דף הבית » תרבות צרפת » אומנות » הצגת אבא גוריו בתיאטרון הבימה מאת פרנקופיל אנונימי

הצגת אבא גוריו בתיאטרון הבימה מאת פרנקופיל אנונימי

המפגש הראשון שלי עם אבא גוריו היה בתור תלמיד תיכון. שם בין מחברות וקלסרים התבקשנו לקרוא את הרומן של בלזאק המספר על דיירי אכסניית ווקר אי שם בראשית המאה ה-19. פריז של פעם.

אני זוכר את הקושי לצלוח את חמישים העמודים הראשונים של הספר הרוויים דימויים עוד לפני שהעלילה עצמה מתחילה. ומצד שני איך נשאבתי במרוצת העלילה לתוך פריז של המעמדות ופריז של אכסניית ווקה ודייריה העלובים ואיך בסוף הזלתי גם אני דמעה על מותו של אבא גוריו.

לפני כמה ימים התקשרה אלי חברה טובה ובישרה לי שיש לה כרטיסים מוזלים להצגה אבא גוריו בהבימה. ככל פרנקופיל אמיתי הרחוק ממכורתו, גם אני מנסה לקושש רגעים צרפתים במציאות ישראלית. לכן, אישרתי מיד את הגעתי להצגה בלי לדעת בדיוק באיזה תאריך ובאיזו שעה היא מתקיימת.

ההצגה היא עיבוד מוצלח מאוד לרומן. הצגה מושקעת עם 12 שחקנים מעולים ותלבושות מדהימות שהכניסו אותי לאווירה הפריזאית. רוב העלילה מרחשת באכסניית ווקה (על שם בעלת המקום). על-פי הסיפור האכסנייה ממוקמת ברחוב Neuve-Sainte-Genveiève או בשמו הנוכחי רחוב Tournefort שנמצא בגבעת Sainte-Geneviève ברובע החמישי בפריז לא רחוק מהפנתיאון. ואפרופו פנתיאון, בלזק עצמו לא זכה להיקבר שם, הוא נמצא בבית הקברות Père-Lachaise.

שחר רז בתפקיד “המספר” דואג שתכנסו לעלילה ותבינו את המתרחש כבר בהתחלה.
עידו ברטל בתפקיד רסטיניאק, הבחור שעזב את הכפר לטובת לימודי משפטים בפריז הגדולה ומקריב את ערכיו כדי להשתלב בחברה הגבוהה של פריז.יעקב כהן בתפקיד אבא גוריו, האב המסור כל כך לבנותיו הנצלניות עד שנשאר ללא כל וחי לו בעליבותו. יעקב כהן אומנם ידוע כסטנדאפיסט, אך בהצגה הזו בהחלט הצליח לשמור על דמותו של אבא גוריו, וגם להעלות חיוך קטן מדי פעם – בטוב טעם.

לסיכום, מדובר בהצגה משובבת לב עם תלבושות (של מאור צבר) שכל פרנקופיל היה רוצה במלתחתו.


אהבתם את הכתבה?

אני משקיע באתר אינסוף שעות בחודש (בכיף גדול) על מנת להביא לכם את הכתבות האיכותיות ביותר שיהפכו את תכנון הטיול שלכם לצרפת לקל ומהנה. רוצים לעזור לי לפתח את האתר ולהמשיך לספק תוכן איכותי ובחינם?

האמת שאין דבר פשוט מזה. אם במקרה אתם נוסעים לצרפת תוכלו לתמוך באתר על ידי הזמנת מלונות, דירות, כרטיסים למוזיאונים ואטרקציות בפריז או מחוצה לה, מופעים ומסעדות (או בקיצור כל מה שאתם צריכים בשביל הטיול שלכם).  ההזמנות הללו לא יעלו לכם שקל אחד נוסף (חלקן אפילו יחסכו לכם כסף) אבל לי הם יתנו עמלה קטנה שתאפשר לי להמשיך ולהשקיע באתר על מנת להפוך אותו לטוב עוד יותר.

ואם לא יוצא לכם לנסוע לצרפת בקרוב ובכל זאת בא לך לעזור אשמח אם תשתפו את הכתבה כדי שגם החברים שלכם יהנו.

המון תודה מראש.

צבי חזנוב (הפרנקופיל)

הרשמה לעלון שלי

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלך.

מה דעתכם על הכתבה?

האימייל לא יוצג באתר.