הרשמה לעלון

הזמנת מלון

קניית כרטיסים

לימודי צרפתית

טיפים לצילום בפריז מאת יואל תמנליס

צילום בפריז אמור להיות קל, לא? הרי זאת העיר הכי פוטוגנית בעולם. זה נכון, אולם כדי להוציא צילומים מעולים צריך לחשוב גם שם מחוץ לקופסא. יואל מסביר לכם איך עושים זאת.
טיפים לצילום בפריז מאת יואל תמנליס
ניווט מהיר בתוך הכתבה

פריז היא העיר המצולמת ביותר בעולם. אסור לאבד בה, ולו לרגע קט, את קשר העין עם יופייה ונופיה. זו עיר של מונומנטים בעלי עוצמה אדירה המאלצים את המבקרים בה להביט כל הזמן בסביבתם. עיר שבה, אם אתה מכבה לרגע את המצלמה שלך, אתה מחמיץ עולם ומלואו.

מבעד לעדשת המצלמה פריז נראית תמיד פוטוגנית להפליא. המצלמות כאן עובדות שעות נוספות. מדובר בחגיגת צילום מתמשכת שאין להפסיקה או להחמיצה. לכן כשאני מטייל בפריז המצלמה שלי תמיד אתי. אני בכוננות הקלקה. אני מודע לכך שדווקא כאן יש לי הזדמנות לצלם תמונות גדולות מהחיים.

השאלה היא איך עושים את עבודת הצילום בעיר האורות בצורה אופטימלית כך שנחזור הביתה עם אלבום תמונות מיטבי? כמובן שאפשר לעשות את מה שכולם עושים – לצלם את מגדל אייפל ממרפסת הנוף של ארמון שאיו, את החזית של כנסיית נוטרדאם, את שער הניצחון ואת הנוף המרהיב ממדרגות כנסיית הסאקרה-קאר.

אבל פריז היא הרבה מעבר לכך, וכשמדובר בצילום איכותי אפשר גם אחרת. ניתן לנסות להיות שונה, מקורי וייחודי, לצלם אתרים מיוחדים, לצלם בתנאי אור שונים, בעונות שונות של השנה ובזוויות לא תמיד שגרתיות. ככלל, צלמו כמה שיותר אתרים, רגעים וזוויות צילום אשר צלמים אחרים לא מצלמים. בכתבה זו נבדוק מספר אפשרויות כאלה.

שלבו עתיק וחדש

רבים שואלים אותי מדוע לדעתי פריז ממכרת, מהו סוד קסמה? לשאלה הזו יש הרבה תשובות. בהחלט תלוי את מי שואלים. התשובה שלי היא, כי מדובר בעיר של ניגודים, עיר רבת פנים, ישן לעומת חדש, היסטורי מול עתידני.

עתיק מול חדש פירמידת הכניסה ללובר על רקע המוזיאון. צילום: יואל תמנליס.
עתיק מול חדש פירמידת הכניסה ללובר על רקע המוזיאון. צילום: יואל תמנליס.

אני ממליץ מאוד שתצלמו פריים המשלב בתמונה אחת את הניגודים הללו, את השונות, את העתיק מול החדש. כמה אפשרויות לדוגמה: מזרקת סטרווינסקי שליד מרכז פומפידו על רקע כנסיית סן-מרי הישנה, פירמידת הכניסה למוזיאון הלובר (ואל תשכחו לעשות זאת מזווית צילום מיוחדת ולא בנלית) כשברקע מבנה המוזיאון העתיק, עמודי הזברה בחצר הפאלה רויאל על רקע הארמון, הגג החדש והמודרני של מרכז לה-האל כשברקע כנסיית סנט אוסטאש הנפלאה.

פרטים קטנים מתוך מבנים גדולים

לעתים מעניין במיוחד לצלם גם בפריים סגור או להתקרב מאוד למבנים. כך ניתן למשל להדגיש פרטים קטנים שנמצאים על בניינים מפורסמים ומיוחדים. פרטים מסוימים המוארים היטב בתוך מבנה או בחזיתו יכולים לשמש מקור לצילומים נאים ומעניינים מאוד.

פסלי הקדושים בכניסה לנוטר-דאם. צילום: יואל תמנליס
פסלי הקדושים בכניסה לנוטר-דאם. צילום: יואל תמנליס

הנושא הזה הוא אינסופי. הפעילו את היצירתיות שבכם. השמים הם הגבול והתוצאות לעתים מרשימות. כמעט כל כנסייה, מוזיאון ומבנה עתיק יכולים להוות מטרה לכך. למשל, אני צילמתי כתובת בעברית על חזית כנסיית סן סולפיס, את השעון העתיק על בנין הקונסיירז'רי, חלקים מבניין העירייה המרשים, פסלים על גג בנין האופרה, חלקו העליון המרשים של שער קארוסל, פסלים בחזית המזרחית של מוזיאון הלובר, השעון שבחזית ארמון לוקסמבורג, פסלי הקדושים בכניסה לכנסיית נוטרדאם, תבליטים מעל הכניסה של המכון הצרפתי, ועוד ועוד.

הכניסו אוביקט בקדמת תמונות נוף

צילומי נוף בפריז הם למעשה אינסופיים. ניתן להכניס עניין רב בצילום נוף על ידי הכנסת אובייקט קרוב בקדמת התמונה.

אוביקט בקדמת תמונה. גני לוקסמבורג. צילום: יואל תמנליס
אוביקט בקדמת תמונה. גני לוקסמבורג. צילום: יואל תמנליס

כך צלמתי תמונות רבות למדי, כמו למשל: מגדל אייפל בשילוב פסל החירות, צילום נוף המשתקף מגבעת המונמארטר כשבחזית פנס רחוב מעוצב, שער הניצחון עם תוספת של עץ גדול וירוק בחזית, כנסיית סנט אוסטאש עם פסל "ההקשב" בחזיתה, אגם ועצים מרהיבים ביער ונסן עם ברבור ענק בקדמת התמונה, ארמון לוקסמבורג עם סירת מפרשים בברכה שלפני הארמון, גשר אלכסנדר עם ספינה בנהר הסיין, הפאלה רויאל משתקף מעבר לפסל הכדורים שבחצרו.

הפעילו את חוש היצירתיות שלכם ונצלו הזדמנויות בשטח. בתחום הזה השמיים הם הגבול.

צלמו מקורות מים

פריז מאופיינת בשפע מקורות מים – נהר הסיין המטופח, אגמים נרחבים ומרהיבים ביערות ובפארקים, ומזרקות עתיקות ומודרניות כמעט בכל קרן רחוב.

מקורות המים המגוונים בפריז מהווים מוטיב חזק מאוד של משיכה הן עבור התושבים המקומיים והן לתיירים מזדמנים. המים מסמלים את החיים וגורמים לבסיס איתן ומתמשך לקיומה של העיר.

מקורות מים המזרקות של הטרוקאדרו. צילם: יואל תמנליס
מקורות מים המזרקות של הטרוקאדרו. צילם: יואל תמנליס

הרבה מאוד מים מופיעים במקומות מרכזיים ביותר בחייה של עיר האורות בעיקר סביב הנהר החוצה אותה ממזרח למערב. נהר הסיין, אם כן, הוא תמיד נושא נהדר לצילום. נסו לצלם אותו מזוויות צילום מקוריות.

בנוסף לנהר אפשר להפיק תמונות מים מיוחדות ומרהיבות באגמים השונים של העיר – האגמים של יער בולון במערב העיר ויער ונסן במזרחה, פוטוגנים למדי. גם האגמים של פארק דה-בוט-שומון ושל פארק מונסורי מצטלמים נהדר.

אפקט של מים זורמים תמיד טוב ומעניין בצילומים. אני ממליץ לכם לצלם את מזרקות העיר המצויות בפריז בשפע. אפשרויות מומלצות במיוחד: מזרקת ארבעת חלקי העולם (בקצה הרובע ה-6 דרומית לגני לוקסמבורג), המזרקות העוצמתיות בגני הטרוקדרו, המזרקות בכיכר הקונקורד, מזרקת כיכר סן מישל, ומזרקות גני ורסאי היפות, העוצמתיות והמיוחדות.

צילום מזווית נמוכה

רוב המבקרים בפריז ממהרים לעלות למגדל אייפל או למגדל מונפרנאס ומצלמים צילומי נוף כלליים של העיר, סוג של 'תצלומי אוויר' בהם הכל נראה בתמונות קטן מדי ולא הכי מעניין. זה לא פסול אבל זה לא ייחודי, לא מקורי ולא תמיד אטרקטיבי.

רבים חוזרים הביתה עם סט של 500 תמונות המצולמות מהקומה השלישית של מגדל אייפל ולעתים האכזבה רבה. רוב המבנים מהם התלהבנו נראים בתמונות קטנטנים ולא מושכים את תשומת לבו של המתבונן.

צילום מזווית נמוכה הטור-דה-פראנס. צילם: יואל תמנליס
צילום מזווית נמוכה הטור-דה-פראנס. צילם: יואל תמנליס

אני ממליץ, אם כן, לנסות לצלם את פריז גם ממבט של נמלה, מזווית נמוכה ולא שגרתית שתגרום לחלק מהאובייקטים המצולמים להיראות שונה ממה שזווית הראייה שלנו רגילה לקלוט. כך צילמתי סט של מרוץ הטור דה פראנס, את מרתון פריז, וכמובן אתרים רבים מזווית אחרת כמו למשל את גשרי העיר מגובה הקרקע ואת האגמים המרהיבים של פריז מגובה פני המים.

הנציחו את חיי הרחוב

כמעט בכל קרן רחוב בפריז מחכה לנו הפתעה. נצלו את המצלמה שלכם כדי להנציח את חיי הרחוב התוססים והמיוחדים של העיר. צילומים אורבניים כוללים לעתים קרובות אמירות חזקות על החיים, הצילומים מעבירים מסרים חשובים לרוב גלויים ולעתים אף סמויים. לעתים יש לנו רק שנייה אחת, או אפילו פחות מכך, כדי לתפוס את הרגע הנכון וללחוץ על כפתור המצלמה. שניה לפני או שניה אחרי זו כבר לא אותה תמונה, לא אותו סיפור, לא אותו מסר.

החיים ברחוב הפריזאי. צילם: יואל תמנליס
החיים ברחוב הפריזאי. צילם: יואל תמנליס

כדי 'לתפוס את הרגע' הפעילו את האינטואיציה שלכם. כך תייצרו גם צילומים אמנותיים. זכרו שזווית צילום מיוחדת גורמת כמעט תמיד לטוויסט בתמונה ובעלילה. אל תחששו לנסות להתפרע. הרחוב הפריזאי הוא זירת התרחשויות ענקית ומדהימה – נצלו אותה. צילום האיש הזקן המאכיל את היונים ברחבת מרכז פומפידו הוא דוגמה קלאסית לפעילות ייחודית ומרתקת ברחוב. אם תתאמצו קצת ובעיקר אם תהיו ערניים וסקרנים תחזרו הביתה עם אוצר של מצבים מרגשים על רקע העיר היפה ביותר בעולם.

כמה מילים על יואל תמנליס

יואל הוא פרנקופיל שמתגורר כיום במודיעין. מעבר להיותו עיתונאי הוא גם צלם ואם אתם מעוניינים להנות מתצלומי פריז היפהפיים שלו אתם מוזמנים להציץ בדף פריז דרך הזום. במידה ואתם רוצים לקרוא את הכתבות שהוא פירסם באתרכנסו לקישור הזה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא הנה עוד שתי כתבות שלדעתי תאהבו:

ביתה של המרקיזה דל ברינבילייה. לו רק הקירות יכלו לדבר...

רוחות הרפאים של פריז

פעם שאלו אותי אם הייתי גיבור על, איזו תכונה או כח מיוחד הייתי רוצה שיהיה לי?  בהתחלה אמרתי כמובן שאני רוצה לדעת לטוס מכיוון שאז

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

5 תגובות

  1. אני חשבתי לתומי שבפריז כל תמונה היא אוטומטית שיקית במיוחד. מסתבר שגם בפריז צריך לדעת לצלם ואסור לסמוך על היופי של העיר שיעשה את העבודה במקומנו.

  2. טיפים נהדרים! ואני מאוהבת בפריז אז הרווחתי גם צילומים
    נפלאים על הדרך. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.