מדינה והעיר רבאט (מלטה) – אלפי שנות היסטוריה בכתבה קצרה אחת

לעיר העתיקה מדינה ולרבאט (השכנה שלה) ישנה היסטוריה של יותר מ 2000 שנה (ויש אף שיאמרו 3000). זוהי היסטוריה מרתקת שכוללת כיבושים ומלחמות לצד בנייה, אומנות והתפתחות התרבות המלטזית. במידה מסויימת ההיסטוריה של מדינה ורבאט היא ההיסטוריה של מלטה כולה. לכן אם החלטתם לבקר שם מומלץ מאוד להכיר ולו מעט את ההיסטוריה מכיוון שכשתטיילו שם תוכלו לזהות אותה מכל עבר.

מכיוון שאנחנו חיים בעולם שבו לכולנו ישנה טווח קשב וריכוז של דג זהב ניסיתי לקצר ולהביא לכם רק את העובדות החשובות ביותר. אז לפני שנתחיל לפרט הנה סרטון שדי מסכם את ההיסטוריה של מדינה בכמה דקות:

העת העתיקה – פאולוס מנצר את מלטה

העיר שאתם רואים היום היא השביעית בשרשרת הערים שהתקיימו כאן. ככל הנראה שמדינה החלה בתור כפר ניאוליטי ובוודאות כמעט מוחלטת הייתה כאן גם מושבה פיניקית. אולם מי שיצר את העיר ה”רצינית” הראשונה היו הרומאים והם קראו לעיר מליטה (Melita), שפירושו דבש. בתקופה זו התרחש האירוע המכונן בתולדות מלטה שקבע את אופייה לדורות.

שאול התרסי, המוכר לנו יותר בתור פאולוס, נשלח לרומא להישפט על כך שניסה להפיץ את הנצרות אך בדרך האונייה נקלעת לסערה ועולה על שרטון. פאולוס וצוות הספינה מצליחים לשחות לחופי מלטה שם פוגשים אותם המלטזים ומביאים אותם אל פובליוס, אשר באותה עת שלט במלטה מטעם רומא. במלטה מתרחשים שני ניסים.

הכנסייה בנבנתה על המקום בו התגורר פאולוס הקדוש ברבאט.
הכנסייה בנבנתה על המקום בו התגורר פאולוס הקדוש ברבאט.

הנס הראשון מתרחש כאשר פאולוס ננשך על ידי נחש אך לא קורא לו כלום (ועל פי האמונה המקומית מאז אין במלטה נחשים). הנס השני קורה, כאשר פאולוס מצליח לרפא את אביו של פובליוס מקדחת. כתוצאה מכך תושבי מלטה כולם מתנצרים ופובליוס עצמו הופך להיות הבישוף הראשון של האי.

זוהי הסיבה מדוע גם אחרי מאות ואלפי שנות היסטוריה הבישוף של מלטה ממשיך לשבת במדינה ולא בשום עיר אחרת ומדוע ישנן לא מעט כנסיות ורחובות ואפילו חג אחד על שם פולביוס (שבנתיים גם קיבל את התואר “קדוש”).

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

ימי הביניים – כיבושים בלתי פוסקים

כאשר האימפריה הרומית מתמוטטת במהלך המאה ה-5 לספירה עוברת מלטה לידי האימפריה הביזנטית. אולם בשנת 870 כובשים את מלטה הערבים, אשר הגיעו מסיציליה, אותה כבשו יותר מ-30 שנה קודם לכן. הערבים מחליטים לחלק את העיר מליטה לשניים. כ-30% אחוז מהעיר הם מקיפים חומה ובונים מסביבה חפיר על מנת להגן עליה טוב יותר. לחלק הזה הם קראו מדינה (Mdina) שפירושה עיר מבוצרת. ואילו לפרבאר שלה הם קראו רבאט (Rabat).

במהלך המאה ה-11 מאבדים הערבים את אחיזתם בסיציליה ובשנת 1090 פולש למלטה דוכס סיציליה הנורמני רוז’ה ה-1 (Roger I 1031-1101) ומכריח את שליטי מלטה הערביים להפוך לוסאלים שלו. אולם אין זה מספיק ובשנת 1127 בנו רוז’ה ה-2 (1095-1154) מגרש את הערבים ממלטה וכל מה שנשאר מהם זו ההשפעה העצומה על השפה המלטזית (כ-70% ממנה באה מערבית).

פלאצו סנטה סופיה במדינה, אחד המבנים העתיקים ביותר במדינה שעוד קיים (הקומה הראשונה היא מהמאה ה-13).
פלאצו סנטה סופיה במדינה, אחד המבנים העתיקים ביותר במדינה שעוד קיים (הקומה הראשונה היא מהמאה ה-13).

במהלך מאות השנים שבאו אחר כך מלטה עוברת מיד ליד ומשושלת לשושלת, כאשר מי ששולט בסיציליה שולט גם במלטה (אפשר לומר שמלטה היא סוג של פרבר של סיציליה). השושלת הנורמנית באה לקיצה בשנת 1194 ובעקבותיה מגיעה שושלת הוהנסטאופן (1194-1266) ששלטה הן בסיציליה והן באימפריה הרומית הקדושה. השושלת הבאה היא שושלת בית אנז’ו אך היא מגורשת הן מסיציליה והן ממלטה כבר ב 1282 בעקבות אירועי “תפילת ערבית של סיציליה”.

השליטים הבאים של מלטה היו בית ארגון, אשר שלט עד שנת 1479, עת התחתנו פרדיננד מארגון ואיזבלה מקסטיליה ומלטה נשלטה על ידי קסטיליה שהפכה אחר כך לממלכת ספרד. בשנת 1492, בעקבות גירוש ספרד גורשו גם יהודי מדינה, אשר התגוררו שם במשך מאות רבות בשנים והיוו כרבע מאוכלוסיית העיר

1530-1798 ההוספיטלרים מגיעים למלטה (ונוטשים את מדינה)

עד שנת 1530 מדינה הייתה הבירה הבלתי מעורערת של מלטה אולם באותה שנה המצב משתנה באופן דרסטי. אחרי שגורשו מארץ הקודש, קפריסין ורודוס מקבל מסדר האבירים ההוספיטלרי היזדמנות נוספת, כאשר הקיסר קארל ה-5, מחליט לתת להם את מלטה בתמורה לכך שיגנו על הספינות הנוצריות בים התיכון. דמי השכירות, אם שאלתם, היו בז אחד בשנה שאבירי מלטה היו צריכים להביא לקיסר.

מכיוון שמדינה נמצאת במרכז מלטה רחוק מהים, היא לא כל כך התאימה לאבירי מסדר סן ג’ון (שהפכו בנתיים לאבירי מלטה). את מדינה החליפה העיר בירגו (Birgu), אשר נמצאת במפרץ הראשי של מלטה ומאוחר יותר עברה הבירה לוואלטה.

הקתדרלה של מדינה ביום סגרירי משהו.
הקתדרלה של מדינה ביום סגרירי משהו.

למרות כל זאת שמרה מדינה על חשיבותה מכיוון שישב בה הבישוף של מלטה ורוב אצילי מלטה המשיכו להתגורר בה. בשנת 1693 מתרחשת במדינה רעידת אדמה קשה וכתוצאה מכך חלקים גדולים ממנה נהרסים. כתוצאה מכך ראש מסדר אבירי מלטה ראמון פרלוס (Ramon Perellos y Roccaful 1637-1720) מחליט להשקיע לא מעט כספים בשיפוץ מדינה ובונה את הקתדרלה שלה מחדש כך שתהיה יותר מפוארת מאי פעם.

1798 ועד ימינו: צרפתים, אנגלים ומלטזים

בשנת 1798 מגיע נפוליאון למלטה ומצליח לכבוש אותה בלי לירות כדור אחד. משם ממשיך נפוליאון למצריים וארץ הקודש אך משאיר במלטה חיל מצב. על פי פקודתו החלו הצרפתים לבזוז את כנסיות מלטה מה שגרם להתמרמרות רבה בקרב התושבים המקומיים שהיו קתולים אדוקים. כתוצאה מכך התמרדו המלטזים וקראו את האנגלים לעזרה. לאחר כשנתיים של מצור נאלצו הצרפתים להיכנע ולעזוב את האי.

בין השנים 1800-1964 הייתה מלטה תחת השלטון אנגלי. במהלכו עברו מעט מרכזי הממשל שעוד נשארו במדינה אל וולטה ומדינה הפכה לעיר מנומנמת ויפה. למזלה הגדול מדינה לא הופצצה באופן מאסיבי על ידי הגרמנים בזמן מלחמת העולם השנייה ולכן רוב רובה נשמר לדורות הבאים.

בשנת 1964 קיבלה מלטה עצמאות מבריטניה ומדינה מהווה את אחת הערים החשובות ביותר בה. למרות מה שרבים חושבים זוהי עיר חיה ונושמת למרות שנראה שהזמן קפא בה לפני כמה מאות שנים. תוכלו ללמוד עוד על העיר הזאת באמצעות מסלול טיול במדינה שיצרתי במיוחד בשבילכם.

מחפשים מה עוד לעשות במלטה?

כפי שבוודאי כבר גיליתם (ואם לא אז תגלו בקרוב) יש כל כך הרבה מה לעשות במלטה וקשה מאוד לבחור בין מגוון האטרקציות והפעילויות. אבל אל דאגה, עשיתי את העבודה בשבילכם ואספתי את האטרקציות והפעילויות הכי שוות שיש. תוכלו למצוא אותן בכתבה מה לעשות במלטה?

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

מחפשים מלון במלטה?

אספתי בשבילכם כמה מלונות מומלצים על מנת למנוע מכם נפילות לא נעימות. אולם לפני שאתן לכם את ההמלצות שלי, צריך לענות על שאלה חשובה אחת: היכן במלטה כדאי לכם להתגורר? את התשובה על השאלה הזאת והמלצות שלי לגבי בתי מלונות במלטה ניתן למצוא בכתבה היכן כדאי לחפש מלון במלטה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).