סרק סרק (Sark): האי הקסום של גרנזי שמחזיר אותכם לעבר

לאי גרנזי ישנם עוד שלושה איי לווין. הראשון הוא האי הרם (Herm), עליו כתבתי בעבר. האי השני הוא אלדרני (Alderny באנגלית או Aurigny בצרפתית) שהוא הגדול מבין איי הלווין אך בו עוד לא יצא לי לבקר, מכיוון שהדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות טיסה די יקרה. האי השלישי הוא סרק (Sark באנגלית או Sercq בצרפתית) ומבין השלושה הוא האהוב עלי ביותר. והיום הרשו לי לספר לכם מדוע אני כל כך אוהב אותו ומדוע גם לכם אסור להחמיץ אותו בביקורכם הבא בגרנזי.

ההיסטוריה של סרק

אנחנו יודעים מעט מאוד על ההיסטוריה של סרק לפני שהפך לחלק מדוכסות נורמנדי בשנת 933 ואפילו איננו יודעים מה מקור השם שלו. במהלך ימי הביניים הוקם באי מנזר אך עד המאה ה-16 הוא נעזב בגלל ריחוקו המוחלט מהציוויליזציה ושורה של מגפות. בשנת 1565 נתנה מלכת אנגליה אליזבת’ ה-1 לאלייה דה קרטרה (Hellier de Carteret) את הזכות לקרוא לעצמו “אדון סרק” וזאת בתמורה לכך שהוא יתחייב להחזיק באי 40 משפחות שיגנו עליו מפני פולשים ופיראטים. כתוצאה מכך חולק האי ל-40 חלקות שעברו בירושה מאב לבן וקיימות, עם שינויים קלים, עד ימינו אלה.

במהלך המאות הבאות עבר האי מידי משפחה אחת לאחרת עד אשר במאה ה-19 קיבלה משפחת קולינגס (Colings) את האי סרק לאחר שהשליט הקודם משכן אותו ולא הצליח לפרוע את חובותיו. צאצאיה של המשפחה הזאת הם אלו ששולטים בסרק עד ימינו אלו והם נושאים בתואר אדון סרק (Seigneur of Sark) או אדונית סרק (Dame of Sark),מכיוון שהתואר הזה יכול לעבור גם לנשים, מה שאכן נעשה מספר פעמים במאות האחרונות.

במהלך מלחמת העולם השנייה היה סרק, כמו שאר איי גרנזי, תחת כיבוש גרמני ויהודי אחד שהתגורר שם הצליח לשמור על פרופיל נמוך ולשרוד את כל המלחמה מבלי להתגלות. סרק שוחרר יום אחד אחרי גרנזי ולכן חוגגים שם את יום סיום הכיבוש הגרמני ב-10 במאי ולא ב-9 כמו בשאר האיים של גרנזי. אבל אם חשבתם שזו הייתה הפעם האחרונה שמישהו פלש לאי הזה אז טעיתם. בשנת 1990 פיזיקאי גרעיני צרפתי בשם אנדרה גארד (André Gardes) החליט לפלוש לסרק ולהשתלט עליו בכח. הוא לקח רובה אוטומטי והגיע באמצעות סירה אל האי בלילה. לאחר שפיזר כרוזים בהם הוא הצהיר על כך שמעתה האי נתון לשליטתו הוא התיישב עם הרובה על ספסל ליד הסניורי (Seigneurie) האחוזה של שליט סרק. ניסיון הכיבוש הזה הסתיים עוד באותו יום כאשר הקונסטבל (Constable) של סרק השתלט עליו והוא נשלח לרצות שבוע מאסר בגרנזי. רוצים ללמוד עוד על הפלישה המשעשעת הזאת? תציצו בוידאו הזה:

איך מגיעים לאי סרק ומה ניתן לעשות בו?

אל האי סרק ניתן להגיע באמצעות מעבורת מגרנזי, כאשר הנסיעה אליו לוקחת כ-40 דקות שבסופם נכנסים למפרץ מקסים. בדרך אליו, אם יש לכם מזל תראו את ספינות התיירים שחונות לא רחוק ואת המגדלור שנמצא בקצה האי.

המגדלור של האי סארק
המגדלור של האי סרק

כאשר תרדו מהמעבורת ותתחילו ללכת לתוך האי עצמו תגלו את אחד המאפיינים היחודיים של האי הזה: אין בו מכוניות כלל. טוב, למען האמת זה לא לגמרי נכון מכיוון שיש טרקטור איתו מעלים סחורה מן הנמל אל החלק המיושב באי שנמצא למעלה, אבל חוץ מזה שום דבר. אז איך מתניידים באי הזה? או ברגל או באמצעות כרכרה עם סוס!

כרכרה עם סוס, הדרך המועדפת והכיפית ביותר להתנייד בסארק.
כרכרה עם סוס, הדרך המועדפת והכיפית ביותר להתנייד בסרק.

אולם, אם תקשיבו לי, עזבו לרגע את הסוסים והכרכרות, עוד מעט נגיע אליהם, קחו את זוג רגליכם והחלו לטפס אל פסגת האי בעצמכם. בתמורה למאמץ (הלא כל כך נורא) תמצאו את עצמכם מטייל בשבילים של יער קסום ובמקרה ותתעייפו, אל דאגה, תוכלו למצוא לכם מספר ספסלים המפוזרים ביער ועליהם תוכלו לנוח. וכך אחרי כ-20 דקות הליכה תגיעו אל מרכז האי סרק, שם תמצאו לא מעט חנויות, מסעדות וכרכרות. זה בדיוק הזמן לשכור כרכרה עם סוס, יחד עם עוד כמה אנשים ולצאת לטיול ברחבי האי.

נסיעה עם מדריך ברחבי האי סארק
נסיעה עם מדריך ברחבי האי סרק

נהגי הכרכרות של סרק מגיעים אל האי באביב ונשארים שם עד סיום עונת התיירות בסוף הסתיו. הם יקחו אותכם לכל מיני פינות נסתרות באי ויספרו לכם מעט על ההיסטוריה שלו ועל הפיראטים שהתגוררו בו. במהלך הנסיעה בכרכרה תוכלו לרדת, לטייל מעט ולהנות מהנופים.

אחד המפרצים היפים של האי סארק
אחד המפרצים היפים של האי סרק

בסופו של הטיול אני משער שתהיו רעבים. אם תקשיבו לי תלכו לאכול ב Le Fleur de Jardin מסעדה קטנה בה ניתן לאכול כמה מהמעדנים שסרק יכול להציע לכם ובתוכם סלט לובסטר במחיר של כ – £15 (לא יקר בכלל בשביל מעדן שכזה).

לובסטרים במסעדת FLEUR DE JARDIN. מקור תמונה, דף הפייסבוק של המסעדה.
לובסטרים במסעדת FLEUR DE JARDIN. מקור תמונה, דף הפייסבוק של המסעדה.

אולם אם אתם לא רעבים, אל דאגה, יש עוד לא מעט מקומות מצויינים לאכול בהם בדרך. לכן מהעיירה של סרק אני מציע לכם להתחיל לטייל לכיוון Le Petit Sark. וזאת עליכם לדעת, האי סרק מורכב בעצם משני איים המחוברים בגשר צר מאוד אותו בנו שבויי מלחמה גרמנים אחרי מלחמת העולם השנייה. כשתגיעו לשם תגלו את אחת המראות הכי יפים של האי.

עברו את הגשר והמשיכו הלאה ברחבי האי הפראי הזה ותגיעו לבסוף אל המלון La Sablonerie, שם תוכלו לאכול אוכל לא רע, אך קצת יקר מידי לטעמי. במידה ולא תרצו לאכול שם תמשיכו הלאה ותגיעו למכרה כסף ישן שנסגר במאה ה-19.

אחרי שתסיימו לטייל שם חזרו אל “סרק הגדול” והפעם תוכלו לקחת שביל אחר שיוביל אותכם למלון סטוקס (Stokes Hotel). מדובר במלון 4 כוכבים עם מסעדה לא רעה בכלל עליו קיבלתי המלצה מבעלי הבית שלי, שיודעים דבר או שניים על גרנזי. אין ספק שבמידה ותרצו להישאר בסרק זו יכולה להיות אופציה לא רעה בכלל. וודאי תשאלו אותי, מדוע להישאר בסרק אם יש מעבורת אותה ניתן לקחת חזרה לגרנזי עוד באותו יום? הסיבה לכך היא שסרק הוא המקום בו ניתן לראות את כוכבי השמיים באופן הטוב ביותר בעולם. הסיבה לכך היא שבסרק אין תאורת רחוב ולכן האור שלה לא מפריע לאור שיוצא מכוכבי השמיים. התוצאה, בלילה בהיר ללא עננות, פשוט מרהיבה.

ואם כבר נשארתם בסרק ללילה אז תוכלו ביום שלמחרת לצאת לטיול קטן באחת הסירות מסביב לסרק על מנת לגלות מערות שנחבאות בין הצוקים ולצפות בציפור הפאפין (Puffin), הסמל של גרנזי, המקוננת לה בין הצוקים. לחלופין תוכלו ללכת לבניין הסניורי (Seigneurie) בו מתגורר השליט של סרק ולבקר בגנים המקסימים שלו.

כך או כך, בין אם תשארו לילה אחד בסרק או בין אם תבואו לטיול בין כמה שעות, אני בטוח שהאי המקסים הזה יחרט לעד בזכרונכם.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

2 תגובות

  1. כתבה מקסימה ודרך אגב, אפשר לרכוב גם על אופניים חשמליות. הם אישרו זאת בשנים האחרונות 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).