנוב הוא הסטוריון, המרצה במקומות רבים ובתחומים שונים. הוא מתמחה בתרבות צרפת ובהיסטוריה שלה וכמו כן גם בהרצאות העוסקות במוזיקה קלאסית. ניתן ליצור איתו קשר בדף הפייסבוק שלו.

מעוניינים לצפות בעוד הרצאות על נפוליאון?

אתם מוזמנים להיכנס לאתר של המרכז למורשת נפוליאון ותקופתו, להירשם לרשימת התפוצה ולראות אילו הרצאות יתקיימו בעתיד הקרוב והיכן.

כמו כן, במידה ותרצו לצפות בהרצאות קודמות, שנעשו במסגרת המרכז למורשת נפוליאון, אתם מוזמנים להיכנס לדף נפוליאון באתר שלי.

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר

נעים מאוד שמי צבי חזנוב (הפרנקופיל), בעל תואר ראשון ושני בתרבות צרפת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, ומאוהב בצרפת ותרבותה מאז שאני ילד. את הידע שצברתי ואת האהבה אני שמח לחלוק אתכם כאן.

מוזמנים ליצור איתי קשר

מתכננים טיול לצרפת?
מוזמנים להיכנס ל"ארגז הכלים" שלי שמכיל שורה של אתרים אמינים להזמנות מלונות, כרטיסים, רכבים וכל דבר נוסף שתזדקקו לו לבניית טיול מושלם.
רוצים לא לפספס אף כתבה?
הרשמו לעלון שלי ותתחילו לקבל כתבות מרתקות כל שבוע לאימייל. כבונוס אשמח גם לתת לכם בחינם את ההרצאה שלי "טיול בפריז בעקבות מולייר".​

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

ניווט מהיר
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן