מפגש פסגה בין פיקסו לרודן

מפגש הענקים בין אוגוסט רודן לפבלו פיקסו
זמן קריאה משוער: 2 דקות

בימים אלו מתקיימת בפריז תערוכה מסקרנת שבמרכזה שני אמנים גדולים: אוגוסט רודן (1840-1917) ופבלו פיקאסו (1881-1973). הם מעולם לא ניפגשו רשמית אך פיקסו זכה לצפות ב”מטבחון” של רודן, בסטודיו הזמני שהוקם לכבודו במסגרת היריד העולמי בפריז של שנת 1900. החשיפה ליצירה של רודן הציתה בפיקסו אש שבערה לעוד 40 שנה קדימה.

רודן הוא פסל מודרני של העידן החדש, המבטא במסגרת אמנותו והטכניקות בהן הוא יצר את “מקצב” התקופה בה הוא חי. הוא “נשם” את המהפכה התעשייתית, שלנצח שינתה את תולדות האנושות. העשייה שלו נעשתה גם בברונזה, לצד השיש. זו הקידמה, החדשנות והייחודיות שהוא הביא לעולם האמנות. נעקוב אחר תהליך היצירה שלו, כשהוא חקר את התקדימים הצורניים שהשפיעו על עבודתו וכיוצר ניסח שפת ביטוי חדשה, שבתחילת דרכה ספגה ביקורת קשה כיוון שהעז לערער על המקובל והמוכר- ומכאן גדולתו.


פיקסו צפה ברודן בשעת עבודתו “במטבחון” ביריד של 1900 וכמותו רצה גם לזכות בהוקרה והכרה כיוצר רב תחומי בפריז ובעולם. בשנים אלו פריז הייתה סוג של “עמק הסיליקון”, מרכז פיתוח בינלאומי לתחום האומנויות, כשנידמה שמדי יום צצה לה קבוצה חדשה של יוצרים שהעזו לקרוא תיגר על האקדמה ולנסח לעצמם יקום של ביטוי אישי חדש.

המפגש בין פיקסו לרודן היה ייחודי בכך שפיקסו זכה לראות וללמוד תהליך עבודה של מאסטר, מבפנים. פקסו וירטואוז, הוא יוצר דימויים במרחב הדו ממד, הציור והתלת ממד – הפיסול. הוא משתמש בעולם הצורני של רודן כמקפצה וכהשראה ליצירה שלו. התערוכה מפגישה את העשייה של שניהם ומציגה אותם זה לצד זה.

התערוכה מאפשרת לנו להיכנס אל תוך ראשו של פיקסו, לשחזור את זרם המחשבות והעשייה של כל אחד מהיוצרים ואת זה של שניהם ביחד. אני ניווכח שכדי לצעוד קדימה צריך, ראשית, לחזור אחורנית על ציר הזמן.

בהרצאה נשתף סודות מהמטבחון ונשחזר את תרשים הזרימה של ההתפתחות השפתית והעיצובית של כל יוצר.

כנרת זהר-להב, מרצה על אומנות, בעלת שנות ניסיון רבות וקהל מעריצים רב, הולכת לתת הרצאת זום על שני האומנים הגדולים הללו ועל הקשר ביניהם. זאת היא הרצאת חובה לכל מי שעומד לנסוע לפריז על מנת לבקר בתערוכה המדוברת או לכל פרנקופיל שוחר אומנות. באמצעות ההרצאה תכירו לא רק את האומנות של כל אחד מאומנים הללו אלא גם נייצר מעין תרשים הזרימה של ההתפתחות השפתית והעיצובית של כל יוצר.

הנה כמבה תגובות להרצאה הקודמת באותו נושא

“תודה רבה, היה מרתק”

“היית מדהימה. הרצאה מרתקת. המון תודה”

“מקסים”

“היה מעולה ומחדש, מבחינתי. תודה רבה”

“תודה להרצאה מצויינת
מחכה להמשך – שווה”

“הייתה הרצאה מרתקת ואני שמחה שפיניתי זמן כדי להאזין ולראות אותה. המרצה מצויינת וההקשרים בין רודן ופיקסו היו מרתקים כמו גם החיבורים לענקי דורות קודמים.”

מתי תתקיים ההרצאה?

מכיוון שחלקכם פנויים בערב וחלקכם פנויים בבוקר החלטנו לתת את ההרצאה פעמיים (בזום).

  • הרצאת ערב: יום ג’, (20.7.2021) בשעה 20:30.
  • הרצאת בוקר: יום שבת (24.7.2021) בשעה 11:00.

כמה עולה כרטיס והיכן קונים אותו?

מחיר הכרטיס הוא 50 ש”ח. ניתן לרכוש אותו באמצעות הקישורים הבאים:

שימו לב שהקישור לזום ישלח במייל יום לפני ההרצאה.

מה יקרה אם פספסתי את ההרצאה?

כל מי שקנה כרטיס יקבל לאימייל הקלטה של ההרצאה שתהיה זמינה במשך של 30 יום.

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!