גלריות בפריז – המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר

גלריות בפריז - המלצות על תערוכות שמתקיימות כעת מאת שני ורנר

מי שביקר במוזיאונים בפריז יודע שצריכת האמנות מתחילה שם כבר בגיל צעיר. קבוצות של תלמידים בגילאים שונים לצד מבקרים בני המקום, אינם מחזה נדיר גם במוזיאונים “התיירותיים” ביותר. ההערכה והחיבה לאמנות ממשיכה גם במישורים אחרים ובפרט כניסתה של אמנות ואומנות למרחב הביתי.

כתוצאה מכך, שוק האמנות בפריז תוסס ודינמי, ועשרות גלריות מסחריות מקיימות את עצמן בעיר – כל אחת מנסה להתהדר באמנות הטובה ביותר, בסגנון ייחודי וכמובן בחלל תצוגה מיוחד ומרשים.

לאוהבי התרבות והאמנות המגיעים מחוץ לסצנה ולא בהכרח אספני אמנות, מהוות הגלריות כר פורה למפגש עם חוד החנית של האמנות העכשווית. השוטטות בין הגלריות היא חוויה יוצאת דופן, שונה מאוד מהמקבילה הישראלית שלה.

מעבר לעובדה שתוכלו למצוא שם את השמות הגדולים והמוכרים באמנות (תמיד תמצא בעירו לפחות תערוכה אחת של מאסטר/ית), הגלריות עשירות ויפהפיות, רובן מאכלסות בניינים של כמה קומות, ועובדי הגלריה אף הם מוסיפים לאלגנטיות וחווית היוקרה.

בהתחשב בעובדה שמרבית הגלריות הגדולות נמצאות בשכונת המארה בין הברים, חנויות הבוטיק וסדנאות המעצבים – הרי שביקור בכמה מהן הוא תחנת חובה לכל מי שליבו נוהה אחר היופי והשיק הצרפתיים.
התערוכות בגלריות מתחלפות כל חמישה שבועות לערך, ועל כן הכנתי עבורכם רשימת הילייטס אשר תתעדכן כל כמה שבועות. פיתחו את המפות והתחילו לסמן.

למעוניינים בעוד מידע אפשר לגשת גם לאתר הזה ובו מפה מעודכנת ורשימה של כל הגלריות.

תערוכות בגלריות של פריז שלא כדאי לפספס

‘Out, Out, Brief Candle’, תערוכת יחיד של Adel Abdessemed

Adel Abdessemed - 'Out, Out, Brief Candle' exhibition view Galleria Continua  Paris, France. Photo Oak Taylor-Smith. © Adel Abdessemed, Paris ADAGP 2022
Adel Abdessemed – ‘Out, Out, Brief Candle’ exhibition view Galleria Continua Paris, France. Photo Oak Taylor-Smith. © Adel Abdessemed, Paris ADAGP 2022

דמות אנושית גדולה מהחיים שלהבת אש אמיתית בוקעת ממנה. להקת תרנגולים בגודל טבעי עשויים מגדר תייל, הקרנה מונומנטלית של ספינה עולה באש בלב ים – העבודות בתערוכה הזו מצליחות להיות בו זמנית גם מטרידות וגם משעשעות במידת מה. האמן לוקח את משבר האנרגיה, הקונפליקטים העולמיים וסכנת האקלים וכמו מציב מראה מול מצב העולם בעת הזו. תערוכה מרשימה ומעוררת מחשבה. מומלץ.

התערוכה מוצגת עד 21.1, בגלריה Continua
כתובת: Galleria Continua, 87 rue du Temple, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי עד שבת, 11:00-19:00
פרטים נוספים באתר התערוכה.

‘Teeth ! Fangs! Claws!’, תערוכת יחיד של Carolein Smit

Pug, unameled ceramic © Winnifred Limburg — adagp — 2022
Pug, unameled ceramic © Winnifred Limburg — adagp — 2022

אחד מחללי האמנות השונים, שלא לומר המשונים ביותר בפריז הוא “המוזיאון לציד וטבע” במארה. אבל אל דאגה, לא תמצאו כאן תצוגות יבשות על ההיסטוריה של הציד בצרפת של המאה ה-19 או על נדידת הסנוניות במערב אירופה.

במקום זה, הכניסה למוזיאון הזה היא כמו צלילה לתוך משהו מהספר אליס בארץ הפלאות – חדרים מפוארים מלאים במציאות מעניינות מרחבי העולם, כלי נשק עתיקים, פוחלצים וחפצי אספנות שונים לצד ציורים ופסלונים.

כל זה לא מוצג בצורה מוזיאלית קלאסית אלא גודש את החדרים והקירות כמו בביתו של דוד עשיר ותמהוני. נוסף לפריטים ההיסטוריים והטבעיים מתארחות כאן גם תערוכות עכשוויות המתערבות בחלל וכעת זו תערוכת פסלי קרמיקה ביזאריים של האמנית Carolein Smit. מומלץ לחובבי המוזרות.

התערוכה פתוחה עד 5.3
בכתובת: Museum of Hunting and Nature, 62 Rue des Archives, 75003 Paris
שעות פתיחה: שלישי-ראשון בשעות 11:00-18:00, ביום רביעי: 18:00-21:30, סגור בימי שני וחגים

פרטים נוספים באתר התערוכה.

‘Je suis la chaise’, תערוכה קבוצתית בגלריה Chantal Crousel

René Magritte, La Vocation, 1964. Courtesy of the artist and Galerie Chantal Crousel, Paris. Photo  Pauline Assathiany
René Magritte, La Vocation, 1964. Courtesy of the artist and Galerie Chantal Crousel, Paris. Photo Pauline Assathiany

הכסא הצנוע הוא נקודת הפתיחה לתערוכה המסקרנת הזו. האמת שכיסא הוא דוגמא טובה לכוחה של אמנות – לכאורה אובייקט שימושי שצריך להיות יציב מספיק כדי להחזיק את משקל גופנו בנוחות (גם אחרי שניים או שלושה קרואסונים), אבל בכוחה של האמנות לקחת את הכיסא הזה ולהעלות אותו לדרגת רעיון ומשם לחשוב על החיים ומקומו של האדם בעולם. והכל בגלל כיסא קטן.

גם רשימת האמנים בתערוכה הזו מבטיחה טובות ויש בה ענקים קלאסיים כמו הגאון פרנסיסקו גויה ומבשר ההסוריאליסיזם רנה מגריט וגם כוכבים בינלאומיים עכשוויים כמו תומס הירשהורן ומונה חאתום ועוד ועוד. כנראה רק בפריז תערוכה על כסאות יכולה להפוך לתצוגת תכלית של יצירות מופת. קומו מהכיסא ולכו לראות.

התערוכה מוצגת עד 4.2.23
בכתובת Galerie Chantal Crousel, 10 Rue Charlot, 75003 Paris
שעות פעילות: שלישי עד שישי 10:00-18:00, שבת 11:00-19:00

פרטים נוספים באתר התערוכה.

‘Noah’s Planes’, תערוכת יחיד של Hans-Jörg Georgi

Hans-Jörg Georgi, Goldstein Atelier, Francfort-sur-le-main, Allemagne.  © Christian Cerst Art Brut
Hans-Jörg Georgi, Goldstein Atelier, Francfort-sur-le-main, Allemagne. © Christian Cerst Art Brut

בנוסף להיותה בירת האמנות הגבוהה העולמית, עם המוזיאונים והגלריות החשובים בעולם, פריז היא גם אחד המרכזים הגדולים של האמנות האאוטסיידרית. Art Brut הוא המונח המתייחס לאמנות שנוצרת על ידי מי שמגיעים מחוץ לעולם האמנות הממוסד ובהתאמה גם אינם כבולים לחוקי האסתטיקה המאפיינים אותו.

פעמים רבות מדובר גם באנשים הנמצאים בשולי החברה ממש ולכן גם נותנים זווית אחרת ומשוחררת יותר. במהלך השנים קיבלו אמנים מן השורה בפריז ומחוצה לה השראה גדולה מהחופש של האמנים האאוטסיידרים וכך ניתן למצוא בעיר גם את האמנות המשונה, האחרת והנפלאה הזו. בגלריה כריסטיאן ברסט המתמחה בתחום מוצגת כעת תערוכה של Hans-Jörg Georgi, אמן אאוטסיידר גרמני שמתמחה בדגמי מטוסים בעבודת יד. שווה לראות.

התערוכה מוצגת עד 22.1.23
בכתובת: Galerie Christian Berst, 3-5 Pass. des Gravilliers, 75003 Paris
שעות פעילות: רביעי-ראשון 14:00-19:00
פרטים נוספים באתר התערוכה

קרדיט לצלם של תמונת השער

התמונה הראשית של הכתבה צולמה בתערוכה של מאוריציו קטלן במהלך הסיור “סתיו פריזאי”. צילם: Erezbit

כמה מילים על שני ורנר הבעלים של Talking Art

שני ורנר
שני ורנר

Talking Art הוא מיזם, שהוקם על ידי שני ורנר ב 2013, בעלת תואר ראשון בצילום ותואר שני בתולדות האמנות מטעם אוני’ חיפה. המיזם עוסק בסיורים אורבניים עכשוויים בדגש על עולם האמנות, ופועל בישראל ובאירופה.

שני מדריכת סיורים ותיקה, חוקרת אמנות עכשווית עם דגש על צילום, מנהלת את Talking Art ורוקמת תכנים חדשים של סיורים מסוגים שונים. לאחרונה השיקה את המותג Talking Art LOCALS המציע סיורי אמנות בעברית בערי הבירה באירופה, כולל פריז.

מבצע מיוחד לקוראי האתר: בעת הזמנת הטיול בפריז הכניסו את הקוד פרנקופיל ותבלו 20% הנחה 🙂

כתבות נוספות מאותו נושא

הירשמו לעלון שלי

וככה לא תפספסו אף כתבה או אירוע פרנקופילי (מכיוון שאני לא נפוליאון אני מבטיח לא להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם).

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל)
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן