סנט פיטר פורט – מסלול טיול בעקבות ויקטור הוגו, ספריו ושיריו

ויקטור הוגו נאלץ לברוח בצרפת בדצמבר 1851 מכיוון שהיה ממתנגדיו הפוליטיים החריפים ביותר של הקיסר נפוליון ה-3. בתחילה ברח ויקטור הוגו לבלגיה אך מהר מאוד נאלץ לברוח משם לג’רזי שם התגורר במשך כ-3 שנים. אולם לאחר שהסתבך עם המלכה ויקטוריה בעקבות מאמר לא מחמיא שכתב עליה הוא נאלץ לברוח שוב והפעם לאי השכן גרנזי, שבבירתו סנט פיטר פורט נאלץ להתגורר במשך כ-15 שנה עד לחזרתו לצרפת בעקבות נפילת הקיסרות השנייה.

מכיוון שויקטור הוגו התגורר באי במשך f-15 שנה הוא הותיר עליו חותם בל ימחק ולמען האמת גם האי השפיע עליו לא מעט וגרם לו לכתוב את הספר “יורדי הים” (The Toilers of the sea). לכן לטובת אוהבי ויקטור הוגו שהחליטו לבקר בגרנזי החלטתי לספק מספר מסלולי טיול שעוקבים בעקבות הסופר ומהווים מעין השלמה למסלול הטיול בעקבות ויקטור הוגו בפריז, אותו פרסמתי בעבר.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

מסלול טיול בסנט פיטר פורט (Saint Peter Port) בעקבות ויקטור הוגו

המסלול הזה עוקב אחרי ויקטור הוגו בעיר הבירה של גרנזי סנט פיטר פורט בה התגורר. בניתי אותו במיוחד לאותם תיירים שיגיעו לגרנזי באמצעות אוניית תיירים ויהיו להם מספר שעות מוגבל לטייל בגרנזי.

מפת מסלול הטיול

מפת מסלול הטיול בעיירה סנט פיטר פורט בעקבות ויקטור הוגו. נא ללחוץ על המפה כדי לפתוח אותה בחלון נפרד.
מפת מסלול הטיול בעיירה סנט פיטר פורט בעקבות ויקטור הוגו. נא ללחוץ על המפה כדי לפתוח אותה בחלון נפרד.

נמל סנט פיטר פורט – כשהרומאן “עלובי החיים” כמעט וטבע

שקיעה בנמל של סן פטר פורט
שקיעה בנמל של סנט פיטר פורט

לכאן הגיע ויקטור הוגו ב 31 באוקטובר 1855 הישר מהאי ג’רזי. זה מה שהוא כתב על המאורע לאשתו:

נגלה מול עיני נוף יפהפה, נמל נורמני אמיתי! בכלל לא מרגישים שהוא אנגלי..

שלא כמו היום לא יכלה המעבורת להתקרב לנמל ובמקום זאת היא נאלצה לחנות לא רחוק משם ולהעביר את הנוסעים והכבודה שלהם באמצעות סירות קטנות. כאשר ויקטור הוגו ירד עם המזוודה שהכילה את כתב העט של “עלובי החיים” אל הסירה המזוודה נפלה למים ורק בנס הצליחו להציל אותה. עכשיו נסו לדמיין עולם ללא “עלובי החיים” (מכיוון שכתב העט היה די מוכן קשה להאמין שויקטור הוגו היה מתחיל לכתוב הכל מהתחלה). מצמרר…

הכנסייה של סנט פיטר פורט – זיכרון מצמרר

מגדל הפעמונים של כנסיית סן פטר פורט בזמן החורף.
מגדל הפעמונים של כנסיית סנט פיטר פורט בזמן החורף.

הכנסייה היפה הזו שחלקים ממנה נבנו במאה ה-12 הופיעה בספרו של ויקטור הוגו “יורדי הים”. ויקטור הוגו עצמו נכנס לכנסייה ב 3 בינואר 1868 ורשם ביומנו

נכנסתי היום לכנסייה של סנט פיטר פורט וראיתי תינוק מוטבל. מיד נזכרתי בנכדי ז’ורז’.

ז’ורז’ היה נכדו הראשון, אשר מת בגיל שנה…

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

מלון “אירופה” – מקום המגורים הראשון של ויקטור הוגו בגרנזי

חיילים מגיעים לגרנזי בשנת 1945. תמונה ממוזיאון המלחמה בלונדון. הבניין השמאלי ביותר בתמונה הוא מלון אירופה בו התגורר ויקטור הוגו ואילו בבניין הימני ביותר בתמונה התגוררה המאהבת שלו.
חיילים מגיעים לגרנזי בשנת 1945. תמונה ממוזיאון המלחמה בלונדון. הבניין השמאלי ביותר בתמונה הוא מלון אירופה בו התגורר ויקטור הוגו ואילו בבניין הימני ביותר בתמונה התגוררה המאהבת שלו.

ליד הכנסייה שכן לו מלון אירופה (היום נמצא בבניין סניף של הכלבו מרקס אנד ספנסר). כאן התגורר ויקטור הוגו כשהגיע לגרנזי ב 31 באוקטובר 1855 יחד עם בנו פרנסואה-ויקטור. שארל הוגו הצטרף אליהם ב 2 בנובמבר וכל השלושה המשיכו להתגורר במלון עד ה-5 בנובמבר אותה שנה.

מלון “הכתר” – להחזיק את המאהבת קרוב אבל לא קרוב מידי

לא רחוק מהמקום בו היה בעבר מלון “אירופה” היה פעם מלון ה”כתר” (The Crown hotel) שהיום יש בו את הפאב-מסעדה The Ship and Crown. במלון הזה שיכן ויקטור הוגו את המאהבת שלו ז’ולייט דרואה (Juliette Drouet) עליה ניתן לקרוא בכתבה הזאת. וכאן ניתן לראות דפוס פעילות שימשיך גם כשויקטור הוגו יעבור לבית הקבוע שלו, את המאהבת הוא מחזיק קרוב אליו אבל לא קרוב מידי…

דרך אגב, ז’ולייט דרואה ממש לא אהבה את המלון הזה וטענה שהוא המוני ורועש מידי. נו טוב, לא תמיד אפשר לקלוע לטעמם של כולם…

השוק של סנט פיטר פורט – כי גם סופר מפורסם צריך לאכול משהו

חזרו על עקבותיכם לכנסייה של סנט פיטר פורט. שוק הדגים המקורי היה לא רחוק ממנה ואילו שוק הבשר נבנה בשנת 1822 מאחוריה והמבנה שלו קיים עד היום (היום יש שם חנות מוזיקה, חנות טבע וסופר מרקט). בשני השווקים הללו  קנו משרתיו של ויקטור הוגו את האוכל שעלה על שולחנו כל יום. בשנת 1878 כשויקטור הוגו חזר לביקור בגרנזי הוא ראה ששוק הדגים עבר גם הוא למתחם הזה וכתב ביומנו:

כאן על שולחנות משיש מוצג אוצר הדגה המרשים אותו דגו לחופי גרנזי.

רחוב הוטוויל מספר 20  – הבית הראשון של ויקטור הוגו ושל המאהבת שלו

הבית של ז'ולייט דרואה בגרנזי
הבית של ז’ולייט דרואה בגרנזי

אחרי שהתגורר זמן קצר במלון “אירופה” עבר ויקטור הוגו על הבית ברחוב הוטוויל מספר 20. כאן הוא סיים לכתוב את קובץ השירה שלו Les Contemplations. כעבור כשנה הוא עבר לבית המפורסם שלו במעלה הרחוב אך בשנת 1864 קנה את הבית הזה ושיכן בו את ז’ולייט דרואה המאהבת שלו. כמו בפעם הקודמת גם כאן המאהבת הייתה רחוקה מספיק כדי שלא ישימו לב אליה אך קרובה מספיק על מנת לראות מתי ויקטור הוגו נמצא לבדו בבית, על מנת שתוכל לבוא אליו.

היום מדובר בבית פרטי ולא ניתן להיכנס אליו, אולם חלק מהציורים שנתן ויקטור הוגו למאהבת שלו חזרו לביתו הפריזאי וניתן למצוא אותם בבית ויקטור הוגו בפלאס דה ווז’.

רחוב הוטוויל מספר 38  – בית הקבע של ויקטור הוגו

הבית של ויקטור הוגו בגרנזי
הבית של ויקטור הוגו בגרנזי

בזכות הצלחת ספרו Contemplations הצליח ויקטור הוגו לקנות את הבית ברחוב Hauteville 38 במאי 1856. מכיוון שויקטור הוגו היה לא רק סופר, משורר וצייר אלא גם מעצב פנים לא רע בכלל הוא הפך את עיצוב הפנים של הבית לאחד הפרויקטים הגדולים של חייו.

בתוצאה היא בית שבו כל ציור, רהיט ופריט מספר סיפור מסויים וביחד סיפורים אלו מתחברים לסיפור גדול יותר המתאר את המעבר של נפש האדם מחשכה לאור גדול. מכיוון שלהבדיל מבית ויקטור הוגו בפריז, הבית הזה עוצב כולו מן המסד ועד הטפחות על ידי ויקטור הוגו הרי שמבין שני הבתים, זהו הבית החשוב ביותר ולכן אסור להחמיץ את הביקור בו.

שימו לב: בית ויקטור הוגו סגור לרגל שיפוצים במהלך 2018 ויפתח מחדש בשנת 2019.

בריכות הים של חוף הוולט (Havelet) – חוף מציצים של ויקטור הוגו

חזרו על עקבותיכם דרך רחובות Hauteville ו Lower Hauteville רדו ברחוב Cliff ומשם פנו לרחוב Strand. בפינת הרחובות Cliff ו Strand תראו מעבר לגדר בית יפה מהמאה ה-15 עם מגדל קטן שהפך למעין חדר מדרגות. המשיכו ללכת ברחוב Strand ישר ולמטה עד שתגיעו לחוף הים.

שם ממולכם נמצאות בריכות הים של חוף הוולט. בבריכות הללו היו נשות גרנזי נוהגות להתרחץ עירומות וויקטור הוגו נהג להציץ עליהן באמצעות טלסקופ, אותו ניתן למצוא היום בביתו שבגרנזי. אם תפס אותכם הרעב, אז אני ממליץ בחום ללכת לאכול במסעדת Octopus, שנמצאת ממש לא רחוק משם.

טירת קורנט (Castle Cornet)

ויקטור הוגו אהב מאוד לטייל לאורך הרציף המוביל לטירת קורנט, טירה עתיקה מהמאה ה-13, אשר תפקידה היה להגן על גרנזי מפני הצרפתים. אם תכנסו לטירה הזאת תגלו שם גלגל הצלה שויקטור הוגו תרם לגרנזי בשנת 1870.

אם תמשיכו לאורך הרציף תגיעו בסופו של דבר אל המגדלור של גרנזי. ויקטור הוגו היה נוכח בעת בנייתו של המגדלור וכאשר הדליקו אותו בפעם הראשונה ב-1 במרץ 1867.

המגדלור שליד טירת קורנט שבגרנזי
המגדלור שליד טירת קורנט שבגרנזי

כאן מסתיים הסיור שלנו. במידה ובא לכם עוד לטייל אתם מוזמנים להגיע לעוד שני מקומות שלא נמצאים במסלול הזה

פסלו של ויקטור הוגו שבגני קנדי (Candie Gardens)

הפסל של ויקטור הוגו בגרנזי
הפסל של ויקטור הוגו בגרנזי

בגני קנדי המקסימים שבגרנזי (בהם אני עובר כל יום בדרך לעבודה) עומד לו פסלו המפורסם מגרניט של ויקטור הוגו. הפסל הוא הוא מעשי ידי ז’אן בושה (Jean Boucher), אשר סיים אותו ביולי 1914. לא בדיוק התזמון הטוב ביותר האפשרי מכיוון שבדיוק אז פרצה לה מלחמת העולם הראשונה והטקס הצגת הפסל די נדחק לשוליים.

למרות זאת מדובר בפסל מצויין שמצליח לתפוס את דמותו של ויקטור הוגו במלוא מורכבותה. הסופר הולך לו לעבר הים שקוע במחשבותיו ואולי אפילו מחבר שיר חדש? על הפסל ניתן למצוא את ההקדשה שנתן ויקטור הוגו לבני גרנזי בתחילת ספרו “יורדי הים” ומסביבת הפסל ניתן לראות היטב את הנמל שלמטה.

מגדל ויקטוריה

אם אתם כבר נמצאים בגני קנדי אתם מוזמנים להיכנס למוזיאון קנדי ולבקשת את המפתח למגדל ויקטוריה שנמצא ממש לא רחוק משם. למרות שהמגדל נראה ימי ביניימי הוא נבנה בשנת 1848לכבוד ביקורה של המלכה ויקטוריה בגרנזי. ויקטור הוגו אהב לטפס על המגדל ולהסתכל על הנוף למטה. כמו כן שם הוא כתב את השיר “סופו של השטן” “Le Fin du Satan”.

אני על ראש מגדל ויקטוריה בגרנזי. מאחורי ניתן לראות את העיירה, הנמל והים.
אני על ראש מגדל ויקטוריה בגרנזי. מאחורי ניתן לראות את העיירה, הנמל והים.

ודרך אגב, מספרים שויקטור הוגו ואהובתו ז’ולייט דרואה חרטו את שמותיהם על אבני המגדל. אני לא הצלחתי למצוא אותם אבל אולי אתם תצליחו?

בית הקברות פולון (Foulon) – המקום בו קבורה ארוסתו של בנו של ויקטור הוגו

קברה של אמילי דה פוטרון ארוסתו של פרנסואה ויקטור הוגו בבית הקברות פולון שבסן פיטר פורט.
קברה של אמילי דה פוטרון ארוסתו של פרנסואה ויקטור הוגו בבית הקברות פולון שבסן פיטר פורט.

בית הקברות הזה נמצא בפרבר של סן פטר פורט והוא די רחוק ממרכז העיירה אבל הוא בהחלט שווה ביקור בגלל האווירה הרומנטית שלו. בינואר 1865 מתה אמילי דה פוטרון (Emily de Putron) ארוסתו של פרנסואה-ויקטור הוגו משחפת.  ויקטור הוגו נשא את נאום ההשכבה שחלקו נרשם על המצבה.מאז הפך הקבר של אמילי למקום עלייה לרגל של ויקטור הוגו ומשפחתו בכל פעם שהם היו מגיעים לגרנזי.היום המצבה במצב לא טוב כל כך אולם אגודת ויקטור הוגו בגרנזי עומדת להשיק קמפיין של מימון המונים לטובת שיפוץ המצבה החשובה הזו.

אהבתם את הכתבה? רוצים לקרוא עוד על גרנזי?

  • אתם מוזמנים לקרוא כיצד הגעתי לשם בכתבה הזאת.
  • לגרנזי יש 3 איי לוויין שעל שניים מהם כתבתי בעבר. הראשון הוא אי קטן ופראי בשם הרם ואילו השני גדול יותר ומקסים לא פחות בשם סארק. אחרי שתקראו את שתי הכתבות הללו אני בטוח שתתחילו להזמין כרטיסי טיסה לאי 🙂

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).