רולאן גארוס – האצטדיון, טורניר הטניס ומה שביניהם

מתכננים טיול לפריז? הנה כמה קישורים סופר חשובים:

רוצים עוד? כנסו למדריך פריז המלא שלי.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

פעם בשנה, פריז מארחת את אליפות צרפת הפתוחה בטניס, הידועה גם בשם רולאן גארוס. זהו טורניר טניס יוקרתי שנמשך על פני שבועיים ומתקיים באצטדיון רולאן גארוס (Stade Roland Garros), שנקרא על שם יוג’ין אדריאן רולאן ז’ורז’ גארוס, חלוץ תעופה צרפתי, שנלחם כטייס קרב במלחמת העולם הראשונה. 

000 23
Ank Kumar, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

אליפות צרפת הפתוחה בטניס מתחילה בכל שנה, בחודש מאי (ב-2023, תתקיים התחרות בין ה-28 במאי ל-11 ביוני). רולאן גארוס הוא אחד מ-4 טורנירי גראנד סלאם המתקיימים בטניס בכל שנה (מלבד צרפת, הם מתקיימים באוסטרליה, ארה”ב ואנגליה), והוא השני כרונולוגית בכל שנה, אחרי אליפות אוסטרליה הפתוחה. זהו הגראנד סלאם היחידי שבו משחקים על מגרשי חימר. למעשה, עד 1975, הרולאן גארוס היה הגראנד סלאם היחידי שלא שוחק על דשא.

מגרשי החימר ברולאן גארוס גורמים לכך שהכדור קופץ גבוה יותר אולם מהירותו נמוכה יותר. בנוסף, משחקי הטניס של הגברים הם בשיטת הטוב מבין 5 מערכות. כל אלה מביאים לכך שהרולאן גארוס נחשב לטורניר הטניס התובעני ביותר בעולם מבחינה פיזית. המשחקים ברולאן גארוס נוטים להיות ארוכים ודרמטיים, וגם השחקנים הטובים בעולם מתקשים לנצח בטורניר הזה.

ההיסטוריה של רולאן גארוס

אליפות צרפת הראשונה בטניס התקיימה ב-1891, אבל אז היא היתה פתוחה לצרפתים בלבד. משחק הנשים הראשון ליחידות שוחק ב-1897 – רק 4 נשים השתתפו בטורניר הזה. זוגות מעורבים התווסף בשנת 1907. במהלך מלחמת העולם הראשונה, בשנים 1915-1919, לא התקיים טורניר.

ב-1925 נפתח הטורניר לכלל שחקני הטניס החובבים בעולם, והוגדרה כאליפות משמעותית. ב-1968, הפכה אליפות צרפת לפתוחה באופן רשמי, עבור שחקני טניס חובבים ומקצוענים כאחד. 

לאורך השנים, היו תלונות רבות על כך שהמשחקים ברולאן גארוס מתארכים יתר על המידה, בין השאר בגלל הפסקות גשם. לאחר שנים רבות של דיונים, תכנונים וביטולים, שופץ האצטדיון, נפתח בו מגרש חדש עם 5,000 מושבים וגג נפתח התווסף למגרש אחר. 

מגרשי החימר באצטדיון לא באמת עשויים מחימר. הם מורכבים מתערובת של אבק לבנים אדומות, שאריות פחם ואבנית, חצץ וסלעים. המגרשים הייחודיים האלה מבטלים את היתרון של שחקנים בעלי מכת הגשה חזקה (סרב), משום שהכדור לא קופץ באותה עוצמה כמו במגרשים קשים או דשא. לכן, גם שחקני טניס מצוינים לא הצליחו לזכות בטורניר הזה. למשל, פיט סאמפרס, שזכה ב-14 תארי גראנד סלאם לאורך השנים, מעולם לא לקח את אליפות צרפת הפתוחה, וההישג הטוב ביותר שלו בטורניר היה חצי גמר, ב-1996. גם ג’ון מקנרו, ג’ימי קונורס, לייטון יואיט, סטפן אדברג, בוריס בקר ומרטינה הינגיס כשלו בניסיון שלהם לזכות ברולאן גארוס.

לעומת זאת, שחקנים כמו רפאל נדל, ביורן בורג, איוון לנדל וכריס אברט זכו להצלחות מרשימות בטורניר הזה. עם זאת, רק מתי מעט משחקני הטניס הגברים הצליחו לזכות גם ברולאן גארוס ובווימבלדון – רוד לייבר, ביורן בורג, אנדרה אגאסי, רפאל נדאל וכמובן רוג’ר פדרר.

הגביעים בטורניר מיוצרים על ידי מלריו דיטס מלר, בית עיצוב תכשיטים פריזאי מפורסם. הם עשויים מכסף טהור עם עיטורים מעודנים ומורכבים בשני הצדדים. שמות הזוכים נחרטים על הגביע, והם מקבלים עותק שלו, העשוי מכסף טהור, אותו הם יכולים לקחת איתם.

הגביע המוענק לזוכה בטורניר היחידים לגברים נקרא Coupe des Mousquetaires – גביע המוסקטרים. אבל לא מדובר על המוסקטרים ההיסטוריים, אלא על ארבעה טניסאים צרפתים אגדיים, שהובילו את צרפת להישגים מדהימים בתחום בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, כולל זכייה ב-20 תארי גראנד סלאם ליחידים.

000 22

גביע היחידות לנשים נקרא Coupe Suzanne Lenglen והעיצוב הנוכחי שלו הוענק לראשונה בשנת 1986. זהו העתק של גביע שהוענק לטניסאית הצרפתית המצליחה סוזאן לנגלן בעיר ניס. לנגלן היתה פעילה בשנות ה-20 וה-30 של המאה שעברה, ונפטרה בגיל 39. היא היתה מדורגת ראשונה בעולם במשך שש שנים רצופות – מ-1921 עד 1926.

הפרסים ברולאן גארוס מרשימים, כיאה וכיאות לטורניר טניס יוקרתי שכזה. הגעה לרבע הגמר מזכה ב-380 אלף יורו. מי שמגיע לגמר יקבל 1.1 מיליון יורו, והזוכה ביחידים (גברים או נשים) מקבל 2.2 מיליון יורו. סך הפרסים לטורניר ב-2022 עמד על 43.6 מיליון יורו. רק ב-2007 השוו את פרסי הזכייה של הנשים לגברים. למעשה, הרולאן גארוס היה הגראנד סלאם האחרון להשוות את הפרסים.

אצטדיון רולאן גארוס

הרולאן גארוס הוא קומפלקס מרשים של מגרשי טניס והוא משתרע על פני כ-137 דונם. הוא ממוקם במערב פריז, בגבול הדרומי של יער בולון ברובע ה-16. הגבול הצפוני של המבנה המשולש הוא Avenue Porte d’Auteuil וכביש A13, ואילו מדרום הוא נושק ל-Boulevard d’Auteuil. הגבול המזרחי שלו הוא שדרת גורדון בנט.

 ברולאן גארוס יש 20 מגרשים, כולל 3 אצטדיונים עם קיבולת גדולה, ויש בו גם קומפלקס גדול של בר ומסעדה (Les Jardins de Roland Garros). בתוך הרולאן גארוס נמצא גם ה-Tenniseum, מוזיאון הטניס הצרפתי, שהוקם ב-2003, ויש בו בעיקר תצלומים ומצגות מולטימדיה בנושאי טניס, וגם כ-100 רקטות היסטוריות משנות ה-20 ועד ימינו אנו.

000 20
Ank kumar, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

בתחילת המאה ה-20, צרפת היתה כוח משמעותי בטניס העולמי, בעיקר תודות לארבעת המוסקטרים וסוזאן לנגלן (על שמם נקראים הגביעים המחולקים בטורניר כיום). ב-1927, צרפת אף הביסה את ארה”ב בגביע דייוויס, בעיקר בזכות ארבעת המוסקטרים. שנה לאחר מכן, הוקם האצטדיון.

במהלך 1939, מעט לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, שימש האצטדיון כמחנה מעצר לאירופים ורוסים שונים, שהצרפתים חשדו שהם קומוניסטים. 

המגרשים באצטדיון

מגרש פיליפ קרטייה – נבנה ב-1928 כמגרש המרכזי של הרולאן גארוס, והוא עדיין הכוכב של המתחם. יש בו 15,225 מושבים וכיום הוא כולל גם גג נפתח.

מגרש סוזאן לנגלן – נבנה ב-1994 ומכיל 10,068 מושבים. פסל ארד של לנגלן נמצא בכניסה המזרחית למגרש.

000 24
François GOGLINS, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

מגרש סימון מת’יו – המגרש החדש ביותר באצטדיון, נבנה ב-2019 ומכיל 5,000 מושבים. נקרא על שם טניסאית צרפתית משנות השלושים, הזכורה גם כמנהיגה במחתרת הצרפתית במהלך מלחמת העולם השנייה.

מגרש מס’ 1 ההיסטורי, שלעתים מכונה גם “זירת השוורים” בגלל צורתו העגולה, היה חביב במיוחד על אוהדי טניס שרופים, בגלל שהיה קטן ואיפשר צפייה מקרוב באקשן על המגרש. לצערם, המגרש נהרס בשנת 2019, והוחלף במתחם המאפשר צפייה במשחקים על גבי מסכי וידאו גדולים.

כרטיסים לאליפות צרפת הפתוחה בטניס

אפשר לקנות כרטיסים באתר הרשמי של רולאן גארוס או באתרים שונים שמוכרים כרטיסים לאירועי ספורט. המכירה לציבור הרחב מתחילה בדרך כלל בחודש מרץ. אפשר להירשם לקבלת אימייל כשהמכירה מתחילה.

כרטיסים למשחקי טניס אינם זולים במיוחד, בייחוד לא לטורניר גראנד סלאם, אבל המחירים לא כאלה נוראיים, במיוחד אם אתם חובבי טניס שנמצאים בפריז בזמן הטורניר. ב-2022, כרטיס ליום מלא במגרש המרכזי עלה כ-230 יורו, אבל אפשר היה למצוא כרטיסים למגרש לנגלן גם ב-100 יורו. יש גם כרטיסים זולים יותר, למשחקים פחות מרכזיים, שלפעמים מתקיימים בשעות הערב המאוחרות, והמחירים שלהם הם כמה עשרות יורו.

סיור מודרך באצטדיון רולאן גארוס

רוצים לראות את האצטדיון האגדי? הצטרפו לסיור מודרך ברולאן גארוס, ותזכו למבט ייחודי מאחורי הקלעים, כולל בניין קבלת הפנים של השחקנים, החדר שבו הם מתכוננים למשחק, ואפילו האזור של אוספי הכדורים. הסיור כולל ביקור במגרש החדש, Philippe-Chatrier Court, שנחשב ליצירת מופת ארכיטקטונית ויש לו גג נפתח מדהים. וכמובן, תקבלו סקירה היסטורית עשירה על אגדות הטניס במהלך השנים.

למידע נוסף על הסיור

איך מגיעים לרולאן גארוס?

תחנות המטרו הקרובות ביותר הן Porte d’Auteuil (קו 10) ו-Michel-Ange–Molitor (קווים 9 ו-10).

אוטובוסים לרולאן גארוס: קווים 22, 32, 52, 62, 72, 123, 241 ו-PC1.

במהלך הטורניר, בחודשים מאי ויוני, יש שירות מוניות מיוחד של האצטדיון בפינה הדרומית-מזרחית של המתחם, בפינה של שדרת רוברט שומן ו-Auteuil.

אם אתם מעוניינים להתגורר בסביבת האצטדיון בזמן השהות שלכם בפריז, אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה שבה ריכזתי מלונות מומלצים ברובע ה-16 של פריז או לחלופין – דירות ברובע ה-16.

שיאים מעניינים מהרולאן גארוס

רפאל נדאל, שמצטיין במיוחד על מגרשי חימר ונחשב כיום למלך הבלתי מעורער של הטורניר הזה, זכה בהכי הרבה תארים ברולאן גארוס לאורך השנים – לא פחות מ-14 זכיות. הוא גם מחזיק בשיא הזכיות הרצופות בטורניר – 5 זכיות בשנים 2010-2014. 

000 21
Charlie Cowins from Belmont, NC, USA, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

בקרב הנשים, כריס אברט מחזיקה במספר התארים הגדול ביותר מאליפות צרפת הפתוחה – 7 נצחונות.

מוניקה סלס היתה הטניסאית הצעירה ביותר שזכתה בטורניר הזה אי פעם – היא עשתה זאת ב-1990, בגיל 16 ו-6 חודשים בלבד. סרינה וויליאמס, אגדת טניס שאין שנייה לה, היתה האישה המבוגרת ביותר שזכתה בטורניר, בגיל 33 (זה קרה ב-2015).

הטניסאי האמריקאי ג’ון אייסנר מחזיק בשיא האסים בטורניר לאורך השנים – 671 מכות הגשה שנותרו ללא מענה. פדרר מפגר אחריו בשני אסים – עם 669 מכות הגשה שכאלה.

למרות שזה טורניר הבית של הצרפתים, הטניסאי הצרפתי האחרון שזכה בו היה יאניק נואה, בשנת 1983, והטניסאית הצרפתית האחרונה שזכתה היתה מארי פירס, בשנת 2000.

המשחק הארוך ביותר ששוחק ברולאן גארוס נמשך 6 שעות ו-33 דקות, וזה קרה בשנת 2004. זה היה משחק בין פאבריס סאנטורו וארנו קלמנט, בסיבוב הראשון של הטורניר. זה גם היה המשחק הארוך בהיסטוריה, עד שהשיא נשבר בווימבלדון ב-2010, אז ג’ון אייסנר ניצח את ניקולאס מאהוט במשחק שארך 11 שעות.

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל יושב עם כוס יין ביד

בואו נשמור על קשר!

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל .

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את מדריך הפרנקופיל לפריז בחינם! תמצאו שם את כל המידע הדרוש לצורך תכנון הטיול לעיר האורות יחד עם טיפים שלי ואפילו הנחה מיוחדת להזמנת כרטיסים לאטרקציות.

אז למה אתם מחכים? לחצו על הכפתור למטה :-)