פרנקופילים אנונימיים לוגו

שביתה בפריז דצמבר 2019 מדוע היא נוצרה ואיך מתמודדים איתה? מאת מרים אדרי וצבי חזנוב

שביתת התחבורה בפריז דצמבר 2019
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם

בהמשך לפוסט שכתבתי בעבר על עשרת הדיברות לארוחה הצרפתית, אם התנ”ך היה נכתב על ידי צרפתי הרי שללא ספק אחת מעשרת הדברות הייתה “לא תעבוד”. לא מאמינים? תקראו את הציטוט הבא:

החיים זה לא עבודה, אם תעבוד יותר מידי תשתגע.

את המשפט הזה לא אמרו עמיר פרץ או ניסנקורן אלא נשיא צרפת שארל דה גול והוא מגלם בתוכו את התמצית הפילוסופית של מוסר העבודה הצרפתי ובמיוחד את זה של עובדי המדינה הצרפתים.

שביתת היום

הקומיקאי הצרפתי המפורסם קולוש (Colouche) אמר פעם “אמא שלי הייתה עובדת מדינה וגם אבא שלי לא עבד”. עובדי המדינה, אשר נקראים בצרפתית פונקציונירים (Fonctionaire) כוללים את המורים, כבאים, הפקידים בשירות הציבורי והמרצים באוניברסיטאות הציבוריות. אליהם מצטרפים עובדי הדואר והרכבת, אשר אינם נחשבים לעובדי מדינה אבל נהנים מזכויות דומות.

כתוצאה מכך על פי סטטיסטיקה רשמית ישנם כ 3.3 מיליון עובדי מדינה בצרפת ועל פי מחקרים לא רשמיים, עובדי המדינה מהווים כרבע מכלל כח העבודה הצרפתי. כמעט ולא ניתן לפטר עובד מדינה בצרפת והדרך היחידה להפטר מעובד עצלן היא אך ורק באמצעות קידום או העברתו של העובד (בהסכמתו המלאה כמובן) למקום טוב יותר (לדוגמא לסניף הדואר בסן טרופה).

את זכויות היתר הרוויחו עובדי המדינה בזכות כלי השביתה, אשר נקראת בצרפתית Greve על שם הכיכר ליד בניין העיריה של פריז שם התקבצו חסרי העבודה. כמו שבמסעדה צרפתית ישנה “מנת היום” הרי שבלוח השנה הצרפתי ישנה “שביתת החודש” וכשסקטור ציבורי אחד שובת הרי שכולם מצטרפים לחגיגה והמדינה משותקת.

כמו אצלנו גם בצרפת תואר “מלכי השובתים” הולך ללא ספק לוועד עובדי הרכבות, אשר ברגע שמזג האוויר בפריז מתחיל להתקרר עצבי מנהיגיו מתחילים להתלהט והשביתה הבאה יוצאת לדרך. יש האומרים שהסיבה שצרפת הפסידה לאנגליה את אירוח האולימפידה ב 2012 הייתה שביתת אזהרה בת 24 שעות של עובדי התחבורה, אשר התרחשה בדיוק בעת הביקור של הוועד האולימפי בפריז (וזאת למרות התחנונים של הממשל להעביר את השביתה ליום אחר).

שביתת התחבורה בפריז דצמבר 2019 – אז מה מחכה לנו/לכם?

אחרי הרקע ההיסטורי הקצר הגיע הזמן לדבר על שביתת התחבורה הגדולה שהולכת להתרגש על פריז ב 5 בדצמבר 2019. החלק הזה יתעדכן בכל פעם שנקבל מידע חדש על השביתה ויכיל עצות כיצד להתמודד איתה. לכן במידה ואתם מתכננים להיות בבירת צרפת בתקופה הזאת, מומלץ לשמור את הכתבה הזאת ב”מועדפים” שלכם ולחזור אליה מידי יום כדי לראות אם משהו השתנה.

את כל מה שתקראו עכשיו כתבה מרים אדרי שמתגוררת בקרבת פריז ומדווחת לנו כמעט בזמן אמת מהשטח.

24.12.2019 עדכון מאת מרים אדרי

אז למה לצפות למי שמגיע בימים הקרובים לפריז ולצרפת?

השביתות נמשכות והתחבורה תהיה עדיין די משובשת לפחות עד סוף ינואר וזאת בהקשר לאספה מיוחדת שצריכה להתנהל בין הממשלה לראשי וועדי עובדים בתאריך 7/01.

המשא ומתן אמור להימשך כל חודש ינואר ולכן כבר הודיעו וועדי העובדים של הסקטור התחבורה הציבורית RATP  שהמחאה תימשך עד לסיום המשא ומתן. לטענתם אם הממשלה לא תכנע לבקשתם, דהיינו לא לשנות שום דבר לגבי הסטטוס המיוחד שלהם בתור עובדי ממשלה ובוודאי לא לשנות את גיל הפנסיה, הרי שהשביתות ימשכו.

בכל מקרה קווים 1 ו 14 אמורים לפעול כרגיל מכיוון שהם אוטומטיים וחלק מהקווים האחרים יפעלו גם כן אך בתדירות נמוכה.

ניתן למצוא מידע יומי על אלו קווים יפעלו ואילו לא בקישור הזה.

15.12.2019 עדכון תחבורה ציבורית מאת יהודית מרמלשטיין

*מטרו:*
רק הקווים האוטומאטיים
1 ו-14 יפעלו.
כל הקווים האחרים – מושבתים.

*רכבות:*
RER A
*לכיוון דיסנילנד – אין רכבות.*

RER B
מ-
Gare du Nord
לכיוון שדה התעופה ולהפך:
תפעלנה מהבוקר, לאורך כל היום עד 21:30.
מומלץ להשתמש בלוחות הזמנים כדי לוודא את זמני יציאת הרכבות.

*אוטובוסים לשדות התעופה:*

Roissybus 2/3
Orlybus 4/5

Le bus direct – כרגיל.

*אוטובוסים:*
כפי שהיה היום.

המידע המלא בלינק הזה

7.12.2019 עדכון תחבורה ציבורית מאת יהודית מרמלשטיין

התחבורה הציבורית בשבת ה-7.12:
מורה נבוכים לתרשים הרצ”ב:

א. הקווים האוטומאטיים,
קווים1 ו-14 יפעלו כרגיל לאורך כל היממה עד 00:30.

ב. הקווים המרכזיים,
קווים 3, 4, 7 יפעלו רק בין השעות
13:00 -18:00
בתדירויות נמוכות כפי שרשום: רכבת אחת כל חמש דקות.

ג. קו 9 – למעשה לא רלוונטי כיוון שיפעל רק במזרח העיר ומחוצה לה.

ד. קו 8 : יפעל גם כן רק בחלק הדרום- מזרחי של העיר. מי שירצה להגיע לפריימארק יצטרך לעשות זאת בשני חלקים: קו 1 לתחנת
Reiully – Diderot
ומשם קו 8.

ה. רכבות הפרברים:
גם כן תפעלנה רק בין
13:00 -18:00.
הרכבת לדיסנילנד
RER A
בתדירות של 50% (1 מ-2).

הרכבת משדה התעופה שארל דה גול
RER B
בתדירות של 1 מ-3 ורק עד
Gare du Nord.

לשדה התעופה שארל דה גול לא ניתן להגיע ישירות עם רכבת זו מאחר והתחנה הסופית היא
Gare du Nord
בצפון העיר. יהיה צורך להחליף רכבת (לבדוק לו”ז יש מעט רכבות שתצאנה לשדה התעופה).

ו. חשמליות:
חשמלית
T7
פועלת בין
07:00 -22:00
ובאמצעותה ניתן להגיע לשדה התעופה אורלי (בשילוב עם קו מטרו 7, שזמני פעולתו אחרים…).

ז. האוטובוסים שנוסעים לשדות התעופה
Roussybus
לשארל דה גול ו-
Orlybus
לנמל התעופה אורלי –
פועלים כסדרם במינון מופחת.

4.12.2019 מה יפעל ומה לא?

השביתה מתחילה ב5/12 אבל שיבושים רבים צפויים בתחבורה הציבורית החל מהיום ה4/12 משעה 5.30 אחרה’צ.

ביום 5/12 כל הקוים של המטרו יהיו סגורים(מלבד כמה שעות בבוקר ובערב אך ורק לקווים 4.7.9 כפי שמפורט בהמשך) ומלבד קו 1 וקו 14 (הקוים ללא נהגים) שיפעלו כרגיל אבל מתוכנן עומס רב על אוצם קווים.

קווים 4.7.9 יהיו פתוחים לקהל בין השעות 6.30 עד 9.30 בבוקר ומשעה 17.00 עק השעה 20.00
בערב.

RER B RER A

פתוחים לקהל בין השעות 6.30 ל9.00 בבוקר ומהשעה 17.00 עד השעה 20.00 . רכבת אחת על שתיים או על שלוש.

רוב הטראמוייז יהיו סגורים מלבד בין השעות 6.30 ל9.30 בבוקר ומ17.00 עד 20.00 בערב..

איך להגיע לדיסני לנד פריז בכל זאת

האופציה הכי הגיונית ובטוחה היא השאטל הרשמי של פארק דיסנילנד פריז שאוסף ומחזיר את המבקרים מ ואל פריז כפי שמפורט להלן ואפשר לקנות לרכוש כרטיסים לכניסה לפרקים יחד עם כרטיס הנסיעה בשאטל.

נקודות איסוף

תחנת Gare du Nord בשעה 8.20 בבוקר
אופרה בשעה 8.30 בבוקר
שאטלה בשעה 8.45 בבוקר(Châtelet)
מגדל אייפל בשעה 8.10 בבוקר

טרנספרט + כניסה לפרק אחד החל מ 93ָ יורו למבוגר החל מ88 יורו לילדים בין 3 ל11
טרנספרט + כניסה לשני פרקים החל מ 103ָ יורו למבוגר החל מ98 יורו לילדים בין 3 ל11

הגעה בשעה 10.00 בבוקר לדיסנילנד
חזרה לפריז בשעה 20.00 בערב

איך לנוע לבקר ולטייל בכל זאת בפריז

האופציה הפשוטה ביותר אינה כמובן להיסתובב ברגל כמה שניתן.
קיימת גם האפשרות לעלות על אחד מהאטובוסים התיירותיים של חברת אופן טורס. הנהגים שלהם לא שובתים אבל חשוב לציין שגם אצלהם יהיו שיבושים רבים בשל איזורים סגורים לתנועה להפגנות שייתקיימו בלב העיר לכן מספר תחנות יהיו סגורות ולא יהיה ניתן לעלות על האובוסים בתחנות האלה33, 34, 35, 36, 37, 45, 46 & 47. לפרטים נוספים ליחצו כאן.

הכרטיס ליממה עולה 34 יורו למבוגר ו 17 יורו לילדים וזה כולל עליות וירידות חופשיות במשך כל היום.
האוטובוסים עוברים כל 20 דקות בכל המקומות התיירותיים של העיר.

קיימות גם חברות שותפות של נהגים פרטיים בשותפות עם חברת ה תחבורה הציבורית של פריז אך תצתרכו להוריד אפליקציה ולהזמין רכב משם. אלה חברות רישמיות שאף מעניקים מחיר מוזל בימי השביתה.
KAPTEN, MARCEL, HEETCH, SUPERSHUTTLE.

בהצלחה ושהיה נעימה בפריז

30.11.2019 אז מה מחכה לנו בשביתה הפעם?

החל מאתמול (29.11) לא ניתן להזמין כרטיסים מהאתר Oui.Sncf או ה EUROSTAR לתאריכים 5-9.12.2019. יתכן וניתן יהיה להזמין כרטיסים לרכבות ואוטובוסים באחד מהאתרים של החברות הפרטיות, עליהן ניתן לקרוא בכתבה רכבות בצרפת – כיצד לטייל מהר ובנוחות ללא רכב.מי שכבר הזמין כרטיסים מראש באחד האמצעים האלו יהיה רשאי לקבל החזר כספי (אפילו אם הכרטיסים שנקנו לא היו ניתנים לשינוי) ואף יוכלו לדחות או להזיז את תאריך הנסיעה שלהם בלי שום בעיה ובלי הוצאות נוספות.

ומה לגבי המטרו בפריז?

נכון לעכשיו הקוים האוטומטיים (1 ו 14) יפעלו כרגיל ולא יושפעו מהשביתה. לגבי שאר הקווים, שם בהחלט צפויים שיבושים ואני אעדכן אותכם ברגע שאקבל מידע חדש. מה שכן, העירייה מנסה לשתף פעולה עם גופי הסעות פרטיים על מנת להקל על העומס וגם תדאג שהמחירים שהם ידרשו לא יהיו גבוהים מידי.

26.11.2019 – מדוע פריז עלולה להיות מושבתת?

ובכן כולנו יודעים שחודש דצמבר יהיה משום מה קצת מסובך כאן בפריז בפרט ובצרפת בכלל. עד כמה מסובך מבולגן ומבולבל יהיה מצב התחבורה בפריז אף אחד עוד לא יודע בדיוק נכון להיום 26/11. מה שאנחנו יודעים כרגע זה שמדינה שלמה נערכת לשביתה הזאת וזה כולל בתי ספר, אוניברסיטאות, מוזיאונים, מסעדות וכו.

הטענות העיקריות של השובתים  מתרכזות הפעם בנושא רפורמת הפנסיות (גיל יציאה לפנסיה) שממשלת נשיא מקרון מנסה להעביר. הכוונה היא להעלות את גיל הפרישה של עובדי התחבורה הציבורית והשירות הממשלתי מ 55 ל 63 (כפי שמקובל בסקטור הפרטי בצרפתי).  כמובן שנושא המשכורות ותנאי העבודה של נהגי רכבות מטרו, יורוסטאר וטראמוואיז לא נפקד מהשביתה הזאת.

עמנואל מקרון, נשיא צרפת, הבטיח לא מזמן שהוא לא יתן לשביתה לשתק את פריז ולכן אישית אני אופטימית לגבי מה שהולך להיות. הרי פריז, בסופו של דבר היא לא רק עיר של תיירים אלא הלב הפועם של צרפת. אולם כאמור בינתיים יש לנו כאן בעיקר הרבה רעש וצילצולים.

אז מה אנחנו יודעים כרגע בוודאות?

תוכנית השביתה תימסר לציבור ב 3 בדצמבר 2019 ואילו השביתה עצמה תתחיל ב 5 בדצמבר. האם היא תמשך זמן קצר ותפסק או שתהיה שביתה לזמן ארוך? כרגע הניחוש שלכם טוב בדיוק כמו שלי. לדעתי מי שהזמין כבר כרטיסים כדאי לו להישאר איתם ולא לבטל אך מי שעדיין לא קנה, מומלץ לו לחכות מעט ולעקוב אחרי מה שאכתוב כאן.

אמסור לכם עידכונים חדשים מהשטח ממש בקרוב.

כמה מילים על מרים אדרי

מרים נולדה בצרפת להורים ממוצע רוסי/קובני ומרוקאי (שילוב מעניין מאוד). במהלך חייה היא התגוררה לא רק בצרפת אלא גם בישראל, ונצואלה, ארה”ב והאיים הקאריביים. במהלך חייה עסקה מרים בתחום התיירות והשיווק והיום היא עוסקת בלהנגיש את התרבות הצרפתית לתייר הישראלי. מטרתה העיקרית של מרים היא לעזור לתייר הישראלי לגלות את פריז דרך עיניים צרפתיות והיא עושה זאת באמצעות סדרה של סיורים בנושאי קולינריה, אופנה, תיאטרון ועוד. ניתן להזמין סיורים איתה דרך האתר שלה.

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בווטסאפ
שיתוף באימייל
שיתוף בטלגרם
צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן