תפריט
תפריט

גבינות צרפתיות – הפרה הצוחקת מאת איזבל דותן

הלוגו של הפרה הצוחקת

במה עוסקת הכתבה?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

בקורס “אמנות הגסטרונומיה הצרפתית” הניתן במסגרת המחלקה לתרבות צרפת באוניברסיטת בר- אילן, כשמדברים על גבינות צרפתיות, אחת מהדוגמאות הנפוצות ביותר המועלות על ידי הסטודנטים היא זו של הפרה הצוחקת: “לה ואש קי רי”. חייבים לציין שגבינה זו אינה מיועדת לאניני הטעם הצרפתיים. היא בבחינת גבינת “אין בררה” כשלא נשאר במקרר משהו טוב יותר לאכול. הגבינה מורכבת מתערובות של שמנת, חלב, גבינות טריות וגבינות בשלות (בעיקר מסוג  Comté). את הגבינה מפסטרים על מנת למנוע ממנה להמשיך בתהליך ההבשלה. קל מאוד לשאת את הגבינה ממקום למקום בזכות גודלה והאריזה, אולם יש לשים לב לכך שלא מומלץ להשאיר אותה זמן רב מחוץ למקרר מכיוון שאז היא עלולה להתקלקל. לרוב אנחנו מכירים את משולשי הגבינה העטופים בנפרד, כאשר כל אחד מהם מכיל מעין “סרט” אדום בו נעזרים על מנת לפתוח את העטיפה. אולם, הגבינה מופיעה במגוון אריזות נוספות כגון קופסא המכילה מטבל של הגבינה או חתיכות גבינה שנוצרו במיוחד לטוסטים ונקראות Toastinette.

אולם, אין ספק, מדובר יותר מאשר סתם גבינה. רבים רואים בה סמל צרפתי פר אקסלאנס! מקורה במלחמת העולם הראשונה, כאשר הגבן ליאון בל גויס לצבא, כשאר הצרפתים בני דורו. יום אחד בל הבחין בציור של פרה צוחקת על המשאיות המספקות בשר לגדוד בו שירת. משאיות אלה כונו ה”ואשקיריות” – Wachkyrie, על שמן של קבוצת ישויות נשיות מן המיתולוגיה הסקנדינבית ששירתו את האל אודין ושתפקידן קשור בקרבות ובלחימה. ישויות מיתולוגיות אלה ידועות גם מיצירת האופרה של המלחין הגרמני ריכרד וגנר: ה- Walkyries. לאחר המלחמה, כאשר לאון בל שב לעבודתו, הוא אימץ את אותה התמונה של הפרה הצוחקת לאריזות הגבינה המותכת שלו, אך הפעם, הוא “מצרפת” את השם Wachkyrie לצירוף vache qui rit :”הפרה הצוחקת”.

נשארה רק תעלומה אחת: למה הפרה צוחקת? יש לכם מושג?!

וככה גבינת הפרה הצוחקת נראית מחוץ לאריזה
הצעת הגשה לגבינת “הפרה הצוחקת”.

הטקסט נלקח מתוך הקורס “אמנות ומוזיאונים בצרפת” שיתקיים השנה במחלקה לתרבות צרפת בבר-אילן.

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.