גני לוכסמבורג: מפלט, קרבות והומור מאת יואל תמנליס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מדינאים, פוליטיקאים, סופרים ואינטלקטואלים רבים בהיסטוריה של צרפת שיחקו שחמט. בימי הביניים הצטיין בשחמט הקרדינל רישלייה. הסופר וולטר נהג לשחק שחמט בהתכתבות. הפילוסוף ז’אן ז’ק רוסו הקדיש למשחק שעות רבות, ובתקופת המהפכה הצרפתית נהג רובספייר, למרות עיסוקיו הרבים בענייני המדינה, לשחק כמעט בכל יום בקפה דה-לה-רוטונד שבבולבאר מונפרנס.

שחמט בגני לוכסמבורג - צילום: יואל תמנליס
שחמט בגני לוכסמבורג – צילום: יואל תמנליס

משחקי השחמט בפינה הצפון מערבית של גני לוכסמבורג

כיום, למעלה משש מאות מיליון איש בעולם משחקים שחמט באופן קבוע. כמה עשרות מתוכם עושים את זה במקום מיוחד מאוד – בפינה הצפון מערבית של גני לוכסמבורג בפריז, תחת כיפת השמים. הם מתכנסים מדי יום בשעות אחר הצהריים ונשארים במקום עד לחשיכה מוחלטת או ליתר דיוק עד שהשומרים מגרשים אותם בכוח לקראת נעילת הגנים. אהבת השחמט היא הגורם העיקרי להימצאותם של המתחרים כאן. לחלקם זהו סוג של בריחה, לאחרים זוהי חברה. לפעמים החברה היחידה שלהם. בין חלק מהמשתתפים הקבועים נוצרו קשרי ידידות חזקים למדי. בכל מקרה, גני לוקסמבורג מהווים עבורם מפלט ירוק ונעים המאפשר לברוח לשעה קלה מההמולה העירונית שמסביב וליהנות מאווירת רוגע מושלמת.

כשנגמרים השולחנות בגני לוקסמבורג אז מאלתרים. צילום יואל תמנליס
כשנגמרים השולחנות בגני לוכסמבורג אז מאלתרים. צילום יואל תמנליס

במהלך ההיסטוריה ראתה פריז שדות קרב רבים. כאן ניתן למצוא שדה קרב ייחודי המתבצע על לוח משובץ בן 64 משבצות. הלוחות חרותים על גבי שולחנות קבועים של הגן. כמעט תמיד קיים מחסור בשולחנות ומי שמאחר נאלץ לאלתר. בלית ברירה גם כיסאות המתכת הירוקים הפזורים בגן משמשים כתחליף לשולחנות. את הכלים ואת שעוני השחמט מביאים מהבית. יש כאן מגוון גדול של אנשים, מכל הסוגים, הגילאים, הצבעים והמינים, רבים פנסיונרים, הנשים במיעוט גדול. חלק קטן מאוד מהמשתתפים מעידים על עצמם כמי שמשחקים גם בתחרויות ובליגה. דומה כי יש להם ידע תיאורטי של הפתיחות. חלקם משחקים את אותן הפתיחות כבר 30 שנה. המומחיות הגדולה של רובם היא במשחקי בזק (“בליץ”), לרוב הם מתחרים ביניהם כשלכל צד מוקצבות שלוש דקות בלבד לכל המשחק. יש גם כאלה שנמצאים שם על תקן של “קיביצרים” – חובבי שחמט היושבים שעות מן הצד ומסתכלים במשחקים של האחרים. מדי פעם הם זורקים איזו הערה או עצה מכרעת להערכתם.

ראיון עם חובבת שחמט פריזאית בגני לוכסמבורג

בביקורי האחרון בפריז, פגשתי במקום את אחת המשתתפות, אישה מבוגרת בעלת שיער כסוף ופנים עדינות, פסיכולוגית במקצועה. הצגתי את עצמי כעיתונאי ושחמטאי מישראל והתעניינתי באיזו תדירות היא מגיעה לכאן? “אני מגיעה בממוצע פעמיים בשבוע. בעלי כאן כל יום. אני יודעת לשחק ברמה בסיסית. מוצאת יריבים מתאימים אבל אף פעם לא משחקת משחקי בזק. אני צריכה זמן לחשוב”.

את לא משתעממת כאן לפעמים?

“ממש לא. אני נהנית לשחק בעצמי, להתבונן במשחקים של אחרים, ולפעמים יש כאן ויכוחים ערים על עמדות שעל הלוח, ויכוחים שמתפתחים לעתים למריבות בין ידידים. חלק משחקני השחמט אגרסיביים באופיים, אחרים מגלים איפוק. מעניין שהם פיתחו במהלך השנים סוג מיוחד של הומור מקצועי ושיחות מפולפלות המובנות רק להם”.

חלק מהאנשים שוהים כאן מדי יום שעות ארוכות, אין להם משפחות?
“לרובם יש משפחות. המשפחות יודעות שזה חלק בלתי נפרד מהחיים שלהם ומקבלות את זה. בשורה התחתונה מדובר במשחק עם המון תכונות חיוביות ומועילות”.
מזג האוויר לא מפריע לפעילות?
“לעתים בהחלט כן. ביום גשום מאוד המלווה ברוחות חזקות אי אפשר לשחק כאן. גם הסככה המקורה הקטנה לא עוזרת. קרה יותר מפעם אחת שבעלי חזר הביתה ספוג. בתור שחמטאי אתה ודאי יודע שלפעמים זה בלתי אפשרי להפסיק באמצע עמדה מרתקת ולהתקפל. לרוב אהבת המשחק גוברת כאן על פגעי מזג האוויר”.

ישנם לא מעט חובבי שחמט שבאים לגני לוכסמבורג לא כדי לשחק אלא כדי לראות אחרים משחקים. צילום: יואל תמנליס
ישנם לא מעט חובבי שחמט שבאים לגני לוכסמבורג לא כדי לשחק אלא כדי לראות אחרים משחקים. צילום: יואל תמנליס

זירת הקרבות מעל הלוח המשובץ ממוקמת במקום מרהיב לצד הארמון, העצים הגבוהים, הפסלים הרבים, הגלריה, המוזיאון, הבריכה, בימת התזמורת, מגרשי הטניס, מתחמי הפטאנק ומתקני השעשועים לילדים.

השחמטאים כאן רואים וחשים את סביבתם או שהם מנותקים?
“דומה כי רובם מכווני מטרה בלבד וסביבתם לא רלבנטית. העובדה שמזרקת מדיצ’י הסמוכה נבנתה בסגנון איטלקי ממש לא מטרידה אותם. מבחינתם הסגנון של הפתיחה האיטלקית שעל הלוח הוא הדבר החשוב באמת. העיקר שהרץ הלבן יעמוד חזק על הערוגה ג-4 ויאיים בעקיפין על המלך השחור. הפסלים הרבים של מלכות צרפת הפזורים בגן נותרים שקופים מבחינת שחמטאי לוקסמבורג. רק שתי מלכות נמצאות ברומו של עולם – הלבנה ויריבתה השחורה. מבחינת השחקנים, הן משדרות עוצמה רבה יותר מכל פסל היסטורי ועשויות לקדם את מטרת העל – הכנעת היריב. גם השעון הענק המוצב בחזיתו של ארמון לוקסמבורג, מקום מושבו הנוכחי של הסנאט הצרפתי, אינו ממש רלבנטי עבורם – מה שחשוב להם באמת זה מצב מחוגי שעון השחמט שלצדם שמסייע להם לדעת עד כמה זמנם דחוק ועליהם למהר בביצוע מהלכיהם כדי למנוע הפסד אכזרי בזמן”.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

כרטיסים לאטרקציות ולמופעים של פריז

הכרטיסים לאטרקציות המרכזיות נגמרים מהר מאוד והתור בקופות ארוך. אז בהחלט מוזמן להזמין מראש את הכרטיסים כמה שיותר מהר.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

כרטיסים למגדל אייפל

אם אתם מחפשים מידע על מגדל אייפל תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ללובר

הלובר ידוע לא רק בזכות מונה ליזה אלא גם בזכות התורים הארוכים שלו. כדי לדלג על התורים הללו מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות לא רעות, החל מכרטיס רגיל ועד סוגים שונים של סיורים מודרכים.

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות: