פסטיבל הקומדיות הצרפתיות 2016 – כל מה שרציתם לדעת

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

פסטיבל הקומדיות הצרפתיות בישראל 2016
זמן קריאה משוער: 4 דקות

פסטיבל הקומדיות הצרפתיות הוא יוזמתה של  קרולין בונה, מפיקת פסטיבל הקולנוע הצרפתי, שבשנה שעברה חלמה על פסטיבל נוסף שיתמקד בקומדיות צרפתיות, סרטים חדשים, סרטים מהשנים האחרונות לצד קלאסיקות קומיות. ההצלחה היתה רבה, האולמות בכל הסינמטקים היו מלאים בקהל שבא לצחוק ולהינות ונענה בשמחה לתכנית שהורכבה עבורו בפסטיבל. והנה שנה וקצת עברו ושוב מוצעת תוכנית משעשעת ומשובחת של קומדיות צרפתיות, מרביתן מן השנה האחרונה, חלקן ותיקות יותר ולא נפקד מקומן של הקלאסיקות.

פסטיבל הקומדיות הצרפתיות – הסרטים המעניינים ביותר

את הפסטיבל תפתח אחת הקומדיות המצליחות ביותר השנה בצרפת לחזור לגור עם אמא שביים אריק לאבן. ג’וזיאן בלסקו, אלכסנדרה לאמי ומתילד סנייה בקומדיה מצחיקה ומרגשת על אישה בשנות הארבעים לחייה הנאלצת לחזור לגור עם אמה, קומדיה על אזור המלחמה המסוכן ביותר בעולם, המשפחה. אריק לאבן אורח הפסטיבל ביים שש קומדיות מצליחות, ההצלחה הראשונה הבולטת שלו היתה “ברוכים הבאים לשייט”, בה הופיע גם הזמר אנריקו מסיאס בתפקיד מאד משעשע, ואחר כך הגיעה ההצלחה הגדולה “עם “בר בי קיו”, הן בצרפת והן בישראל.

את הפסטיבל ינעל הסרט “להתאהב מעל לראש” של הבמאי לורן טיראר יוצר סרטי “ניקולא הקטן”. בסרט מצחיק ומחמם לב בכיכובם של ז’אן דוז’רדן (“הוא+היא”) ווירז’יני אפירה (“נפלאות החושים”). אלכסנדר הוא גבר מצליח, אדריכל מוכשר, עשיר, שרמנטי, מלא קסם אבל הוא גבר בגובה מטר וארבעים. עבור לורן טיראר זהו אינו הביקור הראשון בישראל. הבמאי מרבה לבקר כאן גם באופן פרטי, ויגיע הפעם לפסטיבל לאירוע הנעילה. טיראר למד קולנוע באוניברסיטת ניו יורק, היה לקטור בחברת וורנר, וכתב מספר שנים בעיתון “סטודיו” עבורו ערך ראיונות עם גדולי הבמאים. ב-2006 ביים את סרטו העליתי הראשון “סיפור חיי” שהוצג גם בארץ, סרטו השני נכתב עם שותפו לכתביה גרגואר וינריון “מולייר”, שפתח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי ב-2007. שנתיים אחר כך יצרו השניים את “ניקולא הקטן” שגם פתח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי ב-2008. כשסרט ההמשך אותו ביים גם “החופשה של ניקולא הקטן” פתח את פסטיבל הקומדיות הראשון בשנה שעברה.

מחווה ליוצרת סולבג אנספה

השחקן והבמאי סמיר גסמי יגיע לפסטיבל לכבוד מחווה מיוחדת שנקיים לזכרה של הבמאית והיוצרת סולבג אנספה. גסמי שיחק בכמה מסרטייה והיה מקורב אליה מאד. אנספה בת לאב יהודי ואם איסלנדית. את מרבית חייה חיתה בצרפת, למדה קולנוע בבית הספר הנודע לה פמיס. יצרה סרטים רבים, על האחרון שבהם הוענק לה פרס בפסטיבל קאן, במסגרת השבועיים של הבמאים. במחווה לסרטיה נציג בפסטיבל את שלושת סרטיה האחרונים. כולם קומדיות דרמטיות עדינות ומרגשות.

“אפקט המים” סרטה האחרון. עוסק במורה לשחייה במונטריי, שגבר ממוצא ערבי מתאהב בה ומנסה להתקרב אליה. לישראל מקום של כבוד בסרט זה, דגל ישראל מופיע בצורה בולטת בסט, וגיבור הסרט סמיר מתחזה לנציג הישראלי בכינוס השחייה המתקיים באיסלנד. סרט מחמם לב ומשעשע. הסרט השני הוא “מלכת מונטריי” סרט בעל מוטיבים ביוגראפיים גם הוא בכיכובו של סמיר גסמי. אגת חוזרת למונטריי ומנסה להתמודד עם מותו של בעלה, אבל אולי היא היתה מצליחה לעשות את זה טוב יותר, לו לא היתה סוחבת לכל מקום את כד האפר שלו.הסרט השלישי ” לולו אישה ערומה” על פי ספרו הגרפי של אטיין דאוודו. קרין ויאר בהופעה מושלמת כאישה נשואה אם לשלושה ילדים שלאחר ראיון עבודה כושל מחליטה לתת לעצמה שלושה ימי חופשה במטרה אחת, להינות לגמרי.

קומדיות צרפתיות קלאסיות

בתחום הקלאסיקה יוצג הסרט שנבחר פעם אחר פעם לסרט האוהב ביותר על הצרפתים “ההרפתקה הגדולה” סרטו של ז’ראר אורי. שנים רבות היה זה הסרט הקופתי ביותר בצרפת, עד שהגיעו “ברוכים הבאים לצפון” ו”מחוברים לחיים” והורידו אותו למקום השלישי המכובד, אבל הקומדיה המצחיקה עם לואי דה פינס ובורביל עדיין נחשבת לאהובה ביותר על הצרפתים. הסרט משנת 1966 חוזר לימי המלחמה, מטוס קרב בריטי מופל מעל פריז ושלושת טייסיו מנסים בכל דרך להגיע מעבר לגבול ולהימלט מן הנאצים במרדף מצחיק עד דמעות. השנה ב- 14 ביולי, יום הבסטיליה, יצא עותק דיגיטלי משוחזר של הסרט ואותו נציג בפסטיבל. בשנות השישים הסרט הופץ בישראל תחת השם “האנגלים באים, האנגלים באים”.

קומדיות צרפתיות נוספות שיוצגו בפסטיבל

סיגריות ושוקו חם

דניס, אבא אוהב, נאבק לגדל לבדו את שתי בנותיו ונזקק לעבוד בשתי עבודות כדי לפרנס אותן. הכל משתבש לו לחלוטין כשדניס שוכח שוב לאסוף את אחת מהן מבית הספר. סברין, עובדת סוציאלית רצינית, ממונה לבחון את ההתנהלות היום יומית של המשפחה ומכריחה את דניס ללכת לשיעורי הורות. האם המשפחה האוהבת, המקסימה ויוצאת הדופן הזו תצליח לעמוד במבחן?

לולו

ויולט הפריזאית יוצאת לחופשה עם חברתה הטובה אריאן בעיירת הנופש ביאריץ, שם היא פוגשת את ז’אן-רנה – חנון מחשבים הנופש גם הוא. בניגוד לכל הציפיות נוצרת כימיה נהדרת בין השניים ובסופו של הקיץ ז’אן רנה לא מבזבז זמן ומצטרף אל אהובתו החדשה בפריז, אבל, הרקע החברתי השונה שלהם ובעיקר לולו בנה בן ה-19 של ויולט לא הופכים את המפגש הזה לקל.

סיינט אמור

בכל שנה, ברונו משתתף בדרך היין… בלי בכלל לצאת משטח השוק החקלאי בפריז! אבל השנה, אביו, ז’אן, שהגיע לתערוכה כדי להציג את השור האלוף שלו נבוכדנצר, מחליט בפתאומיות לקחת את ברונו לדרך היין האמיתית כדי להתקרב אליו. הם יתחילו את המסע מלא ההפתעות ומפגשים מיוחדים עם יין סיינט אמור וימשיכו בליוויו של מייק, נהג המונית הצעיר ויוצא דופן שלהם.

אסטריקס ואובליקס המשימה קליאופטרה

השנה היא אי שם בשנת 52 לפנה”ס. כן כן, לפני הספירה. עם זאת, גאליה עוד לא נכבשה לגמרי, מצרים של קליאופטרה נמצאת תחת שליטתה של האימפריה הרומית. ומה שאפילו יותר גרוע מזה היא העובדה שקליאופטרה, אותה עלמה עם האף הגדול, הייתה חכמה גדולה ובחרה ביוליוס קיסר כבן זוגה. יוליוס קיסר הוא השליט העליון של כל העולם. או כך הוא לפחות חושב…

פרטים והזמנות

סינמטק תל-אביב

רח’ שפרינצק 2, תל-אביב

להזמנות: 03-6060800

 סינמטק ירושלים

דרך חברון 11, ירושלים

להזמנות: 02-5654356 

סינמטק חיפה

שד’ הנשיא 142, חיפה

להזמנות: 04-8338888

 סינמטק שדרות

רח’ הדגל 4, שדרות

להזמנות: 08-6897741

 סינמטק חולון

רח’ גולדה מאיר 6, חולון

להזמנות: 03-5021552

 סינמטק הרצליה

בפסז’ בין רח’ סוקולוב 29 לרח’ הראשונים 7, הרצליה

להזמנות: 09-9565008

 סינמטק ראש פינה

רח’ דוד שוב 32, ראש פינה

להזמנות: 04-6801453

אולם זהר – רשת המתנ”סים קריית טבעון

רח’ חנה סנש, מרכז זייד

להזמנות: 04-9830195

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!