הרשמה
לעלון

לימודי
צרפתית

הזמנת
מלון

קניית
כרטיסים

מגדל השעון העתיק בפריז מאת עמירם צברי

השעון העתיק בפריז
השעון העתיק בפריז
ניווט מהיר בתוך הכתבה

אחד המקומות בהן כדאי להתחיל לטייל בפריז, הוא האיל דה לה סיטה, המקום ממנו התפתחה העיר. האי בו מצויים בין היתר קתדרלת הנוטרדאם המפורסמת, כנסיית הסנט שאפל ושרידיו של הקונסיירז'רי (ראו מסלול מומלץ). אם תלכו בעקבות המסלול, מגשר הפון נף העתיק (Pont Neuf) על דרך רציף האורלוז' (Quai de l’Horloge) מזרחה לאורך נהר הסיין, ותפנו ימינה ב Boulevard du Palais לעבר היכל הצדק (הפאלה דה ז'וסטיס) , סביר להניח שלא תפספסו את השעון הגדול והמרהיב בפינה מימינכם.

אל תתנו לשעון המצועצע בכחול זהוב להטעות אתכם, מדובר בשעון הציבורי הראשון של פריז ואחד השעונים המכאניים הראשונים בעולם. שעון השוכן מזה מאות שנים, בבסיסו המרובע של המגדל ומכיל מידע רב ומעניין המשתרע על פני תקופות שונות בימיה של צרפת.

מגדל השעון (Tour de l'Horloge), או הטור דה לורלוז' נבנה בין השנים 1350-1353 ע"י המלך ז'אן השני (שכונה משום מה "הטוב", למרות כשלונו המהדהד במלחמת מאת השנים) על אדמת הביצות, שעל גדות נהר הסיין. המגדל המלבני המאסיבי התנשא לגובה של 47 מטרים, עוביים של קירותיו הגיע למטר, והוא שימש כעמדת תצפית, בפינה הצפון-מזרחית של ארמון הסיטה (Palais de la Cité) שעל שרידיו ניצב כיום הקונסיירז'רי, משכנם לשעבר של מלכי צרפת החל משושלת קאפה במאה ה-10.

כעשרים שנה חולפות ובנו של ז'אן, שארל החמישי, מזמין מומחה גרמני לשעונים מלורן בשם הנרי דה ויק (Henry de Wyck), שעומל על השעון במשך שנתיים. בשנותיו הראשונות מנגנון השעון היה מצוייד בפעמון כסף שצלצל במרווחי זמן קבועים. ב-1418 הועתק השעון לצריח שבראש המגדל ובמקומו הותקנו מחוגים, שמטרתם הייתה לסייע לתושבי פריז, להכניס מעט סדר וארגון לחיי היום יום שלהם. רמת הדיוק של השעון מאותה תקופה לא ידועה, אבל סביר להניח שהשעון תוחזק וכוון על בסיס יומי, כדי לשקף נכון את השעה.

השעון בבסיס המגדל
השעון בבסיס המגדל

במרוצת השנים עובר השעון שיפוצים ושנויים רבים שהבולטים שבהם היו בשנות מלכותם של אנרי השני, השלישי, והרביעי. מדוע מוזכרים שלושת המלכים בנשימה אחת? משום שלכל אחד מהם יצוג מעניין משלו על השעון. בימים עברו נהגו בני מלוכה (ואפילו היום) להטביע את חותמם ולסמן את נכסיהם במונוגרמות שהיו מורכבות מעיטור המשלב את ראשי התיבות של שמם. על השעון, מתחת רגלי המלאכים, נמצאת מונוגרמה של האותיות H ו-C, המייצגת את אנרי השני משושלת ולואה (1519-1559) בשילוב שמה של אשתו קתרין דה מדיצ'י. אלא שלא במקרה, יבחינו חדי העין כי שתי האותיות החופפות H ו-C, יוצרות צורה שדומה יותר לשתי אותיות הפוכות של D. D נסתרת שלימים נודע כי הצביעה על דיאן דה פואטייה פילגשו האהובה של המלך אנרי השני.

המונוגרמה של אנרי ה-2
המונוגרמה של אנרי ה-2 המוטבעת על השעון

אנרי השלישי (1551-1589), בנו של הקודם, הטביע את חותמו בצורה יותר נחרצת, וחלקים דקורטיביים לא מעטים מיוחסים לשלטונו. אנרי שלמשך תקופה קצרה כיהן כמלך פולין, עד שנקרא לשוב ולרשת את כס אחיו הנפטר, המלך שארל התשיעי, דאג לציין זאת גם בשעון. מתחת לכתר, ניתן לראות באופן ברור את שני סמלי המלוכה בהן הוכתר (הפולני באדום והצרפתי בכחול), ומתחת לגמלון אף הוסיף אנרי את הכתובת הלטינית.

"QUI DEDIT ANTE DUAS TRIPLICEM DABIT ILLE CORONAM"

ובתרגום חופשי: "מי שכבר הוכתר בשני כתרים, יוכתר בכתר שלישי".

ניתן להניח, שהמלך שהיה מעורב עד צוואר, במלחמות הדת העקובות מדם שבין הקתולים לפרוטסטנטים (ההוגנטים), רמז לכתר נוסף אליו ייחל (מלבד שתי אלה בהם החזיק), הכתר האחרון בו יוכתר בגן העדן לאחר מותו. מכל מקום, אנרי השלישי פונה לפסל הרנסאנס הנודע, ז'רמן פילון (Germain Pilon), שפיסל זה מכבר את דמויות הוריו: אנרי השני וקתרין דה מדיצ'י, ומבקש שיצור שתי דמויות בצידי השעון.

פילון מפסל בחימר צרוב, שתי נשים שגופן מצופה זהב ומלבושן כחול מלכותי, המהוות אלגוריה של חוק וצדק. הדמות המייצגת צדק נושאת בשני האטריבוטים הידועים מאזניים וחרב, בעוד השנייה המייצגת סמכות ושררה, נושאת את לוחות החוק. כדאי רק לציין, כי שעונו של פילון הוא השעון המוכר לנו כיום, שנותר על כנו משנת 1585.

שני סמלי המלוכה והכתובת מתחת
שני סמלי המלוכה והכתובת מתחת

מה שמוזר פה, הוא קיומה של מונוגרמה נוספת, מונוגרמה המשלבת את ראשי התיבות של אנרי הרביעי – H ואשתו הראשונה מרגרט דה ולואה – באות M. למרבה הפלא, המונוגרמה מופיעה על העיטור המקיף את אותם סמלי המלוכה של צרפת ופולין (שנקשרו דווקא לקודמו), ולסרוגין מתחת לקשת המסוככת על השעון.

עניין נוסף מעלה כתובת נוספת החקוקה מתחת לדמויות:

"MACHINA QUAE BIS SEX TAM JUSTE DIVIDIT HORAS, JUSTITIAM SERVARE MONET LEGESQUE TUERI"

שמשמעותה: "מנגנון זה מחלק את הזמן במדוייק לשתים עשרה שעות שוות, ומסייע לכם להגן על הצדק ולשמור על החוק."

השעון לפני השיפוץ
השעון לפני עבודות השיפוץ ב 2012

כמאה שנים מאוחר יותר, בתקופתו של "מלך השמש" לואי הארבעה עשר, הפלטה העגולה מתחת למחוגים התחלפה לצורת שמש. ובשנים שלאחר מכן, נוספו פרטים מרהיבים אחרים, שכדאי לתת עליהם את הדעת: ראשי איילים מוזהבים, דמויות גרוטסקיות, מלאכים מכונפים, ושתי דמויות נשיות חשופות התומכות בקשת. כמו סמלי מלוכה רבים, ניזוק השעון קשות במהפכה הצרפתית , ושוחזר ב-1849 ע"י יצרנית השעונים לפוט (lepaute), שושלת שענים ידועה, שיצרה בין היתר את השעונים בחזיתם של האקול מיליטר (בית הספר הצבאי) וארמון הלוכסמבורג.

נראה היה כי תהילתו של השעון אבדה לנצח, אלא שדרך נס נמצאו מסמכיו המקוריים של השעון בגנזך הספרייה הלאומית. מה שהוביל לעבודות שחזור נמרצות בשנת 2012 שהשיבו לשעון את ימי תפארתו. אחד השנויים הניכרים לעין, נמצא במחוגי השעון: קצהו של מחוג הדקות הוא חץ, בעוד קצהו של המחוג הקצר הוא הפלר דה ליס (השושן הצחור). גם עיטוריו של השעון עוצבו מחודש כמו צבעו המוזהב שנעור לחיים.
אלא שהשינוי המהותי, היה למעשה, החזרה לרקע הכחול, המעוטר בשני דפוסים שונים של סמל הפלר דה ליס, סמלו המובהק של בית המלוכה הצרפתי.

מחפשים עוד אטרקציות בפריז? כנסו לכאן.

עמירם צברי הוא מדריך טיולים המתמחה באירופה הקלאסית ובעל האתר לטייל בין סיפורים החושף סיפורים מרתקים על פינות קסומות ונסתרות.

Last Updated on 14/02/2020 by צבי חזנוב

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא, הנה עוד שתי כתבות, שלדעתי, תאהבו:

הישן בגיא / ארתור רמבו מאת ד"ר אורנה ליברמן

הישן בגיא / ארתור רמבו מאת ד"ר אורנה ליברמן

זוֹהִי נִקְבָּה יְרֻקָּה שֶׁבָּהּ מְזַמֵּר לוֹ פֶּלֶג, תּוֹלֶה כִּמְטֹרָף עַל הַדֶּשֶׁא קְרָעִים מֻכְסָפִים; שֶׁבָּהּ הַשֶּׁמֶשׁ, מֵרֹאשׁ הָר גֵּאֶה, מִזְדַּהֶרֶת: זֶהוּ גַּיְא קָטָן מְבַעְבֵּעַ קַרְנֵי זִיו.

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

כתבות אחרונות

כתבות אחרונות על פריז

כתבות אחרונות על מחוזות צרפת השונים

כתבות אחרונות על גרנזי ומלטה

כתבות אחרונות על תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.