תפריט
תפריט

הצגת אבא גוריו בתיאטרון הבימה מאת פרנקופיל אנונימי

אבא גוריו

במה עוסקת הכתבה?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

המפגש הראשון שלי עם אבא גוריו היה בתור תלמיד תיכון. שם בין מחברות וקלסרים התבקשנו לקרוא את הרומן של בלזאק המספר על דיירי אכסניית ווקר אי שם בראשית המאה ה-19. פריז של פעם.

אני זוכר את הקושי לצלוח את חמישים העמודים הראשונים של הספר הרוויים דימויים עוד לפני שהעלילה עצמה מתחילה. ומצד שני איך נשאבתי במרוצת העלילה לתוך פריז של המעמדות ופריז של אכסניית ווקה ודייריה העלובים ואיך בסוף הזלתי גם אני דמעה על מותו של אבא גוריו.

לפני כמה ימים התקשרה אלי חברה טובה ובישרה לי שיש לה כרטיסים מוזלים להצגה אבא גוריו בהבימה. ככל פרנקופיל אמיתי הרחוק ממכורתו, גם אני מנסה לקושש רגעים צרפתים במציאות ישראלית. לכן, אישרתי מיד את הגעתי להצגה בלי לדעת בדיוק באיזה תאריך ובאיזו שעה היא מתקיימת.

ההצגה היא עיבוד מוצלח מאוד לרומן. הצגה מושקעת עם 12 שחקנים מעולים ותלבושות מדהימות שהכניסו אותי לאווירה הפריזאית. רוב העלילה מרחשת באכסניית ווקה (על שם בעלת המקום). על-פי הסיפור האכסנייה ממוקמת ברחוב Neuve-Sainte-Genveiève או בשמו הנוכחי רחוב Tournefort שנמצא בגבעת Sainte-Geneviève ברובע החמישי בפריז לא רחוק מהפנתיאון. ואפרופו פנתיאון, בלזק עצמו לא זכה להיקבר שם, הוא נמצא בבית הקברות Père-Lachaise.

שחר רז בתפקיד “המספר” דואג שתכנסו לעלילה ותבינו את המתרחש כבר בהתחלה.
עידו ברטל בתפקיד רסטיניאק, הבחור שעזב את הכפר לטובת לימודי משפטים בפריז הגדולה ומקריב את ערכיו כדי להשתלב בחברה הגבוהה של פריז.יעקב כהן בתפקיד אבא גוריו, האב המסור כל כך לבנותיו הנצלניות עד שנשאר ללא כל וחי לו בעליבותו. יעקב כהן אומנם ידוע כסטנדאפיסט, אך בהצגה הזו בהחלט הצליח לשמור על דמותו של אבא גוריו, וגם להעלות חיוך קטן מדי פעם – בטוב טעם.

לסיכום, מדובר בהצגה משובבת לב עם תלבושות (של מאור צבר) שכל פרנקופיל היה רוצה במלתחתו.


עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.