איל דה לה סיטה ואיל סן לואי – מסלול טיול בעקבות ההיסטוריה

אחד מפינות החמד הנסתרות באיל דה לה סיטה
אחד מפינות החמד הנסתרות באיל דה לה סיטה
ניווט מהיר בתוך הכתבה

לאחר שביקרנו ברובע המארה, הגיע הזמן לטייל בשני האיים של פריז וברובע הלטיני. מכיוון שמדובר במסלול ארוך מאוד החלטתי לחלק אותו לשניים. החלק הראשון מכיל את איל דה לה סיטה ( Île de la Cité) וסן לואי (Saint Louis) ואילו בחלקו השני של הטיול נטייל לאורך בולבאר סן ז'רמן ברובע הלטיני.

מפת הטיול של מסלול הטיול באיל דה לה סיטה ואיל סן לואי

מפת מסלול הטיול בין איל דה לה סיטה לאיל סן לואי. נא ללחוץ על התמונה כדי לפתוח את המפה.

מפת מסלול הטיול בין איל דה לה סיטה לאיל סן לואי. נא ללחוץ על התמונה כדי לפתוח את המפה.

הפון נף ופלאס דופין

התחילו את המסלול בגדה הימנית ליד הפון נף (Pont Neuf). גשר זה, למרות שמו ("הגשר החדש") הוא למעשה הגשר הותיק ביותר בעיר והראשון עליו לא נבנו בתי מגורים. חצו באיטיות את הגשר ונצלו את המיקום האסטרטגי על מנת לצלם תמונות של הסיין, הגשרים, הספינות שעוברות והבתים היפהפיים משני צידי הנהר. מצידו השני של הסיין תראו את פסלו של המלך הנרי ה-4, אשר הגיע לשם מכיכר הנצחונות (Place des Victories), לאחר שהוחלף בפיסלו של לואי ה-14 (בכלל, לכמה מהפסלים והמונומנטים בפריז יש נטייה לטייל ולעבור ממקום למקום בעיר. על כך אספר בפוסט עתידי).

המלך הנרי ה-4, היה רודף נשים לא קטן ואהב ללבוש בגדים בצבע ירוק. לכן אין זה מפתיע שהגן הקטן והמקסים, אשר נמצא בחצי אי מאחוריו נקרא Square Vert Galant (בתרגום חופשי האביר הירוק). אני ממליץ מאוד על טיול רגוע בגן ולכשאתם שם נסו לשכוח שפעם קראו למקום Ile de Juif (רחוב היהודים) וששם נשרף למוות ראש המסדר האחרון של הטמפלרים בשנת 1314…

כיכר Vert Galant
כיכר Vert Galant

לאחר שתסיימו לבקר בגן חזרו חזרה וכנסו לכיכר דופין (Place Dauphine), אחת מהכיכרות המקסימות ביותר בפריז לטעמי, אשר נבנתה על ידי הנרי ה-4 בשנת 1607 ונקראת על שם בנו יורש העצר הדופין, לעתיד לואי ה-13.

כיכר דופין
כיכר דופין

בכיכר זו חיו השחקנים המפורסמים איב מונטאן (Yves Montand) ואשתו סימון סיניורה (Simone Signoret) ויש בה מספר בתי קפה ומסעדות סימפטיות ואת אחד הסודות הכמוסים בפריז. מדובר במלון הנרי ה-4, אשר יחסית למיקום המדהים שלו מציע את אחד מהמחירים הזולים בעיר. למרות שהוא כבר לא זול כפי שהוא היה בעבר, הרי שעדיין קשה מאוד להשיג בו חדר ולרוב צריך להזמין מספר חודשים מראש.

הקונסיירז'רי וסן שאפל

לאחר שסיימתם לטייל בכיכר (ואולי לשתות איזו כוס קפה) אתם מוזמנים לצאת וללכת לאורך נהר הסיין לכיוון מזרח ובדרך להתרשם ממגדלי הקונסיירז'רי (Conciergerie). שמו של אחד מהמגדלים הללו הוא Bon Bec וניתן לתרגם אותו בתור "הפה הטוב" מכיוון ששימש כחדר חקירות בו פתחו האסירים את פיהם בעקבות העינויים שעברו. המשיכו עד שתגיעו להצטלבות עם Boulevard du Palais והתרשמו מהשעון הראשון בפריז. השעון המקורי נבנה במאה ה-14 ואילו הנוכחי נבנה בשנת 1585 לכבודו של המלך הנרי ה-3.

הקונסיירז'רי
הקונסיירז'רי כפי שנראה היום

כעת הזמן לבקר בקונסיירז'רי. מדובר בחלק ממתחם ארמון המלך הראשון, אשר הקדים את הלובר. הקונסיירז' היה אחד מהתפקידים החשובים ביותר בארמון המלך מכיוון שהיה ראש הלישכה שלו. במהלך השנים הפך הקונסיירז'רי לבית כלא בו "התארחו" לא מעט מהאסירים המפורסמים ביותר (לדוגמא, המרקיזה דה ברינביליה). לשיא "תהילתו" הגיע הקונסיירז'רי בעת המהפכה הצרפתית ובו בילו מאות אסירים את ימיהם האחרונים לפני שהוצאו להורג (לא פלא שבתקופה זו כונה המקום "הפרוזדור למוות"). אם תבקרו במקום תזכו לראות חדר משמר מהמאה ה-14 ואת תאי האסירים, כולל תאה של האסירה המפורסמת ביותר שבילתה בקונסיירז'רי את ימיה האחרונים – מלכת צרפת, מארי אנטואנט.

לאחר שסיימתם לבקר בקונסיירז'רי לכו דרומה על Boulevard du Palais והתרשמו מבית המשפט, אשר נבנה ברובו בתקופת נפוליאון השלישי. לידו תמצאו את כנסיית הסן שאפל, אשר מהווה אתר חובה לכל אוהבי אומנות הוויטראז'ים הגותית. את הכנסייה בנה לואי ה-9 על מנת לאחסן את כתר הקוצים של ישו, אותו קנה במחיר מפולפל מסוחר מפוקפק. בכניסה ישנו תמיד תור, מכיוון שהכנסייה היא חלק ממתחם בית המשפט ולכן המבקרים בה צריכים לעבור בדיקות בטחוניות. אולם הציפייה בהחלט שווה את זה מכיוון שלאחר שתכנסו לכנסייה ותעלו לקומה השנייה תוכלו לחזות במראה המרהיב הבא:

כנסיית הסן שאפל - מבט מבפנים
כנסיית הסן שאפל – מבט מבפנים

כנסיית נוטראדם וסביבתה

צאו מכנסיית הסן שאפל והמשיכו הלאה לעבר כנסיית הנוטרדאם. בדרך אתם תעברו ליד בית החולים העתיק בפריז הפעיל עד היום, אשר נקרא Hotel Dieu (בית האלוהים). במשך שנים רבות היה נהוג לשים שם 3 חולים במיטה אחת (וזה עוד נחשב לוקסוס לעומת בתי חולים אחרים) ואמירה מקברית מתקופת הרנסאנס אמרה שבכל מיטה ישנו אדם אחד חולה, אחד גוסס ואחד מת (מה שמעיד על איכות שירותי הרפואה של התקופה). לאחר שעברתם את בית החולים והלכתם מזרחה תגיעו בסופו של דבר לעבר רחבת כנסיית נוטרה דאם.

כנסיית הנוטרה דאם
כנסיית הנוטרה דאם

על כנסיית נוטרה דאם ישנו פוסט נפרד. אולם, מה שמעניין לדעת הוא שרוב מה שאתם רואים נבנה במאה ה-19, כאשר ויולה לה דוק (Violet le Duc), מי שהיה אחראי על שיפוץ הכנסיה, החליט שלא מספיק לשחזר את מה שהיה אלא שתהיה זו הזדמנות מצויינת ליפות את הכנסייה ולהפוך אותה ליותר אותנטית… למרות זאת מדובר בכנסיה מקסימה ומומלץ לא רק לבקר בתוכה אלא ללכת סביבה ולראות את אגפיה השונים.

לאחר שסיימתם לבקר בכנסייה לכו לרחוב Cloitre Notre Dame, הנמצא בחלק הצפוני של הכנסייה וצפו בהערצה בתיירים המחכים בסבלנות לעלייה על מגדלי הכנסייה (אם אתם מעוניינים לעשות זאת נסו להגיע כמה שיותר מוקדם בבוקר מכיוון שכמות האנשים שיכולים לטפס על מגדלי הכנסייה היא מוגבלת וכתוצאה מכך התור מתקדם מאוד לאט). התעלמו מחנויות התיירים והמשיכו מזרחה עד שתראו משמאלכם את רחוב Chanoinesse. כנסו אל הרחוב בו גרו הקאנונים, אשר ניהלו את הכנסיה ולכן הרחוב נקרא על שמם. מדובר ברחוב צר המכיל לא מעט שכיות חמדה כפי שתוכלו לראות על המפה, ואם יתמזל מזלכם תוכלו להציץ לחצרות הבתים העתיקים.

חצר בית פרטי ברחוב שאנואנס
חצר בית פרטי ברחוב שאנואנס

טיילו בנחת ברחוב Chanoinesse ושימו לב במיוחד למסעדה היפהפיה Au Vieux Paris במספר 24 (התמונה שלה מעטרת את הפוסט בתחילתו) וחנות הקאפקייק לצידה.

חנות הקאפקייק ברחוב שאנואנס
חנות הקאפקייק ברחוב שאנואנס

המשיכו משם ל rue de la Colombe. מדובר באחד הרחובות העתיקים בפריז בפריז ותוכלו למצוא כאן מסעדה ששורשיה נטועים במאה ה-13. למסעדה הזאת ישנו סיפור מרתק בו מעורב בין השאר גם קארטוש (Cartouche 1693-1721) הפושע המפורסם ביותר של המאה ה-18. את הסיפור המלא ניתן לקרוא כאן.

משם המשיכו ל rue des Ursins ותהנו מהבתים העתיקים והסמטאות הרומנטיות. בסיום רחוב des Ursins תגיעו ל Rue Chantiers וממנו יתגלה לכם פתאום צריח כנסיית נוטרה דאם במלוא הדרו.

10449059_651047608307104_2027076561_n

צריח כנסיית הנוטרה דאם מרחוב דז אורסין
צריח כנסיית הנוטרה דאם מרחוב דז אורסין

מסלול טיול באיל סן לואי

מכאן יש לכם שתי אופציות. אופציה ראשונה היא לחזור דרך רחוב Chantres ו Chanoinesse אל רחוב Cloitre Notre Dame ומשם ללכת דרך גינת יוחנן ה-23 עד לגשר סן לואי. אופציה אחרת היא להגיע לאותו גשר דרך Quai de fleurs וללכת לאורך הסן. כך או כך תגיעו לאי סן לואי, אשר חלק גדול מבנייניו נבנה במהלך המאה ה-17 על ידי האחים האדריכלים ממשפחת לה וו (Le Vau).

אני מציע להקיף את האי לאורך Quai de Bourbon ולהנות מחזיתות הבתים העתיקים (ואם יש מזל להציץ גם לחצרות). במיוחד מומלץ לבקר בכיכר לואי אראגון (Louis Aragon), בבית ב Quai de Bourbon 19 בו התגוררה הפסלת קאמי קלודל (Camille Claudel)המאהבת של הפסל המפורסם רודאן (Rodin), בבית מספר 17 ב Quai d'Anjou ובבית מספר 36 ב Quai de Bethune בו התגוררה הכימאית המפורסמת מארי קירי.

כיכר לואי ארגון
כיכר לואי ארגון

לאחר שסיימתם לטייל לאורך הרציפים השונים לכו אל הרחוב הראשי של האי, אשר נקרא Saint Louis en l'Ile. ברחוב זה תוכלו למצוא לצד בתים נוספים מהמאה ה-17 את כנסיית סן לואי, אשר מהווה את הכנסיה השכונתית של תושבי האי. אחד מהתושבים המפורסמים ביותר היה הנשיא פומפידו, אשר מסע ההלוויה שלו יצא מכנסיה זו.

מכיוון שהייתם פרנקופילים טובים וטיילתם היטב הגיע הזמן לסיים את הטיול בפינוק קטן. לכו לרחוב Saint Louis en l'Ile 31 ותגיעו לגלידת ברטיון, הגלידה המפורסמת ביותר בפריז. בעודכם עומדים בתור אתם מוזמנים לקרוא עליה מעט כאן. אם לא בא לכם לחכות בתור בהמשך הרחוב יש את אמורינו…

גלידת אמורינו
גלידת אמורינו

כאן מסתיים הטיול. מקווה שנהנתם. רוצים לטייל איתי בפריז? לחצו כאן.

Last Updated on 09/04/2020 by צבי חזנוב

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא, הנה עוד שתי כתבות, שלדעתי, תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

הרצאות בצרפתית קלה ושיעורי צרפתית ברוח אחרת :)

מאז תחילת הקורונה, נופר ישראל, דוקטור לספרות צרפת (שפת אם), מעבירה כל יום מספר מפגשים בזום בצרפתית קלה בנושאים מגוונים: שירים, ספרות, אקטואליה, מחזמר, שיעור דקדוק, סדנת כתיבה, מפגש משחקים ועוד.

איך זה עובד?
המפגשים אינם מחולקים לפי רמה. כל אחד מוזמן להצטרף לכל שיעור שנשמע לו מעניין ולקחת ממנו את מה שהוא יכול.

כל מפגש נמשך שעה ועומד בפני עצמו. עם זאת, קיימת המשכיות בין המפגשים.

במהלך החודשים בהם מתקיימים המפגשים, התגבשה קבוצה, קהילה, נוצרו חברויות חדשות ויש במפגשים אווירה מאוד נעימה וכיפית.

במהלך המפגשים, המשתתפים מוזמנים לשאול, להעיר, לתת את דעתם ולפתח שיחה סביב הנושא של אותו מפגש.

כמה זה עולה?
כמה שתחליטו!
כל אחד מוזמן לשלם לפי היכולת, ההנאה שהמפגשים מעניקים לו והתועלת שהוא מעריך שהוא מקבל :)

אז איך מצטרפים?

נכנסים לקבוצת הוואטסאפ של "צרפתית היא שירה" ורושמים את השם שלכם.
מאותו רגע תתחילו לקבל את כל המידע, הלו"ז והקישורים לזום לקראת כל מפגש.
אין צורך להרשם מראש :)

למי מתאימים המפגשים?

המפגשים לא מתאימים למתחילים גמורים.
כדי להפיק תועלת ולהינות מהמפגשים, כדאי להיות מסוגל לפחות לנהל שיחה בסיסית או להבין שיחה בסיסית.
כיוון שהמפגשים לא מחולקים לפי רמות, מגיעים למפגשים משתתפים שלמדו צרפתית בתיכון לפני 30 שנה עם צרפתית חלודה שהם מעוניינים לרענן ומגיעים משתתפים שחוזרים מ-5 שנים בצרפת עם צרפתית שוטפת.

אז מי שרוצה לנצל את שנת הקורונה שבאה עלינו כדי לשפר או לרענן את הצרפתית שלו מוזמן להיכנס בקישור הבא לקבוצת הוואטסאפ של "צרפתית היא שירה" ולשלוח בה הודעה עם השם שלו.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

כתבות אחרונות

כתבות אחרונות על פריז

כתבות אחרונות על מחוזות צרפת השונים

כתבות אחרונות על גרנזי ומלטה

כתבות אחרונות על תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.