מוזיאון לגיון הכבוד הצרפתי בפאריז – הסיפורים שלא הכרתם

אם יש משהו שהצרפתים אוהבים באופן מיוחד (להוציא כמובן אוכל, יין וסקס) הרי שזה דרגות וכיבודים. מדובר באומה היררכית מעין כמותה, אשר אפילו הצליחה להכניס היררכיה לעולמן של ה”נערות העובדות“. לכן אין זה מפתיע שהפיאודליזם על שלל דרגותיו (ברון, רוזן, דוכס וכו’) נוצר בצרפת ויחד איתו הגיעו מסדרי האבירים.

המסדרים הראשונים נוצרו בתקופת מסעות הצלב והמוכר ביותר מכולם הוא מסדר הטמפלרים, אשר היה מהראשונים שהתישבו במארה ושמו מופיע במספר רחובות שם. מאוחר יותר יצרו מלכי צרפת שורה של מסדרי אבירים משל עצמם כגון מסדר “הכוכב” שנוצר בשנת 1351 ומסדר “רוח הקודש” שנוצר על ידי המלך אנרי ה-3 בשנת 1578. אז נכון, כשאנרי ה-3 יצר את המסדר שלו לא באמת היו הרבה אבירים רכובים על סוסים אבל התליון היה כל כך יפה שחבל היה לא לאפשר לו להתקיים בגלל זוטות שכאלו, הלא כן?

לואי דה פונשרטראן, רוזן פיליפו, ראש ממשלת צרפת בתקופת לואי ה-14 לובש את תליון מסדר
לואי דה פונשרטראן, רוזן פיליפו, ראשת ממשלת צרפת בתקופת לואי ה-14 לובש את תליון מסדר “רוח הקודש”. מקור תמונה Sotheby, auction august 2014

הכל עבד היטב אצל הצרפתים עד המהפכה הצרפתית שבהינף סכין הגיליוטינה חיסלה את האצולה והן את מסדרי האבירים שהיו נהוגים בצרפת. אולם בעוד שהצרפתים יכלו לחיות נהדר בלי צמיתים ואצולה מנוונת, הרי שחוסר היכולות להגדיר את עצמו כחלק מקבוצה מיוחסת ועל הדרך להביט בבוז כלפי כל מי שלא שייך לקבוצה הזאת, די הפריעו לצרפתי הממוצע.

מי שהבין זאת ראשון היה נפוליון שהחליט להקים מחדש את מוסד מסדרי האבירים אך במקום לחבר אותם למלוכה, הוא התכוון לחבר אותם לרפובליקה ומאוחר יותר לקיסרות בה שלט. התוצר של כל זה היה לגיון הכבוד, אשר הצליח לשרוד עד ימינו אנו, למרות התהפוכות הפוליטיות השונות שעברה צרפת מאז ימי נפוליון.

אות לגיון הכבוד.
אות לגיון הכבוד.

סמלו של המסדר הוא כוכב מחומש ופניו מצופים אמייל לבן. על צדו האחד מופיע סמלה של צרפת ועל הצד האחר שני דגלים. הכוכב מורכב על גבי זר ותלוי בסרט אדום. בעל האות עונד אותו על צדו השמאלי של חזהו. לאות חמש דרגות: אביר, קצין, מפקד, קצין גבוה, הצלב הגדול. אומנם ברבות השנים ניתן האות לאנשים שתרמו לצרפת בתחומים רבים, אולם בתחילת הדרך ניתן האות אך ורק לחיילים וקצינים. האות ניתן בפעם הראשונה בשנת 1802 ובין מקבלי האות מסתתרים 2 אנשים אלמונים עם סיפורים מעניינים במיוחד.

ז'אן ת'ורל מקבל את אות לגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה ויקיפדיה
ז’אן ת’ורל מקבל את אות לגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה ויקיפדיה

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

המפקד, כואבת לי עצם הפז”מ

כל מי ששירת בצבא וודאי מכיר את אותם נגדים שנראה כאילו שירתו בצבאנו מאז מלחמת העצמאות (לכל הפחות). אולם דבר אחד אני מבטיח, אף אחד מהם לא יוכל להתמודד עם הפז”מ של ז’אן ת’ורל (Jean Thurel). ז’אן נולד בחבל בורגונדי בשנת 1698 ובגיל 18 התגייס לגדוד של מחוז טורן (Touraine).

מאז שהתגייס ועד לשנת 1792 בה פרש מהשירות הספיק ז’אן להילחם בכל המלחמות של המאה ה-18, לשרוד כדור בחזה אותו קיבל בקרב קל (Kehl) בשנת 1733 ו 6 מכות חרב לראשו אותם קיבל בקרב מינדן (Minden) בשנת 1759. למרות הפציעות הללו ת’ורל היווה דוגמא בכל מה שקשור לכושר ובשנת 1787 התעקש לצעוד יחד עם הגדוד שלו, למרות שהציעו לו לנסוע במרכבה של הקצינים

צניעותו התבטאה לא רק ברצונו לצעוד כמו כולם למרות שהגיע לגיל 89 אלא גם  סירובו לקבל קידום וכתוצאה מכך הוא נשאר רב”ט כל השירות הצבאי שלו. בשנת 1792 הוא פרש מהצבא וניתן לדמיין אותו בשיחת השחרור אומר למפקדו “הייתי ממשיך עוד קצת אבל המפקד, כואבת לי עצם הפז”מ.

ז'אן ת'ורל מקבל את אות ליגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה ויקיפדיה
ז’אן ת’ורל מקבל את אות ליגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה ויקיפדיה

ז’אן ת’ורל זכה להיות מהראשונים שקיבלו את אות ליגיון הכבוד מידי נפוליון בשנת 1802 בזכות שירותו ארוך השנים והוא צירף אותו לשלוש מדליות החרבות, אשר כל אחת מהן ניתנה לו על שירות של 24 שנה בצבא הצרפתי (הוא החייל היחידי שהגיע אי פעם להישג הזה). ז’אן המשיך לחיות בבריאות תקינה עד שנת 1807, כאשר מת לאחר מחלה קצרה.

מי הייתה האישה הראשונה שקיבלה את אות ליגיון הכבוד?

להבדיל מז’אן ת’ורל מארי שלינק ( Marie Schellinck1757-1840)  לא נולדה בצרפת אלא בגנט שנמצאת בבלגיה של ימינו. בעוד שז’אן התגייס לצבא בגיל 18, החליטה מארי להתגייס לגדוד הבלגי של צבאות המהפכה הצרפתית בגיל 35 וזאת בעקבות תמיכתה בעקרונות המהפכה.

מכיוון שנשים לא יכלו לשרת באותה תקופה החליטה מארי שהפתרון הפשוט ביותר לבעיה הזאת היא ללבוש בגדי גברים ומשום מה לאף אחד בצבא הצרפתי זה לא הפריעה. זמן קצר אחרי גיוסה בשנת 1792 היא כבר נלחמה בקרב ז’מאפ (Jemappes) בו נפצעה קשה. בדומה לז’אן ת’ורל, גם היא הצליחה להתאושש מפציעתה תוך זמן קצר יחסית וכעבור מספר חודשים קיבלה דרגת סג”מ והפכה לקצינה.

היא עזבה את השירות הצבאי בשנת 1796 בעקבות נישואיה לסגן לואי-ז’וזף דקמראן (Louis Descamrin) וליוותה אותו בזמן מסע הקרבות האיטלקי של נפוליון בו הוא השתתף.

האגדה מספרת שמארי הייתה האישה הראשונה שקיבלה את אות ליגיון הכבוד, בעקבות השתתפותה בקרבות רבים. הקרבות בהם היא לכאורה השתתפה היו בין השאר ארקול (Arcole) ואוסטרליץ. על פי האגדה הדבר קרא בשנת 1808, כאשר נפוליון ביקר בגנט.

אולם, לא באמת קיימות עדויות מוצקות על כך שמארי, שכאמור פרשה מהצבא הצרפתי בשנת 1796, באמת השתתפה בקרבות הללו ושהיא באמת קיבלה את המדליה (התמונה למעלה צוירה בשנת 1890).  אז אם מארי שלינק לא הייתה האישה הראשונה שקיבלה את אות ליגיון הכבוד, מי בוודאות יכולה לטעון לתואר?

מארי שלינק מקבלת את אות לגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה: ויקיפדיה.
מארי שלינק מקבלת את אות לגיון הכבוד מידי נפוליון. מקור תמונה: ויקיפדיה.

לאישה הזאת קוראים אנז’ליק ברולון (Angélique Brûlon 1772-1859). היא התגייסה לצבא בעקבות בעלה ונלחמה בעת המצור על קורסיקה בשנים 1792-1799. בתחילה התחפשה אנז’ליק לגבר, אולם לאחר אחד הקרבות התגלה שהיא אישה.

זה לא הפריע למפקדיה להשאיר אותה בצבא מכיוון שהייתה לוחמת טובה וידעה להילחם היטב בחרב ובפגיון. בשנת 1797 לאחר שקיבלה מספר מכות חרב לראשה היא ביקשה להתקבל לארמון ה”אינווליד” שבפריז, אולם לבירוקרטיה הצרפתית לקחו 7 שנים תמימות לאשר את הבקשה.

אנז’ליק השתחררה מהצבא הצרפתי בשנת 1804 בדרגת סגן ובאותה שנה הגיש המרשאל ברתייה (Berthier) בקשה לנפוליון לתת לה את אות ליגיון הכבוד. הבקשה סורבה ומי שנתן לה בסופו של דבר את האות היה אחיינו של נפוליון, הידוע בתור נפוליון השלישי, בטקס רב משתתפים.

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

מוזיאון לגיון הכבוד בפריז

את סיפורם של ז’אן ת’ורל, מארי שלינק, אנז’ליק ברויון ואחרים ניתן לשמוע במוזיאון ליגיון הכבוד שבפריז. למוזיאון הזה יש את כל מה שצריך על מנת להפוך לאחד המוזיאונים הפופולריים בפריז. הוא נמצא בארמון מקסים מהמאה ה-18, הוא מכיל סיפורים מרתקים על מסדרי אבירים ועל ליגיון הכבוד והכי חשוב הוא חינמי.

אז מדוע, ככל הנראה מעולם לא שמעתם עליו? לדעתי הסיבה הראשונה היא ההעובדה שהוא נמצא בצילו של מוזיאון אורסיי המפורסם שחולק איתו את אותה כיכר. הסיבה השנייה היא ששעות הפתיחה שלו מוגבלות יחסית (לרוב בין 13:00-18:00). למרות זאת, אני אני ממליץ בחום, במיוחד לפרנקופילים מתקדמים שכבר היו מספר פעמים בפריז, לבקר במוזיאון הזה ולהנות מיפי העיטורים והסיפורים שמסתתרים שם. ואם תהיו בפריז בזמן שאני אהיה שם, אשמח לסייר במקום יחד אתכם.

לאתר המוזיאון

מחפשים עוד מוזיאונים מיוחדים בפריז?

כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס לדף האטרקציות הפריזאיות שלי ואם בא לכם דווקא לצאת מפריז, אז אל תפספסו את העמוד הזה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

מלונות ודירות בצרפת במחירים הטובים ביותר

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).