גלריות בפריז – המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

גלריות בפריז - המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר
ניווט מהיר
זמן קריאה משוער: 6 דקות

מי שביקר במוזיאונים בפריז יודע שצריכת האמנות מתחילה שם כבר בגיל צעיר. קבוצות של תלמידים בגילאים שונים לצד מבקרים בני המקום, אינם מחזה נדיר גם במוזיאונים “התיירותיים” ביותר. ההערכה והחיבה לאמנות ממשיכה גם במישורים אחרים ובפרט כניסתה של אמנות ואומנות למרחב הביתי.

כתוצאה מכך, שוק האמנות בפריז תוסס ודינמי, ועשרות גלריות מסחריות מקיימות את עצמן בעיר – כל אחת מנסה להתהדר באמנות הטובה ביותר, בסגנון ייחודי וכמובן בחלל תצוגה מיוחד ומרשים.

עבורנו – אוהבי התרבות והאמנות המגיעים מחוץ לסצנה ולא בהכרח אספני אמנות – מהוות הגלריות כר פורה למפגש עם חוד החנית של האמנות העכשווית. השוטטות בין הגלריות היא חוויה יוצאת דופן, שונה מאוד מהמקבילה הישראלית שלה; מעבר לעובדה שתוכלו למצוא שם את השמות הגדולים והמוכרים באמנות (תמיד תמצאו בעיר לפחות תערוכה אחת של מאסטר/ית), הגלריות עשירות ויפהפיות, רובן מאכלסות בניינים של כמה קומות, ועובדי הגלריה אף הם מוסיפים לאלגנטיות וחווית היוקרה. בהתחשב בעובדה שמרבית הגלריות הגדולות נמצאות בשכונת המארה בין הברים, חנויות הבוטיק וסדנאות המעצבים – הרי שביקור בכמה מהן הוא תחנת חובה לכל מי שליבו נוהה אחר היופי והשיק הצרפתיים. 

התערוכות בגלריות מתחלפות כל חמישה שבועות לערך, ועל כן הכנתי עבורכם רשימת הילייטס אשר תתעדכן כל כמה שבועות. פתחו את המפות והתחילו לסמן.

למעוניינים בעוד מידע אפשר לגשת גם לאתר הזה ובו מפה מעודכנת ורשימה של כל הגלריות.

תערוכות בגלריות של פריז שלא כדאי לפספס

‘Alternate’, תערוכת יחיד של Vincent Fournier

אחד מחללי האמנות השונים, שלא לומר המשונים ביותר בפריז, הוא “המוזיאון לציד וטבע” במארה. אבל אל דאגה, לא תמצאו כאן תצוגות יבשות על ההיסטוריה של הציד בצרפת של המאה ה-19 או על נדידת הסנוניות במערב אירופה. במקום זה, הכניסה למוזיאון הזה היא כמו צלילה לתוך משהו מהספר אליס בארץ הפלאות – חדרים מפוארים מלאים במציאות מעניינות מרחבי העולם, כלי נשק עתיקים, פוחלצים וחפצי אספנות שונים לצד ציורים ופסלונים. כל זה לא מוצג בצורה מוזיאלית קלאסית אלא גודש את החדרים והקירות כמו בביתו של דוד עשיר ותמהוני.

02
Baleine fantôme, [Balæna phantasma], Mémoire de la constellation Auctus animalis, 130 × 75 cm, impression jet d’encre papier, 2022 © V. F

בנוסף לפריטים ההיסטוריים והטבעיים מתארחות כאן גם תערוכות עכשוויות המתערבות בחלל וכעת זו תערוכה המשלבת בין טבע לטכנולוגיה ומספרת סיפורים של היסטוריה אלטרנטיבית מסקרנת. מומלץ לחובבי המוזרות.

התערוכה פתוחה עד 17.11.2023
בכתובת: Museum of Hunting and Nature, 62 Rue des Archives, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי-ראשון בשעות 11:00-18:00, ביום רביעי: 18:00-21:30, סגור בימי שני וחגים
פרטים נוספים

‘The Cry of Flowers’, תערוכת יחיד של ז’וזף דדון

03
רונית אלקבץ כציון בסרטו של ז’וזף דדון, 2006. שמלת קוטור: כריסטיאן לקרואה (אמן: יוסף ז׳וזף דדון)

תמיד משמח לפגוש תערוכות של אמנים ישראליים בחו”ל, בוודאי כאלה מוכשרים ומעמיקים כמו ז’וזף דדון.
דדון חי חיים של נדודים ושהיה על התפר בין תרבויות. העמדה היחודית הזו שלו גורמת לו ליצור אמנות שמדברת את הקשר שבין הפריפריה התרבותית והמרכז ויוצרת חיבורים מפתיעים. גם המדיומים בהם הוא יוצר הם רבים ומגוונים.

התערוכה במוזיאון ההיסטוריה והאמנות היהודית במארה, מציגה עבודות שמרוחקות זו מזו כחמש עשרה שנה ומציגות את הספקטרום הרחב בו הוא פועל. בין השאר מוצגת כאן עבודת הוידאו המיתולוגית שלו “ציון” שמראה את השחקנית המנוחה רונית אלקבץ צועדת במוזיאון הלובר כדמות מיתולוגית של ממש.

התערוכה מוצגת עד 5.11.2023 במוזיאון ההיסטוריה היהודית
בכתובת: Hôtel de Saint-Aignan, 71 Rue du Temple, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי, חמישי, שישי: 11:00-18:00, יום רביעי: 11:00-21:00, שבת וראשון: 10:00-19:00
פרטים נוספים

טאקאשי מורקמי בסניף גלריה גגוזיאן ב-Le Bourget

11111
Takashi Murakami, Genesis, 2019 Acrylic and platinum leaf on canvas mounted on aluminum frame, 4.8 x 12 m ©2019 Takashi Murakami/Kaikal Kiki Co., Ltd. All rights reserved. Photo: Josh White

מדובר בהמלצה שהיא יותר “למיטיבי לכת” פריזאים, ואולי פחות מתאימה לביקור ראשון בעיר או לסוף שבוע חפוז. אבל אם אתם בעיר למעט יותר זמן זה בהחלט שווה את היציאה הקצרה מהעיר. בחלל התצוגה הענק והמרשים של גלריה גגוזיאן החשובה בפרבר הפריזאי Le Bourget מוצגת תערוכה גדולה מהחיים של “אנדי וורהול היפני” טאקאשי מורקמי. בשלב זה מורקמי הוא כבר לגמרי מותג והוא יהיה הראשון שמודה בזה בשמחה. אמנות פופ צעקנית, על גבול הקיטשית שלא מתביישת לעשות שימוש בתרבות הפופולארית וגם ממש להצטרף אליה. פרחי ענק חייכנים, פסלי ברונזה של דמויות מנגה וציור מפוקסל. והכל בחלל תצוגה תעשייתי מדליק. שווה לעלות על רכבת.

כתובת: Gagosian Le Bourget, 26 avenue de l’Europe, Le Bourget
שימו לב, בכל שבת במהלך התערוכה, מפעילה הגלריה שאטלים חינם מתחנת הרכבת Le Bourget Gare RER (יציאה 1: Place des Déportés)אל חלל התצוגה וחזרה. השאטלים יוצאים כל עשרים דקות מ-14:00 עד 18:00. אין צורך בהזמנה מראש

פרטים נוספים

‘Gina, mon cœur’, תערוכת יחיד של דור גז

11111 1
Dor Guez, Ceratocapnos Palaestinus Boiss, 2023
cotton box with archival inkjet print
Copyright The Artist

אנחנו תמיד שמחים על רגעים של גאווה ישראלית בחו”ל ופה מדובר בגאווה כפולה – גם גלריה ישראלית מצליחה עם סניף בפריז וגם תערוכה של אמן ישראלי. לא בטוח שהוא יאהב את ההגדרה, אבל דור גז מייצג במידת מה את השילוב, שנדמה לעתים בלתי אפשרי, של החיים פה. הביוגרפיה המשפחתית שלו משלבת יהודים ופלסטינים, הגירה ושורשיות, פליטוּת ותקומה לאומית. את כל אלה הוא שוזר לתוך אמנותו בצורה רגישה ועדינה שמצליחה להיות ישירה בלי להכות עם פטיש בראש.

התערוכה מוצגת בסניף גלריה דביר בפריז עד 14.10.2023, בכתובת: Dvir / Paris, 13 rue des Arquebusiers,
Paris, 75003

שעות פעילות: שלישי-חמישי: 11:00-19:00, שישי-שבת: 12:00-19:00
לפרטים נוספים

‘Exploded Paintings’, תערוכה של ניקי דה סן פאל

11111 2
Niki de Saint Phalle, Mini Chameau 1970
Coloured pencils and acrylic on resin
24 x 34,5 x 12 cm, Courtesy of galerie Vallois

ישראלים ובמיוחד הירושלמים שבהם מכירים את השם ניקי דה סן פאל מגינת “המפלצת” המפורסמת בשכונת קריית יובל בירושלים, שם יצרה הפסלת הצרפתיה מתקן שעשועים צבעוני בדמות מפלצת משונה שהפכה עם השנים לסמלה של השכונה וגם לאחד מסמליה של העיר כולה. גם ליד מרכז פומפידו ניתן לראות את פסליה כחלק ממזרקה ססגונית ועליזה שהיא עצירת חובה בביקור בסביבה. התערוכה כאן מציגה צד מעט יותר אינטימי ואישי של האמנית עם מעין ציורים מפוסלים שיצרה כמחווה לאהובה הותיק – האמן ז’אן טינגלי. העבודות אמנם צנועות יותר בגודלן ממפלצות הענק הרגילות שלה, אבל הן עדיין צבעוניות, מלאות חיים ומשרות שמחה.

התערוכה מוצגת עד 28.10.2023 בגלריה Vallois
בכתובת: Galerie Vallois, Paris 36 rue de Seine, 75006 Paris
שעות פעילות: שני-שישי 10:00-19:00, שבת 10:30-19:30

פרטים נוספים

‘Fantasia’, תערוכת יחיד של Signe Emdal

11111 3
Signe Emdal, Mother of Fire, 2023
Icelandic wool, mohair, merino wool, cotton warp
71 × 73 × 27 cm
Unique piece © Kristine Funch. Courtesy of the artist and Galerie Maria Wettergren

לא קורה הרבה שנכנסים לתערוכת אמנות ופשוט רוצים לחבק את כל יצירות האמנות, אבל זה המקרה בתערוכתה של האמנית ומעצבת הטקסטיל הדנית Signe Emdal. העבודות הצבעוניות והמיוחדות האלה נראות כמו שילוב בין חיזרים חמודים לחפצים טקסיים מתרבות אבודה. כשלומדים שהעבודות האלה עשויות מכמה מסוגי הצמר האיכותיים בעולם שנארג בנול סקנדינבי מסורתי מה הפלא שרק רוצים להתכרבל איתן? יש משהו בסקנדיבים האלה שכל דבר שעליהם הם שמים את ידם יוצא אלגנטי ושיקי ומהבחינה הזו מדובר בשידוך מושלם לעיר האלגנטית והשיקית ביותר בעולם. רק הערה – אם תופסים אותכם מחבקים את העבודות בגלריה, אנחנו מכחישים כל קשר!

התערוכה מוצגת עד 25.11 בגלריה Maria Wettergren
בכתובת: Galerie Maria Wettergren, 121, Rue Vieille-du-Temple, 75003, Paris
שעות פתיחה: שלישי-שבת: 11:00-19:00

פרטים נוספים

קרדיט לצלם של תמונת השער

התמונה הראשית של הכתבה צולמה בתערוכה של מאוריציו קטלן במהלך הסיור “סתיו פריזאי”. צילם: Erezbit

כמה מילים על שני ורנר הבעלים של Talking Art

שני ורנר
שני ורנר

Talking Art הוא מיזם, שהוקם על ידי שני ורנר ב 2013, בעלת תואר ראשון בצילום ותואר שני בתולדות האמנות מטעם אוני’ חיפה. המיזם עוסק בסיורים אורבניים עכשוויים בדגש על עולם האמנות, ופועל בישראל ובאירופה.

שני מדריכת סיורים ותיקה, חוקרת אמנות עכשווית עם דגש על צילום, מנהלת את Talking Art ורוקמת תכנים חדשים של סיורים מסוגים שונים. לאחרונה השיקה את המותג Talking Art LOCALS המציע סיורי אמנות בעברית בערי הבירה באירופה, כולל פריז.

מבצע מיוחד לקוראי האתר: בעת הזמנת הטיול בפריז הכניסו את הקוד פרנקופיל ותבלו 20% הנחה 🙂

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר

נעים מאוד שמי צבי חזנוב (הפרנקופיל), בעל תואר ראשון ושני בתרבות צרפת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, ומאוהב בצרפת ותרבותה מאז שאני ילד. את הידע שצברתי ואת האהבה אני שמח לחלוק אתכם כאן.

מוזמנים ליצור איתי קשר

מתכננים טיול לצרפת?
מוזמנים להיכנס ל"ארגז הכלים" שלי שמכיל שורה של אתרים אמינים להזמנות מלונות, כרטיסים, רכבים וכל דבר נוסף שתזדקקו לו לבניית טיול מושלם.
רוצים לא לפספס אף כתבה?
הרשמו לעלון שלי ותתחילו לקבל כתבות מרתקות כל שבוע לאימייל. כבונוס אשמח גם לתת לכם בחינם את ההרצאה שלי "טיול בפריז בעקבות מולייר".​

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

ניווט מהיר
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן