אנייר – בית הקברות לחיות הראשון בעולם

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

בית הקברות באנייר. צילם: Tommie Hansen
זמן קריאה משוער: 4 דקות

אחת מהאטרקציות התיירותיות של פריז הם בתי הקברות שלה ובראשם הפר לאשז (Pere Lachaise). אולם, מעט מחוץ לפריז בפרבר המערבי אנייר סיר סן (Ansières-sur-Seine) שוכן בית קברות לא מוכר, אך מרתק בו שוכבים שרידהם של החברים הטובים ביותר של בני האדם – חיות המחמד שלהם.

בעיני זהו בית הקברות העצוב ביותר בעולם ואסביר לכם מיד מדוע. בני אדם , בין אם הם צדיקים גמורים ובין אם הם רשעים יזכו לקבר ומצבה בכל מקרה. לכן שכשתטיילו בין הקברים באחד מבתי הקברות בפריז לא תדעו תמיד אם האדם מתחת למצבה היה אהוב על משפחתו או חבריו או לא.

לעומת זאת רוב החיות אינן זוכות להיקבר כמו בני אדם. גוויותיהן מועברות לחצר האחורית של המרפאה הוטרינרית, במקרה הטוב, או אל המזבלה במקרה הרע. על מנת לקבור בעל חיים בבית הקברות של אנייר על הבעלים להשקיע כסף רב על מנת לקנות חלקת קבר ולבנות מציבה. מכאן שאפשר לומר בוודאות של 100% שכל מי שקבור שם היה אהוב מאוד על בעליו ומשפחתו.

בכתבה הזאת אקח אותכם לסיור קצר ומרגש בין כמה מהקברים המפורסמים ביותר בבית הקברות הזה ואני מבטיח לכם שבסיומו לא תישאר אצלכם עין אחת יבשה.

כמה פרטים לוגיסטיים לפני שנתחיל

כיצד מגיעים?

הדרך הכי קלה להגיע לבית הקברות הזה היא לקחת את קו 13 לכיוון Les Courtilles ותרדו בתחנה Gabriel Peri. חשוב מאוד שתשימו לב לכך מכיוון שקו 13 מתפצל ובעוד חלק אחד מימנו מגיע לאנייר הרי שהחלק השני מגיע לסן דני.

אחרי שירדתם בתחנה הזאת תצטרכו ללכת כעשר דקות לכיוון נהר הסיין עד שתראו את בית הקברות.

ימי ושעות פתיחה

בית הקברות לחיות פתוח כל יום להוציא ימי שני. השערים נפתחים בשעה 10:00 ונסגרים בשעה 18:00 בין מרץ לאוקטובר או ב 16:30 בין אוקטובר למרץ.

כרטיסים לבית הקברות של אנייר

למרות שמדובר בבית קברות הכניסה לכאן היא בתשלום אולם המחיר הוא לא גבוה. מדובר ב 3.5 יורו למבוגר ו 1.5 לילד שהולכים על מנת לשמור על בית הקברות הזה מטופח.

סיור בבית הקברות של אנייר

כיצד נוצר בית הקברות של אנייר?

לפני שנגיע לכמה מהקברים המפורסמים של בית הקברות של אנייר כמה מילים על ההיסטוריה שלו.

הכל החל בשנת 1898 בה הועבר חוק עזר עירוני בפריז שאסר זריקת נבלותיהם של כלבים וחתולים אל הסיין ודרש קבורה היגיינית. בעקבות החוק החליטו עו”ד ז’ורז’ ארמואה (Georges Harmois) והעיתונאית מרגריט דוראן (Marguerite Durand) להקים בית קברות לחיות בפרבר הצפון מערבי של פריז. העבודות החלו ממש ליד הסיין ובית הקברות נפתח לשימוש בשנת 1899.

מאז נקברו שם יותר מ 40,000 אלף בעלי חיים מכל הסוגים והמינים ובהם חתולים, כלבים, דגים ציפורי שיר ואפילו סוסי מרוץ וקופים. בית הקברות ממשיך להיות פעיל גם היום ובהחלט קיים סיכוי שתתקלו בהלוויה של חיית מחמד בדיוק בזמן הביקור שלכם. במקרה כזה תתבקשו לכבד את המעמד ולהתרחק מהאיזור בו מתרחשת ההלוויה.

קברו של בארי הסן ברנאר המפורסם בתבל

הפסל שמקדם את הבאים אל בית הקברות נוצר לזכרו של בארי (1800-1814), הכלב המפורסם ממנזר סן ברנאר (שעל שמו קרוי גזע הכלבים הזה).

הפסל לזכרו של בארי הסן ברנאר המפורסם בהיסטוריה. צילם: בית הקברות באנייר. צילם: Tommie Hansen. מקור צילום: ויקיפדיה.
הפסל לזכרו של בארי הסן ברנאר המפורסם בהיסטוריה. צילם: בית הקברות באנייר. צילם: Tommie Hansen. מקור צילום: ויקיפדיה.

בארי הסתובב תמיד עם חבית קטנה של משקה אלכוהולי מחמם, והציל 40 אנשים שנתקעו בשלג בהרים. על פי ההגדה בארי נהרג דווקא על ידי האיש ה-41 אותו ניסה לחלץ. הגופה עצמה פוחלצה ונמצאת במוזיאון בברן שבשוויץ אבל הפסל המרגש הזה, שבו נראה בארי מציל ילדה, מזכיר לנו מדוע הכלב הוא חברו הטוב של האדם.

רין טין טין

בבית הקברות ניתן למצוא גם “גיבורי מלחמה” לדוגמא, אם תחפשו היטב תמצאו שלט המציין את מעלליו של הכלב מוסטאש, אשר נלחם כמעט בכל מלחמות נפוליאון, עד אשר נהרג בספרד בשנת 1811. גם מקומם של כלבים שזכו לקריירה בימתית לא ניפקד וניתן למצוא כאן לדוגמא את “הנסיך מווילס”, אשר על המצבה שלו כתוב שהוא עלה על הבמה 406 פעמים.

מצבה לזכרו של הכלב מוסטאש
מצבה לזכרו של הכלב מוסטאש

אולם ללא ספק הכלב המפורסם ביותר הקבור בבית הקברות של אנייר הוא רין טין טין (1918-1932). כלב זה ניצל בתור גור על ידי חייל אמריקאי בשדות הקטל של מלחמת העולם הראשונה. זמן קצר אחר כך הוא הפך לאחד מהכוכבים הגדולים ביותר של הוליווד והופיע בלא מעט סרטים. למען האמת, הוא הפך לכוכב כה גדול עד כדי כך שנאלצו לתקן את תקנון פרס האוסקר ולקבוע שרק בני אדם יוכלו לזכות בו לאחר שרין טין טין זכה במרבית הקולות בשנת 1929.

מכיוון שרין טין טין היה רועה גרמני הפך זן הכלבים הזה לזן הפופולארי ביותר בארה”ב ושמר על המקום הראשון במשך עשורים רבים. אחרי שרין טין טין המקורי מת, החליפו אותו רועים גרמנים אחרים, אך רין טין טין המקורי קבור באנייר.

קברים של בעלי חיים “אלמונים”

לצד ה”סלבריטיז” קבורים כאן עשרות אלפי חיות מחמד אנונימיות ובהם כלבים, חתולים, ציפורי מחמד, דגים, סוסים ואפילו קוף אחד. לחלקם בנו מצבה מעניינת ואילו לאחרים שלט פשוט. אם תחפשו היטב תגלו שם לדוגמא את המצבה של לולו, אשר נבנתה על ידי אמא, אשר את בנה הציל הכלב מטביעה בנהר בשנת 1895.

גם לחתולים כאמור יש אזור משל עצמם והוא נקרא “בית החתולים” (Le maison des chats) בו קבור, בין השאר קרומיר (Kroumir), חתולו של הפוליטיקאי אנרי רושפור (Henri Rochefort), אשר לפי האגדה מת מצער 4 ימים אחרי בעליו.

מצבה לזכרו של חתול אהוב
מצבה לזכרו של חתול אהוב

ולבסוף, הקבר האנונימי ביותר שייך לכלב, אשר מת מול שערי בית הקברות בשנת 1958 ומכיוון שהיה בעל החיים ה 40,000 שנקבר שם, החליטה ההנהלה להקים לו מצבה מיוחדת.

אז אם אתם אוהבים בעלי חיים ובמקרה הזדמנתם לאיזור אל תפספסו את המקום המיוחד הזה ותנו כבוד לחברים הכי טובים שלנו.

רוצים לבקר בבתי קברות נוספים בפריז?

אם הסיור הזה “פתח לכם את התיאבון” ואתם רוצים לבקר בעוד בתי קברות בפריז, אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה בתי הקברות של פריז לו רק יכלו הקברים לדבר…

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
מבצע מיוחד של אתר ההזמנות TIQETS על מבחר אטרקציות נבחרות

עד

20% הנחה

למזמינים בחודש יוני 2024

הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!