טיפים לצילום בפריז מאת יואל תמנליס

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

טיפים לצילום בפריז מאת יואל תמנליס
זמן קריאה משוער: 5 דקות
ניווט מהיר בכתבה

פריז היא העיר המצולמת ביותר בעולם. אסור לאבד בה, ולו לרגע קט, את קשר העין עם יופייה ונופיה. זו עיר של מונומנטים בעלי עוצמה אדירה המאלצים את המבקרים בה להביט כל הזמן בסביבתם. עיר שבה, אם אתה מכבה לרגע את המצלמה שלך, אתה מחמיץ עולם ומלואו.

מבעד לעדשת המצלמה פריז נראית תמיד פוטוגנית להפליא. המצלמות כאן עובדות שעות נוספות. מדובר בחגיגת צילום מתמשכת שאין להפסיקה או להחמיצה. לכן כשאני מטייל בפריז המצלמה שלי תמיד אתי. אני בכוננות הקלקה. אני מודע לכך שדווקא כאן יש לי הזדמנות לצלם תמונות גדולות מהחיים.

השאלה היא איך עושים את עבודת הצילום בעיר האורות בצורה אופטימלית כך שנחזור הביתה עם אלבום תמונות מיטבי? כמובן שאפשר לעשות את מה שכולם עושים – לצלם את מגדל אייפל ממרפסת הנוף של ארמון שאיו, את החזית של כנסיית נוטרדאם, את שער הניצחון ואת הנוף המרהיב ממדרגות כנסיית הסאקרה-קאר.

אבל פריז היא הרבה מעבר לכך, וכשמדובר בצילום איכותי אפשר גם אחרת. ניתן לנסות להיות שונה, מקורי וייחודי, לצלם אתרים מיוחדים, לצלם בתנאי אור שונים, בעונות שונות של השנה ובזוויות לא תמיד שגרתיות. ככלל, צלמו כמה שיותר אתרים, רגעים וזוויות צילום אשר צלמים אחרים לא מצלמים. בכתבה זו נבדוק מספר אפשרויות כאלה.

שלבו עתיק וחדש

רבים שואלים אותי מדוע לדעתי פריז ממכרת, מהו סוד קסמה? לשאלה הזו יש הרבה תשובות. בהחלט תלוי את מי שואלים. התשובה שלי היא, כי מדובר בעיר של ניגודים, עיר רבת פנים, ישן לעומת חדש, היסטורי מול עתידני.

עתיק מול חדש פירמידת הכניסה ללובר על רקע המוזיאון. צילום: יואל תמנליס.
עתיק מול חדש פירמידת הכניסה ללובר על רקע המוזיאון. צילום: יואל תמנליס.

אני ממליץ מאוד שתצלמו פריים המשלב בתמונה אחת את הניגודים הללו, את השונות, את העתיק מול החדש. כמה אפשרויות לדוגמה: מזרקת סטרווינסקי שליד מרכז פומפידו על רקע כנסיית סן-מרי הישנה, פירמידת הכניסה למוזיאון הלובר (ואל תשכחו לעשות זאת מזווית צילום מיוחדת ולא בנלית) כשברקע מבנה המוזיאון העתיק, עמודי הזברה בחצר הפאלה רויאל על רקע הארמון, הגג החדש והמודרני של מרכז לה-האל כשברקע כנסיית סנט אוסטאש הנפלאה.

פרטים קטנים מתוך מבנים גדולים

לעתים מעניין במיוחד לצלם גם בפריים סגור או להתקרב מאוד למבנים. כך ניתן למשל להדגיש פרטים קטנים שנמצאים על בניינים מפורסמים ומיוחדים. פרטים מסוימים המוארים היטב בתוך מבנה או בחזיתו יכולים לשמש מקור לצילומים נאים ומעניינים מאוד.

פסלי הקדושים בכניסה לנוטר-דאם. צילום: יואל תמנליס
פסלי הקדושים בכניסה לנוטר-דאם. צילום: יואל תמנליס

הנושא הזה הוא אינסופי. הפעילו את היצירתיות שבכם. השמים הם הגבול והתוצאות לעתים מרשימות. כמעט כל כנסייה, מוזיאון ומבנה עתיק יכולים להוות מטרה לכך. למשל, אני צילמתי כתובת בעברית על חזית כנסיית סן סולפיס, את השעון העתיק על בנין הקונסיירז’רי, חלקים מבניין העירייה המרשים, פסלים על גג בנין האופרה, חלקו העליון המרשים של שער קארוסל, פסלים בחזית המזרחית של מוזיאון הלובר, השעון שבחזית ארמון לוקסמבורג, פסלי הקדושים בכניסה לכנסיית נוטרדאם, תבליטים מעל הכניסה של המכון הצרפתי, ועוד ועוד.

הכניסו אוביקט בקדמת תמונות נוף

צילומי נוף בפריז הם למעשה אינסופיים. ניתן להכניס עניין רב בצילום נוף על ידי הכנסת אובייקט קרוב בקדמת התמונה.

אוביקט בקדמת תמונה. גני לוקסמבורג. צילום: יואל תמנליס
אוביקט בקדמת תמונה. גני לוקסמבורג. צילום: יואל תמנליס

כך צלמתי תמונות רבות למדי, כמו למשל: מגדל אייפל בשילוב פסל החירות, צילום נוף המשתקף מגבעת המונמארטר כשבחזית פנס רחוב מעוצב, שער הניצחון עם תוספת של עץ גדול וירוק בחזית, כנסיית סנט אוסטאש עם פסל “ההקשב” בחזיתה, אגם ועצים מרהיבים ביער ונסן עם ברבור ענק בקדמת התמונה, ארמון לוקסמבורג עם סירת מפרשים בברכה שלפני הארמון, גשר אלכסנדר עם ספינה בנהר הסיין, הפאלה רויאל משתקף מעבר לפסל הכדורים שבחצרו.

הפעילו את חוש היצירתיות שלכם ונצלו הזדמנויות בשטח. בתחום הזה השמיים הם הגבול.

צלמו מקורות מים

פריז מאופיינת בשפע מקורות מים – נהר הסיין המטופח, אגמים נרחבים ומרהיבים ביערות ובפארקים, ומזרקות עתיקות ומודרניות כמעט בכל קרן רחוב.

מקורות המים המגוונים בפריז מהווים מוטיב חזק מאוד של משיכה הן עבור התושבים המקומיים והן לתיירים מזדמנים. המים מסמלים את החיים וגורמים לבסיס איתן ומתמשך לקיומה של העיר.

מקורות מים המזרקות של הטרוקאדרו. צילם: יואל תמנליס
מקורות מים המזרקות של הטרוקאדרו. צילם: יואל תמנליס

הרבה מאוד מים מופיעים במקומות מרכזיים ביותר בחייה של עיר האורות בעיקר סביב הנהר החוצה אותה ממזרח למערב. נהר הסיין, אם כן, הוא תמיד נושא נהדר לצילום. נסו לצלם אותו מזוויות צילום מקוריות.

בנוסף לנהר אפשר להפיק תמונות מים מיוחדות ומרהיבות באגמים השונים של העיר – האגמים של יער בולון במערב העיר ויער ונסן במזרחה, פוטוגנים למדי. גם האגמים של פארק דה-בוט-שומון ושל פארק מונסורי מצטלמים נהדר.

אפקט של מים זורמים תמיד טוב ומעניין בצילומים. אני ממליץ לכם לצלם את מזרקות העיר המצויות בפריז בשפע. אפשרויות מומלצות במיוחד: מזרקת ארבעת חלקי העולם (בקצה הרובע ה-6 דרומית לגני לוקסמבורג), המזרקות העוצמתיות בגני הטרוקדרו, המזרקות בכיכר הקונקורד, מזרקת כיכר סן מישל, ומזרקות גני ורסאי היפות, העוצמתיות והמיוחדות.

צילום מזווית נמוכה

רוב המבקרים בפריז ממהרים לעלות למגדל אייפל או למגדל מונפרנאס ומצלמים צילומי נוף כלליים של העיר, סוג של ‘תצלומי אוויר’ בהם הכל נראה בתמונות קטן מדי ולא הכי מעניין. זה לא פסול אבל זה לא ייחודי, לא מקורי ולא תמיד אטרקטיבי.

רבים חוזרים הביתה עם סט של 500 תמונות המצולמות מהקומה השלישית של מגדל אייפל ולעתים האכזבה רבה. רוב המבנים מהם התלהבנו נראים בתמונות קטנטנים ולא מושכים את תשומת לבו של המתבונן.

צילום מזווית נמוכה הטור-דה-פראנס. צילם: יואל תמנליס
צילום מזווית נמוכה הטור-דה-פראנס. צילם: יואל תמנליס

אני ממליץ, אם כן, לנסות לצלם את פריז גם ממבט של נמלה, מזווית נמוכה ולא שגרתית שתגרום לחלק מהאובייקטים המצולמים להיראות שונה ממה שזווית הראייה שלנו רגילה לקלוט. כך צילמתי סט של מרוץ הטור דה פראנס, את מרתון פריז, וכמובן אתרים רבים מזווית אחרת כמו למשל את גשרי העיר מגובה הקרקע ואת האגמים המרהיבים של פריז מגובה פני המים.

הנציחו את חיי הרחוב

כמעט בכל קרן רחוב בפריז מחכה לנו הפתעה. נצלו את המצלמה שלכם כדי להנציח את חיי הרחוב התוססים והמיוחדים של העיר. צילומים אורבניים כוללים לעתים קרובות אמירות חזקות על החיים, הצילומים מעבירים מסרים חשובים לרוב גלויים ולעתים אף סמויים. לעתים יש לנו רק שנייה אחת, או אפילו פחות מכך, כדי לתפוס את הרגע הנכון וללחוץ על כפתור המצלמה. שניה לפני או שניה אחרי זו כבר לא אותה תמונה, לא אותו סיפור, לא אותו מסר.

החיים ברחוב הפריזאי. צילם: יואל תמנליס
החיים ברחוב הפריזאי. צילם: יואל תמנליס

כדי ‘לתפוס את הרגע’ הפעילו את האינטואיציה שלכם. כך תייצרו גם צילומים אמנותיים. זכרו שזווית צילום מיוחדת גורמת כמעט תמיד לטוויסט בתמונה ובעלילה. אל תחששו לנסות להתפרע. הרחוב הפריזאי הוא זירת התרחשויות ענקית ומדהימה – נצלו אותה. צילום האיש הזקן המאכיל את היונים ברחבת מרכז פומפידו הוא דוגמה קלאסית לפעילות ייחודית ומרתקת ברחוב. אם תתאמצו קצת ובעיקר אם תהיו ערניים וסקרנים תחזרו הביתה עם אוצר של מצבים מרגשים על רקע העיר היפה ביותר בעולם.

כמה מילים על יואל תמנליס

יואל הוא פרנקופיל שמתגורר כיום במודיעין. מעבר להיותו עיתונאי הוא גם צלם ואם אתם מעוניינים להנות מתצלומי פריז היפהפיים שלו אתם מוזמנים להציץ בדף פריז דרך הזום. במידה ואתם רוצים לקרוא את הכתבות שהוא פירסם באתרכנסו לקישור הזה.

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן