חצי האי קיברון (Quiberon) – לו רק יכלו הגלים לדבר מאת דני אשכנזי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

רוויתם יערות, שבעתם שדות חיטה אינסופיים? הגיעה העת לצוקים פראיים, קצף גלים מתנפצים. חצי האי קיברון שואג אליכם. תגיעו. שווה.

לא רק הטבע רווי עוצמה כאן. גם ההיסטוריה של המקום מדממת. יולי 1795. אנחנו אחרי שנות טבח המוני באצולה הצרפתית. ראשים נושרים כעלי שלכת מן הגיליוטינות לחביות. אצילים זוטרים ותומכיהם נסים לארצות השכנות. מלכי אירופה נעים באי-נוחות על כסאותיהם. מי לידיהם יתקע, שהמהפכה תעצר בצרפת?

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

ה Day-Day הראשון בהיסטוריה

באנגליה מתארגן כוח של “מלוכנים” צרפתים, שהצי האנגלי מוכן ברצון להשיט הביתה, בתקוה שיחזיר לצרפת את המונרכיה הבטוחה והנעימה. 100,000 לוחמים, בהנהגת אבירים מלומדי מלחמה, אמורים לנחות חזרה במולדתם ולשחרר אותה מהטרור המהפכני. הם חוגגים בפאבים של דרום אנגליה. משתכרים. מפטפטים. מקום הנחיתה, מועד הנחיתה, הכל נישא על אדי האלכוהול לאוזניהם של מלשינים. לקראת ה-D-Day של יוני 1944 יפיקו את הלקח. למזל כולנו.

ב D-Day 27.6.1795, מתייצבים על הרציף כ- 10,000 איש. 90,000 האחרים היו כלא היו. מפליגים. הם נוחתים בחצי האי קיברון. הגיוני. לשון יבשה צרה, במקומות מסויימים עד כדי עשרות מטרים בלבד בין הים במערב והים במזרח. עוד מעט תראו במפה. קל מאד לחסום את התקדמותו של כוח עדיף במספרו (צבא צרפת המהפכני מנה אז כ- 800,000 חיילים), ולבסס ראש גשר, עד שיגיעו ה- 90,000 שאיחרו להפלגה. במהרה יסתבר שזו גם מלכודת מוות. אבל ניתן להם לשגות בחלומם. תמיד טוב.

נעצור רגע, ונתמקד בשטח. היכן אנחנו?

חצי האי קיברון

הדרך מהטירה שלי לקיברון
היכן נמצא חצי האי קיברון בצרפת

שימו לב: אם תצטרפו לאחד הטיולים שצבי ואני מארגנים לאזור, אנחנו נוביל אתכם במסלול הנופים הטובים ביותר.

הנופים של קיברון
הנופים של קיברון

אבל לתועלת אלה מכם שיגיעו לכאן עצמאית, הנה מפה מפורטת:

מפה מפורטת של קיברון
מפה מפורטת של קיברון

שימו לב: אם תכוונו תוכנת ניווט ל Quiberon, היא תביא אתכם לקצה חצי האי, אבל בדרך המהירה D768. ממנה תראו אמנם את החופים החוליים של הים במזרח, וזה בהחלט בסדר, אבל היי… לחוף המערבי קוראים Cote Sauvage . לא בא לכם להסתאווג’ קצת ?

התמונות שהבאתי לעיל הן מחוף הפרא המערבי. תוכלו לטייל לאורכו על ה- D186. כדי שתוכנת הניווט תביא אתכם לשם, ותעביר אתכם לאורכו, סימנתי במפה לעיל את נמלי הדייג על החוף הנפלא הזה.

אחד מהחופים של קיברון
אחד מהחופים של קיברון

צלמו. צלמו. צלמו. גם אם לא הבאתם מהבית תותח כזה:

צלם שלוקח את קיברון ברצינות
צלם שלוקח את קיברון ברצינות

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

אכול ושתה כי מחר שאטו

נשוב ל- 10,000 הנדונים למוות שנחתו זה עתה, 27.6.1795, בחצי האי שלנו. מצפון מתקדמת לעברם דיויזיה של צבא צרפת המהפכני, בפיקודו של הגנרל לואי לזאר הוש Louis Lazare Hoche. על שלט הגיבורים שלו המוטו Res non-verba “מעשים, לא דיבורים”. מי כמוהו יודע לעשות. בגיל 16 התגייס כחייל פשוט, עכשיו, בגיל 27 שנה, הוא גנראל. בעוד שנתיים ימות. אבל זאת אינו יודע, כמובן. זו תהא אבדה עצומה לצרפת.

בינתים, כאן, בכניסה לחצי האי קיברון, הוא חי מאד. בנחישות ואכזריות הוא מוביל את חייליו. אלה הלוחמים הטובים ביותר באירופה. אנדרה מורואה כותב בספרו הנהדר “דברי ימי צרפת”: “פיעמה בצבא רוח התלהבות נישגבה… הם היו חדורים אמונה עזה” (הוצאת מסדה, עמ’ 248), ומצטט את הפקודות שניתנו להם: “לפעול התקפית, להכנס בכל הזדמנות לקרב כידונים”.

ל-10,000 האומללים שעל חצי האי שלנו לא היה סיכוי. הם נכנעים בעיירה קיברון. ברחבי צרפת היתה כבר רשת תקשורת באמצעות מגדלי סמפור. גנרל הוש מעביר לפריס את החדשות, ומבקש הוראות. לא ידוע מה בדיוק ביקש, ידוע בדיוק מה היו ההוראות. רוב השבויים נורו במקום. הנותרים הובלו לעיר ואן Vannes ו… נורו שם.

בחצי האי קיברון נותנים ל גנרל הוש כבוד גדול. במרכז העיירה קיברון הוא עומד, יצוק בארד, קשוח, שלוו ועז – כאז:

הפסל של גנרל פוש
הפסל של גנרל פוש

אבל לא רק כאן הוא מוערך. נפוליאון בונפארטה, שאמר עליו כי הוש היה “אחד הגנרלים הטובים ביותר של צרפת”, ציוה לחרוט את שמו על שער הניצחון בפריס.

אנחנו נסתפק בכך שנרים כוסית סיידר לזכרו, כמו גם לזכר אלה שהרג.

כוס סיידר מצויין בקיברון
כוס סיידר מצויין בקיברון

אנחנו עושים זאת ב Port Maria שבקצה חצי האי שלנו.
אגב, יש מכאן הפלגות במעבורת ל Belle-Ile (האי היפה), אבל העברת רכב לשם מצריכה הזמנה מיוחדת מראש והמחיר גבוה. אנחנו נסתפק ב Belle Quiberon. גם כאן יש מה לראות:

אחד הנופים הכי יפים בקיברון. וכן, יש שם גם שאטו
אחד הנופים הכי יפים בקיברון. וכן, יש שם גם שאטו

אהבתם את הכתבה? רוצים להתגורר בטירה שלי?

רוצים לטייל בקיברון ובעוד לא מעט אטרקציות שנמצאות במגוון מסלולי הטיול בברטאן שפרסמנו? אתם מוזמנים להתארח בטירה של דני ולהפוך אותה לבסיס לטיולי הכוכב שלכם. מידע נוסף על הטירה תוכלו למצוא בכתבה Manoir de la Chausée – לגור בטירה ישראלית בברטאן. ואם תרצו לבקר שם במסגרת סיור בוטיק מיוחד בהשתתפות דני וצבי (הפרנקופיל) אתם מוזמנים להיכנס לקישור הזה ולהזמין לכם מקום.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 ברטאן למטייל?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי מחוז ברטאן, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.