תפריט
תפריט

מסע מוזיקלי צרפתי לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

במה עוסקת הכתבה?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מהווה אתגר לבלוג שעוסק ביום יום באוכל, יין, אהבה וכל דבר אחר הקשור לפריז בפרט ולצרפת בכלל. לכאורה, מדובר בנושאים העומדים בסתירה מוחלטת עם הכאב והשכול המאפיינים את היום הזה. לכן, הדבר הטבעי ביותר לעשות, הוא פשוט לשתוק, לא לכתוב דבר ולחזור אחרי חגיגות יום העצמאות (ואכן, כך עשיתי שנה שעברה).

אולם השנה החלטתי בכל זאת להביא משהו שיתאים לימים הללו ויכבד את זכרם של הנופלים. טקסטים ותמונות נפסלו מיד מכיוון שהם מאוד תלויי תרבות ותמונה של צנחנים צרפתים מול קבר החייל האלמוני ליד שער הניצחון, לדוגמא, תיראה תלושה לגמרי מההוויה שלנו. לכן כל מה שנשאר לנו זו מוזיקה, ואכן המוזיקה הצרפתית מכילה אין ספור שירים עצובים, אשר יכולים להתאים ליום שכזה (כפי ששירי חווה אלברשטיין מושמעים בימי הזכרון שלנו). אולם, במחשבה שנייה, שיר בצרפתית לא יתאים ליום זיכרון שכולו ישראלי ולכן בעיני שיר כמו ה”אקורדיאוניסט” של אדית פיאף, למרות שהוא מדבר על חייל שהלך ולא שב, לא באמת יתאים לנו.

אם כך, נשארה לנו הליטורגיקה (ה”אגנוס דיי” של באך הפך הרי לאחת המנגינות שמסמלות יותר מכל את האבל על רצח רבין).

אולם, בעיני יש טעם נפגם בשימוש בליטורגיקה נוצרית על מנת להנציח חיילים ישראלים, שרובם הגדול היו יהודים. ולכן החלטתי לוותר על יצירות ליטורגיות צרפתיות דוגמת ה Dies Irae של לולי ( 1632-1687 Jean Baptiste Lully) או ה De Profundis של דה ללנד (Michel Richard de Lalande 1657-1726)

ואז בדיוק כשעמדתי להתייאש ניתקלתי בקטע מוזיקלי, אשר בעיני כאילו נוצר לכבוד יום הזיכרון שלנו. את הקטע הלחין וולדימיר קוסמה (Vladimir Cosma), אולי גדול מלחיני הסרטים של צרפת, אשר אחראי ללא מעט פסקולים מפורסמים (לדוגמא: “רבי יעקוב” או “הבלונדיני עם הנעל השחורה”). להבדיל מרוב המנגינות הקלילות שלו, מדובר הפעם באחת המנגינות העצובות ביותר שאי פעם שמעתי. אין מדובר בשיר ולא ביצירה דתית אלא במנגינה נוגה של חצוצרה (אולי כלי הנגינה הצבאי ביותר שיש) ובכל פעם שאני שומע אותה עצב ומלנכוליה ממלאים את ליבי. לכן בעיני, אין מנגינה צרפתית מתאימה יותר ליום עצוב שכזה.

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.