Paradis Latin – האח הגדול של מולן רוז’

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כשאומרים מופע קברט בפריז מיד כולם חושבים על המולן רוז’ ואלו שהיו בפריז פעם או פעמיים אולי יזכירו גם את הלידו וה Crazy Horse. אולם מה אם אספר לכם שישנו קברט שהיה שם הרבה זמן לפניהם, שהמופע שלו הוא לא פחות ממרהיב ושהוא נמצא בלב הרובע הלטיני? אני מתכוון כמובן ל Paradis Latin ובטיול האחרון שלי לפריז (אוגוסט 2019) יצא לי לחוות, יחד עם ידידי היקר רונן סאס, את המופע שלו.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

Paradis Latin – מופיעים עוד מתקופת נפוליון

לפני שאספר לכם על המופע רציתי לומר כמה מילים על ההיסטוריה של Paradis Latin. הכל התחיל בשנת 1802, כאשר נפוליון מחליט להקים תיאטרון חדש ברחוב Fossés-Saint-Victor בלב הרובע הלטיני. התיאטרון, אשר נפתח ב 1803 התפרסם מהר מאוד במופעים העממיים שלו, הפך למקום בילוי מאוד פופולרי בו פשוטי העם יכלו לפגוש פנים אל פנים גם דמויות כגון אונורה דה בלזאק או אלכסנדר דיומא. אולם לכל דבר טוב יש סוף ובעת המצור על פריז, בעת מלחמת פרוסיה צרפת, נשרף התיאטרון.

בשנת 1887 בעת ההכנות לתערוכה העולמית של 1889 הוחלט להקים את התיאטרון מחדש והפעם ברחוב Cardinal Lemoine. על המלאכה הופקד לא פחות ולא יותר מאשר גוסטב אייפל ובינואר 1889 התיאטרון נפתח מחדש. בשנים שבאו אחר כך התמסד לאט לאט המופע שלו שמהווה ערבוב בין זמרים, רקדנים, אטרקובטים ובדרנים שמתמחים בהומור פיזי (סלפסטיק). בתחילה הצליח המועדון מאוד אולם עם השנים איבד הרובע הלטיני את הבכורה, בכל הקשור למופעים, למונמרטר והמועדון הלך ודעך עד שנסגר בשנת 1894.

במהלך השנים אכלס הבניין של ה Paradis Latin כל מיני עסקים ובהם בראסרי וסטודיו של צייר, אף אחד מהם לא הצליח במיוחד. בשנת 1973 נראה שסופו של בניין התיאטרון הגיע, עת הוא נקנה על ידי ז’אן קריגל (Jean Kriegel) איל נדל”ן צרפתי שרצה להרוס את המקום ולבנות במקומו דירות. אולם אז התרחש סוג של נס ומר קריגל מצא במקום את אולם התיאטרון הנשכח של גוסטב אייפל והחליט שמונומנט היסטורי כזה לא הורסים. במקום זאת הוא החליט לשפץ את הבניין ובשנת 1977 נפתח מחדש המועדון בתור קברט.

לפני מספר שנים החל לנהל את המקום יהודי יקר בשם הארולד ישראל (Harold Israel) ובשנת 2019, על מנת לחגוג 130 שנה לפתיחה מחדש של הקברט הוחלט להשיק מופע חדש לחלוטין. את המופע עיצב הכוריאוגרף המפורסם קאמל אואלי (Kamel Ouali), אשר המופע הקודם שלו Le Roi Soleil, העוסק בחייו של לואי ה-14, זכה להצלחה רבה מאוד.

התוצאה, על פי מילותיו של קאמל “מופע שונה לחלוטין מכל מופע אחר שקיים בפריז” ורונן ואני הגענו ב 5 באוגוסט 2019 על מנת לבדוק הכצעקתה.

החוויה שלי מהמופע

מכיוון שהחלטנו לבחון את החבילה המלאה שכוללת ארוחת ערב ומופע התייצבנו שנינו ב 19:30 מחוץ למועדון, אשר נמצא מספר דקות הליכה קצרות מתחנת המטרו Cardinal Lemoine (קו 10). חיכינו זמן קצר מאוד לפני שנכנסנו ובזמן הזה שמתי לב שרוב אלו שמחכים איתנו דיברו צרפתית. לא ראיתי הרבה מאוד תיירים להוציא זוג יפנים, אשר התלבש כאילו הגיע לטקס חלוקת פרסי האוסקר (אני, אבוי לבושה, איבדתי את הז’קט שהבאתי במיוחד למאורע בבית מלון בשדה התעופה של נאנט).

כאמור זמן קצר אחרי שהתייצבנו במקום הובלנו אל השולחן שלנו, כוסות השמפניה נמזגו וארוחת הערב החלה.מדובר בארוחה מאוד צרפתית, הייתי אומר אפילו על גבול הקלישאתית.

תפריט הערב שהוגש לנו ב Paradis Latin. התפריט משתנה מידי פעם לפעם אך תמיד כולל בתוכו מנות קלסיות של המטבח הצרפתי
תפריט הערב שהוגש לנו ב Paradis Latin. התפריט משתנה מידי פעם לפעם אך תמיד כולל בתוכו מנות קלסיות של המטבח הצרפתי

אני בהחלט יכול להבין מדוע בעלי המקום עושים זאת, אולם אותי התפריט מעט שיעמם. אין זה אומר כמובן שהאוכל עצמו היה רע. נהפוך הוא, הוא היה לא רע בכלל אך לא שונה בהרבה ממה שתקבלו במסעדת ביסטרו סבירה פלוס בפריז. אני בחרתי למנת פתיחה את האסקרגו שהיו טובים ואפילו הצלחתי לשכנע את רונן, שמעולם לא טעם חלזונות לטעום (נראה לי שמעכשיו הצטרף עוד מעריץ למועדון אוהבי האסקרגו).

מנת האסקרגו של ה Paradis Latin
מנת האסקרגו של ה Paradis Latin

במהלך הארוחה הופיע על הבמה זמרת יחד עם רקדנים ואפילו צ’לן לא רע בכלל. להפתעתי חלק גדול מהשירים לא היו שירים צרפתיים אלא דווקא מבחר מהפופ האמריקאי של העשורים האחרונים. בהתחלה זה מעט הפתיע אותי מכיוון שציפיתי לשירים בצרפתית, אולם כשהסתכלתי סביבי וראיתי שאני מוקף בדוברי צרפתית הבנתי. הם הרי לא מחפשים לשמוע שאנסונים אלא דווקא אוהבים את מה שמגיע ממפעלי הפופ שבארה”ב. הארוחה נמשכה לה ועל השולחן עלתה מנת השאטובריאן (סביר אך לא יותר מזה) ולקינוח הזמנתי סורבה שהיה חביב. באותו זמן הזמרת המשיכה לשיר והצ’לן אף נתן מופע סולו משל עצמו שהיה לא רע בכלל.

הצ'לן במופע המקדים של ה Paradis Latin.
הצ’לן במופע המקדים של ה Paradis Latin.

אני חייב לציין שאי שם לקראת סוף הקינוח נוצר סוג של משבר. אני ורונן הסתכלנו זה על זה ושאלנו את עצמנו, האם זה כל המופע של Paradis Latin? נכון, הזמרת הייתה לא רעה וכך גם הרקדנים והצ’לן אבל לא היה שם שום “וואו”. אולם רגע לפני שהספקנו להתאכזב הצלחות פונו מהשולחן והכרוז הכריז שהמופע המרכזי עומד להתחיל. וכשהאורות כבו והמופע החל הפה שלנו נפער לרווחה.

מהרגע הראשון של המופע ועד סיומו אין ולו רגע אחד של שיעמום. המופע עצמו משלב כוריאוגרפיה מהפנטת עם אירוטיקה, אשר מכוונת לשני המינים (לצד נשים מאוד יפות ישנם גברים מסוקסים הרוקדים ללא חולצה). כמו כן המופע שופע הומור ואף הומור עצמי ורובו ככולו הוא הומור שלא צריך לדעת צרפתית על מנת להבין אותו.

כך לדוגמא מופיעים במהלך המופע שני אקרובטים גבר ואישה. האישה צועקת כל הזמן על הגבר ואילו הגבר עושה בדיוק מה שאומרים לו גם כשהאישה מנסה עליו כל מיני תעלולים שהופכים בכל פעם למסוכנים יותר ויותר (למשל זריקת פטיש בין רגליו, העמדת הגבר על גלגל ויריה בבלונים שנמצאים ממש קרוב אליו ועוד). לא יודע מה אתכם אבל לי זה הזכיר את הגרסא הצרפתית/אקרובטית ל”יוסף” מהתוכנית המיתולוגית מוצ”ש 🙂

אולם, כאמור, מעבר להומור ישנה גם כוריאוגרפיה עם לא מעט רקדנים מוכשרים וזמרים ששרים יחד איתם. לכל אלו מצטרפים הזמר סיריל סינלו (Cyril Cinelu) זוכה ה”כוכב נולד” הצרפתי ואיריס מיטנר (Iris Mittenaere) מיס עולם לשנת 2016, אשר מוכיחה שהיא לא רק אישה יפה אלא גם רקדנית מצויינת וזמרת לא רעה בכלל. התוצאה, לא פחות ממרהיבה ומה שלא פחות חשוב בעיני, יחודית. תמצאו כאן ריקודים בתוך אמבטיה מלאה במים, זמר שטס באוויר מעל ראשי הצופים ועוד לא מעט הפתעות. אפילו ריקוד הקאן קאן המסורתי, שאף קברט צרפתי לא יכול בלעדיו, קיבל כאן טוויסט מיוחד.

הקאן קאן של Paradis Latin. צילום: Jérémie Lamarch
הקאן קאן של Paradis Latin. צילום: Jérémie Lamarch

פסק הדין או האם שווה ללכת למופע?

אחרי כשעה וחצי של מופע בו לא היה אפילו רגע אחד של שעמום רונן ואני הגענו למסקנה שהמופע שווה כל יורו ומהווה אלטרנטיבה מצויינת ואף מעט זולה יותר למולן רוז’. כאמור, ניתן לקנות כרטיסים למופע עצמו (החל מ 75 יורו לאדם) וניתן לקנות כרטיס למופע וארוחת ערב (החל מ 130 יורו). אומנם, ארוחת הערב הייתה לא רעה והכילה בתוכה מופע נוסף אך לדעתי אניני הטעם שבינינו יעדיפו להשקיע את ההפרש בין שני הכרטיסים (לכל הפחות 55 יורו) בארוחת באחד ממסעדות פריז שמגישות תפריט מעניין מעט יותר.

מידע נוסף על המופע וקניית כרטיסים ניתן לעשות באמצעות הקישור הזה 

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

רוצים לקרוא על עוד מופעים בפריז?

אתם מוזמנים להיכנס לדף המלצות על מופעים בפריז וקברטים.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כרטיסים לאטרקציות ולמופעים של פריז

הכרטיסים לאטרקציות המרכזיות נגמרים מהר מאוד והתור בקופות ארוך. אז בהחלט מוזמן להזמין מראש את הכרטיסים כמה שיותר מהר.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

כרטיסים למגדל אייפל

אם אתם מחפשים מידע על מגדל אייפל תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ללובר

הלובר ידוע לא רק בזכות מונה ליזה אלא גם בזכות התורים הארוכים שלו. כדי לדלג על התורים הללו מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות לא רעות, החל מכרטיס רגיל ועד סוגים שונים של סיורים מודרכים.

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות: