ניווט מהיר בתוך הכתבה

דברים שלא ידעתם על הדיוקן השערורייתי של גבריאל דסטרה מאת אורלי גונן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הלהקה האנגלית "hold your horses" אזכרה את היצירה בקליפ לשיר "שבעים מיליון" (2011)

ניווט מהיר בתוך הכתבה

כל מי שנכנס למוזיאון הלובר לא יכול להתעלם מהיצירה החושנית הזו. אנשים מגיבים ליצירה בצורות שונות: חלק מתבוננים בהשתאות, חלק צוחקים, או מצטלמים בפוזה שמחקה את הצביטה של הגברת ובטוח תוהים מי הן שתי הנשים שהסכימו שיציירו אותן ערומות באמבט ומה הן בדיוק עושות?

גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, 1594 בקרוב, שמן על בד, 96 X125 ס
גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, 1594 בקרוב, שמן על בד, 96 X125 ס"מ, מוזיאון הלובר. מקור צילום וויקיפדיה

גם בתפיסה של ימינו היצירה נראית די פרובוקטיבית וקל לחשוב שמדובר כאן בציור פורנוגרפי, אבל למעשה מצוירות כאן גבריאל דסטרה, מי שהייתה פילגשו, אשת סודו והיועצת של אנרי הרביעי מלך צרפת, עם אחת מאחיותיה. גבריאל דסטרה הייתה אחת מהנשים הכי יפות בתקופתה, הכי אהובה על המלך אנרי הרביעי והכי שנואה על הצרפתים.

רקע היסטורי קצר

גבריאל דסטרה ואנרי ה-4. מקור תמונות - וויקיפדיה
גבריאל דסטרה ואנרי ה-4. מקור תמונות – וויקיפדיה

על סיפור חייה ומותה הטראגי ניתן לקרוא בכתבה הזאת ולכן לא אחזור על מה שכתוב שם אלא רק אוסיף עוד מספר פרטים ביוגרפיים פיקנטיים.

  • היא נולדה בשנת 1573, למשפחה שבה היו כמה נשים מפוקפקות: חלקן נזירות, חלקן נשואות, אך כולן נחשבו למענגות ביותר במיטה. אמה של גבריאל ברחה עם המאהב שלה כאשר ילדיה היו קטנים, אחת מאחיותיה, שהייתה נזירה, גורשה מהמנזר לאחר שילדה 12 ילדים מאבות שונים, ואחות נוספת, ז'וליאן, לעתיד הדוכסית של וילאר שמתוארת איתה כאן באמבט, ישבה עם חזה חשוף מתחת לבמה שבו נאם נזיר שחיבבה. אין פלא שהמשפחה קיבלה את הכינוי "משפחת שבעת החטאים".
  • בהתחלה גבריאל לא נמשכה למלך והמשיכה את הרומן עם מנהל האורוות, אך המלך התאהב בה נואשות, ומשום שפחד שגבריאל תתחתן עם המאהב שלה, חיתן אותה עם איש חצר אימפוטנט וממושמע(Nicolas Damerval de Liancourt) .
  • גבריאל דסטרה היא זו ששכנעה את מלך צרפת להפוך לקתולי כדי להפסיק את מלחמת הדת בצרפת ובכך עזרה לסיים את מלחמת האזרחים בין הקתולים לפרוטסטנטים.
  • כולם התנגדו לנישואים בין גבריאל דסטרה למלך אנרי ה-4, שהאפיפיור עצמו תאר כ"כתם בכבודה של צרפת", תושבי צרפת חששו מהיום שבו יצטרכו להמליך ממזר. הדבר מגביר מאות הסיכוי שהיא לא מתה מוות טבעי אלא הורעלה.

גלגולו של הדיוקן של גבריאל דסטרה

אנרי האומלל רצה כנראה לתעד את הפילגש האהובה עליו ביותר ואכן ידועות כמה וכמה גרסאות שבהן מונצחת גבריאל דסטרה. הגרסה הזו היא הצנועה ביותר: גבריאל ואחותה יושבות לבושות באמבט. גבריאל חזיתית מפנה מבטה הצידה בצניעות, אך ידה קרובה לחזה, רמז לפוריות שלה ולעומת זאת אחותה מתוארת מהגב כשמבטה מופנה ישירות לצופה. מאחור מינקת שמניקה את אחד מילדיהם הממזרים של גבריאל ואנרי.

גבריאל ד'סטרה ואחותה באמבט, מאה 16, מוזיאון אריאולוגי, מונטפלייה
גבריאל דסטרה ואחותה באמבט, מאה 16, מוזיאון ארכיאולוגי, מונטפלייה

הגרסה הבאה יותר נועזת: שוב גבריאל מתבוננת הצידה ואחותה מתבוננת ישירות לצופה אך הפעם שתיהן ערומות, ולא ברור האם גבריאל עונדת לאחותה את הטבעת או לוקחת אותה מידיה.

הגרסא הנועזת יותר של הדיוקן של גבריאל דסטרה
הגרסא הנועזת יותר של הדיוקן של גבריאל דסטרה

הגרסה השלישית היא הנועזת מכולן משום שבחשיבה המודרנית של ימינו היא מעלה במוחנו כמה מחשבות לא טהורות במיוחד.

גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, 1594 בקרוב, שמן על בד, 96 X125 ס
גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, 1594 בקרוב, שמן על בד, 96 X125 ס"מ, מוזיאון הלובר. מקור צילום וויקיפדיה

גם בציור הזה רואים במישור הקדמי את גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה יושבות באמבט מכוסה בבד לבן כדי שלא יתקררו מהשיש הקר. גם הפעם מאחוריהן תלוי בד משי אדום שממסגר אותן, ויוצר מחיצה מרוח פרצים שעלולה להיכנס לחדר האמבט. הנשים מסתכלות לעברנו במבט קר וקצת מתנשא, כלל לא מפריע להן שאנו צופים בהן כשהן ערומות באמבט ובצורה מאוד פרובוקטיבית הדוכסית של וילאר, מחזיקה באצבעותיה בפיטמה של אחותה גבריאל ד'אסטרה. תנוחה זו נועדה להבטיח שנסב את מבטנו לגבריאל.

גבריאל ד'סטרה ואחת מאחיותיה, הצביטה, פרט
גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, הצביטה, פרט

אם בתקופתנו הפוזה נראית מוזרה למדי, ומעוררת בדמיוננו יחסים לסביים בין שתי הגברות, לבני תקופתה של גבריאל זה נועד לרמז על משהו לגמרי אחר – הצביטה בפיטמה נועדה לסמל שגבריאל בהריון. כאמור בזמן שנעשה הציור גבריאל כבר ילדה לאנרי שני בנים ובת וציפתה ללידה רביעית, פוריות זו היא אחת הסיבות שגרמו לה להתחבב על המלך. גבריאל מחזיקה בידה את הטבעת שצרפת נתנה לאנרי בטקס ההסמכה למלוכה על צרפת. אנרי נתן לה במתנה את הטבעת כשנכנסה להריון כטבעת אירוסין, בכך אישר לה את אהבתו הרבה וכוונתו להפכה לרעייתו החוקית ולמלכה.
במישור האחורי חדר חשוך ובו יושבת אישה בשמלה אדומה ורוקמת, אולי זו מיילדת שתופרת מתנה לתינוק, או אולי מכשפה שפורמת את חוט החיים של גבריאל. מעל המשרתת מראה חשוכה, לידה שולחן מכוסה בקטיפה ירוקה, הצבע האהוב על גבריאל, השולחן דומה בצורתו לארון מתים. הארון והמראה מסמלים על פטירתה בטרם עת של גבריאל כשהיא בת 26 בלבד. פריט נוסף שמרמז על הגורל המר של גבריאל הוא האח שבו יש רק הבהוב קל של מה שנועד לסמל את אש החיים.

גבריאל ד'סטרה ואחת מאחיותיה, המשרתת/מכשפה, פרט
גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, המשרתת/מכשפה, פרט

מעל האח ציור קטוע שבו רואים חלק תחתון חשוף של גבר, רמז להתנהגות הלא מוסרית של גבריאל והמלך. הצרפתים היו משוכנעים שהיחסים הללו הם הסיבה למותה של גבריאל.

גבריאל ד'סטרה ואחת מאחיותיה, ציור הקיר שברקע, פרט
גבריאל דסטרה ואחת מאחיותיה, ציור הקיר שברקע, פרט

באותה תקופה האמינו שכישוף הוא תולדה של תאוות הבשרים, ושמכשפה אפשר לזהות כמי שיש לה פנים מעוותות ועיניים מתגלגלות, לפי השמועות שהפיצו ככה נראתה גבריאל בזמן מותה. עם פרשנות כזאת לא מפתיע שהציורים לא חתומים לכן לא יודעים עד היום מי הכין אותם. מה שבטוח שגם היום הציור מעורר תשומת לב רבה וזוכה לאין ספור ואריאציות בציורים, בפרסומות, במוסיקה ובסדרות טלביזיה והנה כמה דוגמאות.

 

הדוגמנית קיית מוס בהומאז' ליצירה בפרסומת לבית האופנה של איב סן לורן (1999)
הדוגמנית קיית מוס בהומאז' ליצירה בפרסומת לבית האופנה של איב סן לורן (1999)

 

בסדרת הטלביזיה
בסדרת הטלביזיה "שושלת טיודור" (עונה ראשונה פרק שישי) יש אזכור ליצירה (2007)
הלהקה האנגלית
הלהקה האנגלית "hold your horses" אזכרה את היצירה בקליפ לשיר "שבעים מיליון" (2011)
גרפיטי של האמן הפריזאי Rafael Suriani (2012)
גרפיטי של האמן הפריזאי Rafael Suriani (2012)

אז בפעם הבאה שתגיעו ללובר חפשו את הציור בקומה השנייה של אגף רישלייה בחדר מספר 10 והמשיכו להתענג על שתי הגברות הידועות לשמצה.

כמה מילים על אורלי גונן

אורלי גונן, מורה ומרצה לתולדות האמנות מזה 23 שנים. בעלת תואר ראשון בתולדות האמנות והוראה (1993) ותואר שני בהיסטוריה בהצטיינות (2000) מטעם אוניברסיטת חיפה. ניתן להזמין ממנה הרצאות דרך הטלפון 054-6640554 או האתר שלה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מידע עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.