גלריות בפריז – המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

גלריות בפריז - המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר
זמן קריאה משוער: 4 דקות

מי שביקר במוזיאונים בפריז יודע שצריכת האמנות מתחילה שם כבר בגיל צעיר. קבוצות של תלמידים בגילאים שונים לצד מבקרים בני המקום, אינם מחזה נדיר גם במוזיאונים “התיירותיים” ביותר. ההערכה והחיבה לאמנות ממשיכה גם במישורים אחרים ובפרט כניסתה של אמנות ואומנות למרחב הביתי.

כתוצאה מכך, שוק האמנות בפריז תוסס ודינמי, ועשרות גלריות מסחריות מקיימות את עצמן בעיר – כל אחת מנסה להתהדר באמנות הטובה ביותר, בסגנון ייחודי וכמובן בחלל תצוגה מיוחד ומרשים.

עבורנו – אוהבי התרבות והאמנות המגיעים מחוץ לסצנה ולא בהכרח אספני אמנות – מהוות הגלריות כר פורה למפגש עם חוד החנית של האמנות העכשווית. השוטטות בין הגלריות היא חוויה יוצאת דופן, שונה מאוד מהמקבילה הישראלית שלה; מעבר לעובדה שתוכלו למצוא שם את השמות הגדולים והמוכרים באמנות (תמיד תמצאו בעיר לפחות תערוכה אחת של מאסטר/ית), הגלריות עשירות ויפהפיות, רובן מאכלסות בניינים של כמה קומות, ועובדי הגלריה אף הם מוסיפים לאלגנטיות וחווית היוקרה. בהתחשב בעובדה שמרבית הגלריות הגדולות נמצאות בשכונת המארה בין הברים, חנויות הבוטיק וסדנאות המעצבים – הרי שביקור בכמה מהן הוא תחנת חובה לכל מי שליבו נוהה אחר היופי והשיק הצרפתיים. 

התערוכות בגלריות מתחלפות כל חמישה שבועות לערך, ועל כן הכנתי עבורכם רשימת הילייטס אשר תתעדכן כל כמה שבועות. פתחו את המפות והתחילו לסמן.

למעוניינים בעוד מידע אפשר לגשת גם לאתר הזה ובו מפה מעודכנת ורשימה של כל הגלריות.

תערוכות בגלריות של פריז שלא כדאי לפספס

בית הצילום האירופאי או MEP

Marianna (The Fairy Doll), 2014, 19’13” © Rineke Dijkstra – Courtesy of the artist and Marian Goodman Gallery, Paris and New York

ממש בפאתי שכונת המארה שוכן לו בית הצילום האירופאי, או MEP בקיצור. בנוף האמנותי הפריזאי העשיר מדובר במרכז אמנות מעט מוכר פחות – ועדיין, לחובבי הצילום מדובר על אחד המוצלחים שבהם. מוצגות כאן תערוכות של חשובי הצלמים הפועלים כרגע ביבשת וגם תערוכות קבוצתיות המתייחסות לנושאים
שנמצאים בחזית התרבותית והאקטואלית – כעת מוצגת כאן תערוכה של הצלמת הנודעת Rineke Dijkstra שבעשורים האחרונים הביאה את אמנות הפורטרט הצילומי לדרגות הגבוהות ביותר והשפיעה על דורות של צלמים.

כתובת: MEP 5/7 Rue de Fourcy
שעות פתיחה: רביעי ושישי 11:00-20:00, יום חמישי 11:00-22:00, שבת וראשון 10:00-20:00
פרטים נוספים באתר המרכז: https://www.mep-fr.org/en/homepage

‘Alternate’, תערוכת יחיד של Vincent Fournier

אחד מחללי האמנות השונים, שלא לומר המשונים ביותר בפריז, הוא “המוזיאון לציד וטבע” במארה. אבל אל דאגה, לא תמצאו כאן תצוגות יבשות על ההיסטוריה של הציד בצרפת של המאה ה-19 או על נדידת הסנוניות במערב אירופה. במקום זה, הכניסה למוזיאון הזה היא כמו צלילה לתוך משהו מהספר אליס בארץ הפלאות – חדרים מפוארים מלאים במציאות מעניינות מרחבי העולם, כלי נשק עתיקים, פוחלצים וחפצי אספנות שונים לצד ציורים ופסלונים. כל זה לא מוצג בצורה מוזיאלית קלאסית אלא גודש את החדרים והקירות כמו בביתו של דוד עשיר ותמהוני.

Baleine fantôme, [Balæna phantasma], Mémoire de la constellation Auctus animalis, 130 × 75 cm, impression jet d’encre papier, 2022 © V. F

בנוסף לפריטים ההיסטוריים והטבעיים מתארחות כאן גם תערוכות עכשוויות המתערבות בחלל וכעת זו תערוכה המשלבת בין טבע לטכנולוגיה ומספרת סיפורים של היסטוריה אלטרנטיבית מסקרנת. מומלץ לחובבי המוזרות.

התערוכה פתוחה עד 17.11.2023
בכתובת: Museum of Hunting and Nature, 62 Rue des Archives, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי-ראשון בשעות 11:00-18:00, ביום רביעי: 18:00-21:30, סגור בימי שני וחגים
פרטים נוספים

‘The Cry of Flowers’, תערוכת יחיד של ז’וזף דדון

רונית אלקבץ כציון בסרטו של ז’וזף דדון, 2006. שמלת קוטור: כריסטיאן לקרואה (אמן: יוסף ז׳וזף דדון)

תמיד משמח לפגוש תערוכות של אמנים ישראליים בחו”ל, בוודאי כאלה מוכשרים ומעמיקים כמו ז’וזף דדון.
דדון חי חיים של נדודים ושהיה על התפר בין תרבויות. העמדה היחודית הזו שלו גורמת לו ליצור אמנות שמדברת את הקשר שבין הפריפריה התרבותית והמרכז ויוצרת חיבורים מפתיעים. גם המדיומים בהם הוא יוצר הם רבים ומגוונים.

התערוכה במוזיאון ההיסטוריה והאמנות היהודית במארה, מציגה עבודות שמרוחקות זו מזו כחמש עשרה שנה ומציגות את הספקטרום הרחב בו הוא פועל. בין השאר מוצגת כאן עבודת הוידאו המיתולוגית שלו “ציון” שמראה את השחקנית המנוחה רונית אלקבץ צועדת במוזיאון הלובר כדמות מיתולוגית של ממש.

התערוכה מוצגת עד 5.11.2023 במוזיאון ההיסטוריה היהודית
בכתובת: Hôtel de Saint-Aignan, 71 Rue du Temple, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי, חמישי, שישי: 11:00-18:00, יום רביעי: 11:00-21:00, שבת וראשון: 10:00-19:00
פרטים נוספים

ז’אן מישל בסקיאט ואנדי וורהול בפונדסיון לואי ויטון

Jean-Michel Basquiat and Andy Warhol, 6,99, 1984
© Estate of Jean-Michel Basquiat Licensed by Artestar, New York, © 2023 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Licensed by ADAGP, Paris Crédit photographique : Courtesy Nicola Erni Collection, © Reto Pedrini Photography

אנחנו מתרחקים מהמארה, אבל זו תערוכה שאסור בשום פנים ואופן לפספס. אין ספק שזוהי התערוכה המדוברת של השנה בפריז. בשנת 1984 יצרו יחד שני האמנים הגדולים אנדי וורהול וז’אן מישל בסקיאט כ-160 ציורים משותפים. הם עבדו בסגנון טנדם, אחד ממשיך את השני, ושניהם חתומים על היצירות. התערוכה היא הגדולה שהוצגה אי פעם שמציגה את העבודות המשותפות לצד עבודות נוספות של האמנים מאותה התקופה. לרוץ.

התערוכה מוצגת עד 28.8.2023 בפונדסיון לואי ויטון
בכתובת: Fondation Louis Vuitton, 8 Av. du Mahatma Gandhi, 75116 Paris
שעות פעילות: ימים שבת וראשון 10:00-20:00, יום שני 11:00-18:00, שלישי סגור, ימים רביעי וחמישי 11:00-20:00, שישי 11:00-21:00
פרטים נוספים

קרדיט לצלם של תמונת השער

התמונה הראשית של הכתבה צולמה בתערוכה של מאוריציו קטלן במהלך הסיור “סתיו פריזאי”. צילם: Erezbit

כמה מילים על שני ורנר הבעלים של Talking Art

שני ורנר
שני ורנר

Talking Art הוא מיזם, שהוקם על ידי שני ורנר ב 2013, בעלת תואר ראשון בצילום ותואר שני בתולדות האמנות מטעם אוני’ חיפה. המיזם עוסק בסיורים אורבניים עכשוויים בדגש על עולם האמנות, ופועל בישראל ובאירופה.

שני מדריכת סיורים ותיקה, חוקרת אמנות עכשווית עם דגש על צילום, מנהלת את Talking Art ורוקמת תכנים חדשים של סיורים מסוגים שונים. לאחרונה השיקה את המותג Talking Art LOCALS המציע סיורי אמנות בעברית בערי הבירה באירופה, כולל פריז.

מבצע מיוחד לקוראי האתר: בעת הזמנת הטיול בפריז הכניסו את הקוד פרנקופיל ותבלו 20% הנחה 🙂

מוזמנים לספר לחברים שלכם

דילוג לתוכן