חדשות מצרפת: ידיעות ועדכונים חמים מהשטח מאת ד”ר אורנה ליברמן

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

חדשות מצרפת: ידיעות ועדכונים חמים מהשטח מאת ד"ר אורנה ליברמן
זמן קריאה משוער: 29 דקות

מבוא

ד”ר אורנה ליברמן מתגוררת בצרפת ומוכרת לקהל קוראי האתר בזכות כתבות התרבות המעמיקות שלה. אולם אורנה גם מתעניינת באקטואליה ובפוליטיקה הצרפתית ויש לה נקודת מבט יחודית ומעניינת.

מכיוון שמדובר בנושאים “חמים” ואקטואליים עליהם צריך לכתוב מהר תוך כדי התרחשותם, קשה מאוד ליצור כתבה מיוחדת שתקיף כל אחד מהנושאים הללו בנפרד. לכן החלטנו במקום זאת ליצור מעין “כתבה מתגלגלת”, אשר תתעדכן אחת לזמן מה ותכיל מידע על מה שמתרחש בצרפת בימים אלו (קצת דומה לכתבה קורונה בצרפת – תמונת מצב מבפנים).

כולי תקווה שאתם תאהבו את הפינה הזאת ותחזרו לכאן פעם אחר פעם על מנת להתעדכן בכל מה שקורה בצרפת. כמובן, אם ישנם נושאים מסויימים שמעניינים אותכם ושעליהם תרצו שאורנה תכתוב, אתם מוזמנים לכתוב אותם בתגובות.

אז אחרי ההקדמה הקצרצרה, רשות הדיבור לאורנה…

חדשות מצרפת

האם התרחשו תקיפות מיניות בבית הספר למדעי המדינה בפריז? 11.2.2021

האמת שגם אני נדהמתי אתמול מהכותרות על תקיפות מין ומעשי אונס בבתי הספר למדעי המדינה בכל רחבי צרפת. מתברר שכבר עשר שנים יש אלימות מינית ביחוד בין הסטודנטים עצמם. טוויטר מוצף בעדויות מקוממות ואין בפני מי להתלונן. לא מדובר כאן באלימות מצד מבוגרים בעלי שררה נגד צעירים אלא באלימות בין סטודנטים צעירים בני אותו גיל, וליתר דיוק, לפי מה שהבנתי, אלימות של בחורים נגד בחורות.

בעקבות הספר של קאמי קושנר הדיבור משתחרר יותר ויותר. מנהלי בתי הספר למדעי המדינה בכל רחבי צרפת נמצאים במצב מאוד לא נעים. גם שרת החינוך. מבטיחים לפעול ולהיאבק בתופעה. קישורים בתגובות.

הבן שלי למד בבית הספר למדעי המדינה באקס אן פרובאנס ואף פעם לא שמעתי ממנו על הבעיה הזאת. אתמול דיברו בטלוויזיה בוגרים של בתי הספר שהם היום כבר בגיל שלי וכולם אמרו שבזמנם לא הייתה הבעיה הזאת או שהייתה ולא דיברו עליה. העניין נראה לי תמוה מאוד אבל אם יש כל כך הרבה עדויות, זה מדאיג מאוד.

מדברים על פתיחת תאי הקשבה בתוך בתי הספר למדעי המדינה כדי לשמוע את התלונות. אני די בהלם מהגילוי הזה שתפס אתמול כותרות. איך נתנו למצב כזה להידרדר יותר ויותר במשך עשר שנים???

אני מוסיפה שמנהל בית הספר למדעי המדינה בפריז נאלץ להתפטר מתפקידו. זה קרה בימים האחרונים. הוא לא רצה להתפטר אבל היה לחץ גדול של הסטודנטים. ולמה? בגלל פרשת האונס מצד אוליבייה דיאמל לגבי בנו החורג, שהתפרסמה בספר של קאמי קושנר. אוליבייה דיאמל היה מרצה בכיר בבית הספר למדעי המדינה וגם נשיא של קלוב יוקרתי הקשור למוסד הזה.

מנהל בית הספר למדעי המדינה שנאלץ להתפטר – ידע כבר שנתיים על מעלליו של דיאמל ולא עשה כלום. וכשהתפוצץ העניין בספר, הוא הכריז שלא ידע על כך. הוכח שהוא שיקר. הוא ידע על כך לפחות מאז שנתיים והעדיף לעצום עין. ועתה נאלץ להתפטר, הוא מתפטר בעל כורחו וטוב שכך. קישורים בתגובות עם שמו של מנהל בית הספר שהתפטר – פרדריק ניון.

ועכשיו התפוצצה עוד פרשה דומה אבל שהתרחשה בעת האחרונה ולא לפני עשרות שנים. מנהל המרכז הלאומי לקולנוע, דומיניק בוטונה, בן 51, נעצר לחקירה. יש תלונה של בחור בן 21 מאוקטובר האחרון שאומר שהוא תקף אותו מינית בעת טיול ביוון. בוטונה הושעה מתפקידו. מקורב לעמנואל מקרון. זאת מכה קשה. תוכלו למצוא קישור לכתבה כאן.

יש עוד מקרים אבל אעצור כאן. לא כל כך נעים להתפלש בכל הבוץ הזה אבל חייבת לעדכן. אלה הכותרות הראשיות מאתמול.

קרלה ברוני מתערבת לטובתו של רישאר ברי 10.2.2021

קרלה ברוני גם כן התערבה בפרשת רישאר ברי וניסתה לסתום את הפה לז’וזיאן בלסקו. “האם את בטוחה באשמת האב?”, שאלה אותה קרלה ברוני באינסטגרם. כלומר קרלה ברוני לא בטוחה שרישאר ברי אשם… היא בטוחה שהוא לא אשם… מעניין איזה יחסים יש לה עם רישאר ברי שנחלצה כך להגנתו.

אחרי שקיבלה המון תגובות לועגות, קרלה ברוני הסירה את הערתה שבעיניי היא ממש לא במקום. מה יש לה להתערב באופן כזה? אני מקווה מאוד ואני חוזרת על מה שאמרתי שהאמת תיחשף בבית המשפט. או שרישאר ברי אומר אמת וקולין ברי בודה, או שקולין ברי אומרת אמת ורישאר ברי מכחיש כי לא נעים לו להיחשף כמות שהוא, כלומר גבר שביצע פשעים מיניים בבתו הביולוגית.

העיתון “לה מונד” פרסם עדויות שמחזקות את דבריה של קולין ברי ומעמידות את רישאר ברי באור של סוטה לשעבר. לפי עדויות של כמה חברות ילדות של קולין, ששהו איתה ועם רישאר ברי בחופשות קיץ בלוברון, הוא צילם אחת מהחברות, קטינה, בשנתה. עוד חברה מעידה שראתה במו עיניה איך אילצו רישאר ברי ואשתו באותו זמן, ג’ין מנסון, את קולין ברי לנגוע בשניהם ולהכניס לפיה את אבר מינו. יש עדויות, בית המשפט צריך לבדוק אותן, ואני מחכה למשפט צדק.

צרפת מתעוררת. שערוריה חדשה פרצה בימים האחרונים. המפיק הידוע ז’רר ׁ ֹלובן (טלוויזיה, קולנוע, מוזיקה, מופעים) ובן זוגו נאשמים בעבירות מין חמורות ביותר נגד גברים, היום, שהיו באותה עת קטינים, ובהם האחיין של ז’רר לובן, הבן של אחותו. עורך הדין של התובעים מדבר על “פרשת וינשטיין שניה”. מדובר על מעשי אונס במשך שנים בקטינים החל מגיל 11 שהיו כולם חסרי אב וממשפחות דלות אמצעים. אותו דפוס כל פעם.
עמנואל מקרון הבטיח שייעשה הכול כדי להגן על ילדים. ובינתיים דרושים משפטי צדק לגבי קרבנות העבר.

נתלי דלון מתה מסרטן 22.1.2021

נתלי דלון, גרושתו של אלן דלון ואם בנם המשותף אנתוני, נפטרה היום בשעה 11 בבוקר בבית חולים בפריז. כך הודיע בצער אנתוני. נפטרה מסרטן מהיר. נתלי הייתה בת 79 במותה.

כשהייתה בת 21, פגשה את אלן דלון במועדון לילה בפריז והשניים פתחו ברומן סודי. אלן היה באותו זמן בקשר רומנטי עם רומי שניידר והוא עזב את רומי בשביל נתלי. אך נתלי לא הייתה מאושרת עם אלן משום בגידותיו המרובות. לכן רצתה להתגרש. חייתה שנים רבות בארה”ב. מיריי דארק גידלה את אנתוני. לנתלי הייתה מערכת יחסים בארה”ב עם מפיק מוזיקה חשוב, זה שגילה את בוב מרלי.

ב-2006 חזרה לגור בצרפת. מלבד אנטוני דלון, יש לה גם בת, נתלי ברתלמי, שילדה בגיל 18 לחייל בשם גי ברתלמי. נישואי הבוסר עלו על שרטון וגי ברתלמי, סוכן ביטוח, הפריד בינה לבין הבת. נתלי דלון כנראה לא ראתה את בתה נתלי ברתלמי מאז שנים רבות, מאז שמלאו לבת 18. הבת היום היא מעל גיל שישים ואין עליה שום פרטים.
נתלי הייתה שחקנית, במאית ופרסמה ספר זכרונות. תנוח בשלום על משכבה!

השחקן המפורסם רישאר ברי מואשם באונס על ידי בתו 4.2.2021

קולין ברי, בתו הבכורה של השחקן הידוע רישאר ברי, מאשימה אותו באונס ותקיפות מיניות כשהייתה ילדה. היא הגישה תלונה ונפתחה חקירה. רישאר ברי מכחיש בכל תוקף.

בעקבות ספרה של קאמי קושנר, זורמות עדויות רבות על אינססט. העדות הזאת של קולין ברי קשורה לדמות מאוד מאוד מפורסמת בצרפת ואף בעולם. רישאר ברי הוא שחקן קולנוע ותיאטרון מצליח מאוד, אחד מהטובים שקמו בצרפת.

אני בשוק, תחת הלם. אינני יודעת איך לאכול את החדשה הזאת. מסתבר שקולין ברי כבר חשפה את הטענה החמורה הזאת בדבר אינססט לפני שנים אבל הציבור הרחב לא שמע אותה. כך ששמעתי על כך בתדהמה רק אתמול.

קולין ברי מעידה שהדברים התרחשו בזמן שרישאר ברי היה נשוי לזמרת ג’ין מנסון. ג’ין מנסון הייתה גרושה עם שתי בנות, אחת מהן היא הזמרת שיראל שגרה בישראל. ג’ין מנסון התחתנה עם רישאר ברי שהיה גם כן גרוש עם בת, קולין. שמה של מנסון מוכתם גם הוא. מנסון יוצאת נגד דבריה של קולין אך לקולין יש תומכים אחרים במשפחה, למשל בת הדודה מרילו ברי, שחקנית גם היא.

האם אפשר להוכיח במקרה כזה מי אומר אמת? תקוותי שכן. כיוון שאם היה אינססט, זה כמובן חמור מאוד. ואם לא היה, גם כן חמור כיוון שיש הוצאת דיבה. אבל אינני יודעת מה האמת.

בכתבה הזאת יש כבר יותר פרטים על הפרשה הזאת של האשמת אינססט נגד רישאר ברי. קולין ברי, שתובעת את אביה על אינססט, נותנת יותר ויותר פרטים ואני מתחילה להאמין לה. אם כי אינני בטוחה עדיין בכלום.

לפני שבע שנים, קולין ברי שלחה מייל לאשתו האחרונה, גם כיום, של רישאר ברי ובו האשימה אותו באינססט. כלומר המשפחה יודעת על ההאשמות כבר מאז 2014. ולמה דווקא אז? כי קולין הייתה בהריון וגם אשתו הצעירה של רישאר ברי הייתה בהריון. כלומר לרישאר ברי יש בן ונכד באותו גיל. ואז קולין אומרת שהיא נזכרה ביתר חדות בכל מה שהוא עשה לה. לדבריה הוא התעלל בה מגיל שמונה עד גיל עשר ובכל הדברים האלה היא נזכרה ביתר חדות כשהיא הייתה בהריון וכשאשתו של ברי הייתה גם כן בהריון באותו זמן.

קולין מספרת על אורגיות שבהן השתתפו מספר אנשים, לא רק אביה, ובהן היא הייתה קרבן. אלה האשמות חמורות ביותר.
המשפחה של רישאר ברי התפלגה לשניים באותו זמן. חלק מגן על רישאר ברי וחלק מאמין לקולין ברי. מרילו ברי, בת 38 כיום, אם לבן, בתה של ז’וזיאן בלסקו ופיליפ ברי, אח של רישאר ברי, מאמינה לקולין. היא גם רבה עם הדוד שלה, רישאר ברי, בנושא. רישאר ברי שכר את שירותיו של אחד מעורכי הדין הטובים ביותר בפריז

אחרי מה שקראתי עכשיו, אני יותר אופטימיסטית בנוגע לסיכוי להגיע לאמת. נקווה שהפרשה העגומה תתברר היטב בבית המשפט. קולין ברי נותנת פרטים שקשה להמציא אותם. אבל מי יודע. אינני יודעת. רק מקווה שהאמת תוצא לאור.

רישאר ברי היה בשבילי, עד עכשיו, ובשביל הרבה אנשים אחרים, סמל להצלחה של אמן מוכשר ובעל מידות טובות. נקי כפים וטהור. מנטש. יכול מאוד להיות שטעינו טעות מרה בהבנת הדמות. אני חוזרת ואומרת שאינני יודעת. העליתי הגיגים ותו לא. בינתיים הוא נהנה מחזקת החפות ואני אעקוב אחרי השתלשלות העניינים.

אלן פינקלרהוט מפוטר מערוץ הטלוויזיה בו עבד 13.1.2021

ערוץ החדשות LCI שם קץ לחוזה שלו עם הפילוסוף הנודע אלן פינקרקראוט. הלז איננו מרוצה שפיטרו אותו, כאחד המשרתים ואני מניחה שהוא איבד גם מקור הכנסה שמן למרות שאינני חושבת שמצבו הכספי מעורר דאגה… פינקלקראוט הוא חבר האקדמיה הצרפתית ומדבר בעוד אמצעי תקשורת חשובים.
טוב, כבר הרבה זמן הוא מעצבן אותי אלן פינקלקראוט עם כל הכבוד שאני רוחשת לו. ועוד יותר כבוד אני רוחשת לערוץ החדשות שהחליט לפטר אותו. כי פינקלקראוט השמיע דעה מקוממת בדבר “ההסכמה” של אנטואן קושנר כשהיה בן 14 לביקוריו המגונים בלילה של אביו החורג אוליבייה דיאמל בחדרו. דיאמל אנס את הנער במשך שנתיים או שלוש. האם אבלין פיזייה הייתה שקועה בענייניה ולא הגנה על בנה שספג את סטיותיו של דיאמל.
עכשיו, כשיצאה הפרשה האומללה לאור בספרה של אחותו התאומה של הקרבן, בשלב ראשון הנאשם דיאמל שתק. בשלב שני הנאשם דיאמל האשים את הקרבן. “אנטואן הוא סוטה”, אמר דיאמל. כלומר, אני הסוטה לא אשם, האשם הוא הנער הקרבן. הגנה קלסית של סוטים שמאשימים את הקרבן הקטין בסטייתם.
בשלב שלישי הנאשם דיאמל דיבר על “סיפור אהבה”. אנטואן קושנר הקרבן, שהיום הוא בערך בגילו של דיאמל בשעה שביצע את מעשיו המגונים, כלומר בן ארבעים פלוס, מכחיש מכול וכול את נימוק “סיפור האהבה”. לא אהבה ולא בטיח, הוא היה קטין בן 14 והיה קרבן לסטייה של מבוגר בן ארבעים. ומשפחתו לא הגנה עליו.
ההגנה של דיאמל עלובה ופתטית ואלן פינקלקראוט תומך בה. הפילוסוף מדבר על “הסכמה” ואני מזכירה לכם שזהו הכותר האירוני של ספרה של עוד קרבן, ונסה ספרינגורה, שנאנסה על ידי הסוטה גבריאל מצנף. על איזו הסכמה מדברים כאן, יש חוק בנקודה הזאת.
אלן פינקלקראוט כבר עורר את חמתי כשטען שהקרבן הראשון הידוע של רומן פולנסקי, נערה קטינה, לא הייתה תמימה. כך אמר פינקלקראוט. הנערה שפולנסקי סימם אנס ביצע בה מעשה סדום – הסכימה!!! לא היה אונס, לפי פינקלקראוט. קטינים מסכימים, לא ידעתם??? ברבו אלן פינקלקראוט, ערוץ החדשות עשה מעשה אמיץ שפיטר אותך ואתה עכשיו מציג את עצמך כקרבן שפוטר ממקום עבודה על לא עוול בכפו.
מקווה שהם לא יקחו אותך חזרה למרות שכשאתה מדבר על דברים אחרים, אני נהנית פה ושם מהאינטליגנציה שלך. אבל להאשים קטינים בשיתוף פעולה, הם בכלל הסוטים, הם מפתים, מסכימים, אשמים, זה לא. עוף לי מהעיניים, אלן פינקלקראוט.

הצלחה גדולה לספרה של ונסה ספרינגורה 8.1.2021

ראש הממשלה נאם אתמול אבל אין פרטים בנוגע לסגר. הוא ציין שאם הווירוס יתפשט עוד, לא מן הנמנע שצרפת תנהיל סגר כמו מדינות רבות אחרות. בינתיים יש עוצר לילה החל משמונה בערב ובאזורים נגועים במיוחד כבר החל משש.

המסעדות, הברים ובתי התרבות והבידור לא ייפתחו לפני אמצע פברואר. מבטיחים להגביר את קצב החיסונים. בינתיים אני לא רואה את הקצה של הקצה של הזימון לחיסון אבל מחכה בתקווה.

הוצאת הספרים לה סיי הדפיסה כבר שבעים אלף עותקים של ספרה של קמי קושנר על המעשים המגונים שביצע אביה החורג לשעבר, הפוליטולוג אוליבייה דיאמל, באחיה התאום אנטואן. חנויות הספרים כבר הזמינו עותקים נוספים ומכבשי הדפוס עובדים בקצב. יש לשער שהספר יזכה לאותה הצלחה לה זכה ספרה של ונסה ספרינגורה, “ההסכמה”, שבנוסף גם תורגם לעשרים שפות זרות, ביניהן עברית.

ונסה ספרינגורה הופיעה בזמנו, כשיצא ספרה, בתכניתו הספרותית המצליחה של פרנסואה בונל, “חנות הספרים הגדולה”. פרנסואה בונל, “היורש” התקשורתי לענייני ספרות של ברנר פיבו, הודיע בתכניתו האחרונה ביום רביעי, קורן מאושר, שקמי קושנר בחרה בתכניתו כדי לקדם את ספרה, “ספר שהולך לשנות דברים”.

מעולה שספרים משנים עיוותים מקוממים בחברה. מעולה שנותנים לקמי קושנר כזאת במה ואיך לא, מדובר בסקנדל בחלונות הגבוהים, אך מעבר לאידאל קידום המאבק באינססט ובניצול מיני של קטינים באופן כללי מסתמנת תאוות ההצלחה של פרנסואה בונל ותאוות הרווח של הוצאת לה סיי. אי אפשר להאשים אותם. מנחה תכנית טלוויזיה רוצה להצליח, הוצאת ספרים רוצה להרוויח. כדי להתקיים ולשרוד חייבים להצליח וחייבים להרוויח. אני רק מציינת. יש ביזנס מאחורי כל זה. ככה החברה מתנהלת. ככה זה.

ובינתיים זולגים עוד פרטים מספרה של קמי קושנר שכבר נמצא על המדפים. אני אישית לא חושבת שאקרא אותו. נדמה לי שאני כבר יודעת את העיקר. היום יש כותרות ראשיות על כך שברנר קושנר ניהל פרשת אהבים עם מרי-פראנס פיזייה כשאשתו אבלין פיזייה ניהלה רומן בהמשכים של ארבע שנים עם פידל קסטרו. אבלין פיזייה נסעה הרבה לקובה והערצתה לפידל קסטרו נשאה פירות. כשאבלין פיזייה עזבה את קובה, פידל קסטרו נהנה עם נשים אחרות. חיים עליזים היו בשנות השישים שבעים.

צחוק בצד, הפרטים האלה הרבה פחות חשובים. אנשים מבוגרים לא איכפת מה הם עושים בהסכמה. מה שחשוב הוא להילחם נגד תופעות ניצול קטינים והספר הזה עושה את העבודה. ברוו.

לאחר ההרס של הפגנות יום שבת האחרון 7 בדצמבר 2020

בהפגנות ביום שבת האחרון נפצעו יותר משישים שוטרים. השוטר שצולם עולה באש – אשליה אופטית לא מכוונת. נזרק מין תרסיס מתלקח שיצר רושם מוטעה אבל בל נשגה באשליות. התרסיס לא שרף הפעם חיים אבל היה מיועד לשרוף חיים. האנרכיסטים בכוונתם להרוג שוטרים. לכן הם זורקים עליהם בקבוקי מולוטוב ומעוניינים לשרוף אותם חיים ולהעלות אותם לעולה.

בהפגנה שלשום בעיר ננט נזרקו שני בקבוקי מולוטוב לעבר שני שוטרים. כמו שהזכרתי בפוסט קודם, הצילום המזעזע של שוטר עולה באש בשנז אליזה לפני כמה חודשים לא היה אשליה אופטית. זאת הייתה מציאות. וכך לגבי השוטרים שלתוך מכוניתם נזרק בקבוק מולוטוב בפרבר של פריז. הכוונה היא להרוג שוטרים. כבר לא מסתפקים בהריסת “סמלי הקפיטליזם”, בנקים, סוכנויות נדל”ן, בתים מפוארים.

המפנה חל ב-2015 ומאז השוטרים מסכנים חייהם יום יום בביצוע עבודתם והסכנה גדלה עוד ועוד בהפגנות הפרועות מהסוג הזה שהפכו לחזיון “רגיל”. המרירות בקרב השוטרים גדולה מאוד.

בהפגנה ביום שבת השתתפו פחות מפגינים מאשר ביום שבת הקודם. יש לשער ולקוות שההפגנות האלה ידעכו. כמה מאות החוליגנים, לא יותר מחמש, ארבע מאות, השאירו אחריהם הרס. חורבן. אזרחים פרטיים איבדו את מכוניותיהם שהוצתו, חנויות נהרסו, נבזזו. סופרמרקטים. בנקים, סוכנויות נדל”ן.

מדושלו. הקשיש הלך ביניהם בלי ששם לב אליהם ובלי שהם שמו לב אליו, כאילו רגיל ומובן מאליו שפורעים מתנפלים על חלונות ראווה עם פטישים.ע נתנו לחוליגנים להרוס חנויות ורכוש במשך זמן רב בלי להתערב? משום החשש שאם תהיה התערבות של השוטרים, יהיו פצועים והרוגים.

הדוקטרינה היא שמוטב לתת להם להרוס רכוש מאשר לגרום לפצועים קשה ולהרוגים. לכן עמדו השוטרים ממרחק תוך שהם צופים בחוליגנים השוברים חלונות ראווה. מחזה סוריאליסטי שהבליט אותו עוד יותר קשיש שעבר בין החוליגנים עם מקל ההליכה הבלק בלוק מאומנים בגרילה אורבנית וההוראה הייתה להימנע מעימות ישיר.

ומדוע לא עצרו אותם לפני ההפגנה? משום שבמדינת חוק אי אפשר לעצור אנשים לפני שביצעו עבירה. משום שהבלק בלוק מתחלפים מהפגנה להפגנה.

אני זוכרת שבאחת ההפגנות של האפודים הצהובים היה חיפוש על כל המשתתפים לפני ההפגנה ונעצרו אנשים עם ציוד חשוד כגון סכינים. אבל כל זה לא פשוט בכלל ואין פתרון קסמים.

פרשת דאבאל, אירוע פלילי שיישאר בהיסטוריה 22.11.2020

ביום שישי האחרון החליט חבר המושבעים, חמש נשים ואיש אחד, לגזור על ז’ונתן דאבאל 25 שנות מאסר על רצח אשתו אלקסיה. הסטטיסטיקה מלמדת אותנו שכל יומיים וחצי קורה רצח של אישה על ידי בן זוגה (בצרפת). הציבור לא מכיר את הפנים של כל הקרבנות אך פניה של אלקסיה יישארו צרובים בזכרונם של כל אזרחי צרפת. מדוע קיבל הרצח של אלקסיה מקום כל כך רחב בתקשורת?

כבר שלוש שנים שהקהל עוקב בנשימה עצורה אחרי השתלשלות החקירה הדרמטית. אמה של אלקסיה, איזבל פויו, הפכה להיות גיבורה ראשית בדרמה שהרסה את חייה. איזבל פויו הרשימה את כולנו, כולל החוקרים, השופטים, עורכי הדין והעיתונאים הפליליים, באצילותה, בעידונה, בחוכמתה. והלב נקרע נוכח סבלה של המשפחה, ז’אן-פייר, האב, בן זוגה של איזבל, סטפני האחות ובן זוגה גרגורי. נכנסנו לאינטימיות של בני משפחת פויו והזדהינו עם כל אחד מהם. ביחוד עם איזבל מעוררת ההערצה.

בלילה שבין ה-27 ל-28 באוקטובר 2017 רצח ז’ונתן דאבאל, טכנאי מחשבים, את אשתו אלקסיה בת ה-29. בליל האימים, שאירועיו יתבררו כמה חודשים מאוחר יותר, חבט דאבאל בפניה של אשתו, תריסר מכות אגרוף אלימות שהפכו את ציפורניה. לאחר מכן לחץ על צווארה במשך ארבע דקות.

דאבאל חלץ את נעליה והנעיל אותה בנעלי ריצה, עטף את הגופה בסדין וגרר אותה ברגליה במדרגות הבית כדי להכניסה לתא המטען של רכב העבודה שלו. באחת בלילה נסע דאבאל ליער הסמוך, הניח את הגופה וניסה להציתה. הגופה נשרפה חלקית.

למחרת הגיע לבר-מסעדה של ז’אן-פייר, אביה של אלקסיה, לשתות קפה כמו לא קרה דבר. מאוחר יותר במשך היום הביע דאגה, אלקסיה יצאה לרוץ ולא חזרה. מערכה ראשונה: דאבאל יוצר מצג שווא לפיו אשתו נעלמה כשיצאה לג’וגינג. בעת ההיא נרצחו בצרפת תריסר נשים שיצאו לבדן לריצה. התסריט היה סביר.

ב-30 באוקטובר גילו את גופתה של אלקסיה. ז’ונתן בכה בדמעות שליש, בקושי עמד על רגליו, נתמך על ידי איזבל וז’אן-פייר, הוריה של אלקסיה. ז’ונתן השברירי למראית עין היה קשור מאוד למשפחתה של אלקסיה ולאיזבל קרא “אמא”. באותו זמן נשאר קשור מאוד לאמו האמתית. החוקרים מגדירים אותו כילד שלא גדל, אישיות כפולה, זיקית, נרקיסיסטי, מניפולטור, רמאי.

החוקרים לא הלכו שולל וחשדו בז’ונתן כבר משלבים קודמים. לצורך החקירה לא אמרו דבר. כל צרפת בכתה עם ז’ונתן, האלמן האומלל שבנאום שנאם אמר על אלקסיה “היא הייתה החמצן שלי”. וז’אן-פייר, האב השכול, איחל לכל אם בצרפת שבתה תמצא בעל כמו ז’ונתן…

ז’ונתן ואלקסיה גרו בבית סמוך לביתם של איזבל וז’אן-פייר, בעיר קטנה, גרה, בין דיז’ון לבזנסון. ההורים ניהלו בר-מסעדה מצליחה במרכז העיר. ז’ונתן, שבא ממעמד נמוך יותר, נהנה מעושרם ונהג באחת ממכוניות הספורט היקרות של ז’אן-פייר. לפני שהשתכן הזוג בביתם, בית הסבתא של אלקסיה, התארחו שנה שלמה בביתם של ז’אן-פייר ואיזבל.

אחרי שלושה חודשים צברו החוקרים הוכחות חזקות לאשמתו של דאבאל. שכן שמע את רכבו של ז’ונתן שיצא באמצע הלילה מהחניה, הסדין שבו עטף את הגופה זוהה כסדין רקום של הסבתא של אלקסיה שהיה בארון הבית שבו גרו, לא היה שום ספק יותר שז’ונתן הוא הרוצח. הוריה של אלקסיה סרבו להאמין, הוכו בתימהון. ז’ונתן הכחיש. כשהראתה לו איזבל תמונה של בתה עם החתול שגידלו שניהם, נשבר והודה.

לא להרבה זמן. דאבאל מיהר להמציא גרסה חדשה. אלקסיה נרצחה בעקבות קשר משפחתי והמבצע היה גרגורי, בן זוגה של האחות סטפני. שוב הוכו ההורים בתימהון. לאחר שז’ונתן זיהם את זכרה של אלקסיה כשהאשים אותה באלימות נגדו, הגיע תורם. ההורים, האחות ובן זוגה נאשמים כולם ברצח…

ז’ונתן חזר בו שוב והודה, בסופו של דבר, ברצח ובכוונה לרצוח. הרקע היה רצונה של אלקסיה בילד. ז’ונתן לא מילא תפקידו כגבר ואלקסיה באה אליו בטענות. ההורים לא קיבלו את טענותיו של ז’ונתן בדבר אלימותה של אלקסיה והופיעו בפני התקשורת כדי להגן על שמה הטוב של בתם. אפשר לכתוב הרבה על הפרשה וכבר יצא לאור ספר וכמה סרטים תיעודיים. אעצור כאן. ז’ונתן רצח כנראה משום זעם נרקיסיסטי אך לא ברור עדיין אם הרצח היה מתוכנן מראש או לא.

ז’ונתן טוען שיצא מכליו ורצה להשתיק את אלקסיה אך יש כמה עובדות, שבית המשפט בחר לא לקחת בחשבון, שגורמות למשפחה לחשוב שהרצח תוכנן בקור רוח. אם יורשה לי להעיר הערה אישית, יש שתי עובדות צועקות ומטרידות שבית המשפט העדיף לא להעמיק בהן ולדעתי החמיץ בכך הזדמנות להגיע אל האמת. המשפחה דרשה בזמן המשפט הסברים לעובדות האלה אך נדחתה. בית המשפט קיבל את ההסבר של דאבאל והמשפחה לא קיבלה אותו אבל לא יכולה יותר להתמודד אחרי שלוש שנים של מאמצים על אנושיים.

הוריה של אלקסיה לא ידעו דבר על התערערות היחסים בין בתם לז’ונתן בשנים האחרונות. סטפני ועוד כמה חברים היו מעודכנים אך אף אחד לא העלה בדעתו שז’ונתן הכנוע והחנפן, האדיב והמוכן לעזור, מסוגל לפרץ אלימות מהסוג הזוועתי הזה. ההורים דרשו מאסר עולם אך הסתפקו בגזר הדין שניתן ולא מוכנים לשמוע על ערעור. שלוש שנים של מכות בזו אחרי זו ושבעה ימים של משפט מהם יצאו סחוטים – די בכך.

המשפחה הביעה רצונה לפתוח דף חדש. איזבל וז’אן-פייר מכרו את המסעדה אך ממשיכים לגור בעיר הקטנה שבה הם מרגישים טוב ובה קבורה בתם אלקסיה. ממצבת הקבר מחקו את השם “דאבאל”. לא עוד אלקסיה דאבאל אלא אלקסיה פויו. ההורים הודו לכל האנשים, מוכרים ואלמונים, שהביעו תמיכה. שניהם מוצאים נחמה בהזדהות העצומה עם האבל על מותה של אלקסיה. “אלקסיה הייתה יכולה להיות בתם של כל זוג צרפתי אחר”, אמר האב. אכן הכול חייך לצעירה היפה והקורנת, בת ה-29, משפחה אוהבת, זוג הורים יוצא מן הכלל בטוב לבו ובנדיבותו, לימודים אקדמאיים, עבודה בבנק כיועצת, בית עם בריכה בבניה, רצון חזק להקים משפחה. בגיל 16 שמה עין על בחור ביישן שלא האמין שמישהי כמוה מתעניינת בו. ההמשך ידוע.

כמו שאמר אחד הפסיכיאטרים שהתראיינו בפרשה, צרפת כולה חייבת לפתוח דף חדש. שבעה ימים שבהם הפסיקו כמעט ערוצי החדשות לעסוק בקורונה כדי לדווח על המשפט ולחזור ולהזכיר את פרטי הפרשה האומללה. מפנים תיאטרליים למכביר אך מאחורי הסנסציות קיים רצח מחריד, לא צפוי, והרס חיים של משפחה שלמה. לסטפני וגרגורי יש שני ילדים ויש לשער שהמשפחה החכמה והמעודנת תשקם את עצמה לאט לאט. אך כמו שאמרו ההורים “קיבלנו מאסר עולם ולכן נדרוש מאסר עולם לרוצח”. דאבאל, בן 36 כיום, נידון ל-25 שנות מאסר אך יוכל להשתחרר, בתנאים מסוימים, אחרי שתים עשרה שנים, מתוכם יש להפחית עוד שלוש שנים, משך מעצרו לפני המשפט.

למי שיודע צרפתית הנה סרטון מעניין על הפרשה:

אם אתם מחפשים מידע נוסף על הכתבה (כולל התמונה של הזוג) ואתם יודעים צרפתית, תוכלו למצוא זאת בקישור הזה.

פרנסואה אולנד שוב שובר לבבות 14.11.2020

הבחור שבר את לבה של סגולן רויאל, אם ארבעת ילדיו, כאשר עזב אותה לטובת ולרי טרייוויילר. ורלי צעירה מסגולן בעשור. הוא נכנס עם ולרי לארמון האליזה כאשר נבחר לנשיאות אך עזב את הארמון בלעדיה.

את לבה של ורלי טרייוויילר שבר כאשר ז’ולי גייה, שחקנית ומפיקת קולנוע, סובבה לו את הראש. זה היה לפני שש שנים. ז’ולי צעירה מוורלי בעשור. ידועות פגישותיו “הסודיות” עם ז’ולי בדירת “מסתור” ברחוב הקרקס (!) באזור השנז אליזה.

השערוריה שפרצה כאשר התפרסמו תמונותיו של הנשיא רכוב על אופנוע, “מוסתר” בקסדה, בדרך לרחוב הקרקס, מביא לאהובתו ז’ולי קרואסנים, הייתה בינלאומית. האסייאתים הוציאו קומיקס מוצלחים מאוד על הפרשה. הם לא רק מוכשרים לביעור מגפות…

ועכשיו מוצפת התקשורת בשמועות, כנראה יותר מכך, על שרקדנית אופרה, צעירה מז’ולי גייה בעשור, סובבה לו את הראש כשפגש אותה בארוחת ערב ביולי השנה. הגיע תורה של ז’ולי לסבול. לפחות תדע איך סבלה ולרי שידעה איך סבלה סגולן.
ז’ולי פרסמה תמונה שלה ושל פרנסואה, לחי דבוקה ללחי, יעני מאוהבים כרגיל.

לי זה נראה פתטי. אם בוחנים את דפוס ההתנהלות של הבחור, אין לה סיכויים. היא בת 48, החדשה בת 38. שוב צעירה בעשור מהקודמת (פרנסואה אולנד היום בן 66). החדשה היא רקדנית יפהפיה, כבר סלבריטאית, אקסית של ההומוריסטן אלי סמון.

כדרכו בקודש, פרנסואה נפגש תקופת מה גם עם החדשה, ז’ולייט ז’רנז, במקומות סתר בפריז. אך עכשיו יצאה אהבתם לאור. כמו בפעם הקודמת. בתגובות למטה קישור לבוק של ז’ולייט ז’רנז שבו תוכלו להביט בכמה תמונות שלה. לא רואה שום סיכויים לז’ולי גייה להחזיר את האוצר הביתה.

בצרפת מדברים רק על מה שקורה בארה”ב 8.11.2020

בימים האחרונים נדמה היה לי שאין יותר טרוריזם בצרפת ואין יותר קוביד. לא כי באמת אין, מומחי הביטחון חוזרים ומזהירים שיהיו גם יהיו עוד פיגועים, מומחי המגיפות מביאים מספרים מפחידים של הידבקויות. ערוצי החדשות החביבים עליי הפסיקו לדבר על שתי הבעיות החמורות האלה, המשבשות את חיינו ומפילות חללים, כל אחת בדרכה. אם מפסיקים לדבר בתקשורת, העניין כאילו נעלם.

קרב התרנגולים בין טראמפ לביידן תפס את כל המרקע. המומחים הצרפתים והאמריקאים-צרפתים ששמעתי אומרים ברובם שההתפתלויות המשפטיות של טראמפ לא יביאו לכלום. אין לו שום הוכחות ממשיות לצדקת טענתו. הדמוקרטיה האמריקאית חזקה דיה כדי להתמודד עם נסיונותיו לקלקל לביידן ולהאריס את תחילת המנדט. הוא מונע כמובן על ידי הנרקיסיזם שלו. האסטרטגיה הזאת הוא כבר הכין אותה זמן רב קודם. פר פליי ואלגנטיות לא הולך עם טראמפ.

המומחים הדגישו שההפסד שלו אינו מוחץ. שבעים מיליון אמריקאים הצביעו בשבילו, יותר מאשר מספר הבוחרים שהצביעו בזמנו עבור ברק אובמה. דונלד ייאלץ בעל כורחו לעזוב את הבית הלבן אך הטראמפיזם חי ובועט. בעוד ארבע שנים הוא עלול לחזור בדמותה של איוונקה או בדמות אחרת.

צרפת נכנסת לסגר 30.10.2020

בחצות אמש התחיל הסגר. אחרי הצהרים ניצלתי את היום האחרון ללכת לחנות שהיא לא חנות מזון כדי לנצל תלוש זיכוי. הייתה שמש חמימה. לא היו הרבה אנשים ברובע הצדדי שבו אני גרה וההליכה הייתה נעימה. חשבתי על הדרמה בניס.

אחרי הצהרים הקשבתי כדרכי לתכניות האקטואליה. נחרדתי לתיאורי הטבח בבזיליקה בניס. אחסוך מכם פרטים. הקרבנות הם אישה בת 60, אישה בת 44, אם לשלושה ילדים ועוד גבר, שמש הבזיליקה, בן 51, נשוי עם ילד. אתמול היה בית ספר יהודי, היום בזיליקה נוצרית, מחר בית ספר של הרפובליקה, מחרתים אולם תיאטרון, תחנת רכבת, מסעדה, בית קפה, סתם רחובות.

נכנס לתוקפו סגר, בינתיים לארבעה שבועות, והתקיפות, אם יהיו ונקווה כמובן שלא יהיו, תיעשנה בהכרח או בחנויות מזון או בבתי ספר או במקומות עבודה שיישארו פתוחים. הבחירה עקב הסגר תהיה מצומצמת.

מאוחר בלילה שמעתי דיון ב-cnews. האווירה שונה מאשר בערוצי החדשות שאני בדרך כלל עוקבת אחריהם. הייתה השתלחות של כל המשתתפים זה בזה. אלימות מילולית שאינני מורגלת בה בערוצים אחרים. הגדיל לעשות חבר מפלגתה של מרין לה פן, ימין קיצוני, שצעק בוולגריות.

חשבתי שצרפת עלולה להידרדר במדרון חלקלק. אי אפשר יותר לסבול פיגוע דקירה שחיטה עריפה כל שבוע ותכיפותם עלולה להניע אנשים להצביע בעד מרין לה פן והיא עלולה להיבחר כנשיאה הבאה של צרפת. וזה יהיה אסון. בליון עצרו אתמול נתין מאפגניסטן עם סכין מטבח. הסכנה מוחשית באוויר. אנחנו נמצאים בחרדות וזעם אבל אסור לאבד את הראש ואסור לתמוך בימין הקיצוני שעל דגלו חרוטה השנאה לכל מי שאינו דומה לו.

פיגוע דקירה בניס 3 נרצחים. 29.10.2020

אני רוצה להגיד הבוקר שהתעוררנו אל תוך הלם נוסף. פיגוע דקירה בבזיליקה של ניס, העיר היפהפיה שכבר נפגעה קשות ב-2016. שלושה הרוגים ועוד פצועים. המפגע כנראה פצוע קשה. אעדכן בנוגע לפיגוע של הבוקר בהמשך היום.
אתמול בערב עמנואל מקרון הודיע על סגר שני. לא הייתה שום ברירה. נקווה שהוא לא יימשך הרבה שבועות. מכל מקום אני בהלם מהפיגוע בניס. הסגר היה צפוי והפיגועים גם כן צפוים, אבל בכל זאת אלה מכות כשמודיעים עליהן.

האם צרפת עוצמת עיניים? 20.10.2020

ימים קשים עוברים על צרפת. נכון שהשלטונות, שמאל או ימין, עצמו עיניים נוכח סכנת “הספרטיזם”, בעברית “בדלנות”, כלומר כמה אלפי אנשים שחיים בנפרד, נפרדים, מתבדלים. הם בזים לערכי הרפובליקה וחלק מהם הפכו למפגעים מסוכנים. בעברית, “בדלנים”.

ראשי ערים העדיפו להיכנע לדרישות, ובלבד שיהיה להם שקט ברשות המקומית שלהם. הם “קנו” את השקט ואת קולות חלק מהבוחרים בכניעה. כאן קוראים לתופעה נפוצה זו “קליינטליזם”. לעומתם, ראש עיריית קאן, למשל, לא נסוג שעל אחד מערכי הרפובליקה. שום ויתורים. והוא לא היחיד.

זה היה עד לפני חמש שנים. אז אירעו הפיגועים הגדולים והמודעות לבעיה החריפה במלוא עוזה. אי אפשר היה יותר להתעלם ולטמון את הראש באדמה. הספרים והדוחות שנכתבו, יש כמה, על פצצת הזמן המתקתקת קיבלו פרסום. הטריטוריות האבודות של הרפבובליקה, המצב באותם בתי הספר ב”רובעים”, שבהם אי אפשר ללמד קטעים מסוימים מההיסטוריה ומהמצב הגיאו-פוליטי כיום, שבהם אי אפשר לדבר על דרווין כי אלוהים ברא את העולם בשבעה ימים. אי אפשר לדבר על העימות הישראלי-פלסטיני. בבתים של התלמידים הטלוויזיה דלוקה כל היום ושומעים בה קריאות שנאה. בבתי הסוהר העבריינים מתקצנים. עמותות שפועלות ברשיון מפיצות דברי שטנה למדינה שנתנה לאנשיה מקלט.

מאז חמש שנים נעשו מאמצים רבים, הצעות, נסיונות, סוכלו פיגועים רבים. מי שאומר שעצימת העיניים נמשכת, טועה טעות מרה, במכוון או מבורות. אי אפשר לעצום עיניים אחרי שארלי, בטקלן, היפר כשר. ולא עצמו עיניים. אולי לא נעשה מספיק אבל נעשה הרבה.

לא מספיק כי הפיגוע המזעזע ביום שישי הצליח. מתחילים להתפרסם פרטים מזעזעים על אותו שבוע שבו תוכנן הפיגוע. על כך שהורי תלמידים מתערבים באופן שבו מתנהלים השיעורים, הם באים לבתי הספר ודורשים דרישות, מתקבלים על ידי ההנהלה, מפרסמים סרטונים.

יש דיונים עכשיו בנוגע לחופש הביטוי באינטרנט. התקבלו כבר כמה החלטות בנוגע למאבק בטרור ובעמותות השנאה. אין עצימת עיניים והפוסט האחרון שמישהו הדביק לי בפייסבוק קומם אותי מאוד. מישהו שחי בצרפת ושילדיו הולכים כאן לבית הספר כתב דברים שגויים לגבי המדינה שבה הוא חי ושממנה הוא נהנה. והפוסטים שלו ויראליים וישראלים חושבים שככה זה בצרפת, וזה לא נכון, בפירוש לא נכון. ובבקשה אל תפרסמו אצלי יותר בפייסבוק את דבריו של המומחה הזה. לא רוצה לבזבז זמן על מחיקתם.

צרפת מתמודדת עם רצח מזעזע ומגיפת הקורונה 18.10.2020

המורה להיסטוריה-גיאוגרפיה שנרצח ליד בית הספר שבו לימד היה בן 47, נשוי ואב לילדים. הוא היה צריך ללמד במקום אחר ליד פריז אבל ביקש העברה לקונפלן משום עבודתה של אשתו. הוא היה אהוד ומשקיען. בתקופת הסגר עקב אחרי תלמידיו ועודד אותם.

תקפו אותו קודם ברשתות החברתיות, בסרטון שנעשה ויראלי. הוא קיבל איומים ועדכן את הנהלת בית הספר אך לא נעשה דבר. הוא כנראה הרגיש שמשהו עלול לקרות כי מספרים שנעשה עצוב וחששן. הורי תלמידים הגישו נגדו תלונה והוא הגיש גם כן תלונה. פרשה, שמקומה היה הידיינות בבית המשפט, הסתיימה באופן נורא.

המשטרה עצרה כבר תשעה אנשים סביב הרצח. הרוצח, שכאמור נהרג ביריות כוחות ההמשטרה אחרי שאיים עליהם, הוא צ’צ’ן בן 18, יליד מוסקבה, ביצע כמה עבירות קודם אך בלי תיק. ראש הקהילה הצ’צ’נית בצרפת הביע הזדעזעות מהמעשה וביקש לא לכלול את כל בני קהילתו בסירה אחת.

המודיעין הצרפתי סיכל ומסכל עשרות פיגועים. יש כאלה, של בודדים לא מבודדים, שלא עולים עליהם, לרוע המזל. מה שנקרא כאן החורים במחבט הטניס. האם היה אפשר למנוע את הפיגוע האחרון, נשאיר זאת בינתיים לחוקרים. החקירה בעיצומה. אינני מזדהה, בלשון המעטה, עם פוסטים תעמולתיים של “מומחי טירור” למיניהם, המשלהבים את הרשת בקביעות כלליות שגויות. “תמונת מצב ברורה ומדויקת בעברית?”, חה חה חה.

ובעוד צרפת מנסה להתאושש מההלם, הונחת מידע לא מעודד בנוגע להתקדמות הווירוס הקטלני. אתמול הודיעו הרשויות על יותר משלושים ושניים אלף נדבקים ביממה האחרונה. הפרופסורים שראיתי היו תמימי דעים בנוגע לכורח שבעוצר הלילי. ארבעים אחוז מהאחים והאחיות עוזבים את המקצוע או מתכננים לעזוב אותו. לא יכולים יותר אחרי הלחץ של הגל הראשון. דיכאון ופרצי בכי. מוכרחים למנוע, למען העומדים בחזית, מצב שבו השיא הקודם יחזור על עצמו.

הנוגדנים שמפתחים חולי הקוביד – לא הוכחה יעילותם. אתמול שמעתי, לתמהוני, משני פרופסורים מומחים, קרין לקומב וברונו מגרבן, שיש אף מקרים לא מבוטלים בהם מפתחים החולים נוגדנים שמשיגים את ההפך, נוגדנים אלה מעודדים את התפתחות המחלה ומחריפים אותה. חייבים לכבד את כל הכללים הסניטריים עד שיימצא החיסון. לפנינו עוד חודשים ארוכים של חיים עם הווירוס בינינו. מסכות, ריחוק חברתי, חיטוי ידיים.

בעלה הראשון של בריז’יט מקרון מת הלילה בגיל 68 10.10.2020

בריז’יט הייתה בת 21 ומסייה אוזייר, בנקאי, בן 23 כשהתחתנו. לזוג נולדו שלושה ילדים, בן ושתי בנות. ההמשך ידוע לכול. בעלה של בריז’יט התבשר באופן פתאומי שהתלמיד שהיה מגיע לביתם, עמנואל מקרון, כמו תלמידים אחרים, לא היה תלמיד רגיל. הבעל עזב את הבית ולא רצה יותר לראות את אשתו. לאחר 12 שנה התגרשו באופן רשמי.

מסייה אוזייר הקפיד על דיסקרטיות גם בחייו וגם במותו. אחת מהבנות בישרה לתקשורת על מותו של אביה ב-24 בדצמבר אחרי מחלה קשה בבית החולים ז’ורז’ פומפידו בפריז. הוא היה אדם נפלא ואב נהדר, אמרה. לא ידוע עליו הרבה. לאחר הגירושים השתקע בפריז ועבד בבנק קרדי די נור.

מידע נוסף ניתן למצוא בכתבה הזאת (הכתבה בצרפתית)

תקיפה אלימה במיוחד של שני שוטרים 9.10.2020

בלילה בין ה-7 ל-8 באוקטובר, באזור תעשייתי בארבלה-סיר-סן (ואל דואז), תקפו שלושה אלמונים שני שוטרים לבושים אזרחית. אחד מהם בסכנת חיים, השני נפצע קל יותר.

שלושת התוקפים התנפלו בהפתעה על השוטרים, הוציאו אותם בכוח ממכוניתם והכו אותם עד לאובדן הכרתם. לאחר מכן תפסו את נשקם וירו בהם שבע פעמים, ברגליהם. התוקפים נמלטו כשברשותם הנשק ועוד ציוד שגנבו מקרבנותיהם. עדיין לא נמצאו, נכון לעכשיו.

תדהמה וכאב בשורות כוחות הסדר. ראש הממשלה ושר הפנים גינו בחריפות את המעשה הברברי. ושוב דיונים על חוסר הביטחון במדינה, על ההתנכלות לכוחות המשטרה, על שיטת הענישה.

קישור לכתבה של לה מונד בנושא

על הפרק בצרפת עניין הביטחון, טרוריזם וגם התחום הפלילי 1.10.2020

האירוע הפלילי שמסעיר כרגע את צרפת הוא רצח של סטודנטית בת 18, ויקטורין דרטואה. חדשות הערוצים המרכזיים פתחו אתמול במידע חדש אחרי הניתוח שלאחר המוות. לא ידוע הרבה בינתיים. לחוקרים יש כנראה מידע נוסף שאין הם מעוניינים לשחרר לציבור כרגע, לטובת התקדמות החקירה. מה שאמרו אתמול הוא שסיבת המוות היא טביעה (בנחל מים רדודים) ואין זאת תאונה כי אם פשע.

ביום שבת האחרון ויקטורין, סטודנטית באוניברסיטה בליון ותושבת עיר קטנה בסביבה, בילתה עם חברות במרכז מסחרי. לפני שבע בערב החבורה התפרדה וויקטורין עלתה על אוטובוס כדי להגיע לביתה. כשירדה מהאוטובוס, החמיצה את האוטובוס השני והחליטה ללכת ברגל. מדובר במסלול שתושבי המקום נוהגים ללכת בו אבל זו דרך לא בטוחה בתוך יער.

היא התקשרה הביתה ואמרה לאחותה שהיא מגיעה תוך רבע שעה. מאז נעלמה וביום ראשון מצאו כוחות המשטרה את גופתה, שרויה חלקית בנחל קטן, בעזרת כלב גישוש. את חפציה, תיק, מסכה, מצאו במקום אחר.

המדינה מזועזעת, ביום ראשון תתקיים “צעדה לבנה” – מחווה לנערה המתוארת כטובת לב וחייכנית, אהובה ואהודה, בלי בעיות, ממשפחה מלוכדת ואוהבת. מתקיימת גם התרמה כדי לעזור למשפחה, הורים, אח ושתי אחיות. האירוע הזה קיבל תהודה ענקית בתקשורת, בערוצי החדשות ובערוצים הראשיים, בעיתונות. יש ראיונות רבים עם קרימינולוגים, פסיכולוגים, רופאים פתולוגיים וכולי וכולי. החוקרים למדו מכשלים קודמים והודגש שהפעם הטיפול מיטבי. יש גם התקדמות מדעית בעניין הדי-אן-איי אך קיים חשש שמי הנחל העלימו עקבות.

השף היפני הידוע טאקו סקין (Taku Sekine) שם קץ לחייו 30.9.2020

השף היפני הידוע שם קץ לחייו בגיל 39, הודיעה משפחתו, בעקבות “רכילויות שווא ברשתות החברתיות שהאשימו אותו בתקיפות מיניות”. המשפחה מכחישה כל אשמה של השף ששקע בדיכאון כבד מאז חודש אוגוסט לאחר “מסע ההכפשות” לא רק ברשתות החברתיות אלא גם באתר המטבח atabula.

אתר גסטרונומי זה קשר את שמו של השף לרכילויות על תקיפות מיניות בעוד שאין שום תביעות משפטיות נגדו, כך מוסרת המשפחה. האתר נתן מידע כוזב לפיו השף היפני ברח לארצו לאחר שהוגשו נגדו תלונות רשמיות.

יש לציין שמאז הקיץ מסתובבות שמועות על שני שפים בפריז המואשמים כביכול בתקיפות מיניות. שמו של השף היפני נקשר, אם כן, להאשמות אלה בתור החשוד השני (הראשון הוא שף צרפתי) טאקו סקין (Taku Sekine)  שהיה תלמידו של אלן דוקאס (Alain Ducasse).

הוא פתח שתי מסעדות בפריז:

  • Dersou
  • Cheval d’or

הנה סרטון קצר על השף טאקו סקין:

העיתונאי המואשם על ידי אשתו של השף היפני בהפצת פייק פרסם באתר פוסט בו הוא מביע את כאבו על ההתאבדות אך בתוך כך חוזר ומצהיר שחקירתו העיתונאית מבוססת על עובדות. העיתונאי טוען שהצליב עדויות רבות שכולן אמרו אותו דבר והשף היפני אכן נהג לתקוף נשים צעירות. במסגרת חשיפת האמת על הנעשה במטבחים, מדגיש העיתונאי, חובתו היא לחקור ולכתוב.

הפוסט הזה מבוסס על כתבה בעיתון לה פריזיאן.

לקראת יום כיפור הוגברה השמירה בבתי הכנסת בצרפת 27.9.2020

כפי שכבר אמרתי לכם בפוסטים קודמים, איום הטרוריזם קיים ברמה גבוהה. אחרי הפיגוע למרגלות משרדי שרלי לשעבר, הודיעו היום בתקשורת הצרפתית שאמצעי השמירה על בתי הכנסת, הוגברו.

פיגוע דקירה למרגלות משרדי שרלי בפריז היום בצהרים 26.9.2020

בעוד משפט הטבח במשרדי שרלי אבדו ב-2015 מתנהל יום אחרי יום ומתועד למען ההיסטוריה, התנפל בחור בן 18 ודקר בסכין קצבים בחור ובחורה שיצאו לעשן למרגלות בניין שרלי אבדו לשעבר. הפצועים הועברו לבתי חולים ויצאו מכלל סכנת חיים. זאת חדשה טובה אבל שניהם נפצעו באופן חמור. שניהם משתייכים לחברת הפקת תכניות טלוויזיה ועוסקים בעיתונאות.

שרלי אבדו עבר למקום סודי וכבר לא נמצא במקום אך הבניין נשאר סמלי. העיתון שרלי אבדו פרסם פעם שנייה את הקריקטורות וקיבל איומים. חשבתי שהעיתונות הישראלית דיברה על זה אבל לא מצאתי מאמרים. זאת החדשה העיקרית היום בצרפת והאפילה לגמרי על הקוביד.

המפגע ועוזרו נתפסו. הצעיר בן ה-18 על מדרגות אופרת בסטי, השני בן 30 בכיכר הבסטי עצמה. הראשון ממוצא פקיסטני. נפתחה חקירה והם מואשמים בביצוע פיגוע טרור.

    27/8/2020 Château Belleneau

בנורמנדי. בניגוד לאביו, שהיה מגדל סוסי מירוץ בלבד, הבן חלם על גן גדול ומרהיב עם עצים ופרחים נדירים מכל העולם. וכך, במשך ארבעים שנה ובעזרת מאתיים פועלים, הגשים לפוס את חלומו. ייבש ביצות, התקין איים מלאכותיים, אגמים מלאכותיים, מערות, גן יפני, ביתנים מיוחדים, בנה גשרים, נטע עצים, שיחים ופרחים. גן רומנטי עם צמחים אקזוטיים.
לפוס היה חוזה שהגשים את חזונו. אחרי מותו הגן הוזנח וגדל פרא. אך לפני כמה שנים, החל מ-1996, הוקם לתחיה הודות לבעלים החדשים ועתה הוא פתוח למבקרים ומציע שתילים לקניה. מתקיימים בו פעילויות ופסטיבלים. מרהיב. ב-2010 נכנס הגן לרשימת האתרים ההיסטוריים. (לשם הקוריוז, ללפוס היו שני ילדים ובנו התחתן עם האחות של אריק סאטי, אולגה סאטי, אך לא האריך ימים לאחר החתונה. מה שנפלא הוא שהגן הרומנטי של לפוס חי וקיים והמשפחה חיה דרכו, וביחוד הוגה הגן ויוצרו, לפוס).
אם תרצו לבקר בטירה תוכלו ללחוץ על הקישור הזה.

נפתרה תעלומת היעלמותה של ילדה בת 9 לפני 17 שנה, פרשת אסתל מוזן 22/8/2020

“המפלצת מהארדנים” חטף, אנס ורצח גם את אסתל מוזן. יש עליו כמה כתבות בעיתונים הישראלים, כך שלא אצטרך לגולל את הסיפור המזוויע של האיש, היום בן 78, שהודה ברצח כעשרים ילדות ובחורות צעירות ויושב במאסר עולם. מומחית לפרשה הזו אמרה אתמול בטלוויזיה שיש הרבה יותר קרבנות מאשר המספר “הרשמי”.

כל מי שחי בצרפת מכיר את פניה העצובות של אסתל מוזן שיצאה מבית הספר בכפר גרמאנט, בקרבת פריז, בערב חורף חשוך ומושלג, 15 מעלות מתחת לאפס, ונחטפה כחמש מאות מטר ליד ביתה. עורכת הדין של אביה של אסתל טענה לאורך השנים שהחוקרים הרחיקו מהר מדי את החשד שברצח אשם “המפלצת מהארדנים”. ואכן צדקה.

הפרשה קיבלה תפנית חדה אתמול כשאשתו לשעבר של הרוצח, שסייעה לו ב”ציד” הילדות והשתתפה במסלולו הקרימינלי (“חוזה פשע”, בלשון המקצועית), סיפקה מידע חדש לחוקרים. בעלה לשעבר הביא את הילדה לבית שירש מאחותו, שנפטרה שנה קודם, בארדנים. למרות שהבית הזה כבר נבדק ביסודיות ולא נמצאו בו שום עקבות לאסתל מוזן, אתמול הודיעו שהפעם כן נמצא “די אן איי חלקי” של הילדה על מזרן כמו גם עוד סימנים. הסיפור של “המפלצת” הוא לא יאומן כי יסופר. נכתבו עליו כבר כמה ספרים.

לתוך רצח הילדות משתרבבת גם פרשה לא מינית שבה הוא רצח בת זוג של שודד בנקים שהשתייך לכנופיה מפורסמת כדי להשתלט על אוצר שהשודד קבר לפני שנתפס. השודד הכיר את “המפלצת” בבית הסוהר והוא נראה לו תמים ולא יוצלח. לכן מינה אותו לתפקיד הוצאת הכסף והזהב מהקבר כדי לסייע לבת הזוג שלו.

האיש “התמים” באמת הגיע עם בת הזוג של השודד ועם בת הזוג שלו לקבר הזהב אך לאחר שהוציא את הזהב מהקבר, רצח את בת הזוג של השודד ולקח את האוצר לעצמו. בכסף הזה הוא קנה לעצמו ולאשתו דאז טירה. השודד חשד בו לאחר מעשה.

אחרי שהשודד ריצה את עונשו והשתחרר מבית הסוהר, הוא הגיע לטירה של “המפלצת” אך זה, ראה אותו דרך החלון, והצליח לברוח עם אשתו דאז. הסיפור עוד יותר מסובך כי השודד חשד בו עוד קודם אך הוא הצליח להערים עליו בכך שהעמיד פנים שהוא מאוד מאוד עני. על “כנופית הפאות”, שודדי הבנקים, יש גם ספרים וגם סרט.

הפיגוע בניז’ר – עדכון 10/8/2020

ראשי הארגון ההומניטרי “אקטד”, ששבעה מאנשיו נהרגו אתמול בתקיפה קטלנית בשמורת טבע לא רחוק מעיר הבירה, התראיינו היום לתקשורת. עדיין לא ידועה זהות התוקפים. הארגון ההומניטרי, שקיים כבר 27 שנים ופועל בין היתר בעירק, תימן, סוריה, איבד בתקיפה שבעה מאנשיו, בגילאים מ-25 עד 50. הנהג המקומי השתייך לארגון וששת החברים האחרים עבדו בתפקידים מנהליים בעיר הבירה. ההרוג השמיני הוא מדריך תיירים בשמורת הטבע. מדובר בארבע נשים ובארבעה גברים שאיבדו את חייהם.

חברי הארגון יצאו ביום ראשון לטיול הנאה בשמורת הטבע קורה. ראשי הארגון הצהירו שכל סדרי הבטיחות נשמרו בקפדנות. התקיפה באה במפתיע בתוך השמורה עצמה. בבוקר הודיעו המטיילים לבסיס בניאמיי שהגיעוט בשלום לפארק. בצהרים התקבלה הודעה משומרי הפארק שנמצא בו רכב שרוף ובתוכו גוויות.

האבסורדי הוא, לפי הודעת מנהל הארגון ההומניטרי, שהאזור בו התרחשה התקיפה נחשב לבטוח יחסית, אזור צהוב, בעוד שפעולות הסיוע לאוכלוסיה המקומית מתקיימות בדרך כלל באזורים מסוכנים הרבה יותר, כתומים ואדומים.

אפשר לקרוא עוד על הנושא בקישור הזה.

שישה צרפתים נרצחו בניז’ר 9/8/2020

שמונה אנשים נרצחו בניז’ר בשעות הבוקר המאוחרות, שישה מהם צרפתים ושניים תושבי המקום, האחד מדריך תיירים והשני נהג. הקבוצה יצאה לביקור תיירותי בפארק שבו ניתן לראות ג’ירפות נדירות ופראיות באזור קורה, במרחק כשישים ק”מ מעיר הבירה, ניאמיי.

לא ידוע אם הקבוצה חזרה מהפארק או נסעה אליו. משרד החוץ הצרפתי אימת את הידיעה כרגע. קרוב לוודאי שמדובר בפיגוע טירוריסטי. אנשי הקבוצה נהרגו ביריות קלשניקוב. מלבד אישה אחת, שבשלב ראשון ניצלה מהיריות וניסתה להימלט. היא נתפסה ונרצחה בדקירות סכין. המפגעים הגיעו למקום באופנועים, ארבו כנראה לקבוצה ונמלטו במהירות לאחר מעשה.

קרוב לוודאי שהתיירים הם צרפתים שגרים בניז’ר, חברי עמותה הומניטרית. אזור פארק קורה אינו מסומן במפת משרד החוץ הצרפתי באדום, כלומר אין הוא אסור, אך אינו מומלץ לביקורים. בזמן האחרון חלה התמעטות בפיגועים באזור זה וניתן היה לראות תיירים מטיילים בשמורת הטבע. הפיגוע, שהתרחש, כאמור, בקרבת עיר הבירה, בכביש שרבים הנוסעים בו, מפתיע במיוחד ומהווה אות אזהרה.

פליט מרואנדה הודה בהצתת קתדרלת נאנט 27/7/2020

פליט מרואנדה הודה בהצתת קתדרלת נאנט. הפליט בן ה-39 נחשד כבר מהרגע הראשון ונעצר מייד לחקירה ממושכת, אך שוחרר מחוסר הוכחות.

האש פרצה בשלושה מוקדים שונים ונמצא במקום חומר דליק. כמו כן, לא הייתה פריצה לקתדרלה. בנוסף, נראה הפליט מרואנדה, כרבע שעה אחרי שהוזעקו שירותי הכיבוי, כשהוא משוטט ברחובות הסמוכים. נתונים אלה עוררו את חשד החוקרים. החשוד נעצר שוב אתמול והודה בהצתה לאחר שהכחישה בתחילה.

החשוד הגיע לצרפת ב-2012 ועבד כמתנדב בקתדרלה. הוא היה השומר והשוער של המקום וכמו כן, היה עוזר לכומר. התימהון והכאב גדולים מאוד בקהילה הנוצרית. החשוד ביצע את המעשה מתוך יאוש, לפי דברי עורך דינו. היה עליו לעזוב את צרפת. רשיון שהותו פג והוא מיצה את כל האפשרויות לערער על הגזרה. בתחילה ניסה לקבל סטטוס של פליט פוליטי ולאחר מכן סטטוס של זר חולה אך שתי הבקשות נדחו. במיילים רבים לאנשי הדת הביע החשוד את אכזבתו ויאושו.

הפליט מרואנדה צפוי לעשר שנות מאסר וקנס כספי של מאה וחמישים אלף יורו.

השרפה בקתדרלה של נאנט 21/7/2020

ביום שבת בבוקר הזעיקו עוברי אורח את לוחמי האש בעיר נאנט. הקתדרלה עולה באש. שירותי הכבאות השתלטו די מהר על השרפה והנזקים פחות חמורים מאלה של נוטר דם דה פרי ואף פחות חמורים מאלה שכילו את הגג של הקתדרלה של נאנט ב-1972.

העיתונים בארץ הקדישו מקום נכבד לשרפה ולקתדרלה של נאנט יש אף ערך ויקיפדיה מפורט בעברית. מבין שלושת מוקדי האש, הגדול ביניהם היה זה שכילה את העוגב הגדול. כמו כן נגרמו נזקים למקום המקהלה ולכמה מהוויטראז’ים. תמונה חשובה של הצייר איפוליט פלנדרן, “קלר הקדוש מרפא עוורים”
,Hippolyte Flandrin, Saint Clair guérissant les aveugles  מ-1836, הושמדה כליל בשרפה. התמונה נמצאה מעל ארון החשמל ולא היה לה, לפיכך, שום סיכוי להינצל.

קלר הקדוש מרפא עוורים. צילם: GO69. מקור צילום: ויקיפדיה.
קלר הקדוש מרפא עוורים. צילם: GO69. מקור צילום: ויקיפדיה.

השיפוץ ימומן מקופת המדינה והערכת מצב כבר בוצעה.

רוצים לקרוא מעט על הקתדרלה הזאת באתר שלי? אתם מוזמנים להיכנס לכתבה אן דה ברטאן – הדוכסית שהפכה למלכת צרפת פעמיים או לכתבה נאנט (Nantes): עיר הדוכסים (המדריך המלא למטייל).

תאונה שמזעזעת את צרפת 21/7/2020

אתמול בערב, מדרום לעיר ליון, נהג איבד את השליטה ברכבו שהידרדר לשולי הדרך ועלה באש. חמישה ילדים בתוכו נשרפו חיים. ארבעה מבוגרים נכוו קשות והועברו לבית חולים במצב אנוש.

שר התחבורה, שר הפנים וראש הממשלה הגיע למקום התאונה. נפתחה חקירה. הרכב היה מיועד ל-7 אנשים בעוד שישבו בו 9. סיבות האסון עדיין לא ידועות. עומס יתר? צמיג פגום? תקלה בבלמים? הרכב התהפך כמה פעמים ועלה באש.

בקישור הבא תוכלו לראות את המקום שבו קרתה התאונה המזעזעת ועוד פרטים.

עדכון בנוגע לתאונה המחרידה ליד ליון:
נמסר זה עתה שהרכב התלקח לפני שביצע כמה התהפכויות. הנהג ניסה לעצור אותו בשולי הכביש אך הבלמים לא נשמעו לו.

Zizi Jeanmaire הרקדנית והזמרת המפורסמת נפטרה בגיל 96 ונקברה במונפרנאס 17/7/2020

מלכת המיויק הול המפורסמת (מפורסמת לשעבר) נפטרה לא מזמן ובקושי הודיעו על כך בתקשורת. היא נפטרה בשלווה, כך הודיעה בתה, בביתה בשוויץ ונקברה בקבורה משפחתית בבית הקברות מונפרנאס בפריז, לצד אב בתה, הכוריאוגרף רולן פטי.

זיזי ז’אנמר הייתה מאוד מפורסמת ומצליחה במשך ארבעים שנה, עד 1990, כרקדנית מיוזיק הול, זמרת ושחקנית. רולן פטי חיפש דמות אנדרוגינית ומצא אותה בדמותה של זיזי שהפכה בת זוגו. בשנת 1955 נולדה בתם ולנטין. מה שמעניין הוא שמצאתי בערך הוויקיפדיה שלה שבסוף שנות השמונים היא הייתה בזוגיות עם הסופרת אדמונד שרל-רו, שהייתה אשתו של ראש עיריית מרסיי המפורסם גסטון דפר. כתוב ששתיהן היו ביסקסואליות.

אני מוכרחה להודות שלמרות העובדה שאני מאוד להוטה אחרי רכילות, זאת הפעם הראשונה שאני נחשפת למידע הזה. את אדמונד שרל-רו ראיתי מקרוב כשהייתי בחופשה באיזה קיץ בכפר קטן בסבן, ז’נולק, היא באה לנאום שם במרכז הכפר. הבן שלי היה קטן, כלומר זה היה לפני בערך עשרים שנה, ואני זוכרת שפניה של אדמונד שרל-רו היו חרושות קמטים באופן מיוחד. לבושתי עדיין לא קראתי את הרומן המפורסם שלה, “לשכוח את פלרמו”.

המופע הפירוטכני ממגדל איפל אתמול, מרהיב, תהנו מי שעוד לא ראו 14.7.2020

אתמול שודר הקונצרט של פריז בהנחיית סטפן ברן האהוב והחביב אבל בלי ציבור. הקונצרט היה מיועד לצופי הטלוויזיה בבית. לאחר מכן מופע פירוטכני מרהיב. בערך באמצעיתו הצדעה לזמר קריסטוף שנפטר בגלל הקורונה – שירו האלמותי”המילים הכחולות”. סטפן ברן נרגש מעט מההופעה ללא ציבור אבל עשה את העבודה היטב, כרגיל. אין עליו, על הבחור הנהדר הזה. תהנו!

מותו של נהג אוטובוס בשולי המגפה 9.7.2020

ביום ראשון האחרון ביקש נהג אוטובוס מוערך בעיר ביון מארבעה נוסעים ללא מסכה לרדת מהרכב. שניים מהם, בני 22 ו-23, התנפלו עליו והכו אותו מכות רצח. הנהג בן ה-59 נמצא כעת בבית החולים במצב של מוות מוחי.

הצעירים מוכרים למשטרה. ארבעתם עצורים, שניים מהם מואשמים בהריגה במזיד והשניים האחרים בחוסר הושטת עזרה לאדם הנתון בסיכון.

אתמול, יום רביעי, נערכה בביון צעדת הזדהות עם הנהג ומשפחתו. כ-6000 משתתפים לבושי לבן השתתפו בה. אשתו של הנהג ושלושת הבנות בכו את כל דמעותיהן ועתה הן נחושות לצעוק למשפט צדק.

מי שיודע לקרוא צרפתית, מוזמן לקבל מידע נוסף בכתבה הזאת.

אגודות פמיניסטיות מוחות נגד מינוי שר הפנים ושר המשפטים החדשים 8.7.2020

נגד דרמנן עומדת תלונה המאשימה אותו בטרדה מינית. ניצול מרות ואונס. בית המשפט עדיין לא פסק בה. בשלב ראשון התלונה בוטלה אך בשלב שני נתנו לה תוקף שתי עורכות דין חדשות המייצגות את המתלוננת. אתמול שמעתי, להפתעתי, שקיימת נגדו גם תלונה שנייה של הטרדה מינית על רקע ניצול חולשה. הפרטים די עמומים. לפי מה שהבנתי, האישה אומרת שהוא הבטיח לה מגורים (דירת שיכון למיעוטי יכולת) בתנאי שתספק לו שירותי מין.

אני מדגישה שעומדת לו חזקת החפות ובינתיים אין פסיקה בפרשות. אינני בטוחה שהתלונה השנייה בתוקף. התלונה הראשונה כן ונמצאת בטיפול. נגד דיפון-מורטי אין שום תלונות משפטיות, העניין כאן שונה. הטענות נגדו הן בדבר התבטאויות אנטי פמיניסטיות מצדו. הוא אמר, למשל, שתנועת מיטו גולשת להיסטריה בטיפולה ביחסים בין גברים ונשים. הפמיניסטיות טוענות שיחסו לתנועת מיטו – עוין.

אתמול התארגנה הפגנה ליד כנסיית המדלן בצורת לוויה סמלית של “השוויון בין גברים ונשים”. שני גברים נשאו ארון מקרטון במדרגות הכנסייה עליו הונחו פרחים לבנים. מקרון אמר מתחילת מסע הבחירות שלו שברצונו לפעול למען שוויון בין גברים ונשים והעלה על נס עמדה זו אך המפגינים והמפגינות טוענים שבמינויים של דרמנן ודיפון-מורטי הוא קבר את המאבק. הפגנות נגד המינוי הכפול נערכו גם מול משרד הפנים ומול האליזה.

ממשלה חדשה בצרפת 7.7.2020

אתמול שמעתי דבר אחד או שניים על הממשלה החדשה. אז מה אמרו בטלוויזיה הפרשנים?

אריק דיפון-מורטי – שר המשפטים החדש

ההפתעה הגדולה, לטובה או לרעה, תלוי בעין הרואה, היא שר המשפטים, אריק דיפון-מורטי. האיש הזה הוא כוכב, עורך דין מהטובים והמצליחים בצרפת ששמעו יצא גם בחו”ל. כינויו הוא “אקיטטור”, מלשון “אקיטה”, שבצרפתית זה פועל שפירושו לזכות. דיפון-מורטי מצליח לזכות כמעט את כל הנאשמים עליהם הוא מגן. הוא היה גם שחקן לאחרונה, סטנדאפיסט, ובת זוגו היא הזמרת הקנדית איזבל בולה.

הוא בן של עוזרת בית מאב בלתי ידוע וגאה מאוד בהצלחתו ויש במה. מי שלא מרוצים מהמינוי שלו הם השופטים שנגדם הוא יוצא בכל הזדמנות וקורא גם לביטול בית הספר שמכשיר אותם. השופטים אומרים שמינויו הוא מבחינתם הכרזת מלחמה. עורכי הדין להפך מרוצים כי הוא מהמחנה שלהם. נזכור את מחאת עורכי הדין נגד רפורמת הפנסיה שהקוביד-19 קטע אותה באיבה. עורכי הדין זרקו את גלימותיהם לאות מחאה. האם ישקיט דיפון-מורטי הסוער והמפלג את הרוחות? נחיה ונראה. הוא יצא גם בעבר נגד מקרון אבל את המינוי הוא הסכים לקבל. מעניין.

ז’רלד דרמנן שר הפנים החדש

הפתעה פחות גדולה היא שר הפנים, ז’רלד דרמנן, שגם בשבילו זאת הצלחה גדולה. הוא צייץ שהמינוי הוא כבוד גדול בשבילו, נכד למהגרים. דרמנן היה שר התקציב ומילא את תפקידו בהצלחה. אומרים שהוא סמכותי ואסרטיבי למרות גילו הצעיר, 37. בן טיפוחים של סרקוזי.

האם ישקיט את העימות בין המשטרה לעם? ירגיע את הרוחות במשטרה? השוטרים, כמו עורכי הדין, זורקים תכופות את אזיקיהם לאות מחאה על היחס שהם מקבלים, מהשלטונות ומהתושבים. תלוי ועומד נגד דרמנן גם עניין לא נעים, הוא מואשם באונס אבל מהאליזה הודיעו שזה לא מפריע למינוי. נחיה ונראה.

רוזלין בשלו – שרת התרבות

שרת התרבות היא רוזלין בשלו, צבעונית מאוד, תוססת ומלאת הומור למרות 73 שנותיה. אחרי שעזבה את משרד הבריאות, הייתה שרה, קנתה חיסונים לשווא אבל הזהירות משתלמת ואי אפשר היה לדעת מראש שהמגפה בזמן ההוא לא תגיע לצרפת. אז, כשרוזלין הייתה שרת הבריאות, המגפה לא הגיעה, היום היא כן הגיעה. רוזלין היא בעלת דוקטורט ברוקחות, ידענית מאוד.

אחרי שהפסיקה להיות שרת הבריאות, נהייתה אשת טלוויזיה. היא אוהבת להופיע בפני קהל ויודעת לדבר. לפעמים אפילו יותר מדי. היא תהיה ודאי שרת תרבות מוצלחת. היא חובבת מוזיקה ואופרה ובכלל בשביל להיות שרת תרבות לא מוכרחים לקרוא הרבה. אבל נדמה לי שהיא דווקא קוראת ויש לה השכלה רחבה גם מחוץ לרוקחות, רפואה ופוליטיקה.

ומה עוד השתנה?

יש גם שרה חדשה למעבר האקולוגי. שר החינוך נשאר במקומו, כנ”ל לגבי שרת הצבא. כנ”ל לגבי שר הבריאות. יש עוד כל מיני שינויים אבל פחות מהפכניים. עד עתה המנדט של מקרון התאפיין בדרמות שבאו בזו אחרי זו, הפגנות בלי סוף ועכשיו הקוביד-19. אם הוא ירצה להשאיר חותם, הוא צריך לבצע את רפורמת הפנסיה, אחרת יזכרו לו רק את הדרמות.

אבל רפורמת פנסיה עלולה להביא לעוד דרמה כי כבר הביאה להפגנות ופילוגים. כך שמעתי מהפרשנים. מי היה מאמין כשנבחר הצעיר המבריק הזה לנשיאות שככה ייראו פני המנדט. הזמן קצר, עוד 18 חודשים נגמרת לו הכהונה ומי יודע מה יהיה לאחריו.

מותה של נסיכה ואשת חברה בשולי המגפה 5.7.2020

לכם בטח לא אומר כלום השם הזה, הרמין דה קלרמון-טונר, אבל בצרפת ובאירופה היא מוכרת מאוד כאשת חברה, נסיכה, אצילה, מארגנת אירועים. מלכת הג’ט סט האירופאי. זאת שהמילה “רעם” מככבת בשם משפחתה, חייתה בקצב מסחרר. בצרפת היא מוכרת לעם הפשוט מתכניות ריאליטי. היא הייתה מעין נוסח צעיר יותר של נדין דה רוטשילד ופרסמה כמוה ספרי נימוסים והליכות וכמה אוטוביוגרפיות.

לא בטוחה בעצם שהששוואה לנדין דה רוטשילד כל כך מוצלחת. הרמין הייתה פרובוקטיבית ואקסטרווגנטית. בראשון ליוני הרמין יצאה לחגוג את היציאה מהסגר עם חבריה. היא ניסתה אופנוע של חבר, הקסדה לא הייתה חבושה כראוי והיא התנגשה בעץ. נפטרה אחרי חודש תרדמת בבית חולים. שני ילדיה, בן ובת היו לצידה. היא הייתה פרודה מאיש עסקים בריטי ועל נישואיה, מה שקדם להם ומה שבא אחריהם, כתבה כמה ספרים “יום אחד הנסיך שלי יבוא”, “הנסיך שלי בא” ועוד.

היא איבדה את חייה בגיל 54. לי היא הייתה מוכרת מהתקשורת ונחרדתי לשמוע על מה שקרה. למי שקורא צרפתית ומעוניין לקרוא עליה עוד מוזמן להיכנס לכתבה הזאת.

ראש הממשלה היוצא, ראש הממשלה הנכנס (בצרפת) 4.7.2020

אדואר פיליפ התפטר ומחכים גם למינוי הממשלה החדשה. אתמול נערך טקס החילופים. אדואר פיליפ נפרד ממטיניון וחזר להיות ראש העיר לה אבר בנורמנדי. הוא ייזכר כראש ממשלה טוב, יעיל, שקול, נאמן, ישר, רציני, מסוגף משהו, נזירי משהו. מסתבר, לפי עיתונאי שעקב אחריו כדי לכתוב כתבת דיוקן, שיש לו גם הרבה הצלחה בקרב המין הנשי.

הפתיע אותי, לא חשבתי עליו במונחים כאלה אבל לכל אחת הטעם שלה. כנראה שזקנו השחור המעוטר בפס לבן מוסיף על הסקס אפיל שלו. הוא גילה, למרות שאיננו נוטה בדרך כלל לווידויים אישיים, שהפס הלבן, אובדן פיגמנטים, הוא תוצאה של מחלת עור – ויטיליגו. אבל דווקא המגרעת הזאת הפכה לנקודת משיכה.

אדואר פיליפ ניהל כמיטב יכולתו את משבר הקורונה אך עומדות נגדו בכל זאת כמה תביעות משפטיות, בנוגע לחוסר המסכות בתחילת המגיפה וחוסר ציוד מגן נוסף בבתי החולים ובמרפאות הפרטיות שהביאו למותם של רופאים ועוד אנשי צוות. הנשיא מוגן משפטית אך נגד ראש הממשלה והשרים אפשר להגיש תביעות והם היו מודעים היטב לסיכון כשלקחו החלטות.

במקום אדואר פיליפ החוזר לעירו האהובה בה כבר כיהן שבע שנים כראש עיר, בא ז’אן קסטקס הדומה לו בקורות חייו ובתיוגו הפוליטי. ז’אן קסטקס מתואר כמשרת נאמן של המדינה, איש ישר בלי אויבים, משויך לימין אך אהוב מאוד על האיגודים המקצועיים. יש לו ניסיון רב במשא ומתן איתם ומסתבר שהוא מומחה ויעיל. הוא מילא כבר בהצלחה תפקידים פוליטיים ומנהלים רבים, לא לאור הזרקורים.

משימתו האחרונה הייתה ניהול היציאה מהסגר והוא עשה זאת היטב. הוא מכיר על בורים את המנגנון הפוליטי ואת האדמיניסטרציה. לאחר שכיהן בנוסף כראש עיר קטנה ליד פרפיניאן, כלומר הוא מכיר היטב את השטח ואת חיי האזרחים, הגיע למטיניון. מדגישים את המבטא המתנגן שלו מהפירנאים האוריינטלים ואת המעוגלות המאפיינת אותו, בניגוד לנוקשות של אדואר פיליפ. משימתו הראשונה היא לשקם את הכלכלה ההרוסה בחלקה של צרפת ולא חסרים אתגרים נוספים.

מוזמנים לספר לחברים שלכם

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן