חדשות מצרפת: ידיעות ועדכונים חמים מהשטח מאת ד"ר אורנה ליברמן

כאן תמצאו חדשות מצרפת ועדכונים חמים על כל מה שמתרחש שם. את כל המידע הזה תקבלו מד"ר אורנה ליברמן, מומחית לתרבות צרפת, אשר מספקת זוית ראיה יחודית על מה שמתרחש שם.
חדשות מצרפת: ידיעות ועדכונים חמים מהשטח מאת ד"ר אורנה ליברמן
ניווט מהיר בתוך הכתבה

מבוא

ד"ר אורנה ליברמן מתגוררת בצרפת ומוכרת לקהל קוראי האתר בזכות כתבות התרבות המעמיקות שלה. אולם אורנה גם מתעניינת באקטואליה ובפוליטקה הצרפתית ויש לה נקודת מבט יחודית ומעניינת.

מכיוון שמדובר בנושאים "חמים" ואקטואליים עליהם צריך לכתוב מהר תוך כדי התרחשותם, קשה מאוד ליצור כתבה מיוחדת שתקיף כל אחד מהנושאים הללו בנפרד. לכן החלטנו במקום זאת ליצור מעין "כתבה מתגלגלת", אשר תתעדכן אחת לזמן מה ותכיל מידע על מה שמתרחש בצרפת בימים אלו (קצת דומה לכתבה קורונה בצרפת – תמונת מצב מבפנים).

כולי תקווה שאתם תאהבו את הפינה הזאת ותחזרו לכאן פעם אחר פעם על מנת להתעדכן בכל מה שקורה בצרפת. כמובן, אם ישנם נושאים מסויימים שמעניינים אותכם ושעליהם תרצו שאורנה תכתוב, אתם מוזמנים לכתוב אותם בתגובות.

אז אחרי ההקדמה הקצרצרה, רשות הדיבור לאורנה…

חדשות מצרפת

האם צרפת עוצמת עיניים? 20.10.2020

ימים קשים עוברים על צרפת. נכון שהשלטונות, שמאל או ימין, עצמו עיניים נוכח סכנת "הספרטיזם", בעברית "בדלנות", כלומר כמה אלפי אנשים שחיים בנפרד, נפרדים, מתבדלים. הם בזים לערכי הרפובליקה וחלק מהם הפכו למפגעים מסוכנים. בעברית, "בדלנים".

ראשי ערים העדיפו להיכנע לדרישות, ובלבד שיהיה להם שקט ברשות המקומית שלהם. הם "קנו" את השקט ואת קולות חלק מהבוחרים בכניעה. כאן קוראים לתופעה נפוצה זו "קליינטליזם". לעומתם, ראש עיריית קאן, למשל, לא נסוג שעל אחד מערכי הרפובליקה. שום ויתורים. והוא לא היחיד.

זה היה עד לפני חמש שנים. אז אירעו הפיגועים הגדולים והמודעות לבעיה החריפה במלוא עוזה. אי אפשר היה יותר להתעלם ולטמון את הראש באדמה. הספרים והדוחות שנכתבו, יש כמה, על פצצת הזמן המתקתקת קיבלו פרסום. הטריטוריות האבודות של הרפבובליקה, המצב באותם בתי הספר ב"רובעים", שבהם אי אפשר ללמד קטעים מסוימים מההיסטוריה ומהמצב הגיאו-פוליטי כיום, שבהם אי אפשר לדבר על דרווין כי אלוהים ברא את העולם בשבעה ימים. אי אפשר לדבר על העימות הישראלי-פלסטיני. בבתים של התלמידים הטלוויזיה דלוקה כל היום ושומעים בה קריאות שנאה. בבתי הסוהר העבריינים מתקצנים. עמותות שפועלות ברשיון מפיצות דברי שטנה למדינה שנתנה לאנשיה מקלט.

מאז חמש שנים נעשו מאמצים רבים, הצעות, נסיונות, סוכלו פיגועים רבים. מי שאומר שעצימת העיניים נמשכת, טועה טעות מרה, במכוון או מבורות. אי אפשר לעצום עיניים אחרי שארלי, בטקלן, היפר כשר. ולא עצמו עיניים. אולי לא נעשה מספיק אבל נעשה הרבה.

לא מספיק כי הפיגוע המזעזע ביום שישי הצליח. מתחילים להתפרסם פרטים מזעזעים על אותו שבוע שבו תוכנן הפיגוע. על כך שהורי תלמידים מתערבים באופן שבו מתנהלים השיעורים, הם באים לבתי הספר ודורשים דרישות, מתקבלים על ידי ההנהלה, מפרסמים סרטונים.

יש דיונים עכשיו בנוגע לחופש הביטוי באינטרנט. התקבלו כבר כמה החלטות בנוגע למאבק בטרור ובעמותות השנאה. אין עצימת עיניים והפוסט האחרון שמישהו הדביק לי בפייסבוק קומם אותי מאוד. מישהו שחי בצרפת ושילדיו הולכים כאן לבית הספר כתב דברים שגויים לגבי המדינה שבה הוא חי ושממנה הוא נהנה. והפוסטים שלו ויראליים וישראלים חושבים שככה זה בצרפת, וזה לא נכון, בפירוש לא נכון. ובבקשה אל תפרסמו אצלי יותר בפייסבוק את דבריו של המומחה הזה. לא רוצה לבזבז זמן על מחיקתם.

צרפת מתמודדת עם רצח מזעזע ומגיפת הקורונה 18.10.2020

המורה להיסטוריה-גיאוגרפיה שנרצח ליד בית הספר שבו לימד היה בן 47, נשוי ואב לילדים. הוא היה צריך ללמד במקום אחר ליד פריז אבל ביקש העברה לקונפלן משום עבודתה של אשתו. הוא היה אהוד ומשקיען. בתקופת הסגר עקב אחרי תלמידיו ועודד אותם.

תקפו אותו קודם ברשתות החברתיות, בסרטון שנעשה ויראלי. הוא קיבל איומים ועדכן את הנהלת בית הספר אך לא נעשה דבר. הוא כנראה הרגיש שמשהו עלול לקרות כי מספרים שנעשה עצוב וחששן. הורי תלמידים הגישו נגדו תלונה והוא הגיש גם כן תלונה. פרשה, שמקומה היה הידיינות בבית המשפט, הסתיימה באופן נורא.

המשטרה עצרה כבר תשעה אנשים סביב הרצח. הרוצח, שכאמור נהרג ביריות כוחות ההמשטרה אחרי שאיים עליהם, הוא צ'צ'ן בן 18, יליד מוסקבה, ביצע כמה עבירות קודם אך בלי תיק. ראש הקהילה הצ'צ'נית בצרפת הביע הזדעזעות מהמעשה וביקש לא לכלול את כל בני קהילתו בסירה אחת.

המודיעין הצרפתי סיכל ומסכל עשרות פיגועים. יש כאלה, של בודדים לא מבודדים, שלא עולים עליהם, לרוע המזל. מה שנקרא כאן החורים במחבט הטניס. האם היה אפשר למנוע את הפיגוע האחרון, נשאיר זאת בינתיים לחוקרים. החקירה בעיצומה. אינני מזדהה, בלשון המעטה, עם פוסטים תעמולתיים של "מומחי טירור" למיניהם, המשלהבים את הרשת בקביעות כלליות שגויות. "תמונת מצב ברורה ומדויקת בעברית?", חה חה חה.

ובעוד צרפת מנסה להתאושש מההלם, הונחת מידע לא מעודד בנוגע להתקדמות הווירוס הקטלני. אתמול הודיעו הרשויות על יותר משלושים ושניים אלף נדבקים ביממה האחרונה. הפרופסורים שראיתי היו תמימי דעים בנוגע לכורח שבעוצר הלילי. ארבעים אחוז מהאחים והאחיות עוזבים את המקצוע או מתכננים לעזוב אותו. לא יכולים יותר אחרי הלחץ של הגל הראשון. דיכאון ופרצי בכי. מוכרחים למנוע, למען העומדים בחזית, מצב שבו השיא הקודם יחזור על עצמו.

הנוגדנים שמפתחים חולי הקוביד – לא הוכחה יעילותם. אתמול שמעתי, לתמהוני, משני פרופסורים מומחים, קרין לקומב וברונו מגרבן, שיש אף מקרים לא מבוטלים בהם מפתחים החולים נוגדנים שמשיגים את ההפך, נוגדנים אלה מעודדים את התפתחות המחלה ומחריפים אותה. חייבים לכבד את כל הכללים הסניטריים עד שיימצא החיסון. לפנינו עוד חודשים ארוכים של חיים עם הווירוס בינינו. מסכות, ריחוק חברתי, חיטוי ידיים.

בעלה הראשון של בריז'יט מקרון מת הלילה בגיל 68 10.10.2020

בריז'יט הייתה בת 21 ומסייה אוזייר, בנקאי, בן 23 כשהתחתנו. לזוג נולדו שלושה ילדים, בן ושתי בנות. ההמשך ידוע לכול. בעלה של בריז'יט התבשר באופן פתאומי שהתלמיד שהיה מגיע לביתם, עמנואל מקרון, כמו תלמידים אחרים, לא היה תלמיד רגיל. הבעל עזב את הבית ולא רצה יותר לראות את אשתו. לאחר 12 שנה התגרשו באופן רשמי.

מסייה אוזייר הקפיד על דיסקרטיות גם בחייו וגם במותו. אחת מהבנות בישרה לתקשורת על מותו של אביה ב-24 בדצמבר אחרי מחלה קשה בבית החולים ז'ורז' פומפידו בפריז. הוא היה אדם נפלא ואב נהדר, אמרה. לא ידוע עליו הרבה. לאחר הגירושים השתקע בפריז ועבד בבנק קרדי די נור.

מידע נוסף ניתן למצוא בכתבה הזאת (הכתבה בצרפתית)

תקיפה אלימה במיוחד של שני שוטרים 9.10.2020

בלילה בין ה-7 ל-8 באוקטובר, באזור תעשייתי בארבלה-סיר-סן (ואל דואז), תקפו שלושה אלמונים שני שוטרים לבושים אזרחית. אחד מהם בסכנת חיים, השני נפצע קל יותר.

שלושת התוקפים התנפלו בהפתעה על השוטרים, הוציאו אותם בכוח ממכוניתם והכו אותם עד לאובדן הכרתם. לאחר מכן תפסו את נשקם וירו בהם שבע פעמים, ברגליהם. התוקפים נמלטו כשברשותם הנשק ועוד ציוד שגנבו מקרבנותיהם. עדיין לא נמצאו, נכון לעכשיו.

תדהמה וכאב בשורות כוחות הסדר. ראש הממשלה ושר הפנים גינו בחריפות את המעשה הברברי. ושוב דיונים על חוסר הביטחון במדינה, על ההתנכלות לכוחות המשטרה, על שיטת הענישה.

קישור לכתבה של לה מונד בנושא

על הפרק בצרפת עניין הביטחון, טרוריזם וגם התחום הפלילי 1.10.2020

האירוע הפלילי שמסעיר כרגע את צרפת הוא רצח של סטודנטית בת 18, ויקטורין דרטואה. חדשות הערוצים המרכזיים פתחו אתמול במידע חדש אחרי הניתוח שלאחר המוות. לא ידוע הרבה בינתיים. לחוקרים יש כנראה מידע נוסף שאין הם מעוניינים לשחרר לציבור כרגע, לטובת התקדמות החקירה. מה שאמרו אתמול הוא שסיבת המוות היא טביעה (בנחל מים רדודים) ואין זאת תאונה כי אם פשע.

ביום שבת האחרון ויקטורין, סטודנטית באוניברסיטה בליון ותושבת עיר קטנה בסביבה, בילתה עם חברות במרכז מסחרי. לפני שבע בערב החבורה התפרדה וויקטורין עלתה על אוטובוס כדי להגיע לביתה. כשירדה מהאוטובוס, החמיצה את האוטובוס השני והחליטה ללכת ברגל. מדובר במסלול שתושבי המקום נוהגים ללכת בו אבל זו דרך לא בטוחה בתוך יער.

היא התקשרה הביתה ואמרה לאחותה שהיא מגיעה תוך רבע שעה. מאז נעלמה וביום ראשון מצאו כוחות המשטרה את גופתה, שרויה חלקית בנחל קטן, בעזרת כלב גישוש. את חפציה, תיק, מסכה, מצאו במקום אחר.

המדינה מזועזעת, ביום ראשון תתקיים "צעדה לבנה" – מחווה לנערה המתוארת כטובת לב וחייכנית, אהובה ואהודה, בלי בעיות, ממשפחה מלוכדת ואוהבת. מתקיימת גם התרמה כדי לעזור למשפחה, הורים, אח ושתי אחיות. האירוע הזה קיבל תהודה ענקית בתקשורת, בערוצי החדשות ובערוצים הראשיים, בעיתונות. יש ראיונות רבים עם קרימינולוגים, פסיכולוגים, רופאים פתולוגיים וכולי וכולי. החוקרים למדו מכשלים קודמים והודגש שהפעם הטיפול מיטבי. יש גם התקדמות מדעית בעניין הדי-אן-איי אך קיים חשש שמי הנחל העלימו עקבות.

השף היפני הידוע טאקו סקין (Taku Sekine) שם קץ לחייו 30.9.2020

השף היפני הידוע שם קץ לחייו בגיל 39, הודיעה משפחתו, בעקבות "רכילויות שווא ברשתות החברתיות שהאשימו אותו בתקיפות מיניות". המשפחה מכחישה כל אשמה של השף ששקע בדיכאון כבד מאז חודש אוגוסט לאחר "מסע ההכפשות" לא רק ברשתות החברתיות אלא גם באתר המטבח atabula.

אתר גסטרונומי זה קשר את שמו של השף לרכילויות על תקיפות מיניות בעוד שאין שום תביעות משפטיות נגדו, כך מוסרת המשפחה. האתר נתן מידע כוזב לפיו השף היפני ברח לארצו לאחר שהוגשו נגדו תלונות רשמיות.

יש לציין שמאז הקיץ מסתובבות שמועות על שני שפים בפריז המואשמים כביכול בתקיפות מיניות. שמו של השף היפני נקשר, אם כן, להאשמות אלה בתור החשוד השני (הראשון הוא שף צרפתי) טאקו סקין (Taku Sekine)  שהיה תלמידו של אלן דוקאס (Alain Ducasse).

הוא פתח שתי מסעדות בפריז:

 • Dersou
 • Cheval d’or

הנה סרטון קצר על השף טאקו סקין:

העיתונאי המואשם על ידי אשתו של השף היפני בהפצת פייק פרסם באתר פוסט בו הוא מביע את כאבו על ההתאבדות אך בתוך כך חוזר ומצהיר שחקירתו העיתונאית מבוססת על עובדות. העיתונאי טוען שהצליב עדויות רבות שכולן אמרו אותו דבר והשף היפני אכן נהג לתקוף נשים צעירות. במסגרת חשיפת האמת על הנעשה במטבחים, מדגיש העיתונאי, חובתו היא לחקור ולכתוב.

הפוסט הזה מבוסס על כתבה בעיתון לה פריזיאן.

לקראת יום כיפור הוגברה השמירה בבתי הכנסת בצרפת 27.9.2020

כפי שכבר אמרתי לכם בפוסטים קודמים, איום הטרוריזם קיים ברמה גבוהה. אחרי הפיגוע למרגלות משרדי שרלי לשעבר, הודיעו היום בתקשורת הצרפתית שאמצעי השמירה על בתי הכנסת, הוגברו.

פיגוע דקירה למרגלות משרדי שרלי בפריז היום בצהרים 26.9.2020

בעוד משפט הטבח במשרדי שרלי אבדו ב-2015 מתנהל יום אחרי יום ומתועד למען ההיסטוריה, התנפל בחור בן 18 ודקר בסכין קצבים בחור ובחורה שיצאו לעשן למרגלות בניין שרלי אבדו לשעבר. הפצועים הועברו לבתי חולים ויצאו מכלל סכנת חיים. זאת חדשה טובה אבל שניהם נפצעו באופן חמור. שניהם משתייכים לחברת הפקת תכניות טלוויזיה ועוסקים בעיתונאות.

שרלי אבדו עבר למקום סודי וכבר לא נמצא במקום אך הבניין נשאר סמלי. העיתון שרלי אבדו פרסם פעם שנייה את הקריקטורות וקיבל איומים. חשבתי שהעיתונות הישראלית דיברה על זה אבל לא מצאתי מאמרים. זאת החדשה העיקרית היום בצרפת והאפילה לגמרי על הקוביד.

המפגע ועוזרו נתפסו. הצעיר בן ה-18 על מדרגות אופרת בסטי, השני בן 30 בכיכר הבסטי עצמה. הראשון ממוצא פקיסטני. נפתחה חקירה והם מואשמים בביצוע פיגוע טרור.

    27/8/2020 Château Belleneau

בנורמנדי. בניגוד לאביו, שהיה מגדל סוסי מירוץ בלבד, הבן חלם על גן גדול ומרהיב עם עצים ופרחים נדירים מכל העולם. וכך, במשך ארבעים שנה ובעזרת מאתיים פועלים, הגשים לפוס את חלומו. ייבש ביצות, התקין איים מלאכותיים, אגמים מלאכותיים, מערות, גן יפני, ביתנים מיוחדים, בנה גשרים, נטע עצים, שיחים ופרחים. גן רומנטי עם צמחים אקזוטיים.
לפוס היה חוזה שהגשים את חזונו. אחרי מותו הגן הוזנח וגדל פרא. אך לפני כמה שנים, החל מ-1996, הוקם לתחיה הודות לבעלים החדשים ועתה הוא פתוח למבקרים ומציע שתילים לקניה. מתקיימים בו פעילויות ופסטיבלים. מרהיב. ב-2010 נכנס הגן לרשימת האתרים ההיסטוריים. (לשם הקוריוז, ללפוס היו שני ילדים ובנו התחתן עם האחות של אריק סאטי, אולגה סאטי, אך לא האריך ימים לאחר החתונה. מה שנפלא הוא שהגן הרומנטי של לפוס חי וקיים והמשפחה חיה דרכו, וביחוד הוגה הגן ויוצרו, לפוס).
אם תרצו לבקר בטירה תוכלו ללחוץ על הקישור הזה.

נפתרה תעלומת היעלמותה של ילדה בת 9 לפני 17 שנה, פרשת אסתל מוזן 22/8/2020

"המפלצת מהארדנים" חטף, אנס ורצח גם את אסתל מוזן. יש עליו כמה כתבות בעיתונים הישראלים, כך שלא אצטרך לגולל את הסיפור המזוויע של האיש, היום בן 78, שהודה ברצח כעשרים ילדות ובחורות צעירות ויושב במאסר עולם. מומחית לפרשה הזו אמרה אתמול בטלוויזיה שיש הרבה יותר קרבנות מאשר המספר "הרשמי".

כל מי שחי בצרפת מכיר את פניה העצובות של אסתל מוזן שיצאה מבית הספר בכפר גרמאנט, בקרבת פריז, בערב חורף חשוך ומושלג, 15 מעלות מתחת לאפס, ונחטפה כחמש מאות מטר ליד ביתה. עורכת הדין של אביה של אסתל טענה לאורך השנים שהחוקרים הרחיקו מהר מדי את החשד שברצח אשם "המפלצת מהארדנים". ואכן צדקה.

הפרשה קיבלה תפנית חדה אתמול כשאשתו לשעבר של הרוצח, שסייעה לו ב"ציד" הילדות והשתתפה במסלולו הקרימינלי ("חוזה פשע", בלשון המקצועית), סיפקה מידע חדש לחוקרים. בעלה לשעבר הביא את הילדה לבית שירש מאחותו, שנפטרה שנה קודם, בארדנים. למרות שהבית הזה כבר נבדק ביסודיות ולא נמצאו בו שום עקבות לאסתל מוזן, אתמול הודיעו שהפעם כן נמצא "די אן איי חלקי" של הילדה על מזרן כמו גם עוד סימנים. הסיפור של "המפלצת" הוא לא יאומן כי יסופר. נכתבו עליו כבר כמה ספרים.

לתוך רצח הילדות משתרבבת גם פרשה לא מינית שבה הוא רצח בת זוג של שודד בנקים שהשתייך לכנופיה מפורסמת כדי להשתלט על אוצר שהשודד קבר לפני שנתפס. השודד הכיר את "המפלצת" בבית הסוהר והוא נראה לו תמים ולא יוצלח. לכן מינה אותו לתפקיד הוצאת הכסף והזהב מהקבר כדי לסייע לבת הזוג שלו.

האיש "התמים" באמת הגיע עם בת הזוג של השודד ועם בת הזוג שלו לקבר הזהב אך לאחר שהוציא את הזהב מהקבר, רצח את בת הזוג של השודד ולקח את האוצר לעצמו. בכסף הזה הוא קנה לעצמו ולאשתו דאז טירה. השודד חשד בו לאחר מעשה.

אחרי שהשודד ריצה את עונשו והשתחרר מבית הסוהר, הוא הגיע לטירה של "המפלצת" אך זה, ראה אותו דרך החלון, והצליח לברוח עם אשתו דאז. הסיפור עוד יותר מסובך כי השודד חשד בו עוד קודם אך הוא הצליח להערים עליו בכך שהעמיד פנים שהוא מאוד מאוד עני. על "כנופית הפאות", שודדי הבנקים, יש גם ספרים וגם סרט.

הפיגוע בניז'ר – עדכון 10/8/2020

ראשי הארגון ההומניטרי "אקטד", ששבעה מאנשיו נהרגו אתמול בתקיפה קטלנית בשמורת טבע לא רחוק מעיר הבירה, התראיינו היום לתקשורת. עדיין לא ידועה זהות התוקפים. הארגון ההומניטרי, שקיים כבר 27 שנים ופועל בין היתר בעירק, תימן, סוריה, איבד בתקיפה שבעה מאנשיו, בגילאים מ-25 עד 50. הנהג המקומי השתייך לארגון וששת החברים האחרים עבדו בתפקידים מנהליים בעיר הבירה. ההרוג השמיני הוא מדריך תיירים בשמורת הטבע. מדובר בארבע נשים ובארבעה גברים שאיבדו את חייהם.

חברי הארגון יצאו ביום ראשון לטיול הנאה בשמורת הטבע קורה. ראשי הארגון הצהירו שכל סדרי הבטיחות נשמרו בקפדנות. התקיפה באה במפתיע בתוך השמורה עצמה. בבוקר הודיעו המטיילים לבסיס בניאמיי שהגיעוט בשלום לפארק. בצהרים התקבלה הודעה משומרי הפארק שנמצא בו רכב שרוף ובתוכו גוויות.

האבסורדי הוא, לפי הודעת מנהל הארגון ההומניטרי, שהאזור בו התרחשה התקיפה נחשב לבטוח יחסית, אזור צהוב, בעוד שפעולות הסיוע לאוכלוסיה המקומית מתקיימות בדרך כלל באזורים מסוכנים הרבה יותר, כתומים ואדומים.

אפשר לקרוא עוד על הנושא בקישור הזה.

שישה צרפתים נרצחו בניז'ר 9/8/2020

שמונה אנשים נרצחו בניז'ר בשעות הבוקר המאוחרות, שישה מהם צרפתים ושניים תושבי המקום, האחד מדריך תיירים והשני נהג. הקבוצה יצאה לביקור תיירותי בפארק שבו ניתן לראות ג'ירפות נדירות ופראיות באזור קורה, במרחק כשישים ק"מ מעיר הבירה, ניאמיי.

לא ידוע אם הקבוצה חזרה מהפארק או נסעה אליו. משרד החוץ הצרפתי אימת את הידיעה כרגע. קרוב לוודאי שמדובר בפיגוע טירוריסטי. אנשי הקבוצה נהרגו ביריות קלשניקוב. מלבד אישה אחת, שבשלב ראשון ניצלה מהיריות וניסתה להימלט. היא נתפסה ונרצחה בדקירות סכין. המפגעים הגיעו למקום באופנועים, ארבו כנראה לקבוצה ונמלטו במהירות לאחר מעשה.

קרוב לוודאי שהתיירים הם צרפתים שגרים בניז'ר, חברי עמותה הומניטרית. אזור פארק קורה אינו מסומן במפת משרד החוץ הצרפתי באדום, כלומר אין הוא אסור, אך אינו מומלץ לביקורים. בזמן האחרון חלה התמעטות בפיגועים באזור זה וניתן היה לראות תיירים מטיילים בשמורת הטבע. הפיגוע, שהתרחש, כאמור, בקרבת עיר הבירה, בכביש שרבים הנוסעים בו, מפתיע במיוחד ומהווה אות אזהרה.

פליט מרואנדה הודה בהצתת קתדרלת נאנט 27/7/2020

פליט מרואנדה הודה בהצתת קתדרלת נאנט. הפליט בן ה-39 נחשד כבר מהרגע הראשון ונעצר מייד לחקירה ממושכת, אך שוחרר מחוסר הוכחות.

האש פרצה בשלושה מוקדים שונים ונמצא במקום חומר דליק. כמו כן, לא הייתה פריצה לקתדרלה. בנוסף, נראה הפליט מרואנדה, כרבע שעה אחרי שהוזעקו שירותי הכיבוי, כשהוא משוטט ברחובות הסמוכים. נתונים אלה עוררו את חשד החוקרים. החשוד נעצר שוב אתמול והודה בהצתה לאחר שהכחישה בתחילה.

החשוד הגיע לצרפת ב-2012 ועבד כמתנדב בקתדרלה. הוא היה השומר והשוער של המקום וכמו כן, היה עוזר לכומר. התימהון והכאב גדולים מאוד בקהילה הנוצרית. החשוד ביצע את המעשה מתוך יאוש, לפי דברי עורך דינו. היה עליו לעזוב את צרפת. רשיון שהותו פג והוא מיצה את כל האפשרויות לערער על הגזרה. בתחילה ניסה לקבל סטטוס של פליט פוליטי ולאחר מכן סטטוס של זר חולה אך שתי הבקשות נדחו. במיילים רבים לאנשי הדת הביע החשוד את אכזבתו ויאושו.

הפליט מרואנדה צפוי לעשר שנות מאסר וקנס כספי של מאה וחמישים אלף יורו.

השרפה בקתדרלה של נאנט 21/7/2020

ביום שבת בבוקר הזעיקו עוברי אורח את לוחמי האש בעיר נאנט. הקתדרלה עולה באש. שירותי הכבאות השתלטו די מהר על השרפה והנזקים פחות חמורים מאלה של נוטר דם דה פרי ואף פחות חמורים מאלה שכילו את הגג של הקתדרלה של נאנט ב-1972.

העיתונים בארץ הקדישו מקום נכבד לשרפה ולקתדרלה של נאנט יש אף ערך ויקיפדיה מפורט בעברית. מבין שלושת מוקדי האש, הגדול ביניהם היה זה שכילה את העוגב הגדול. כמו כן נגרמו נזקים למקום המקהלה ולכמה מהוויטראז'ים. תמונה חשובה של הצייר איפוליט פלנדרן, "קלר הקדוש מרפא עוורים"
,Hippolyte Flandrin, Saint Clair guérissant les aveugles  מ-1836, הושמדה כליל בשרפה. התמונה נמצאה מעל ארון החשמל ולא היה לה, לפיכך, שום סיכוי להינצל.

קלר הקדוש מרפא עוורים. צילם: GO69. מקור צילום: ויקיפדיה.
קלר הקדוש מרפא עוורים. צילם: GO69. מקור צילום: ויקיפדיה.

השיפוץ ימומן מקופת המדינה והערכת מצב כבר בוצעה.

רוצים לקרוא מעט על הקתדרלה הזאת באתר שלי? אתם מוזמנים להיכנס לכתבה אן דה ברטאן – הדוכסית שהפכה למלכת צרפת פעמיים או לכתבה נאנט (Nantes): עיר הדוכסים (המדריך המלא למטייל).

תאונה שמזעזעת את צרפת 21/7/2020

אתמול בערב, מדרום לעיר ליון, נהג איבד את השליטה ברכבו שהידרדר לשולי הדרך ועלה באש. חמישה ילדים בתוכו נשרפו חיים. ארבעה מבוגרים נכוו קשות והועברו לבית חולים במצב אנוש.

שר התחבורה, שר הפנים וראש הממשלה הגיע למקום התאונה. נפתחה חקירה. הרכב היה מיועד ל-7 אנשים בעוד שישבו בו 9. סיבות האסון עדיין לא ידועות. עומס יתר? צמיג פגום? תקלה בבלמים? הרכב התהפך כמה פעמים ועלה באש.

בקישור הבא תוכלו לראות את המקום שבו קרתה התאונה המזעזעת ועוד פרטים.

עדכון בנוגע לתאונה המחרידה ליד ליון:
נמסר זה עתה שהרכב התלקח לפני שביצע כמה התהפכויות. הנהג ניסה לעצור אותו בשולי הכביש אך הבלמים לא נשמעו לו.

Zizi Jeanmaire הרקדנית והזמרת המפורסמת נפטרה בגיל 96 ונקברה במונפרנאס 17/7/2020

מלכת המיויק הול המפורסמת (מפורסמת לשעבר) נפטרה לא מזמן ובקושי הודיעו על כך בתקשורת. היא נפטרה בשלווה, כך הודיעה בתה, בביתה בשוויץ ונקברה בקבורה משפחתית בבית הקברות מונפרנאס בפריז, לצד אב בתה, הכוריאוגרף רולן פטי.

זיזי ז'אנמר הייתה מאוד מפורסמת ומצליחה במשך ארבעים שנה, עד 1990, כרקדנית מיוזיק הול, זמרת ושחקנית. רולן פטי חיפש דמות אנדרוגינית ומצא אותה בדמותה של זיזי שהפכה בת זוגו. בשנת 1955 נולדה בתם ולנטין. מה שמעניין הוא שמצאתי בערך הוויקיפדיה שלה שבסוף שנות השמונים היא הייתה בזוגיות עם הסופרת אדמונד שרל-רו, שהייתה אשתו של ראש עיריית מרסיי המפורסם גסטון דפר. כתוב ששתיהן היו ביסקסואליות.

אני מוכרחה להודות שלמרות העובדה שאני מאוד להוטה אחרי רכילות, זאת הפעם הראשונה שאני נחשפת למידע הזה. את אדמונד שרל-רו ראיתי מקרוב כשהייתי בחופשה באיזה קיץ בכפר קטן בסבן, ז'נולק, היא באה לנאום שם במרכז הכפר. הבן שלי היה קטן, כלומר זה היה לפני בערך עשרים שנה, ואני זוכרת שפניה של אדמונד שרל-רו היו חרושות קמטים באופן מיוחד. לבושתי עדיין לא קראתי את הרומן המפורסם שלה, "לשכוח את פלרמו".

המופע הפירוטכני ממגדל איפל אתמול, מרהיב, תהנו מי שעוד לא ראו 14.7.2020

אתמול שודר הקונצרט של פריז בהנחיית סטפן ברן האהוב והחביב אבל בלי ציבור. הקונצרט היה מיועד לצופי הטלוויזיה בבית. לאחר מכן מופע פירוטכני מרהיב. בערך באמצעיתו הצדעה לזמר קריסטוף שנפטר בגלל הקורונה – שירו האלמותי"המילים הכחולות". סטפן ברן נרגש מעט מההופעה ללא ציבור אבל עשה את העבודה היטב, כרגיל. אין עליו, על הבחור הנהדר הזה. תהנו!

מותו של נהג אוטובוס בשולי המגפה 9.7.2020

ביום ראשון האחרון ביקש נהג אוטובוס מוערך בעיר ביון מארבעה נוסעים ללא מסכה לרדת מהרכב. שניים מהם, בני 22 ו-23, התנפלו עליו והכו אותו מכות רצח. הנהג בן ה-59 נמצא כעת בבית החולים במצב של מוות מוחי.

הצעירים מוכרים למשטרה. ארבעתם עצורים, שניים מהם מואשמים בהריגה במזיד והשניים האחרים בחוסר הושטת עזרה לאדם הנתון בסיכון.

אתמול, יום רביעי, נערכה בביון צעדת הזדהות עם הנהג ומשפחתו. כ-6000 משתתפים לבושי לבן השתתפו בה. אשתו של הנהג ושלושת הבנות בכו את כל דמעותיהן ועתה הן נחושות לצעוק למשפט צדק.

מי שיודע לקרוא צרפתית, מוזמן לקבל מידע נוסף בכתבה הזאת.

אגודות פמיניסטיות מוחות נגד מינוי שר הפנים ושר המשפטים החדשים 8.7.2020

נגד דרמנן עומדת תלונה המאשימה אותו בטרדה מינית. ניצול מרות ואונס. בית המשפט עדיין לא פסק בה. בשלב ראשון התלונה בוטלה אך בשלב שני נתנו לה תוקף שתי עורכות דין חדשות המייצגות את המתלוננת. אתמול שמעתי, להפתעתי, שקיימת נגדו גם תלונה שנייה של הטרדה מינית על רקע ניצול חולשה. הפרטים די עמומים. לפי מה שהבנתי, האישה אומרת שהוא הבטיח לה מגורים (דירת שיכון למיעוטי יכולת) בתנאי שתספק לו שירותי מין.

אני מדגישה שעומדת לו חזקת החפות ובינתיים אין פסיקה בפרשות. אינני בטוחה שהתלונה השנייה בתוקף. התלונה הראשונה כן ונמצאת בטיפול. נגד דיפון-מורטי אין שום תלונות משפטיות, העניין כאן שונה. הטענות נגדו הן בדבר התבטאויות אנטי פמיניסטיות מצדו. הוא אמר, למשל, שתנועת מיטו גולשת להיסטריה בטיפולה ביחסים בין גברים ונשים. הפמיניסטיות טוענות שיחסו לתנועת מיטו – עוין.

אתמול התארגנה הפגנה ליד כנסיית המדלן בצורת לוויה סמלית של "השוויון בין גברים ונשים". שני גברים נשאו ארון מקרטון במדרגות הכנסייה עליו הונחו פרחים לבנים. מקרון אמר מתחילת מסע הבחירות שלו שברצונו לפעול למען שוויון בין גברים ונשים והעלה על נס עמדה זו אך המפגינים והמפגינות טוענים שבמינויים של דרמנן ודיפון-מורטי הוא קבר את המאבק. הפגנות נגד המינוי הכפול נערכו גם מול משרד הפנים ומול האליזה.

ממשלה חדשה בצרפת 7.7.2020

אתמול שמעתי דבר אחד או שניים על הממשלה החדשה. אז מה אמרו בטלוויזיה הפרשנים?

אריק דיפון-מורטי – שר המשפטים החדש

ההפתעה הגדולה, לטובה או לרעה, תלוי בעין הרואה, היא שר המשפטים, אריק דיפון-מורטי. האיש הזה הוא כוכב, עורך דין מהטובים והמצליחים בצרפת ששמעו יצא גם בחו"ל. כינויו הוא "אקיטטור", מלשון "אקיטה", שבצרפתית זה פועל שפירושו לזכות. דיפון-מורטי מצליח לזכות כמעט את כל הנאשמים עליהם הוא מגן. הוא היה גם שחקן לאחרונה, סטנדאפיסט, ובת זוגו היא הזמרת הקנדית איזבל בולה.

הוא בן של עוזרת בית מאב בלתי ידוע וגאה מאוד בהצלחתו ויש במה. מי שלא מרוצים מהמינוי שלו הם השופטים שנגדם הוא יוצא בכל הזדמנות וקורא גם לביטול בית הספר שמכשיר אותם. השופטים אומרים שמינויו הוא מבחינתם הכרזת מלחמה. עורכי הדין להפך מרוצים כי הוא מהמחנה שלהם. נזכור את מחאת עורכי הדין נגד רפורמת הפנסיה שהקוביד-19 קטע אותה באיבה. עורכי הדין זרקו את גלימותיהם לאות מחאה. האם ישקיט דיפון-מורטי הסוער והמפלג את הרוחות? נחיה ונראה. הוא יצא גם בעבר נגד מקרון אבל את המינוי הוא הסכים לקבל. מעניין.

ז'רלד דרמנן שר הפנים החדש

הפתעה פחות גדולה היא שר הפנים, ז'רלד דרמנן, שגם בשבילו זאת הצלחה גדולה. הוא צייץ שהמינוי הוא כבוד גדול בשבילו, נכד למהגרים. דרמנן היה שר התקציב ומילא את תפקידו בהצלחה. אומרים שהוא סמכותי ואסרטיבי למרות גילו הצעיר, 37. בן טיפוחים של סרקוזי.

האם ישקיט את העימות בין המשטרה לעם? ירגיע את הרוחות במשטרה? השוטרים, כמו עורכי הדין, זורקים תכופות את אזיקיהם לאות מחאה על היחס שהם מקבלים, מהשלטונות ומהתושבים. תלוי ועומד נגד דרמנן גם עניין לא נעים, הוא מואשם באונס אבל מהאליזה הודיעו שזה לא מפריע למינוי. נחיה ונראה.

רוזלין בשלו – שרת התרבות

שרת התרבות היא רוזלין בשלו, צבעונית מאוד, תוססת ומלאת הומור למרות 73 שנותיה. אחרי שעזבה את משרד הבריאות, הייתה שרה, קנתה חיסונים לשווא אבל הזהירות משתלמת ואי אפשר היה לדעת מראש שהמגפה בזמן ההוא לא תגיע לצרפת. אז, כשרוזלין הייתה שרת הבריאות, המגפה לא הגיעה, היום היא כן הגיעה. רוזלין היא בעלת דוקטורט ברוקחות, ידענית מאוד.

אחרי שהפסיקה להיות שרת הבריאות, נהייתה אשת טלוויזיה. היא אוהבת להופיע בפני קהל ויודעת לדבר. לפעמים אפילו יותר מדי. היא תהיה ודאי שרת תרבות מוצלחת. היא חובבת מוזיקה ואופרה ובכלל בשביל להיות שרת תרבות לא מוכרחים לקרוא הרבה. אבל נדמה לי שהיא דווקא קוראת ויש לה השכלה רחבה גם מחוץ לרוקחות, רפואה ופוליטיקה.

ומה עוד השתנה?

יש גם שרה חדשה למעבר האקולוגי. שר החינוך נשאר במקומו, כנ"ל לגבי שרת הצבא. כנ"ל לגבי שר הבריאות. יש עוד כל מיני שינויים אבל פחות מהפכניים. עד עתה המנדט של מקרון התאפיין בדרמות שבאו בזו אחרי זו, הפגנות בלי סוף ועכשיו הקוביד-19. אם הוא ירצה להשאיר חותם, הוא צריך לבצע את רפורמת הפנסיה, אחרת יזכרו לו רק את הדרמות.

אבל רפורמת פנסיה עלולה להביא לעוד דרמה כי כבר הביאה להפגנות ופילוגים. כך שמעתי מהפרשנים. מי היה מאמין כשנבחר הצעיר המבריק הזה לנשיאות שככה ייראו פני המנדט. הזמן קצר, עוד 18 חודשים נגמרת לו הכהונה ומי יודע מה יהיה לאחריו.

מותה של נסיכה ואשת חברה בשולי המגפה 5.7.2020

לכם בטח לא אומר כלום השם הזה, הרמין דה קלרמון-טונר, אבל בצרפת ובאירופה היא מוכרת מאוד כאשת חברה, נסיכה, אצילה, מארגנת אירועים. מלכת הג'ט סט האירופאי. זאת שהמילה "רעם" מככבת בשם משפחתה, חייתה בקצב מסחרר. בצרפת היא מוכרת לעם הפשוט מתכניות ריאליטי. היא הייתה מעין נוסח צעיר יותר של נדין דה רוטשילד ופרסמה כמוה ספרי נימוסים והליכות וכמה אוטוביוגרפיות.

לא בטוחה בעצם שהששוואה לנדין דה רוטשילד כל כך מוצלחת. הרמין הייתה פרובוקטיבית ואקסטרווגנטית. בראשון ליוני הרמין יצאה לחגוג את היציאה מהסגר עם חבריה. היא ניסתה אופנוע של חבר, הקסדה לא הייתה חבושה כראוי והיא התנגשה בעץ. נפטרה אחרי חודש תרדמת בבית חולים. שני ילדיה, בן ובת היו לצידה. היא הייתה פרודה מאיש עסקים בריטי ועל נישואיה, מה שקדם להם ומה שבא אחריהם, כתבה כמה ספרים "יום אחד הנסיך שלי יבוא", "הנסיך שלי בא" ועוד.

היא איבדה את חייה בגיל 54. לי היא הייתה מוכרת מהתקשורת ונחרדתי לשמוע על מה שקרה. למי שקורא צרפתית ומעוניין לקרוא עליה עוד מוזמן להיכנס לכתבה הזאת.

ראש הממשלה היוצא, ראש הממשלה הנכנס (בצרפת) 4.7.2020

אדואר פיליפ התפטר ומחכים גם למינוי הממשלה החדשה. אתמול נערך טקס החילופים. אדואר פיליפ נפרד ממטיניון וחזר להיות ראש העיר לה אבר בנורמנדי. הוא ייזכר כראש ממשלה טוב, יעיל, שקול, נאמן, ישר, רציני, מסוגף משהו, נזירי משהו. מסתבר, לפי עיתונאי שעקב אחריו כדי לכתוב כתבת דיוקן, שיש לו גם הרבה הצלחה בקרב המין הנשי.

הפתיע אותי, לא חשבתי עליו במונחים כאלה אבל לכל אחת הטעם שלה. כנראה שזקנו השחור המעוטר בפס לבן מוסיף על הסקס אפיל שלו. הוא גילה, למרות שאיננו נוטה בדרך כלל לווידויים אישיים, שהפס הלבן, אובדן פיגמנטים, הוא תוצאה של מחלת עור – ויטיליגו. אבל דווקא המגרעת הזאת הפכה לנקודת משיכה.

אדואר פיליפ ניהל כמיטב יכולתו את משבר הקורונה אך עומדות נגדו בכל זאת כמה תביעות משפטיות, בנוגע לחוסר המסכות בתחילת המגיפה וחוסר ציוד מגן נוסף בבתי החולים ובמרפאות הפרטיות שהביאו למותם של רופאים ועוד אנשי צוות. הנשיא מוגן משפטית אך נגד ראש הממשלה והשרים אפשר להגיש תביעות והם היו מודעים היטב לסיכון כשלקחו החלטות.

במקום אדואר פיליפ החוזר לעירו האהובה בה כבר כיהן שבע שנים כראש עיר, בא ז'אן קסטקס הדומה לו בקורות חייו ובתיוגו הפוליטי. ז'אן קסטקס מתואר כמשרת נאמן של המדינה, איש ישר בלי אויבים, משויך לימין אך אהוב מאוד על האיגודים המקצועיים. יש לו ניסיון רב במשא ומתן איתם ומסתבר שהוא מומחה ויעיל. הוא מילא כבר בהצלחה תפקידים פוליטיים ומנהלים רבים, לא לאור הזרקורים.

משימתו האחרונה הייתה ניהול היציאה מהסגר והוא עשה זאת היטב. הוא מכיר על בורים את המנגנון הפוליטי ואת האדמיניסטרציה. לאחר שכיהן בנוסף כראש עיר קטנה ליד פרפיניאן, כלומר הוא מכיר היטב את השטח ואת חיי האזרחים, הגיע למטיניון. מדגישים את המבטא המתנגן שלו מהפירנאים האוריינטלים ואת המעוגלות המאפיינת אותו, בניגוד לנוקשות של אדואר פיליפ. משימתו הראשונה היא לשקם את הכלכלה ההרוסה בחלקה של צרפת ולא חסרים אתגרים נוספים.

Last Updated on 22/10/2020 by צבי חזנוב

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא, הנה עוד כמה כתבות, שלדעתי, תאהבו:

תגובה אחת

 1. הצעתי לצבי לארח את עדכוני והגיגיי בנוגע לחדשות מצרפת בכתבה מתגלגלת, לאחר שקיבלתי עליהן תגובות רבות, לדוגמה:

  "תודה על העדכונים הברורים והמהירים.
  הפוליטיקה בצרפת מעניינת מאוד וכמובן משפיעה על שאר אירופה באופן משמעותי.
  ברכות על החיבור לצבי המקסים."

  "אורנה, בחודשים האחרונים הפכת לפרשניתנו לענייני צרפת/קורונה/צרפת… ושיתוף הפעולה עם צבי חזנוב – רעיון מצוין.
  קוראת אתכם ברוב עניין, מתעדכנת ונהנית…
  מחכה לחזור ולקרוא בנושאי ספרות, תרבות וטיולים…"

  "גם אני נהנית לקרוא את הפוסטים שלך. העדכונים על הנעשה בצרפת, בכל התחומים, מעניינים אותי מאוד. גם אופן הכתיבה שלך נעים לקריאה. אותנטי ומיוחד רק לך. המשיכי לכתוב, להנאת כולנו, ושיתוף הפעולה עם צבי המקסים מבורך ונהדר!"

  את הפוסטים הקשורים לאקטואליה אני כותבת בספיד, בשוונג של חמש דקות, כשנחה עליי הרוח וכשאני ספוגה ברשמים שקלטתי מהתקשורת.

  הכתיבה הספונטנית הזאת שונה לחלוטין מהאופן בו אני מפיקה כתבות. על האחרונה, למשל, שעוד לא התפרסמה, אני שוקדת כבר כמה חודשים. תיהנו מהכול!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הפרנקופילים נמצאים לא רק באתר:

קבוצות פייסבוק העוסקות בצרפת (למקרה ותרצו להתייעץ עם פרנקופילים נוספים לגבי הטיול הבא שלכם):

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.