דף הבית » תרבות צרפת » היסטוריה » גבינות צרפתיות – הפרה הצוחקת מאת איזבל דותן

גבינות צרפתיות - הפרה הצוחקת מאת איזבל דותן

בקורס “אמנות הגסטרונומיה הצרפתית” הניתן במסגרת המחלקה לתרבות צרפת באוניברסיטת בר- אילן, כשמדברים על גבינות צרפתיות, אחת מהדוגמאות הנפוצות ביותר המועלות על ידי הסטודנטים היא זו של הפרה הצוחקת: “לה ואש קי רי”. חייבים לציין שגבינה זו אינה מיועדת לאניני הטעם הצרפתיים. היא בבחינת גבינת “אין בררה” כשלא נשאר במקרר משהו טוב יותר לאכול. הגבינה מורכבת מתערובות של שמנת, חלב, גבינות טריות וגבינות בשלות (בעיקר מסוג  Comté). את הגבינה מפסטרים על מנת למנוע ממנה להמשיך בתהליך ההבשלה. קל מאוד לשאת את הגבינה ממקום למקום בזכות גודלה והאריזה, אולם יש לשים לב לכך שלא מומלץ להשאיר אותה זמן רב מחוץ למקרר מכיוון שאז היא עלולה להתקלקל. לרוב אנחנו מכירים את משולשי הגבינה העטופים בנפרד, כאשר כל אחד מהם מכיל מעין “סרט” אדום בו נעזרים על מנת לפתוח את העטיפה. אולם, הגבינה מופיעה במגוון אריזות נוספות כגון קופסא המכילה מטבל של הגבינה או חתיכות גבינה שנוצרו במיוחד לטוסטים ונקראות Toastinette.

אולם, אין ספק, מדובר יותר מאשר סתם גבינה. רבים רואים בה סמל צרפתי פר אקסלאנס! מקורה במלחמת העולם הראשונה, כאשר הגבן ליאון בל גויס לצבא, כשאר הצרפתים בני דורו. יום אחד בל הבחין בציור של פרה צוחקת על המשאיות המספקות בשר לגדוד בו שירת. משאיות אלה כונו ה”ואשקיריות” – Wachkyrie, על שמן של קבוצת ישויות נשיות מן המיתולוגיה הסקנדינבית ששירתו את האל אודין ושתפקידן קשור בקרבות ובלחימה. ישויות מיתולוגיות אלה ידועות גם מיצירת האופרה של המלחין הגרמני ריכרד וגנר: ה- Walkyries. לאחר המלחמה, כאשר לאון בל שב לעבודתו, הוא אימץ את אותה התמונה של הפרה הצוחקת לאריזות הגבינה המותכת שלו, אך הפעם, הוא “מצרפת” את השם Wachkyrie לצירוף vache qui rit :”הפרה הצוחקת”.

נשארה רק תעלומה אחת: למה הפרה צוחקת? יש לכם מושג?!

וככה גבינת הפרה הצוחקת נראית מחוץ לאריזה
הצעת הגשה לגבינת “הפרה הצוחקת”.

הטקסט נלקח מתוך הקורס “אמנות ומוזיאונים בצרפת” שיתקיים השנה במחלקה לתרבות צרפת בבר-אילן.

אהבתם את הכתבה?

אני משקיע באתר אינסוף שעות בחודש (בכיף גדול) על מנת להביא לכם את הכתבות האיכותיות ביותר שיהפכו את תכנון הטיול שלכם לצרפת לקל ומהנה. רוצים לעזור לי לפתח את האתר ולהמשיך לספק תוכן איכותי ובחינם?

האמת שאין דבר פשוט מזה. אם במקרה אתם נוסעים לצרפת תוכלו לתמוך באתר על ידי הזמנת מלונות, דירות, כרטיסים למוזיאונים ואטרקציות בפריז או מחוצה לה, מופעים ומסעדות (או בקיצור כל מה שאתם צריכים בשביל הטיול שלכם).  ההזמנות הללו לא יעלו לכם שקל אחד נוסף (חלקן אפילו יחסכו לכם כסף) אבל לי הם יתנו עמלה קטנה שתאפשר לי להמשיך ולהשקיע באתר על מנת להפוך אותו לטוב עוד יותר.

ואם לא יוצא לכם לנסוע לצרפת בקרוב ובכל זאת בא לך לעזור אשמח אם תשתפו את הכתבה כדי שגם החברים שלכם יהנו.

המון תודה מראש.

צבי חזנוב (הפרנקופיל)

הרשמה לעלון שלי

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלך.

מה דעתכם על הכתבה?

האימייל לא יוצג באתר.