סרק סרק (Sark): האי הקסום של גרנזי שמחזיר אותכם לעבר

הגשר שמחבר בין החלק העיקרי של סארק ל"סארק הקטן"

לאי גרנזי ישנם עוד שלושה איי לווין. הראשון הוא האי הרם (Herm), עליו כתבתי בעבר. האי השני הוא אלדרני (Alderny באנגלית או Aurigny בצרפתית) שהוא הגדול מבין איי הלווין אך בו עוד לא יצא לי לבקר, מכיוון שהדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות טיסה די יקרה. האי השלישי הוא סרק (Sark באנגלית או Sercq בצרפתית) ומבין השלושה הוא האהוב עלי ביותר. והיום הרשו לי לספר לכם מדוע אני כל כך אוהב אותו ומדוע גם לכם אסור להחמיץ אותו בביקורכם הבא בגרנזי.

https://youtu.be/S1EKVL_4qvM

ההיסטוריה של סרק

אנחנו יודעים מעט מאוד על ההיסטוריה של סרק לפני שהפך לחלק מדוכסות נורמנדי בשנת 933 ואפילו איננו יודעים מה מקור השם שלו. במהלך ימי הביניים הוקם באי מנזר אך עד המאה ה-16 הוא נעזב בגלל ריחוקו המוחלט מהציוויליזציה ושורה של מגפות. בשנת 1565 נתנה מלכת אנגליה אליזבת' ה-1 לאלייה דה קרטרה (Hellier de Carteret) את הזכות לקרוא לעצמו "אדון סרק" וזאת בתמורה לכך שהוא יתחייב להחזיק באי 40 משפחות שיגנו עליו מפני פולשים ופיראטים. כתוצאה מכך חולק האי ל-40 חלקות שעברו בירושה מאב לבן וקיימות, עם שינויים קלים, עד ימינו אלה.

במהלך המאות הבאות עבר האי מידי משפחה אחת לאחרת עד אשר במאה ה-19 קיבלה משפחת קולינגס (Colings) את האי סרק לאחר שהשליט הקודם משכן אותו ולא הצליח לפרוע את חובותיו. צאצאיה של המשפחה הזאת הם אלו ששולטים בסרק עד ימינו אלו והם נושאים בתואר אדון סרק (Seigneur of Sark) או אדונית סרק (Dame of Sark),מכיוון שהתואר הזה יכול לעבור גם לנשים, מה שאכן נעשה מספר פעמים במאות האחרונות.

במהלך מלחמת העולם השנייה היה סרק, כמו שאר איי גרנזי, תחת כיבוש גרמני ויהודי אחד שהתגורר שם הצליח לשמור על פרופיל נמוך ולשרוד את כל המלחמה מבלי להתגלות. סרק שוחרר יום אחד אחרי גרנזי ולכן חוגגים שם את יום סיום הכיבוש הגרמני ב-10 במאי ולא ב-9 כמו בשאר האיים של גרנזי. אבל אם חשבתם שזו הייתה הפעם האחרונה שמישהו פלש לאי הזה אז טעיתם. בשנת 1990 פיזיקאי גרעיני צרפתי בשם אנדרה גארד (André Gardes) החליט לפלוש לסרק ולהשתלט עליו בכח. הוא לקח רובה אוטומטי והגיע באמצעות סירה אל האי בלילה. לאחר שפיזר כרוזים בהם הוא הצהיר על כך שמעתה האי נתון לשליטתו הוא התיישב עם הרובה על ספסל ליד הסניורי (Seigneurie) האחוזה של שליט סרק. ניסיון הכיבוש הזה הסתיים עוד באותו יום כאשר הקונסטבל (Constable) של סרק השתלט עליו והוא נשלח לרצות שבוע מאסר בגרנזי. רוצים ללמוד עוד על הפלישה המשעשעת הזאת? תציצו בוידאו הזה:

https://youtu.be/Dnyi5mezp-s

איך מגיעים לאי סרק ומה ניתן לעשות בו?

אל האי סרק ניתן להגיע באמצעות מעבורת מגרנזי, כאשר הנסיעה אליו לוקחת כ-40 דקות שבסופם נכנסים למפרץ מקסים. בדרך אליו, אם יש לכם מזל תראו את ספינות התיירים שחונות לא רחוק ואת המגדלור שנמצא בקצה האי.

המגדלור של האי סארק
המגדלור של האי סרק

כאשר תרדו מהמעבורת ותתחילו ללכת לתוך האי עצמו תגלו את אחד המאפיינים היחודיים של האי הזה: אין בו מכוניות כלל. טוב, למען האמת זה לא לגמרי נכון מכיוון שיש טרקטור איתו מעלים סחורה מן הנמל אל החלק המיושב באי שנמצא למעלה, אבל חוץ מזה שום דבר. אז איך מתניידים באי הזה? או ברגל או באמצעות כרכרה עם סוס!

כרכרה עם סוס, הדרך המועדפת והכיפית ביותר להתנייד בסארק.
כרכרה עם סוס, הדרך המועדפת והכיפית ביותר להתנייד בסרק.

אולם, אם תקשיבו לי, עזבו לרגע את הסוסים והכרכרות, עוד מעט נגיע אליהם, קחו את זוג רגליכם והחלו לטפס אל פסגת האי בעצמכם. בתמורה למאמץ (הלא כל כך נורא) תמצאו את עצמכם מטייל בשבילים של יער קסום ובמקרה ותתעייפו, אל דאגה, תוכלו למצוא לכם מספר ספסלים המפוזרים ביער ועליהם תוכלו לנוח. וכך אחרי כ-20 דקות הליכה תגיעו אל מרכז האי סרק, שם תמצאו לא מעט חנויות, מסעדות וכרכרות. זה בדיוק הזמן לשכור כרכרה עם סוס, יחד עם עוד כמה אנשים ולצאת לטיול ברחבי האי.

נסיעה עם מדריך ברחבי האי סארק
נסיעה עם מדריך ברחבי האי סרק

נהגי הכרכרות של סרק מגיעים אל האי באביב ונשארים שם עד סיום עונת התיירות בסוף הסתיו. הם יקחו אותכם לכל מיני פינות נסתרות באי ויספרו לכם מעט על ההיסטוריה שלו ועל הפיראטים שהתגוררו בו. במהלך הנסיעה בכרכרה תוכלו לרדת, לטייל מעט ולהנות מהנופים.

אחד המפרצים היפים של האי סארק
אחד המפרצים היפים של האי סרק

בסופו של הטיול אני משער שתהיו רעבים. אם תקשיבו לי תלכו לאכול ב Le Fleur de Jardin מסעדה קטנה בה ניתן לאכול כמה מהמעדנים שסרק יכול להציע לכם ובתוכם סלט לובסטר במחיר של כ – £15 (לא יקר בכלל בשביל מעדן שכזה).

לובסטרים במסעדת FLEUR DE JARDIN. מקור תמונה, דף הפייסבוק של המסעדה.
לובסטרים במסעדת FLEUR DE JARDIN. מקור תמונה, דף הפייסבוק של המסעדה.

אולם אם אתם לא רעבים, אל דאגה, יש עוד לא מעט מקומות מצויינים לאכול בהם בדרך. לכן מהעיירה של סרק אני מציע לכם להתחיל לטייל לכיוון Le Petit Sark. וזאת עליכם לדעת, האי סרק מורכב בעצם משני איים המחוברים בגשר צר מאוד אותו בנו שבויי מלחמה גרמנים אחרי מלחמת העולם השנייה. כשתגיעו לשם תגלו את אחת המראות הכי יפים של האי.

https://youtu.be/n9GlbePj3AQ

עברו את הגשר והמשיכו הלאה ברחבי האי הפראי הזה ותגיעו לבסוף אל המלון La Sablonerie, שם תוכלו לאכול אוכל לא רע, אך קצת יקר מידי לטעמי. במידה ולא תרצו לאכול שם תמשיכו הלאה ותגיעו למכרה כסף ישן שנסגר במאה ה-19.

אחרי שתסיימו לטייל שם חזרו אל "סרק הגדול" והפעם תוכלו לקחת שביל אחר שיוביל אותכם למלון סטוקס (Stokes Hotel). מדובר במלון 4 כוכבים עם מסעדה לא רעה בכלל עליו קיבלתי המלצה מבעלי הבית שלי, שיודעים דבר או שניים על גרנזי. אין ספק שבמידה ותרצו להישאר בסרק זו יכולה להיות אופציה לא רעה בכלל. וודאי תשאלו אותי, מדוע להישאר בסרק אם יש מעבורת אותה ניתן לקחת חזרה לגרנזי עוד באותו יום? הסיבה לכך היא שסרק הוא המקום בו ניתן לראות את כוכבי השמיים באופן הטוב ביותר בעולם. הסיבה לכך היא שבסרק אין תאורת רחוב ולכן האור שלה לא מפריע לאור שיוצא מכוכבי השמיים. התוצאה, בלילה בהיר ללא עננות, פשוט מרהיבה.

https://youtu.be/77Ccup2IM5E

ואם כבר נשארתם בסרק ללילה אז תוכלו ביום שלמחרת לצאת לטיול קטן באחת הסירות מסביב לסרק על מנת לגלות מערות שנחבאות בין הצוקים ולצפות בציפור הפאפין (Puffin), הסמל של גרנזי, המקוננת לה בין הצוקים. לחלופין תוכלו ללכת לבניין הסניורי (Seigneurie) בו מתגורר השליט של סרק ולבקר בגנים המקסימים שלו.

https://youtu.be/Yk59KN41js8

כך או כך, בין אם תשארו לילה אחד בסרק או בין אם תבואו לטיול בין כמה שעות, אני בטוח שהאי המקסים הזה יחרט לעד בזכרונכם.

איזה ציון תתנו לכתבה?

ציון ממוצע 0 / 5. דירוג הכתבה: 0

אף אחד עוד לא דירג את הכתבה. רוצה להיות ראשונ/ה?

מצטער לראות שלא אהבת את הכתבה

אשמח מאוד לדעת מה לא אהבת בכתבה הזאת

איך אוכל לשפר את הכתבה?

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

הודעה חשובה לסיום...

פרנקופילים יקרים שלי, אם במקרה אתם באמצע תכנון טיול לצרפת ובא לכם לפרגן, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך הקישורים באתר.

מבטיח לכם שההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק עמלה קטנה שתעזור להחזיק את האתר באוויר.

הקישורים למלונות ולכרטיסים פזורים בכל האתר (בהתאם לרלוונטיות שלהם), אולם על מנת להקל עליכם ריכזתי את כולם בשני הדפים הללו:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

צבי חזנוב

הרצאות על תרבות צרפת שיכולות לעניין אתכם

כבר ביקרתם בקבוצות הפייסבוק שלי?

תמצאו שם לא רק אותי אלא גם פרנקופילים כמוכם שישמחו לענות לכל שאלה שלכם

הרשמה
להודיע על

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

2 תגובות
הכי ישן
הכי חדש תגובות שקיבלו הכי הרבה אינטרקציה
תגובות בתוך הטקסט
הצג את כל התגובות
שושי
4 years ago

כתבה מקסימה ודרך אגב, אפשר לרכוב גם על אופניים חשמליות. הם אישרו זאת בשנים האחרונות 🙂

4 years ago

מאוד מענין ומהנה

כתבות מומלצות נוספות

2
0
אשמח מאוד לשמוע את דעתךx
צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.