בּוֹ פָּסַאז’ (Beaupassage) מתחם אומנות החיים הטובים של פריז מאת רותי שמעוני

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

בּוֹ פָּסַאז' (Beaupassage) מתחם אומנות החיים הטובים של פריז מאת רותי שמעוני
ניווט מהיר
זמן קריאה משוער: 4 דקות

כי פריס לעולם אינה מסתיימת… המינגוויי.

פריס לעולם אינה מאפשרת לעוסקים בה – קפיאה על השמרים. עוד טרם הסתיימה לה עונת ההרצאות והסמינרים המטיילים הקודמים וכבר (לקראת רֶצף הפעילויות הבאות) אני צוללת בששון לנִבכי נשמתה של העיר, שהתעדכנה בסוף 2018 במתחם חדש, מודרני ומופלא.

מהו מתחם “בּוֹ פָּסַאז'” ?

זהו מִקבץ חצרות פנימיות לא מקוּרות (פסאז’ים) העוברות בין גושי בניינים פריסאיים טיפוסיים מתקופות שונות, שלאחרונה חוברו והוסבו יחדיו – למִתחם שוטטות ובילוי חדשני, מסקרן, מפתה ומעורר השראה.

הפרוייקט הוקם ע”י חברת הנדל”ן Emerige – שהפיחה רוח חיים בחצרות הפנימיות ובמבנים המגוונים שנשקו להן – ויצרה פרויקט חדשני, הרמוני מאיר פנים ומלא חן, של 10,000 מ”ר, בו שזורים: דירות למגורים, מיגוון בתי אוכל, מִקְטעֵי שוטטות, גינות מסוגננות, מיצבי אמנות ו…הרבה קסם צרפתי.

מתחם בו פסאז’, מוקדש כל כולו ל”אמנות החיים הטובים” ולטיפוח “תרבות חיי יום יום נכונה” (ה-“Bien-être”).

הוא משלב תענוגות אינטלקטואליים וחושניים, מעלה על נֵס את מנעמי החיים – ומהווה גן עדן לחובבי גסטרונומיה, תרבות, אדריכלות, אמנות וספורט. שזורים בו בחינניות, לאורך שבילי הליכה מטופחים – חנויות מזון ייחודיות, בתי קפה, מסעדות ומזללות, קונדיטוריות ובתי מאפה – של טובי השפים בצרפת (במחיר יחסית סביר). לא ניפקד מקומה של גלריה … ואפילו מרכז ספורט וספא יוקרתי – לטיפוח בריאות הגוף, שמפעיל Abdoulaye Fadiga – אלוף העולם באיגרוף, לשריפת הקלוריות שנאגרו …

בו פסאז' - צילמה רותי שמעוני
בו פסאז’ – צילמה רותי שמעוני

ב”בו פסאז’ ” נמצא בין השאר:

 • את מסעדת הדגים של Mersea בה השף הברטוני אוליבייה בלן (מעוטר הכוכבים) רוקח תבשילים ומוכר סחורה טרייה שזה עתה הגיעה.

 

 • את הקצבייה והמסעדה האלגנטית של אלכסנדר פולמאר La boucherie-restaurant Polmard שמציגה ב”ארונות ראווה” את מרכולתה.

 

 • קנטינת האוכל של אן סופי פיק – השפית המפורסמת עטורת הכוכבים, שפתחה ב”בו פסאז'” קנטינת מזון מהיר בה מגישה מנות אייקוניות הקשורות בשמה.

 

 • חנות גבינות מהרשת המיתולוגית Fromagerie Barthélémy.

 

 • בית מאפה חדש של השף טיירי מארקס Thierry Marx, בעל 2 כוכבי מישלן.

 

 • ביסטרו, בר וגלריית עיצוב בשם Allénothèque שמפעיל השף המיתולוגי מעוטר הכוכבים יָאניק אָלֶנו, שגם הוא מעוטר ב- 3 כוכבים.

 

 • קונדיטוריה של אשף הפטיסרי פייר הֶרמה Pierre Hermé שחנך בית קפה בו מאפים, מקָרונים ושוקולדים מתקיימים יחד, עם תפריט לארוחות…..ועוד ועוד…
בית הקפה במתחם הבו פסאז'. צילמה: רותי שמעוני
בית הקפה במתחם הבו פסאז’. צילמה: רותי שמעוני

האסטטיקה, ההדר, היופי והתבונה האדריכלית – בולטים בכל פינה לאורכו של ה”בו פסאז'”.

 • הם ניכרים במיצבֵי אמנות עכשווית מעוררי עניין השזורים בכניסות למתחם ואחרים נוספים המשובצים לאורך מסלול השיטוט:
  כמו העץ הנאורונלי L’Arbre Neuronal, המדמה את עץ הדעת – יצירתו של Marc Vellay. או 3 המנגנוּסטים Les Mangoustes de Beauvais – פיסלו האלגורי רב ההבעה של האמן Stefan Rinck , הניצב ממש באמצע המתחם – מתאר 3 נמיות מחוברות זו לזו, קשורות בחבל, מאבן גיר לבנה.

 

 • ביפעת רֶצף הגינות המלבלבות – המלוות את ציר ההליכה המרכזי, בהן כ-60 עצים, צמחים פרחים.אלה מהוות ריאה ירוקה, מגנדרות את המרחב האורבאני של המִתחם, מחדירות בו פיסות טבע ומתבלות את המכלול בשארם חווייתי צבעוני וססגוני.

 

 • בתפאורה אדריכלית שמשמרת, מדגישה ומבליטה –את חזיתות המבנים המגוונים הנושקים למסלול ההליכה בבּוֹ פסאז’. כי בפריס, כמו תמיד בפריס – היזמים והאדריכלים שהיו אמוּנים על מלאכת הסבת החצרות משכבר הימים למתחם חדש – דאגו לשָמֵר את חותמה של העיר האורגאנית במקום, את רב הרובדיות התקופתית והבליטו את מישורי הזמן השונים, שניכרו בחזיתות ובשכבות החיפוי השונות. הם ברכו על עֵרוב הסגנונות, הדגישו את שלל חומרי הבנייה שבמקום (אבן, בטון, ברזל, זכוכית לבֵנים) והצליחו ליצור שעטנז ארכיטקטוני מרהיב, טעון באותנטיות ובהִדְהוּד היסטורי. כך משתלבים במסלול המטייל: קירות מנזר וקפלה של couvent des Récollets– מהמאה ה-17, מוסך לשעבר ומבנים תעשייתיים בעלי חן אורבאני מהמאה ה- 18 – 19 ובניינים מודרניים חדשנים.

 

 • הכניסה ל”בּוֹ פָסאז’ ” מתאפשרת דרך שלושה רחובות מרכזיים סואנים שהמתחם משתרע ומקשר ביניהם: Boulevard Raspail, Rue du Bac, Rue de Grenelle. ב – 3 הרחובות הנזכרים שזורות שלוש מבואות כניסה, המעוטרות ביצירות אמנות עכשוויות מעוררות השתאות. אלה, מצליחות לנתק את הנכנס לבו פסאז’ משאון העיר הסואנת – ומכניסות אותו לאווירה של אינטימיות, יופי ואנינות תרבות וטעם.

 

 • בכניסה מבולבאר ראספיי – מיצב אמנותי של אֶווָה ז’וֹסְפֵּן – המדמֶה עצים בתוך יער, כשהעצים עשויים מאריזות קרטון גלי ממוחזר. מול המיצב – מַרְאָה, בה משתקפת היצירה והופכת את חוויית הכניסה לַמִתחם – להליכה בתוך שביל מחופה כולו בעצי יער.

 

 • הכניסה מ – Rue du Bac עוברת דרך מעברי בתים ישנים ועטורה בפרסקו של רומֵן ברניני, המדמה “רוח יער” ומתהדר בצבעים פסיכודליים.

 

 • כניסה נוספת מ- Rue de Grenelle 53-57 , עוברת דרך מיצב, בו עצי אלון יוצרים בצמרתם קשת צבעונית חלומית – פרי יצירתו של Fabrice Hyber.
מבט נוסף למתחם הבו פסאז'. צילמה: רותי שמעוני
מבנים מודרניים במתחם הבו פסאז’. צילמה: רותי שמעוני

והנה, מספטמבר 2018 – עוד נקודת עלייה לרגל – בפריס.  אינטימית, חיננית, פרקטית, מלאת קסם ועניין המסמלת כל כך – את טוּב הטעם ואנינות התרבות – של הצרפתים.

כמה מילים על רותי שמעוני

רותי שמעוני היא פרנקופילית מכורה לפריז, מומחית לתרבות צרפת, בעלת עיטור כבוד מטעם ממשלת צרפת והמרצה הטובה ביותר בישראל לתרבות צרפת.

רוצים לגלות עוד מקומות סודיים בפריז?

הכתבה הזאת נוצרה במסגרת הפרוייקט הסודות של פריז בו פרנקופילים ותיקים מספרים על המקומות הסודיים שלהם בפריז. מוזמנים להיכנס לפרויקט ולגלות מקומות סודיים נוספים.

 

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר

נעים מאוד שמי צבי חזנוב (הפרנקופיל), בעל תואר ראשון ושני בתרבות צרפת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, ומאוהב בצרפת ותרבותה מאז שאני ילד. את הידע שצברתי ואת האהבה אני שמח לחלוק אתכם כאן.

מוזמנים ליצור איתי קשר

מתכננים טיול לצרפת?
מוזמנים להיכנס ל"ארגז הכלים" שלי שמכיל שורה של אתרים אמינים להזמנות מלונות, כרטיסים, רכבים וכל דבר נוסף שתזדקקו לו לבניית טיול מושלם.
רוצים לא לפספס אף כתבה?
הרשמו לעלון שלי ותתחילו לקבל כתבות מרתקות כל שבוע לאימייל. כבונוס אשמח גם לתת לכם בחינם את ההרצאה שלי "טיול בפריז בעקבות מולייר".​

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

ניווט מהיר
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן